Promet

poruka: 92
|
čitano: 10.315
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
Re: Promet
REAKTOR kaže...
Cryogenic kaže...

Ko ima prednost?

Na ovoj slici prednost ima crveni koji ima znak stop i ide ravno, a onda ide bijeli koji ima trokut i skreće ljevo. Tu je problem što ljudi ne shvaćaju neke stvari. Stop i trokut su znakovi upozorenja. Primjer 1- ako bijeli prilazi križanju i ima trokut treba usporiti i pogledati jel se još netko nalazi na cesti, i ako nema nikoga slobodno nastavlja voziti bez zaustavljanja. Primjer 2 . ako imamo kao na slici da dolazi crveni koji ima znak stop i bijeli koji ima trokut onda to znači da se obadvojica trebaju zaustaviti jel su stop i trokut upozorenja. Kad su se obadva automobila zaustavila kako onda odrediti tko ima prednost, pa onda se uzima pravilo tko zadržava smjer vožnje, a to je u ovom slučaju crveni koji ide ravno pa onda bijeli koji skreće.  Primjer 3 - ako križanju prilazi samo crveni koji ima znak stop on se mora obavezno zaustaviti bez obzira što na cesti nema nikoga.  Problem je u tom znaku trokuta što on ponekad znači da se može proći bez zaustavljanja, a ponekad znači da se treba zaustaviti i to onda zbunjuje vozače.

http://www.sigurno-voziti.net/problemi/problem04.htm ovdje upravo objašnjeno ovo što sam napisao.

Sad ti ponovno unosiš pomutnju u nešto što je lijepo objašnjeno i svima treba biti jasno. 

Stop i Trokut NISU znakovi upozorenja. To su znakovi IZRIČITIH NAREDBI.

Primjer 1: Bijeli ima trokut, mora stati ispred bijele linije na kolniku i propustiti vozila i ostale sudionike u prometu koji se kreću cestom s prednošću prolaska. Da, dakle treba pogledati tko je na cesti, ali ne radi se o tome ima li ikoga nego ima li ikoga na cesti s prednošću prolaska. Naravno da ćeš se zaustaviti ako vidiš space shuttle u križanju pa razmisliti kako dalje, ali u notrmalnoj situaciji vrijedi ovo.

Primjer 2: NE! nigdje nije propisano da se na trokut zaustavljaš ako imaš sa sporedne ceste vozilo. Ako ti znaš za propis, zalijepi link ovdje.

Primjer 3. Da, moraš se obavezno zaustaviti na znaku STOP, ispred linije na kolniku, ako postoji.

Ne, trokut ne znači ponekad jedno i ponekad drugo. Trokut uvijek isto znači, a ljude zbunjuju ljudi koji ne znaju propise pa izmišljaju ili su krivo učeni, a sami nisu pogledali propise.

Čini mi se da si samo odlučio odgovoriti bez da si pročitao temu i onda napišeš svoje mišljenje koje nije pravilno. E TO je je ono što zbunjuje ljude. Kad dobivaju kontradiktorne informacije.

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.8.2022 19:18 (Mandor).
4 godine
Re: Promet
JackIsBack kaže...
robogo kaže...

Sviđa mi se količina rasprave u ovoj temi, pa ću ubaciti jedan svoj primjer iz stvarnog života. 

Tko ovdje ima prednost? Zeleni ili bijeli auto?

Jasno k'o dan, zeleni.

Jel ovo križanje u Klari (Svetoklarska/Mrkšina)?

Ja isto raskrižje prolazim u Karlovcu, preko puta aqua terma/zgrade HEPa. Naravno, sve jasno, al fora je što SVI koji nisu "domaći" stanu ako su na poziciji bijelog. Nitko ne čita znak i ne sjeti se odmah pravila desne strane. 
Mandor meni su znali naglo zakočit, ako se nalaze iza mene i netom se upalilo crveno. Prilazim normalno semaforu, al ovaj iza je "očekivao" da ću uć u raskrižje pod dopunskom. Da pojasnim, ovaj iza mi skoro završio u gepeku. Ehh...

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.8.2022 20:34 (cvaja997).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice