Koju kosilicu za travu?

poruka: 220
|
čitano: 243.714
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
Widowmaker kaže...

Svakako probaj kositi nožem, neuporedivo bolje radi. Kad se radi sa nožem trebalo bi skinuti onaj crveni "spojler" na kojem je onaj nožić za skraćivanje flaksa. Inače oni vijci kojim se taj crveni "pojler" pričvršćije na štitnik su po meni overkill i nisu postrebni jer one tri kopče odlično drže i mnogo je lakše stavljati i skidati ga bez njih.

Ovaj flaks koji se dobije uz trimer je veoma loš i treba ga zamijeniti boljim, dosta bolje kosi sa kvalitetnijim flaksom.

U ovu glavu kao ide do 2 mm, ali sam ja stavio 2,4 mm, samo treba ga treba malo stanjiti na početku da može ući u onu rupicu kod početka namotavanja.

Masa i balans su meni jedna od najvećih prednosti ovog trimera, benziski su mnogo teži, a i bučniji.

Posle godinu dana korištenja sam prilično zadovoljan. Bilo bi fino da ima malo više snage u nekim situacijama, ali kosim prilično velike površine dosta visoke trave i kada se koristi nož može se dobro nositi sa tim.

Da, benzinski bi to uradio brže, ali kad pomislim na pravljenje mješavine, sipanje benzina, hoće neće da upali, svjećice, izduvni gasovi, buka i slično nije mi problem ostati 10-20 minuta duže da pokosim 200 kvadrata.

 

Kako sam totalni noob, daj mi reci - kada se kupuje taj zamjenski flaks, moram tražiti baš za Einhell ili je to sve standardizirano?

 

Za ovo skidanjem dijela štitnika, kada se stavlja nož, znam da je potrebno - pročitao sam štreberski u uputama.

A reci mi, gdje se kupuju ove jednokratne matice s kojima se pričvrsti nož? Pretpostavljam da je uputno kod svake montaže noža koristiti novu maticu?

Widowmaker kaže...

Nešto razmišljam o izjavi da bi ti masa mogla biti problem za duži rad, a meni se baš sviđa zato što je lagana. Kako si rekao da nemaš iskustva sa trimerima možda je nisi pravilno okačio na pnaj remen / prsluk?

Trimer mora visiti na kaišu, a ne da ti nosiš njegovu masu u rukama. Tvoje je da ga mičeš lijevi-desno, a pojas nosi svu masu. Naravno ponekad ga moraš podignuti, ali veliku većinu vremena teret bi trebo biti na leđima (preko naramenica), a ne u rukama.

I baš mi je taj trimer dobar zbog balansa jer su baterije nazad a brushless motor dole u glavi pa je otprilike podjednaka masa na oba kraja.

Probaj ručku postaviti malo više (prema baterijama), to bi ti trebalo pomoći i kod balansa i kod lakšeg nošenja mase na remenu.

To s masom je moj laički dojam, čitao sam po katalozima kako su benzinske flakserice 4-5 kg, a ova je deklarirana 6,5kg bez baterija (svaka je 900 grama), pa sam tako zaključio da je "teška". Nikada nisam radio s benzinskim, tako da i ne mogu realno usporediti.

 

Ovo s kačenjem sam skužio (iako nije baš intuitivno složena ona sama kopča, no čini mi se da im je u prvom planu bila sigurnost, a ne lakoća "okačivanja"). I jasno mi je da ona treba biti u balansu, kada se okači da ni jedna strana ne preteže...

 

Narmenice su doista dobro obložene spužvom. Nekako mi se čini da onaj plastičnoi dio na leđima ne bude ravan s leđima (kada se optereti), već se kao malo iskrivi prema van? Nemaju baš jasne upute kako treba te naramenice podesiti, ali koliko sam na YT videima vidio, tako i drugima stoji, pa je valjda to prirodno - od težine same kosilice, koja visi na tim naramenicama.

 

U svakom slučaju puno ti hvala na korisnim savjetima, meni je namjena čišćenje terena uz klet (dijelom stromg, dijelom ravnog), prevladava jači korov, bršljani, puzavci, tek tu i tamo trava, pa ću se prvom sljedećom prilikom prebaciti na nož (i to će mi biti prvi put u životu da s tim radim), pa da vidim kako je kositi s njom na taj način.

...
14 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?

Zašto su jednokratne matice? Koliko vidim to je sigurnosna matica sa plastikom na sebi. Plastika služi da se matica sama ne odšerafi.

Flaks je univerzalan, bitna je debljina.

Ako nekom treba taj einhell, ima ga u Pevexu u Sisku.

15 godina
online
Re: Koju kosilicu za travu?

Matica definitivno nije jednokratna, ja sam je odvrnuo i zavrnuo bar 20 puta.

Pretpostavljam da si pročitao nešto u uputstvu pa si mislio da je jednokratna. Kako već kolega reče to je sigurnosna matica koja ima zaštitu da se sama ne odvrne.

Flaks može bilo koji, meni se nekako najbolje pokazao jedan četvrtasti, prozirni i ima u sredini tanku crnu nit od jačeg materijala.

Ima ih raznih boja i poprečnih presjeka, od okruglih, četvrtastih, trouglastih, svakakvih zvjezdica...

Ja flaks koristim samo ako treba da obradim travnjak uz rubove ograda, staza i slično. Ostalo sve radim nožem.

Čak ga toliko koristim da ću ubrzo trebati novi jer se ovaj već prilično potrošio.

Naramenice jesu zeznute za postaviti kako treba, pogotovo ispočetka dok ne nađeš idealnu postavku za svoje gabarite.

A i posle se to vremenom zna malo otpustiti pa treba malo podesiti.

 

Ja upravo sada odoh da stavim trimer u pogon jedno sat-dva. :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.5.2021 20:02 (Widowmaker).
12 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Bok ljudi!

Ima li netko iskustva s Aku kosilicama?

Na prvu mi je bilo duhovito kak bi baterija mogla pokretati tako jak motor dulje od 5 minuta, i nisam uopće razmišljao o tome. :D

Ali, imao sam prilike vidjeti kvalitene akumulatorske udarne bušilice i puhače lišća (kako se to već zove). Pa to ima deset puta više snage nego sam si zamišljao, i radi isto toliko dulje...

 

E, sad sam malo počeo gledati i Aku kosilice.

Na terenu nema struje, znači ništa od električne.

Traktorska mi je overkill. A i teren je jako kosi na mjestima.

Od robotske ništa iz više razloga - opet, nema struje, a ako želim neku za veći teren, cijene idu preko 20.000-30.000 kn!?!

I na kraju mi ostane benzinska i aku.

Ako čuem loša iskustva s aku, idem na benzinsku. Istina, vidio sam održavanje, kupovanje benzina i ulja, svijećice, servisi.... Nisan fan :D

Aku su navodno "bez ikakvih servisa", samo zamjenski dijelovi i punjenje strujom.

I plus, ako od iste firme kupim ostale alate, sve je kompatibilno s istim baterijama.

 

Za oko mi je zapela ova:

https://www.bauhaus.hr/akumulatorske-kosilica/powerworks-akumulatorska-kosilica-pc82lm51sp/p/26603043

Široki rez, visoki napon.

 

Ali ono još bolje, jedina za koju postoji ogromna baterija:

https://www.bauhaus.hr/baterije-za-vrtni-alat/powerworks-baterija-pc82b10b8/p/26966436

Ako skužim da mi "normalne" od 2.5Ah i 5Ah nisu dovoljne.

Naravno, ne po ovoj ludoj cijeni, tražio bi akcije na Amazonu. :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.6.2021 10:22 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Koju kosilicu za travu?

Ma za kosit travu samo Stihl benzinac to sve drugo su igračke... Uzmi min 2.5hp i miran si iz redoviti servis 30++godina.  Te bakterijske nije to za ništa...

Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
Black_Beard kaže...

Ma za kosit travu samo Stihl benzinac to sve drugo su igračke... Uzmi min 2.5hp i miran si iz redoviti servis 30++godina.  Te bakterijske nije to za ništa...

Thanks. Tako sam i ja razmišljao. Ali bi svejedno htio čuti iskustva.

Previše puta me nova tehnologija ugodno iznenadila da bi samo tako odbacio tu mogućnost.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Nije istina da su sve aku kosilice loše, ima ih i jako dobrih, samo što koštaju 3 puta više nego benzinske kosilice ekvivalentne po snazi i širini reza.

 

Ako imaš malo veću površinu za kositi, i još ako je brijeg, gledaj da ti motor ima minimalno 3 konja. Sve ispod toga bude ti premalo, pogotovo ako je kosilica samohodna pa motor mora vrtjeti i kotače.

 

Ja sam lani uzeo Einhellovu kosilicu ( ovakvu ) od 4 konja i za sad sam stvarno zadovoljan.

 
3 0 hvala 2
7 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
CyberDemonVZ kaže...

Bok ljudi!

Ima li netko iskustva s Aku kosilicama?

Na prvu mi je bilo duhovito kak bi baterija mogla pokretati tako jak motor dulje od 5 minuta, i nisam uopće razmišljao o tome. :D

Ali, imao sam prilike vidjeti kvalitene akumulatorske udarne bušilice i puhače lišća (kako se to već zove). Pa to ima deset puta više snage nego sam si zamišljao, i radi isto toliko dulje...

 

E, sad sam malo počeo gledati i Aku kosilice.

Na terenu nema struje, znači ništa od električne.

Traktorska mi je overkill. A i teren je jako kosi na mjestima.

Od robotske ništa iz više razloga - opet, nema struje, a ako želim neku za veći teren, cijene idu preko 20.000-30.000 kn!?!

I na kraju mi ostane benzinska i aku.

Ako čuem loša iskustva s aku, idem na benzinsku. Istina, vidio sam održavanje, kupovanje benzina i ulja, svijećice, servisi.... Nisan fan :D

Aku su navodno "bez ikakvih servisa", samo zamjenski dijelovi i punjenje strujom.

I plus, ako od iste firme kupim ostale alate, sve je kompatibilno s istim baterijama.

 

Za oko mi je zapela ova:

https://www.bauhaus.hr/akumulatorske-kosilica/powerworks-akumulatorska-kosilica-pc82lm51sp/p/26603043

Široki rez, visoki napon.

 

Ali ono još bolje, jedina za koju postoji ogromna baterija:

https://www.bauhaus.hr/baterije-za-vrtni-alat/powerworks-baterija-pc82b10b8/p/26966436

Ako skužim da mi "normalne" od 2.5Ah i 5Ah nisu dovoljne.

Naravno, ne po ovoj ludoj cijeni, tražio bi akcije na Amazonu. :)

Zaboravio si najvažnije: kakva je trava - drač ili normalni travnjak, i kolika je kvadratura?

 

Kruha i igala...
12 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
fer-de-lance kaže...
...

Zaboravio si najvažnije: kakva je trava - drač ili normalni travnjak, i kolika je kvadratura?

 Tek gledam zemljište. Ogromno je. 5000 kvadrata. Pokušavamo smanjiti jer nam ovo ne treba.

Trava izgleda OK, normalan travnjak. Ali je na mjestima čelava, pa možda ide sijanje iz početka.

 


Tak da nemam odgovore, tek istražujem :D

 

Imaš nekakve smjernice?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
7 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?

U svakom slučaju imaš kaj kosit, par dana 

Ja sam s onom mojom fuxtec benzinskom (stavio sam slike tu na temi) kosio cijeli dan 3500 kvadrata bez nizbrdice, a drugi dan još 2500, muka je to u svakom slučaju...

Tak da ne znam koliko planiraš u komadu kosit, ali su računaj da s tak velikom baterijom možda 3 sata može izdržat tak aku kosilica ako nije grda trava, a da kupiš dvije baterije malo preskup biznis, tak da ti realno preostaje benzinska, i to ako nemaš prevelike nagibe, jer svi deklariraju maksimalni nagib pri košnji oko 10°, premda bi ove s OHV motorima mogle vjerovatno i veći nagib, jer koliko sam skužio preko ventila uvlače ulje kroz onaj poklopac naprijed na cilindru, pa onda imaju i podmazivanje klipa i pri nagibu, samo pitanje do kojeg kuta.

Ali, ako nemaš grdi nagib, onda ti je možda najbolje uzet neko malo jaču benzinsku, i to obavezno gledaj da je s malčer nožem, jer ove kaj samo kose su tlaka...

 

Kruha i igala...
2 godine
protjeran
offline
Koju kosilicu za travu?

5000 kvadrata zaboravi aku i zaboravi fus marke...  To ne znači da ti einhell i slične marke nece odradit posao ali kad ti krenu crkavat jer jbg Stihl husqvarna su skupi ali vjeruj mi nemaš što mislit isplate se  svake kune... 

Moj PC  
3 0 hvala 2
2 godine
neaktivan
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
Ima li netko iskustva u radu na terenu s nagibom cca 20o s kosilicima climber 7.16 ili crossjet (s pogonom samo na zadnje kotače).

Josip Sladić
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Ima li tko iskustva sa ovim kosilicama

 

https://www.gartenxl.hr/artikal/samohodna-benzinska-kosilica-20r-225-m3/

 

Imam zemljiste oko cca 800 kvadrata sa nagibom cca 20 stupnjeva.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
lange kaže...

Ima li tko iskustva sa ovim kosilicama

 

https://www.gartenxl.hr/artikal/samohodna-benzinska-kosilica-20r-225-m3/

 

Imam zemljiste oko cca 800 kvadrata sa nagibom cca 20 stupnjeva.

 Uzmi neku sa brigssovim motorom. Sve ostalo se lako rijesi osim motora. Za brigs imas servisa i dijelova kud god maknes. 

 

https://villager.hr/products/motorna-kosilica-atlas-5111-b

 

Ja imam ovu i radi perfektno.....

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2022 7:24 (Posmatrač).
7 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
lange kaže...

Ima li tko iskustva sa ovim kosilicama

 

https://www.gartenxl.hr/artikal/samohodna-benzinska-kosilica-20r-225-m3/

 

Imam zemljiste oko cca 800 kvadrata sa nagibom cca 20 stupnjeva.

Onda samo dvotaktna, nekaj tipa ove:

https://www.as-motor.hr/product/as-53-2t-es-4wd/

Jedini je problem da ih baš nema na tržištu.

 

Edit: ova AS je 35000 kuna 

 

Potraži na njuškalu neku rabljenu s Tomos motorom.

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2022 8:39 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Koju konjazu ili kw mi preporucate?

Travu redovito odrzavam tako da nije nista zaraslo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Evo nasao sta bi uzeo.

 Kosilica samohodna Hyundai HDM530S 6ks

Ili ovu (jest da je nesto skuplja)

 Kosilica samohodna PG65415 4u1 Honda GCV170

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
Honda motori su provjereno odlični, pa tu ne bi smjelo biti greške. Sa Hyundai kosilicama nemam iskustva, ali na papiru se dobije više za manje para.

Možda bi ti bilo dosta i nešto jeftinije s obzirom da se radi o maloj površini. Ako nisi 100% siguran da ti treba košara, bolje uzmi bez. Samo gnjavaža s njom.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
14 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Teško je preporučiti, tu moraš sam odlučiti. Svaka ima svoje prednosti i nedostatke. Ja kombiniram aku kosilicu https://www.einhell.hr/p/3413170-ge-cm-36-37-li-2x3-0ah/ sa benzinskom https://www.toro.com/en-gb/homeowner/walk-behind-mowers/53cm-steel-deck-recycler-21751

prednost aku: lakša je, ova je i uža, lakše se oko biljaka i stabala kretati s njom i vrtiti u krug, nedostatak: češće ju zaguši mokra ili veća trava, baterije nisu toliko problem, traju oko pola sata, al ja imam 3 kompleta po 2 pa mijenjam, punjenje traje oko sat vremena tak da dok ispraznim zadnji komplet već je prvi pun a i koristim iste baterije i na aku trimeru.

prednost benzinske: jači motor, lakše kosi veću i vlažnu travu, ova ima nešto širi trag košnje pa se i brže pokosi ravni travnjak. Ova moja ima elektrostarter, znači paljenje na ključ a ne na potezanje jer i žena kosi pa nije potrebna snaga za paljenje. Nedostatak: teža je i bez obzira što je samohodna smeta to jer je teže manevrirati s njom kad se obilazi oko biljaka. Smrad benzina (ovo je osobno, nisam ljubitelj tog mirisa :) ), zbog težine i benzinskog motora kod kojeg moraš paziti kak ju naginješ teže ju je i čistiti.

Ja preporučam s košarom, je zajebancija s njom ali ipak je lijepše kad nakon košnje ne ostaje pokošena trava, pogotovo ak imaš djecu ili psa koji poslije po tom travnjaku trče. Ne unosi se trava u kuću. A uvijek možeš i kositi bez košare ak ti se neda zajebavati s košarom ili želiš pomalčirati travnjak.

Moj PC  
0 0 hvala 2
5 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
lange kaže...

Ima li tko iskustva sa ovim kosilicama

 

https://www.gartenxl.hr/artikal/samohodna-benzinska-kosilica-20r-225-m3/

 

Imam zemljiste oko cca 800 kvadrata sa nagibom cca 20 stupnjeva.

 I obavezno da ima malciranje pa ti ne treba korpa. Smrvi travu i ostavlja na travnjaku kao prasinu..... MOra biti suva naravno....

12 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Kupio nakraju Honda GCV170 za 3280kn.

Mislim da je to fer cijena.

Btw ima tko kakav ihfo za istu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
Pozdrav.
Treba mi povoljna kosilica za mali dvorisni travnjak par puta godisnje od cca 100m2.

Sto preporucate
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?

Uzmi najjeftiniju električnu i produžni kabel.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
11 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Kratka recenzija EINHELL GE-CM 36/47 S HW Li (4x4,0 Ah) SAMOHODNA

 

Odlična kombinacija za cca 450m2 travnjaka. 

Na drugoj košnji ove godine, fino prerasla trava koja bi popila i cca 1,5l benzina potrošene dvije crtice na bateriji (od tri). Širina reza 47cm, znači nešto uže od standardnih 51-55 na benzincima.

Snaga više nego dovoljana za ovu preraslu travu, uredno rezanje, samohodna brzina se da fino iskontrolirati, i na nižoj travi vjerujem da će se moći koristiti i brže od ovih negdje oko pola brzine koliko sam sad bio koristio.

Razina buke me je malo iznenadila, očekivao sam da će biti tiša, po naljepnici 95dB, no u kombinaciji sa nekom mjuzom ne nadjačava slušalice :)

Uglavnom više nego zadovoljan.

 

Jedini nedostatak koji bi za sada istaknuo je nezgodan nastavak za bočno izbacivanje trave koji previše izlazi na desnu stranu. Stari benzinski Villager je to imao elegantnije rješeno sa automatskim uvlačenjem kad zapneš za nešto ili trebaš proći uz nešto na blizu, a ne da ti se ili ne možeš proći drugom stranom.

 
0 0 hvala 4
15 godina
online
Koju kosilicu za travu?

Da podijelim svoje iskustvo sa Parkside kosilicom na baterije

 

Pokosim s njom max 400m2 na eco modu rada (ima dva načina rada: auto (jači) i eco (slabiji)). Stavio sam u nju 2x 4Ah baterije. Teren koji kosim je gusta trava i djetelina, travu kosim kada naraste do 20-30cm i kosilica na eco modu se zaguši ako naleti na gušči busen trave ili nedaj bože krtičnjak, dakle jako je slaba. Na auto modu još i preživi nalet na travu. Kvaliteta izrade je ok plastika, robusna, ne odaje dojam da će se strgat, košara je skoro pa bezveze jer čim se napuni, odmah guši kosilicu a i nekako loše sjeda na izlaz pa jezik od košare kao da blokira ulaz trave. Jako je pimplavo radit s njom, svako malo se gasi zbog preopterećenja. Baterije se pune po par sati tako da zaboravite košnju više od jednom dnevno ako imate više od 400m2 terena (meni treba za 1000m2 zahtjevnijeg kosog terena 3 dana)

Ukupna ocjena -2/5

Da li bi je opet uzimao? - definitivno ne

Za što je dobra? - za male i nezahtjevne travnjake koji se redovito kose

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 12:55 (Ges).
 
1 0 hvala 5
16 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
Ges kaže...

Da podijelim svoje iskustvo sa Parkside kosilicom na baterije

 

Pokosim s njom max 400m2 na eco modu rada (ima dva načina rada: auto (jači) i eco (slabiji)). Stavio sam u nju 2x 4Ah baterije. Teren koji kosim je gusta trava i djetelina, travu kosim kada naraste do 20-30cm i kosilica na eco modu se zaguši ako naleti na gušči busen trave ili nedaj bože krtičnjak, dakle jako je slaba. Na auto modu još i preživi nalet na travu. Kvaliteta izrade je ok plastika, robusna, ne odaje dojam da će se strgat, košara je skoro pa bezveze jer čim se napuni, odmah guši kosilicu a i nekako loše sjeda na izlaz pa jezik od košare kao da blokira ulaz trave. Jako je pimplavo radit s njom, svako malo se gasi zbog preopterećenja. Baterije se pune po par sati tako da zaboravite košnju više od jednom dnevno ako imate više od 400m2 terena (meni treba za 1000m2 zahtjevnijeg kosog terena 3 dana)

Ukupna ocjena -2/5

Da li bi je opet uzimao? - definitivno ne

Za što je dobra? - za male i nezahtjevne travnjake koji se redovito kose

 

 Hvala na osvrtu. 

 Potvrdio si mi razmisljanje. Mislim da bi sa kombinacijom 8Ah baterija bilo nesto efektnija no ako se motor ugasi zbog preopterecenja kad naleti na busen trave - to je hendikep.

Truth in engineering.
15 godina
offline
Koju kosilicu za travu?

Napokon smo si odlučili uzeti robotsku kosilicu za naše malo dvorište, jer nam je postalo muka svaki put paliti motornu da pokosimo između kuća cca 85m2 (75 glavna površina + 10 sporedna, nešto malo što ima do ulice još trave).

Sad, kako nisam u tome gledam što se preporučuje, jer se kosi kad trava naraste na nekih 5-7cm, nema rupa, prije 2.5 godine ponovno bila sjetva trave na mjestima gdje je bilo skroz otišlo od privremenog parkiranja auta kad je neka fešta te gdje su bili radovi kod provođenja novih cijevi za kanalizaciju, te imaju voćke na jednom kraju travnate površine.

Na što gledati kad se kupuje, koja bi snaga tu bila optimalna i koje marke se preporučuju?

Kao što rekoh, nisam baš u vodama robotskih kosilica, lakše je bilo odabrati robostki usisavač za kuću nego ovo gdje je sve zeznutije.

https://idzan.eu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koju kosilicu za travu?
midzan21 kaže...

Napokon smo si odlučili uzeti robotsku kosilicu za naše malo dvorište, jer nam je postalo muka svaki put paliti motornu da pokosimo između kuća cca 85m2 (75 glavna površina + 10 sporedna, nešto malo što ima do ulice još trave).

Sad, kako nisam u tome gledam što se preporučuje, jer se kosi kad trava naraste na nekih 5-7cm, nema rupa, prije 2.5 godine ponovno bila sjetva trave na mjestima gdje je bilo skroz otišlo od privremenog parkiranja auta kad je neka fešta te gdje su bili radovi kod provođenja novih cijevi za kanalizaciju, te imaju voćke na jednom kraju travnate površine.

Na što gledati kad se kupuje, koja bi snaga tu bila optimalna i koje marke se preporučuju?

Kao što rekoh, nisam baš u vodama robotskih kosilica, lakše je bilo odabrati robostki usisavač za kuću nego ovo gdje je sve zeznutije.

 Robotsku kosilicu za 85m² travnjaka? Cijene ovih "no šrot" su od 800€ (za 200m² cca) pa ne znam kakvog smisla ima bacat lovu na 85m².

 

To do sto kvadrata se kosi onom guraljkom.

 

Travnjak se inace kosi svakih 1/3 visine trave, 2-3 puta tjedno u sezoni, a povremeno van sezone rasta.. a ovo što imaš najbolje popločit i amen. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 17:35 (ivan dragi).
15 godina
online
Re: Koju kosilicu za travu?
Batista kaže...
Ges kaže...

Da podijelim svoje iskustvo sa Parkside kosilicom na baterije

 

Pokosim s njom max 400m2 na eco modu rada (ima dva načina rada: auto (jači) i eco (slabiji)). Stavio sam u nju 2x 4Ah baterije. Teren koji kosim je gusta trava i djetelina, travu kosim kada naraste do 20-30cm i kosilica na eco modu se zaguši ako naleti na gušči busen trave ili nedaj bože krtičnjak, dakle jako je slaba. Na auto modu još i preživi nalet na travu. Kvaliteta izrade je ok plastika, robusna, ne odaje dojam da će se strgat, košara je skoro pa bezveze jer čim se napuni, odmah guši kosilicu a i nekako loše sjeda na izlaz pa jezik od košare kao da blokira ulaz trave. Jako je pimplavo radit s njom, svako malo se gasi zbog preopterećenja. Baterije se pune po par sati tako da zaboravite košnju više od jednom dnevno ako imate više od 400m2 terena (meni treba za 1000m2 zahtjevnijeg kosog terena 3 dana)

Ukupna ocjena -2/5

Da li bi je opet uzimao? - definitivno ne

Za što je dobra? - za male i nezahtjevne travnjake koji se redovito kose

 

 Hvala na osvrtu. 

 Potvrdio si mi razmisljanje. Mislim da bi sa kombinacijom 8Ah baterija bilo nesto efektnija no ako se motor ugasi zbog preopterecenja kad naleti na busen trave - to je hendikep.

 razmišljao sam i ja uzeti 2x 8Ah baterije, no to je dodatnih 900kn pa ispada kosilica + 2x 8Ah za 1800kn za vrlo slabu kosilicu koja će možda pokositi 800m2 i k tome će se mučiti s jačom travom. Definitivno je bolje ići na bilo koju benzinsku u tom rangu.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice