HT odustao od izgradnje optičke mreže

poruka: 75
|
čitano: 21.542
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

Hrvatski telekom je nakon privremenog zaustavljanja izgradnje nove optičke mreže vrijedne više od 15 milijardi kuna sada i potpuno odustao od tog projekta. Predsjednik Uprave HT-a Ivica Mudrinić izjavio je za Poslovni dnevnik da je novim ograničenjima regulatorna agencija HAKOM učinila ulaganje u tu novu infrastrukturu neopravdano skupim, pretjerano birokratiziranim, te u konačnici nemogućim.

 

Glavne zamjerke HT-a na pravilnik: 

1. zadire se u vlasnička prava 
2. mijenja se specifikacija materijala korištenog u dosadašnjem konceptu 
3. uvodi se drugačija topologija mreže 
4. propisuje se znatno veći kapacitet distributivnog dijela od onoga koji investitor smatrao poslovno razumnim 
5. uvode se dodatne administrativne barijere propisivanjem potrebe objave bilo kakve namjere ulaganja u javnim glasilima

 

Mudrinić: Regulator spriječio 15 milijardi kuna naših ulaganja

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2010 17:22 (klimama).
 
0 0 hvala 19
16 godina
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

T-com bi htio da se igra po njihovom, kada se pravila zaostre onda odustaju jer svi su krivi samo ne oni. Neka vide kako je to kada se mora dati, a ne samo uzimati. Pljackaju male ljude, imaju monopol i jos im nije dobro. Od tog Mudrinica mi se riga kada ga vidim na TV-u, srecom tamo nema monopolista pa saltam kanal.

 

P.S. To je samo moje laicko stajaliste.

,,Baš i nije... COD je više razbibriga u odnosu na nadmoćni BF2.'' ROFLCOPTERIMAO
Moj PC  
23 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

mother fuc....

Ovi t-com očekuje da će država biti njihova marioneta i da će plesati kako oni kažu...

Iskreno već me boli ona stvar za njihovu optičku infrastrukturu jer svako malo nešto prcaju s ovom sada

Moj PC  
7 2 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

 

trebali bi ostali potencijalni pružatelji usluga koji žele "prodavati" optiku, uložiti nešto para, pa svi zadovoljni.

 

jednostavno ne razumijem da HT MORA uložiti 15 milijardi kuna u optiku i onda da je svi pružatelji usluga koriste bez naknade HT-u ?

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

U cijeloj priči oko optike je najluđi nitko drugi nego - HŽ.

 

Imaju ogromnu mrežu optike po svim važnim prometnim pravcima - imaju gotovu backbone mrežu koja ide do svih većih gradova. Uz neka ulaganja, mogli bi proširiti mrežu još malo i postati ISP sa vlastitom infrastrukturom. Čak ne moraju trošiti novce na servere, bla, bla - mogu jednostavno iznajmiti optičku mrežu recimo Metronetu ili Optimi. Ne znam koja je točna propusnost ali je "divlja" - a oni ne koriste ni 5% propusnosti. Tako sam barem čuo od nekih tehničara koji su radili na postavljanju. Riječ je o 48 nitnim kabelima (nisu mi rekli točnu propusnost).

 

HEP također posjeduje optičku mrežu koja ide po dalekovodima. Nešto je manja ali kombinacija HŽ + HEP bi bila ubojita.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Moj PC  
17 0 hvala 8
13 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
Sum_of_all_fears kaže...

U cijeloj priči oko optike je najluđi nitko drugi nego - HŽ.

 

Imaju ogromnu mrežu optike po svim važnim prometnim pravcima - imaju gotovu backbone mrežu koja ide do svih većih gradova. Uz neka ulaganja, mogli bi proširiti mrežu još malo i postati ISP sa vlastitom infrastrukturom. Čak ne moraju trošiti novce na servere, bla, bla - mogu jednostavno iznajmiti optičku mrežu recimo Metronetu ili Optimi. Ne znam koja je točna propusnost ali je "divlja" - a oni ne koriste ni 5% propusnosti. Tako sam barem čuo od nekih tehničara koji su radili na postavljanju. Riječ je o 48 nitnim kabelima (nisu mi rekli točnu propusnost).

 

HEP također posjeduje optičku mrežu koja ide po dalekovodima. Nešto je manja ali kombinacija HŽ + HEP bi bila ubojita.

 

Zahvaljujen ti se na ovoj informaciji za koju nisan znao i nevirujen da bih doznao sljedećih 3-4 godine (osim u slučaju vijesti ako informiraju kako   t-šiptari otkazali ulaganje a mogu ovdje... )...

Kako me vodi logika da uvik ima neko ali kod dobrih stvari vjerujem da to postoji i ovdje...

Istina je da bi kombiniranja optike HŽ s T-com kao ISP bio bio teški profit... Ne da bi T-com uštedio masne pare i time usmjerio te novce kao dividende za svoje vjerne dioničare i time sebi dignuo na vrijednosti kao stabilnoj tvrtki nego bi uspio smanjit svoje cijene na realne... Istina je da bi oni plaćali HŽ-u i HEP-u za korištenje optičke mreže ali da budemo iskreno i kratkotrajno i dugotrajno to bi im se isplatilo...

I da cijene padnu za 10 % (u mom slučaju to je 16 kn ali kod nekih i više) ljudi bi imali više novaca za svoje potrebe ( sad neki se smiju 16 kn nije puno ali u godinu dana skupe se 172 kune odnosno jedna dnevnica (otprilike prosječna dnevnica).

Vjerujem ako jedan korisnik forum zna ove informacije o optici da to znaju u upravi t-coma i hrvatske vlade...

Da se poštedim izlaganja činjenica i stanja u našoj zemlji smatram da svi znamo da tu njima nema "zuba" (sadržaja kuverte) te da im se to "ne isplati"...

15 godina
odjavljen
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

Koliko sam upućen, problem ne može biti dalje od backbone-a. Navodno država od T-Coma traži da u zgradama u kojima uvode optiku do svakog stana dovede po jednu paricu za svaku uslugu (mislim da se ukupno radi o 6 parica) koje bi onda korisitili alternativni operateri, kako bi bila pokrivena situacija kada korisnik želi preko optike imati svaku uslugu od različitog operatera.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

Sorry ljudi, ali većina vas uopće ne kuži o čemu je tu riječ. Neki spominju HŽ-ovu mrežu, ali kod njih je riječ o magistralama, HT konkretno radi na uvođenju optike u domove.

 

Uvođenje brzih veza do krajnjeg korisnika je jedna od vladimih strategija. Dakako, nije rečeno tko bi to radio, nego da će to država poticati na bogtepitakoji način.

 

Kako sam još uvijek mali dioničar HT-a, dapače, s godinama samo povećavam broj dionica, podupirem ovu odluku Uprave. Naime, Agencija HT-u stavlja poprilično nerealne zahtjeve s obzirom na to da je planirano ulaganje u petogodišnjem razdoblju veće od dvije milijarde eura.

 

Agencija doslovno HT-u ne pušta ponudu usluge građanima bez da se novoizgrađena mreža može odmah nuditi drugim operaterima, ali po cijeni koju određuje Agencija. Nadalje, Hitrorez je očito bio 'pila naopako': malim poduzetnicima je nešto olakšana papirologija, dok je za najveće projekte zakomplicirana do bola. Očito da država, koja se riješila većine dionica, ipak želi od HT-a još ponešto inkasirati, budući da je nesposobna sama racionalizirati svoje poslovanje i riješiti poteškoće na prihodovnoj, a posebno na rashodovnoj strani.

 

Da ne dužim dalje: Da, HT želi navesti tržište da pleše kako oni to hoće, ali Agencija im, u ovom slučaju, zadaje uvjete poslovanja s kojima se ovakva investicija neće vratiti ni za 25 godina. Što mislite, koliko će se tehnologija izmijeniti i uznapredovati u 25 godina?

Gledano kroz prizmu ulagača, slažem se da treba bezobraznicima iz državnih tijela, koji primaju solidne plaće za malo rada, utjerati kajlu i isplatiti poštenu dividendu, te prestati ulagati velike novce u ovaj mulj od države.

 

P.S. Korisnik sam Optiminih usluga, čisto da netko nešto ne pomisli...

Moj PC  
9 0 hvala 3
13 godina
neaktivan
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

slažen se s poston poviše sebe , ali rađe bih da me zajebava t-com s optikom (odnosno visokon cijenom u usporedbi s drugima) nego da me zajebava s sadašnjom infrastrukutrom

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
JokeKralj kaže...

slažen se s poston poviše sebe , ali rađe bih da me zajebava t-com s optikom (odnosno visokon cijenom u usporedbi s drugima) nego da me zajebava s sadašnjom infrastrukutrom

Kao što rekoh: u pitanju je poslovni interes čiju osnovu (dakle realan rok povrata sredstava) Agencija opstruira. Da su tvoji novci u pitanju ni ti ne bi razmišljao o korisnicima, nego o zaštiti svoje investicije. Žalosno ali istinito. Jednom rječju - kapitalizam...

16 godina
neaktivan
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

Ma debilane, monopol HTa je odgovarao državi kad ga je prodavala jer su tako mogli dobiti više para za njega, sad kad vise ne mogu ništa izmusti sad se kao prave cool i štite korisnike...

BTW mene za FTTH zaboli, nije da mi treba, doduše možda je to ono ni ne znaš da ti treba dok ne probaš. :P

 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
Zoidberg kaže...

možda je to ono ni ne znaš da ti treba dok ne probaš. :P

Milsim i ja da je tako... Smijeh

13 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže

znam šta želiš reći i potpuno se slažen tvojom idejom... koliko god kapitalizam bio izvor slobode toliko je izvor sukoba interesa

16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
JokeKralj kaže...

znam šta želiš reći i potpuno se slažen tvojom idejom... koliko god kapitalizam bio izvor slobode toliko je izvor sukoba interesa

Posebno kod HT-a. Zamisli suludu situaciju: imaš dva - tri paketa dionica, netko od trvoje bliže obitelji radi u HT-u, a ti si njihov korisnik... ;)

 

Namjerno sam napomenuo da je moj operater Optima, iako je i to donekle loše po moju investiciju. Ali ja točno znam koliko moj operater plaća HT-u za zakup parice do mog stana, mjesečno uštedim 100-tinjak kuna, a godišnje na nešto više od 1300 kuna uštede dodajem još desetak puta veći iznos dividende...I uživam kad se svi stanu ložiti na cijenu sportskog paketa u MaxTV-u, a broj korisnika samo raste... :D

16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
JokeKralj kaže...

znam šta želiš reći i potpuno se slažen tvojom idejom... koliko god kapitalizam bio izvor slobode toliko je izvor sukoba interesa

Gle u kapitalizmu HT ne bi imao monopol koji je imao(zakonski je bila onemogucena konkurencija), i imao bi situacije sa telekomima kao što imaš sa recimo velikom trgovackim lancima- tona njih koji se natjecu. A razlika u kvalititeti bi bila recimo City Express vs HP(koji isto je vlada štitila ili još uvijek štiti  zakonom- da ne mogu kuririrske službe dostavljati račune ili tako nešto, ne znam jel to još stoji). :D

Dakle po meni ce uvijek biti sukoba interesa, npr politicari ce htjeti usluge/$ od privatnih firmi, pa ce onemogucivati konkurenciju a to ce potrosaci osjetiti u masnim cijenama. Dakle ja bi reko da u svakom sustavu imaš sukob interesa jer je vecina ljudi sebicna, ali da u kapitalizmu si slobodan odabrati tebi najbolju uslugu. 

BTW ove brojke su ogromne. 15 mlrd kuna- to je 3000+ po svakom stanovniku (dakle bebi, babi...) tak da ne znam po kojem modelu bi to TComu se isplatilo... doduse AFAIK navlace mutave ljude na suxTV

 

 

 

EDIT: @ bocic-LOL to jel jesi klijent ili nisi ti na dionice utjece ono valjda 0.02 lipe. :D

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2010 23:17 (Zoidberg).
16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
Zoidberg kaže...
JokeKralj kaže...

znam šta želiš reći i potpuno se slažen tvojom idejom... koliko god kapitalizam bio izvor slobode toliko je izvor sukoba interesa

Gle u kapitalizmu HT ne bi imao monopol koji je imao(zakonski je bila onemogucena konkurencija), i imao bi situacije sa telekomima kao što imaš sa recimo velikom trgovackim lancima- tona njih koji se natjecu. A razlika u kvalititeti bi bila recimo City Express vs HP(koji isto je vlada štitila ili još uvijek štiti  zakonom- da ne mogu kuririrske službe dostavljati račune ili tako nešto, ne znam jel to još stoji). :D

Dakle po meni ce uvijek biti sukoba interesa, npr politicari ce htjeti usluge/$ od privatnih firmi, pa ce onemogucivati konkurenciju a to ce potrosaci osjetiti u masnim cijenama. Dakle ja bi reko da u svakom sustavu imaš sukob interesa jer je vecina ljudi sebicna, ali da u kapitalizmu si slobodan odabrati tebi najbolju uslugu. 

BTW ove brojke su ogromne. 15 mlrd kuna- to je 3000+ po svakom stanovniku (dakle bebi, babi...) tak da ne znam po kojem modelu bi to TComu se isplatilo...

Ispltailo bi se za sedam do dvanaest godina, ali ne uz uivjete koje pokušava nametnuti Agencija...

 

A što se sukoba interesa tiče, u ovoj državi je nerijetko i sam život sukob interesa. Npr. ja radim kod privatnika i psujem i majku i oca sindiatima i vladi zbog zadnjeg rebalansa...ali se onda s druge strane veselim što je ovako jer mi žena radi na fakultetu i pop***o bih da nam uzmu 500-600 kuna mjesečno... :D

 

Jedini izraz za ovo je teatar apsurda... ;)

16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
Zoidberg kaže...

EDIT: @ bocic-LOL to jel jesi klijent ili nisi ti na dionice utjece ono valjda 0.02 lipe. :D

Još i manje, ali to se ipak zove štititi svoje ulaganje. Npr, glupo je imati dionice Belja, a stalno piti kutjevačka vina... ;)

16 godina
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
Sum_of_all_fears kaže...

U cijeloj priči oko optike je najluđi nitko drugi nego - HŽ.

 

Imaju ogromnu mrežu optike po svim važnim prometnim pravcima - imaju gotovu backbone mrežu koja ide do svih većih gradova. Uz neka ulaganja, mogli bi proširiti mrežu još malo i postati ISP sa vlastitom infrastrukturom. Čak ne moraju trošiti novce na servere, bla, bla - mogu jednostavno iznajmiti optičku mrežu recimo Metronetu ili Optimi. Ne znam koja je točna propusnost ali je "divlja" - a oni ne koriste ni 5% propusnosti. Tako sam barem čuo od nekih tehničara koji su radili na postavljanju. Riječ je o 48 nitnim kabelima (nisu mi rekli točnu propusnost).

 

HEP također posjeduje optičku mrežu koja ide po dalekovodima. Nešto je manja ali kombinacija HŽ + HEP bi bila ubojita.

Ma sve se zna... Samo kaj se nista ne poduzima... U Hrvatskoj mafija upravlja drzavom i dok je god tako, nema napretka...

 

Mozete mislit zakaj jos nismo u EU... Nije da nas EU ne prihvaca nego mafija ne zeli uc unutra jer onda nema tolko malverzacija. HR koci sama sebe po tom pitanju, nitko drugi...

Al doci ce i svjetlija buducnost :) Kako bi reko prosli papa - bit cete mi svjedoci :)

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2010 23:27 (Batista).
14 godina
protjeran
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
Zoidberg kaže...
JokeKralj kaže...

znam šta želiš reći i potpuno se slažen tvojom idejom... koliko god kapitalizam bio izvor slobode toliko je izvor sukoba interesa

Gle u kapitalizmu HT ne bi imao monopol koji je imao(zakonski je bila onemogucena konkurencija), i imao bi situacije sa telekomima kao što imaš sa recimo velikom trgovackim lancima- tona njih koji se natjecu. A razlika u kvalititeti bi bila recimo City Express vs HP(koji isto je vlada štitila ili još uvijek štiti  zakonom- da ne mogu kuririrske službe dostavljati račune ili tako nešto, ne znam jel to još stoji). :D

Dakle po meni ce uvijek biti sukoba interesa, npr politicari ce htjeti usluge/$ od privatnih firmi, pa ce onemogucivati konkurenciju a to ce potrosaci osjetiti u masnim cijenama. Dakle ja bi reko da u svakom sustavu imaš sukob interesa jer je vecina ljudi sebicna, ali da u kapitalizmu si slobodan odabrati tebi najbolju uslugu. 

BTW ove brojke su ogromne. 15 mlrd kuna- to je 3000+ po svakom stanovniku (dakle bebi, babi...) tak da ne znam po kojem modelu bi to TComu se isplatilo... doduse AFAIK navlace mutave ljude na suxTV

 

 

 

EDIT: @ bocic-LOL to jel jesi klijent ili nisi ti na dionice utjece ono valjda 0.02 lipe. :D

1994.sam u novoj kući uveo telefonsku liniju..platio sam ukupno 1500dm...unatrag ihihi godina je t-scum skupljao(čitaj:pljačkao) sustavno narod...u kapitalizmu,baja ti plati svu infrastrukturu,a ako od mene tražiš to,onda znači da sami ja dioničar..kao i milioni hrvata...t-Scum ima para...15bio..kuna..sad nek plate onim novcem od naroda koji su godinama hapali...a seb namiruju prometom klijenata...

16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
linuxjuzer kaže...

1994.sam u novoj kući uveo telefonsku liniju..platio sam ukupno 1500dm...unatrag ihihi godina je t-scum skupljao(čitaj:pljačkao) sustavno narod...u kapitalizmu,baja ti plati svu infrastrukturu,a ako od mene tražiš to,onda znači da sami ja dioničar..kao i milioni hrvata...t-Scum ima para...15bio..kuna..sad nek plate onim novcem od naroda koji su godinama hapali...a seb namiruju prometom klijenata...

Čuj, i mene smeta mnogo toga vezano uz privatizaciju, ali sada se, nažalost, više ništa ne može promijeniti. Ove izjave koliko je tko uložio za uvođenje telefona su pale u vodu onog dana kad su Mudrinić i Škegro potpisali prvi ugovor s DT-om, a ti si sada samo dioničar države koja je to prodala, a trenutačno je u tri kile banana...

16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
bocic kaže...
linuxjuzer kaže...

1994.sam u novoj kući uveo telefonsku liniju..platio sam ukupno 1500dm...unatrag ihihi godina je t-scum skupljao(čitaj:pljačkao) sustavno narod...u kapitalizmu,baja ti plati svu infrastrukturu,a ako od mene tražiš to,onda znači da sami ja dioničar..kao i milioni hrvata...t-Scum ima para...15bio..kuna..sad nek plate onim novcem od naroda koji su godinama hapali...a seb namiruju prometom klijenata...

Čuj, i mene smeta mnogo toga vezano uz privatizaciju, ali sada se, nažalost, više ništa ne može promijeniti. Ove izjave koliko je tko uložio za uvođenje telefona su pale u vodu onog dana kad su Mudrinić i Škegro potpisali prvi ugovor s DT-om, a ti si sada samo dioničar države koja je to prodala i koja je trenutačno u tri kile banana...

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
linuxjuzer kaže...
Zoidberg kaže...
JokeKralj kaže...

znam šta želiš reći i potpuno se slažen tvojom idejom... koliko god kapitalizam bio izvor slobode toliko je izvor sukoba interesa

Gle u kapitalizmu HT ne bi imao monopol koji je imao(zakonski je bila onemogucena konkurencija), i imao bi situacije sa telekomima kao što imaš sa recimo velikom trgovackim lancima- tona njih koji se natjecu. A razlika u kvalititeti bi bila recimo City Express vs HP(koji isto je vlada štitila ili još uvijek štiti  zakonom- da ne mogu kuririrske službe dostavljati račune ili tako nešto, ne znam jel to još stoji). :D

Dakle po meni ce uvijek biti sukoba interesa, npr politicari ce htjeti usluge/$ od privatnih firmi, pa ce onemogucivati konkurenciju a to ce potrosaci osjetiti u masnim cijenama. Dakle ja bi reko da u svakom sustavu imaš sukob interesa jer je vecina ljudi sebicna, ali da u kapitalizmu si slobodan odabrati tebi najbolju uslugu. 

BTW ove brojke su ogromne. 15 mlrd kuna- to je 3000+ po svakom stanovniku (dakle bebi, babi...) tak da ne znam po kojem modelu bi to TComu se isplatilo... doduse AFAIK navlace mutave ljude na suxTV

 

 

 

EDIT: @ bocic-LOL to jel jesi klijent ili nisi ti na dionice utjece ono valjda 0.02 lipe. :D

1994.sam u novoj kući uveo telefonsku liniju..platio sam ukupno 1500dm...unatrag ihihi godina je t-scum skupljao(čitaj:pljačkao) sustavno narod...u kapitalizmu,baja ti plati svu infrastrukturu,a ako od mene tražiš to,onda znači da sami ja dioničar..kao i milioni hrvata...t-Scum ima para...15bio..kuna..sad nek plate onim novcem od naroda koji su godinama hapali...a seb namiruju prometom klijenata...

Gle, vlada je prodala HT jer im je trebalo love i time su tebe i ostale korisnike sj, al to ne znaci da kapitalizam ne radi, tj. kapitalizma baš i nema u ovom slučaju oko HTa. Da je kapitalizma vlada ne bi smjela ništa napraviti jer ne bi bili vlasnici ni HTa, nego bi ti potpisao ugovor sa Htom u kojem bi pisalo što oni moraju napraviti za kolliko DM i to je to, ako to prekrše idu na sud. A ovako SDP i HDZ su se igrali djeda mraza sa biracima(davali ljudima njihove novce i ovi bili sretni). 

15 godina
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

Po meni bi vodove i optiku trebao drzati nekakav koncesionar odvojen od ISP-a (bila to drzavna firma tipa odasiljaci i veze) bilo privatna, dok bi svi ISP-ovi njima placali najam. Trzisna konkurentnost bi bila korektnija od ove sada.

I'm going woo woo
 
18 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
tnakir kaže...

Po meni bi vodove i optiku trebao drzati nekakav koncesionar odvojen od ISP-a (bila to drzavna firma tipa odasiljaci i veze) bilo privatna, dok bi svi ISP-ovi njima placali najam. Trzisna konkurentnost bi bila korektnija od ove sada.

 

Dodajmo na ovu prilično OK ideju kako je ovo odustajanje odlična prilika drugim ISP-ovima da se uvale na to tržište... Nadam se da će znati iskoristiti priliku.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
tnakir kaže...

Po meni bi vodove i optiku trebao drzati nekakav koncesionar odvojen od ISP-a (bila to drzavna firma tipa odasiljaci i veze) bilo privatna, dok bi svi ISP-ovi njima placali najam. Trzisna konkurentnost bi bila korektnija od ove sada.

  ja mislim da je ovo najbolja zamisao do sada... još kad bi država držala tu optičku mrežu i naplaćivala samo troškove održavanja i ulaganja ISP-ima to bi bilo najbolje... neke stvari je bolje da država kontrolira a za neke ne... Internet je danas dio svakodnevnice ... kako ne postoji osip HEP-a još drugi "provideri" struje? Ljudi imho mislim da ovu mrežu treba država otkupiti i naplaćivati t-scumu , optimi itd itd...

15 godina
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
JokeKralj kaže...
tnakir kaže...

Po meni bi vodove i optiku trebao drzati nekakav koncesionar odvojen od ISP-a (bila to drzavna firma tipa odasiljaci i veze) bilo privatna, dok bi svi ISP-ovi njima placali najam. Trzisna konkurentnost bi bila korektnija od ove sada.

  ja mislim da je ovo najbolja zamisao do sada... još kad bi država držala tu optičku mrežu i naplaćivala samo troškove održavanja i ulaganja ISP-ima to bi bilo najbolje... neke stvari je bolje da država kontrolira a za neke ne... Internet je danas dio svakodnevnice ... kako ne postoji osip HEP-a još drugi "provideri" struje? Ljudi imho mislim da ovu mrežu treba država otkupiti i naplaćivati t-scumu , optimi itd itd...

Sve ovo sto sam boldao... drzava bi prodala strancima i gace samo da odredjeni protagonisti uberu provizije i managerske bonuse. Primjeri su ti npr. INA i HT. Sto se tice elektroprivrede... pitanje je vremena kada ce i nju privatizirati.

I'm going woo woo
13 godina
neaktivan
offline
HT odustao od izgradnje optičke mreže

a evo opet neke stvari u vezi INA-e po vijestima i novinama , meni je pun kufer ove države i određenih ljudi na vlasti ... Da dođeš u Sabor i zadereš se "p**** prodane" neš puno falit...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
JokeKralj kaže...

a evo opet neke stvari u vezi INA-e po vijestima i novinama , meni je pun kufer ove države i određenih ljudi na vlasti ... Da dođeš u Sabor i zadereš se "p**** prodane" neš puno falit...

Sami smo izabrali...

I'm going woo woo
14 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
Sum_of_all_fears kaže...

U cijeloj priči oko optike je najluđi nitko drugi nego - HŽ.

 

Imaju ogromnu mrežu optike po svim važnim prometnim pravcima - imaju gotovu backbone mrežu koja ide do svih većih gradova. Uz neka ulaganja, mogli bi proširiti mrežu još malo i postati ISP sa vlastitom infrastrukturom. Čak ne moraju trošiti novce na servere, bla, bla - mogu jednostavno iznajmiti optičku mrežu recimo Metronetu ili Optimi. Ne znam koja je točna propusnost ali je "divlja" - a oni ne koriste ni 5% propusnosti. Tako sam barem čuo od nekih tehničara koji su radili na postavljanju. Riječ je o 48 nitnim kabelima (nisu mi rekli točnu propusnost).

 

HEP također posjeduje optičku mrežu koja ide po dalekovodima. Nešto je manja ali kombinacija HŽ + HEP bi bila ubojita.

Nije to tako super kao što se čini. Bio sam na praksi u HŽ-u, i neki dalji gradovi su praktički odsječeni što se tiče brzine interneta.

hmda
13 godina
neaktivan
offline
RE: HT odustao od izgradnje optičke mreže
tnakir kaže...
JokeKralj kaže...

a evo opet neke stvari u vezi INA-e po vijestima i novinama , meni je pun kufer ove države i određenih ljudi na vlasti ... Da dođeš u Sabor i zadereš se "p**** prodane" neš puno falit...

Sami smo izabrali...

  i dobili smo što smo tražili... šteta šta ima dobrih ljudi gore u saboru šta žele napraviti pomak ali radi ostalih neće biti ništa

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice