Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

poruka: 197
|
čitano: 86.401
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

-gle, kod nas OEM prolazi, kao i te sheme s kupnjom komponente, mada nije u skladu s licencom.. tako da i s takvom OEM licencom možeš biti korisnik bez valjane licence. Firma mora imati račune za sve, obrt je nešto drugo. Država je zadovoljna s paušalnim porezom i dok inspektor nije u stisci (novčanoj) možeš se provlačiti. .. ali obično na kraju platiš ceh.

OEM računalo je računalo, ne MBO ili miš. MS-hr mada službeno ne daje support za OEM, normalno daje support, npr reaktivacija. Upravo je reaktivacija to o čemu se petlja kad govore o MBO ili HDDu. Glupost.

-Drugo rješenje (vidi u temi)... je direktna nabava licence (ne OEM, nego partner, godišnja licenca) ili kupnja Retail verzije, koju tad normalno instaliraš (dvostruko skuplje od OEM).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Sve moguce kombinacije koje postoje za te licence sam pitao i zvao patnere i sve je to daleko skuplje od oem-a.Za 3 godina najma licenci me dode kao da sada kupim cijelo racunalo sa oem, a retail me kosta 25 000kn za 10 racunala ,a meni treba 17 .. to je preskupo.. ako sam microsoft tvrdi da oem vrijedi i da cu imati podrsku za reaktivaciju onda je nemam brige ,imam pismeno od microsofta da ce mi to vrijedit i to cu pokazat kao dokaz.Ali ono sta mene zanima kad meni dode inspekcija sta ce oni meni gledat.. jer ja sma obrtnik, to je moje sredstvo rada i dal ja moram imat racun za to?nije mi to nikako jasno, dal ja mogu legalno radit ako nemam racune za racunala.. a sta je sa igrama?

15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
lion27 kaže...

..... ako sam microsoft tvrdi da oem vrijedi i da cu imati podrsku za reaktivaciju onda je nemam brige ..

 -ja nisam BSA, (boli me ona stvar.. za cijenu OSa i dali ćeš ga kupiti...) da ne ispadne da navijam za kupnju..

-Pravila: OEM računalo je ono koje je sastavio ovlašteni system builder i predinstalirao OEM inačicu OSa. Ni jedno drugo računalo. Imao račun o kupnji sladoleda ili windowsa, sama OEM licenca je ne važeča.

-to što 'teta' na SZK MSa kaže, zaboravi (čitaj licence i zakone, ne ono što netko kaže...) ili ako misliš da si u pravu pokušaj to objasniti inspektoru. (tu bi ti rado pomogao, ali nebi bilo korisit).

-.. jer. Tebe ne tuži MS. Tebe ugl inspektor kažnjava (mada nema nikakvu zakonsku osnovu). Što se tiče MSa ti si čist. Ali, ako ćeš čitati licencu, tvoja tad nije valjana, = nemaš je = kazna inspektorata (ne kažnjava te MS, pa ti ni 'teta' iz MSa ne može odobriti ili oprostiti..). Kažnjavaju zato jer mogu, ne zato jer imaju pravo. Dok ti u tom trenu imaš cca tjedan za rješenje (obično kuvertirano..).

-nadam se da razumiješ o čemu pišem.. vidi ovaj post .. i par okolnih.

Drugi dio, cijena OSa. OK, sve je u nekoj mjeri skupo (ili jeftino). Kolika je cijena igara? Usporedba ti tad govori da je OS jeftin. Dali bi iznos bio veći da imaš 50 računala? Da. Još veći da imaš 140 računala.. tako da cirfa za 10 ili 17 računala. .. pa što? Koliko ZET košta 17 autobusa ili taxi auto.. usporedi s jednom licencom, jedno računalo. ... jedna igra? Dodaj godišnju licencu za AV ili neke utilse, Nero.. pa vidi što je skupo. Što bi rekao za Office, OEM licenca 1.600-3.700kn ili ACAD, Adobe, ... opet kad se sve zroji, godišnje po računalu imaš barem desetak igara, igre su skuplje od sveg 'trajnijeg' softwarea.

Naravno, najveća je šansa da će poneka biti 'jeftinije nabavljena'. ... inspektor i to zna, tad plaćaš kaznu za pirateriju, kršiš zakon, ne licencu. Naravno, kuvertitanje i to rješava, ali tad radiš za inspektora umjesto za sebe.

 

- želiš li legalno, besplatno? -naravno ima i toga. Snimi medij, bootaj PC (bez OSa jer je to LiveCD upravo s tom namjenom) i igraj. Jedini problem, nećeš imati korisnike jer oni žele COD, WOW ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2011 20:47 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Znaci treba mi pola milijuna kuna za racunla sa igrama ili da odma zatvorim

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
lion27 kaže...

Znaci treba mi pola milijuna kuna za racunla sa igrama ili da odma zatvorim

 -hipotetski. (kraća verzija) ako imaš 1/2 m u džepu zaboravi na posao (brige)..

duža verzija, (o kpunji legalne licence -OS), 2.400kn x 10 (ili x17) i to je taj iznos za retail verziju. Inspektor te neće tražiti račun za staro računalo (ali može i to, kao i za bicikl ako sumnja da je ukraden), inspektoru je posao da traži račune, zapravo ono što nije na računu. Posao mu je da te (ako ikako može) kazni. Kao kontrolor u ZETu.

Čitajući što piše u licenci i zakonu, uz sitnice koje pokupim iz prakse, napisao sam predhodne postove. (kao moje mišljenje...). To što trgovac ''čita'' licencu na svoj način, ti neće pomoći, njemu je samo cilj prodati ti windowse i npr HDD. Poneki trgovac stvarno vjeruje u te priče. Međutim, vidi, Sanader je u Remetincu, tko je u to vjerovao? ... Ako misliš da te u slučaju problema s inspektorom može izvuči ''to što je rekao'' trgovac ili SZK MSa .. pa, OK. Možeš pokušati, ali svako kršenje licence je 10.000kn kazne, po komadu. Pa vidi što je skupo i kako to objasniti.

Btw, ovrhvitelji su sad dobili šerifske ovlasti. Obrt nema odvojeno firma-privatno, zapljene ti kuću...

-Znaš što je u toj priči 'smiješno'? .. Za kršenje licence (upravo ova OEM kombinacija) bi te MS ili BSA morao tužiti (privatna tužba). Inspektor nema baš ništa s tim. Dok upravo zbog igara barem jedna će biti torrente edišn, tad je to piraterija, jedna nula više ukazni i inspektor te kažnjava po sili zakona (za po privatnoj tužbi za prekršaj..). Dakle, ako imaš igraonicu nije problem nabaviti valjane licence za OS. Daleko veći problem je imati sve igre...

- 1/2m u džepu? ... inspektor dobije k-15 i nastaviš dalje, s malo tanjim džepom.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Pa isto mi dode kupio retail bez racunala ili oem sa racunalom ..skoro ista cijena.. igre imam original znaci recimo cod 8 imam 1 original instaliran na svim racunalima posto igra zahtjeva da svaki igrac ima svoj account kao facebook ja nemam nista sa tim.. ja sam samo postavio steam  tako da mi nije jasno kako ja tu krsim zakon, recimo igra league of legent je besplatna.. wow je takoder shema kao facebook ,svatko ima svoj account.

15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
lion27 kaže...

Pa isto mi dode kupio retail bez racunala ili oem sa racunalom ..skoro ista cijena.. ..

- opet preskačeš bitnu sitnicu, da bi OEM bio u skladu s licencom mora biti OEM račun.. za računalo s OEM softwareom (i naljepnica, btw, dovoljno da nema napljepnice i licenca nije valjana jer je i to uvijet za OEM dok druge licence ne trebaju naljepnicu, upravo zato).

Može se reči da je prodaja OEM verzije softwarea u maloprodaji kršenje licence. Ali MS to zna, inspektora to ne zanima.

(jedan od razloga jer im odgovara, cijena našeg OEMa je slična zapadnom Retail, uz koji postoje i kombinacije npr kuća+posao ili tri kučna računala... naš retail je +100€ za jedno računalo). 

Svako korištenje van uvijeta licence je jednako kao da licencu ni nemaš. OK? Rizik, pogotovo ako računaš dali platii x kuna i rizikovati kaznu ili platiti 2x kuna i biti čist. (mislim samo na OS OEM-Retail).

 

- kad govoriš o razlici cijene, zaboravljaš, Home verzije nije za poslovnu licencu, isključivo pro (bizniss) i viša. Kao firma nemožeš kupiti valjanu home licencu. Pa proračunaj koja je razlika između kupnje OEM-Retail. Dali je još uvjek ''skoro isto'' kupnji s računalom?

- postoji i legalizacijska verzija (1.600kn kad sam zadnji put gledo, dio anti pirat kampanje..).

- možeš kao firma uzeti godišnju pretplatu. Preduvjet je partner program, ali je daleko jeftinije po komadu, pošto tebi treba samo OS (ne Office, server itd.) tad nemaš takvu uštedu.

- MS i trgovac ti nikad neće ponuditi povoljniju opciju, interes im je suprotan.

 

Navedene igre, face acc. ... LOL. Jesi li siguran da ih uopće možeš imati u igraoni? ili misliš da u toj kombinaciji mušterija krši pravila, pa si ti čist?... Sad postoji MSova licenca koja dozvoljava iznamljivanje (Tcom=18kn/dan) pročitaj upozorenje na omotu, slično kao i DVD-video (takav DVD ne kupuješ u trgovini nego od distibutera, tad imaš licencu). Igraone su trenutno pravni vakuum (trenutno vjerojatno svaka igraona krši pravila licenciranja).

... dok BSA nije povezan s izdavačima igara i distributerima na našem tržištu vjerojatno ni inspektor neće znati razliku, pa će biti zadovoljan ako vidi original CD i račun (komada jedan, zanemarujući broj računala....) no, što kad pita za licencu? Opet će zaraditi za K15...

Jer se sve razlikuje za osobnu upotrebu ili za komercijalnu djelatnost. Sjetit će se inspektor jednom i tog.

Možeš imati i web caffe, to nije takav problem s licencama (i besplatno linux), ali svejedno si kao vlasnik odgovoran za sve, pa i ono što naprave korisnici (jer ti moraš imati nadzor..), u početnoj priči, vrlo brzo bi neki server banirao IP zbog multija.

 

Govorim o čisto formalno-pravnoj strani, uvjeti licenciranja i sl. Praksa je drugačija.

Sve je OK, dok u džepu imaš dovoljno za pokrivanje povremenih inspektorskih raidova. Samo se nemoj zavaravati da je 'pokriveno papirima' ili sigurno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

Pa ako sam ja dobro shvatio oem licenca se dobiva sa racunalom, znaci dodem u ducan koji je ms partner kupim racunalo na kojem je instaliran windows i gore je naljepnica i to je to?ili ja ne razumijem sta je oem licenca i zakaj to postoji, znaci racunalo sa licencom je 1700 + 1000kn za windows znaci 2700kn, tolko kosta windows retail tako da ne razumijem di je tu problem?

sta se tice igara tesko je izvedivo to da imam bas sve originale, znam vise igraona kojima je dosla inspekcija i gledala samo windowse.. ne znam.. za to jednostavno nemam novaca,ako mi dode inspekcija onda cu zatvorit radnju i gotovo nemam druge, svoje imovine nemam tako da mi nista ne mogu uzeti.

I na koji nacin dolazi inspekcija, da li me netko prijavi ili dodu sa ulice ili kako?

15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
lion27 kaže...

..

I na koji nacin dolazi inspekcija, da li me netko prijavi ili dodu sa ulice ili kako?

-ovisi o veličini mjesta (ako se svi znaju..) i trenutnoj situaciji kao kad se Jaca morala pokazati EU.. (u proljeće su akcije BSA) ipak najviše ovisi o financijskom stanju inspektora ili ih država (općina) pošalje u harač. Pošto je sad kriza, firme propadaju, oni naplaćuju od preostalih koliko ulove. Nema tu pravde (ima logike).

-ako dođe samo jedan tad je to sigurno razlog (K-15)... a uvjek nađe nešto, makar protupožarni aparat.

 

- .. da te netko prijavi? tko ljuti susjed ili konkurent? To može teoretski svatko, u praksi samo oni koji drmaju općinom. Zapravo, dok ne talasaš nema problema, plaćaj redovito podjednak mjesečni danak i to je to (tad si relativno miran).

 

-za sad kroz MS-HR i BSA kontroliraju samo 'popularan' software, ali je bil slučajeva kazni za Nero (ako je vjerovati kažnjenima..)

-software koji provjeravaju je uvijek windows, ovisno o poslovanju, Office, Corel, Adobe, jre za svaku djelatnost se zna da mora imati nešto od tog.. (Foto-Video, knjigovodstvo, tiskara itd.). Igraone nisu u interesu (za sad) jer nema zastupnika koji bi ih poguravao na provođenje zakona.

 

-inspektori znaju za igre, torrente. Znaju matematiku i to da nema financijske logike da kupiš originale za sve .. pa sad, kad lovac zna da srndać dolazi na izvor, obićno se taj susret desi kad je lovac gladan. ... ili je naišao drugi srndać.

Ugl. Ako postaviš dovoljno čistu osnovu (pokriveno papirima..) tad možeš odkantat inspektora za software, ali problem što će naći nešto drugo a gadno je ako te prijavi za pirateriju.

Pošto je takav PC javno dostupan (igraona) ne možeš mu zabraniti kontrolu. (nije 100% pravno...)

Proući razliku: licenca, piratizacija, crack, copyright.. ako u prijavi napiše pirat, e to je gadno. (btw, zna se da u igraonama često postoji 'manufaktura' igara)

 

-imaš gore link za gaming linux, to je free (GPL). Bar za nekakvo pokriće.

 

- eh, koje cijene.. ultimate i jeftikaner offce PC za igranje.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
Evo za lol odgovara zaposlenik kompanije http://na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=710669 na upit dal smije u igraoni imat.. tako isto odgovara i steam koji ima 10000 igra.. i ne samo to nego ti daju jos koristenje cijelog steama za 5 eura mj po racunalu.. ja u igraoni nema torente niti crackove nego imam sve originale ali 1 kopiju za sva racunala zato sta nitko ne moze uc u recimo call of duty 6 ako nema svoj account a ja imam 1 original za sva racunala.. tako da ja u teoriji ne mogu koristit taj cod istovremeno na 10 racunala ali u praksi mogu a ako dode do suda to ne moze dokazat nikako jer se ne moze uc u igru bez accounta a ja account imam .. recimo tam u filipinima di igraone business cvjeta sad kao nikad prije kod njih je sve to legalno, tamo su igraone sa 300 racunala i nema nikakvih problema sa igricama... inace igre ak kupis prek steama bez cd-a su 100kn, mozes kupit i ruske verzije sa racunom legalno na web shopovima za 30kn tako da nisu igre u biti toliko skupe.. nit ne moram imat 100 igra po racunalu nego nekih 6-7 naigranijih.. tako da u biti za par tiusuca kuna kupim sve legalno, pitanje je dal meni vrijedi racun od nekog web shopa iz filipna ako je igra legalna na steam tj, prolazi aktivacija igre.. mislim da tu ne bi trtebalo bit problema
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
lion27 kaže...
..a ako dode do suda to ne moze dokazat nikako jer se ne moze uc u igru bez accounta a ja account imam .. recimo tam u filipinima ..

Dobri primjeri, iz prakse. Ipak, nije tako jednostavno.

- prvo, ništa ne dolazi do suda, ako inspektor prijavi imaš određeni broj radnih dana i plaćanje kazne. Kakav bi sad sud za tako nešto, koji je btw općinski, druga vrata od inspektora.

- inspektora ne zanima tvoj acc. niti dali si u wowu na lev 57. njih zanima račun i licenca. Kupnjom na ebayu nemaš valjani račun R1 (obrtnik, pa nije važno, ali firma mora sve kupiti preko računa..). Primjer tebi B.Gates može pokloniti windowse ali to ne znači da imaš valjanu licencu. Firma mora imati račun za ono što je njeno vlasništvo. OK? Jednako, ti ne kupuješ software (i igra je software) nego pravo na korištenje s ogranićenim uvijetima. E pa ti uvijeti ti pišu na kutiji, to se zove licenca. Sve što ti je dozvoljeno piše, ostalo ti je zabranjeno.

- ''recimo tam u filipinima'' LOL. pa tam na marsu rastu cure sa tri sise, u indoneziji muž ima 12 žena, dok japanci jedu sirovu ribu. Kakve to ima (pravne) veze s inspektorom...

Steam je servis, tebi distributer (vlasnik, zastupnik..) može prodati prava na korištenje, distribuciju itd. Steam je servis za kupnju digitalnih komercijalnih sadržaja (pod copyrightom). Steam je trgovac, posrednik kao ISP. Blizzard (ili zastupnik-predstavnik) ti može prodati licencu, oni mogu dati pravo Steamu da ih zastupa. Vlasnik Steama je Valve, HL je igra u vlasništvu Valvea.. to nisu iste stvari, tako da odgovor steama nema nikakve veze. OK?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
Steam ima program koji se zove cybercaffe i dobijes za 5 eura po racunalu sve igre steam legalno i prava da ih koristis , imaju ih vise igraona, to je provjereno
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
lion27 kaže...

Pa ako sam ja dobro shvatio oem licenca se dobiva sa racunalom, znaci dodem u ducan koji je ms partner kupim racunalo na kojem je instaliran windows i gore je naljepnica i to je to?ili ja ne razumijem sta je oem licenca i zakaj to postoji, znaci racunalo sa licencom je 1700 + 1000kn za windows znaci 2700kn, tolko kosta windows retail tako da ne razumijem di je tu problem?

sta se tice igara tesko je izvedivo to da imam bas sve originale, znam vise igraona kojima je dosla inspekcija i gledala samo windowse.. ne znam.. za to jednostavno nemam novaca,ako mi dode inspekcija onda cu zatvorit radnju i gotovo nemam druge, svoje imovine nemam tako da mi nista ne mogu uzeti.

I na koji nacin dolazi inspekcija, da li me netko prijavi ili dodu sa ulice ili kako?

Na ovu izjavu razmisli prije nego je izvališ. jer osim što imovine nemaš pa ti sad ne mogu ništa uzeti ako ti opletu kaznu to odmah znači da imovine nikakve nesmiješ ni imati u budućnosti. A dug raste zbog kamata, nekih 15% godišnje. I čim jednom nekad negdje budeš imao odmah sjedaju na to i uzimaju. I tako dok god ne uzmu sve sa kamatama (a kod 15% kamata to znači da se dug dupla svakih 5 godina, kazna od 100 000kn za 5 godina je 200 000, za još 5 godina je već 400 000) ili dok ne umreš.

Imaj na umu da ma stvari i na koje ne možeš utjecati, neka ti slučjano netko ostavi nešto u naslijeđe...odmah zaboravi na to, nemaš više, oni uzimaju, bilo to za 5, 10 ili 20 godina.

Auto, stan, neku buduću firmu, obrt, nikad više ništa ne smiješ imati, jer oni odmah sjedaju i uzimaju što mogu uzeti.

Nije se za igrati sa takvim razmišljanjima. Pogotovo u zadnje vrijeme su novine, vijesti, internet itd puni sličnih priča.

15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

- vidi komercijalna licenca, dakle original-retail licenca nije za igraonu. Već po toj osnovi ti inspektor može odrediti kaznu.

Pošto je ovo novija stvar, još nije u pravilnicima.. ali izgleda da moraš imati steam acc-licence. (slično videotekama).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
ihush kaže...

- vidi komercijalna licenca, dakle original-retail licenca nije za igraonu. Već po toj osnovi ti inspektor može odrediti kaznu.

Pošto je ovo novija stvar, još nije u pravilnicima.. ali izgleda da moraš imati steam acc-licence. (slično videotekama).

neće ni moderatori ovdje ovakvu temu staviti sticky. previše je otvorenih pitanja.

šteta.

ljudima koji žele ozbiljno raditi je potreban dobar ovlašteni računovođa sa pravnom službom.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

kao sto rekoh 5 eura po racunalu za 270 igrica mjesecno, kontaktirao sam steam..

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

gle sta bi ja sad trebao.. odma zatvorit igraonu bacit u smece 20 racunala i nikad nista vise ne radit?nemoguce je imat sve legalno..nitko to nema,..ni kafici nit obrtnici nit nijedna firma.. di god dodu uvijek nesto ne stima tako da su to totalne gluposti.. ja sma kontaktirao gospodarsku inspekciju i oni kazu totalno suprotno.. jel vi imate nesto pozitivno za rec il samo negativa?onda neka se svi kafici zatovore sve neka se zatvori i gotovo nema druge, ja imam sve original i neka dodu..

14 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

zakonske odredbe pisane su ponekad sa namjerom da unesu zabunu, sa namjerom da netko ima neku privilegiju rupu) ili sa ciljem da napune proračun. što kompliciranijim učinili zakone, pravilnike i tumačenja to je birokracija potrebnija. ne sumnjajte, birokratski aparat služi samom sebi i nije ga zapravo briga hoćete li vi propasti ili ne. vaš će prostor zauzeti netko drugi a birokracija će uvijek preživjeti, tumačeći nebulozne zakonske odredbe i muzeći one koji još imaju (novo je, recimo, da će fina od nove godine naplaćivati objavu financijskih izvješća, hehe, užas, a ako želiš provjeriti nečiji financijski izvještaj opet ćeš im plaćati... a tek prijedlog da za tumačenje zakonskih odredbi onaj tko tumačenje zatraži isto plati 15 000 kuna?).

ima i nešto pozitivno...

ima sigurno...

al nemrem se sjetit sad...

15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
all_or_nothing kaže...

..

ima i nešto pozitivno...

ima sigurno...

al nemrem se sjetit sad...

 ... eh, da.

 

btw, @ lion27, pravila su takva, država uvjek samo skuplja poreze. Primjer, sjeti se Rojsve kućice pod sljemenom, on je jedini srušio (Todorić?), sad je ponovo izgradio na istim temeljima, zakon? Ako si dovoljno jak, inače postoji samo porez.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

otvorio sam obrt prije nekog vremena i srećom mi nikad nije uletila inspekcija jer imam laptop i komp,a samo na kompu imam licencu i to OEM,koju mi je brat kupio preko oglasa i nije dobio račun a i računalo sam kupio preko oglasa te nemam račun za isto. moja pitanja su sljedeća pa ak bi mi netko mogao odgovorit mi:

 

1.dali postoji način da mi zbog toga ne rade problem ili dali mogu prijavit ga sada kao privatnu imovinu koju unosim u obrt i dali mi treba račun za to.ili ako nabavim od neke firme koja se ne bavi kompjuterima (npr.bratove),dali će provjeravat račun.

 

2.dali bi mogao kupiti softwer i laptop u drugoj đržavi i dobit regularan račun na moj obrt (ne R1 jer nisam u sustavu PDV-a).dali bi mi inspekcija radila problem ili je to stvar porezne dali sam platio carinu i pdv.

 

3.ako nije to moguće,mogu li kupit barem laptop u inostranstvu,tj dali će ako dodje inspekcija za softver,pitat me za račun laptopa ili samo softvera? (ovo pitam jer bi mi bio potreban jos jedan laptop na poslu jer mi ovaj stari komp sa OEM -om rikava pa bi za laptop kupio retail verziju u HR ako treba,ali za laptop imam super cijenu u Bosni) unaprijed zahvalan! rado bi se odužio za savjet ako je potrebno!

 

4.dali je i za adobe potrebno imat račun i može li se preko ebay kupit ili isto u nekoj drugoj državi,pa da račun vrijedi.

 

p.s.nista ne bi pravdao ko troškove niti vracao pdv pa jel bi me zbog toga manje gnjavili

 

unaprijed zahvalan....

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.8.2012 7:10 (trq7).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
trq7 kaže...

otvorio sam obrt prije nekog vremena i srećom mi nikad nije uletila inspekcija jer imam laptop i komp,a samo na kompu imam licencu i to OEM,koju mi je brat kupio preko oglasa i nije dobio račun a i računalo sam kupio preko oglasa te nemam račun za isto. moja pitanja su sljedeća pa ak bi mi netko mogao odgovorit mi:

 

1.dali postoji način da mi zbog toga ne rade problem ili dali mogu prijavit ga sada kao privatnu imovinu koju unosim u obrt i dali mi treba račun za to.ili ako nabavim od neke firme koja se ne bavi kompjuterima (npr.bratove),dali će provjeravat račun.

 

2.dali bi mogao kupiti softwer i laptop u drugoj đržavi i dobit regularan račun na moj obrt (ne R1 jer nisam u sustavu PDV-a).dali bi mi inspekcija radila problem ili je to stvar porezne dali sam platio carinu i pdv.

 

3.ako nije to moguće,mogu li kupit barem laptop u inostranstvu,tj dali će ako dodje inspekcija za softver,pitat me za račun laptopa ili samo softvera? (ovo pitam jer bi mi bio potreban jos jedan laptop na poslu jer mi ovaj stari komp sa OEM -om rikava pa bi za laptop kupio retail verziju u HR ako treba,ali za laptop imam super cijenu u Bosni) unaprijed zahvalan! rado bi se odužio za savjet ako je potrebno!

 

4.dali je i za adobe potrebno imat račun i može li se preko ebay kupit ili isto u nekoj drugoj državi,pa da račun vrijedi.

 

p.s.nista ne bi pravdao ko troškove niti vracao pdv pa jel bi me zbog toga manje gnjavili

 

unaprijed zahvalan....

- računalo (hardware) je sporedno, software ne možeš prenositi, tj. MS ti to ne dozvoljava. (mada sudska praksa za npr preprodaju Sony konzole s igrama presuđuju kao OK.., to se odnosi na osobe, ne na firme. .. kod nas je 'divlji zapad', nema preciznog pravilnika, dok sam software nije stvar zakona nego privatne tužbe npr MSa (BSA) protiv korisnika bez valjanje lcence.. ono što inspektori rade, je da kažnjavaju jer nemaš uredne papire, kažnjavaju jer mogu, mada nemaju nikakve zakonske osnove..)

 

-zakon ne poznaje zazliku između firme i obrta za software licence. Ipak ako imaš neku OEM naljepnicu to je prije bilo dovoljno. Sad provjeravaju i instalirani software, pošto za sve što je u vlasništvu firme moraš imati račun... ako uknjižiš računalo tad je to automatika.

... pa pitanje dali uopće knjižiti računalo (za obrt u stambenim prostorijama ne moraš objašnjavati zašto se TV-PC-tepih..-) nalazi u poslovnim prostorijama, za sve ostale 'prave firme' ono što je u firmi je odgovornost firme, moraju postojati papiri.

 

-Jedino što bi tebe kao korisnika licencnog softwarea trebalo zanimati je kako se vlansik softwarea prema tomu odnosi, tj ako MS kaže da si legalan licencni useer tad država-inspektor nema ništa s tim. Uz malu razliku, sama licenca npr home and student officea ne dozvoljava komercijalnu upotrebu. Za OS tog ograničenja nema. (i stalno se mijenjaju načini-ograničenja licenciranja.., provjeriti kako je trenutno).

 

-slobodno tržište, možeš kupiti bilo što bilo gdje, račun je sve što trebaš imati. Ako račun nije valjan, nemaš ništa. Problem, MS ima regionalne centre, predviđen način je kupnja od lokalnog dilera, svejdno može i MS store (tek treba vidjeti kako će se to tumačiti..) i jedna važna sitnica, na software nema carine-poreza. Možeš kupiti npr OS direktno od MSa i trenutno je PDV za nas 0%, ostale zemlje spadaju pod EMEA i sl.. ali ako kupiš u trgovini na mediju, tad je roba kao i svaka druga, s PDVom. To ti ništa ne koristi, samo kao primjer kako još ništa nije regulirano... mali se moraju bojati inspektora i moraju kopovati (s PDVom) dok veliki uopće nemaju posla s inspektorom, plaćaju licencu direktno MSu i inspektor nema baš ništa s tim. (lagani odjeb, ako traži pristup računalu, često 'mali' dozvole, jer se boje reči NE. Inspektor uvjek pita. Ako mu ne dozvoliš pristup,... mali često dobiju kaznu, pa ne savjetujem takav stav.)

 

-što reč', koju 'posluku porat',.. nema pravila. Ako si čist, tad se nemaš što bojati. Ako ti neki konkretan soft treba u poslovanju (pa i računalo) tad radije kupi normalnu licencu ili vidi besplatnu alternativu. OS nije skup, ... ostalo je daleko skuplje.

 

-zbrčkan text, možda ipak dovoljno razumljiv, jedino što nedostaje je konkretan odgovor. Nema ga jer nema ni konkretnog zakona-pravilnika i pravnog tumačenja z atakav slučaj (obrt).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Ne dižem temu iz dosade,nego mi je xp "izašao" tj crko je laptop sa legalnim oem xp-om i vrijeme je da se ide dalje. kupio sam sa win 8 ali sam stavio 7-icu radi programa nekih koji na 8 ne rade. 
Molim vas koje sada kupiti tj da li OEM verzija može zakonski proći (win 7) ?

hvala 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
goranauto kaže...

Ne dižem temu iz dosade,nego mi je xp "izašao" tj crko je laptop sa legalnim oem xp-om i vrijeme je da se ide dalje. kupio sam sa win 8 ali sam stavio 7-icu radi programa nekih koji na 8 ne rade. 
Molim vas koje sada kupiti tj da li OEM verzija može zakonski proći (win 7) ?

hvala 

 licenca pokriva ono što si kupio, samo to. (osim da si kupio takvo poslovno računalo koje uključuje i downgrade na stariju ver.).

-dali može proći? Inspektori su obićno ćoravi, vide samo ono za što su plaćeni vidjeti... ili je loše volje pa vidi sve, tad dobiješ kaznu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Uz Windows 8 Professional dobija pravo na downgrade na Win 7, pri čemu upotrebljeni Win 7 ključ može biti bilo od "box" bilo od OEM varijante 7-ice. Izvor Microsoft.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

@ivan to se odnosi iskljucivo na oem. Za oem to osigurava proizvođc racunala i to pise u lisenci i na racunu...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Dobra napomena. Ipak, u konkretnom slučaju, ako sam dobro shavatio, Win 8 je dobio sa novim laptopom, što bi značilo da ima OEM Windows 8, tako da je u redu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup
Ivan(4) kaže...

Dobra napomena. Ipak, u konkretnom slučaju, ako sam dobro shavatio, Win 8 je dobio sa novim laptopom, što bi značilo da ima OEM Windows 8, tako da je u redu.

 -vjerojatnije ne.

-samo Win pro (za biznis) je imao tu opciju, downgrade na stariji OS, oduvijek.. za XP ili sad za Seven. Isključivo konkretni PC s takvom licencom, to nudi proizvođač (u prijelaznim razdobljima kako bi 'poboljšao' prodaju).

-dodatno, defaultne postavke BIOSa (GPT!), namjerni problemi (vidi noob teme) s driverima, ... sve je 'protiv' starijeg OSa. MS fomalno nema ništa s OEM licencama (naravno ima.. dodatno se komplicira home-pro i verzijeske nadogradnje koje to ograničavaju, kod downgradea je to problem, kod upgradea nije toliko jer možeš npr home na pro..), itd itd. -to sve onemogućava laganu i legalnu (licenca) promjenu.

 

primjer, Lenovo win 8/81. PRO na win 7 pro... i vidi dalje, standard nema tu opciju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.10.2014 12:46 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Sorry što budim temu , ali evo ja otvaram ''gamer caffe'' i izgleda trebam pljunut za 10x retail windosa, nema mi druge :/

Sad me zanima steam origin i to... znači planiram imati obične steam accaunte na svakom kompu sa free to play igrama, i npr CS:GO kupit 10 komada čim bude steam sale.

Jel me ima tu šta inspekcija zajebavat ?

I neču naplačivat korištenje računala, ako to išta znači

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji windowse kupit za manju firmu i način kup

free to play ne znači free to biz.. za sve što radiš moraš imati licencu (dozvolu vlasnika). Za konkretne servise postoji sve online.. čitaj.

btw, nemoj pljunut za licence (ili retail).. tvoja stvar, ali promijeni stav, nije dobar :)

to što ti nećeš naplaćivati nikog ne zanima, pravila su ista, osobno korištenje je nešto drugo ili pokušaj biti neka neprofitabilna humanitarna org.. možda netko od komercijale to želi pokriti kao mecena.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

U linksu je win 10 pro (navodno nesmjem 'home' imati kako su neki ovdje naveli) skoro 2000kn retail, niti želim desetku, sedmice nema više retail.

Mene h110mbo, g4400, 8gb ddr4, 500gb hdd, seasonic 430w, novo cheap kučište i 22' Acer monitor full hd dođu 1800kn....sve osim grafičke

I sad trebam dati 1975kn za win10 pro retail? Mislim da nema ništa loše s mojim stavom, to je čisto bljuvanje para kroz analni otvor.

 

Znači može doč kralj iz inspekcije i kaznit me jer imam jednostavno neki steam accaunt i pržim ftp dotu? Pa šta sad tu da radim bokte mazno. Jel smijem uopče kupit CS:GO  preko steama klasično i pržit 

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.6.2016 19:08 (gpetric).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice