BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

poruka: 47
|
čitano: 7.751
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Federalna uprava za inspekcijske poslove, u suradnji županijskim upravama za inspekcijske poslove i nadležnim županijskim organima, od danas (12. ožujka) pokreće kampanju pojačanog inspekcijskog nadzora na području FBiH nad zaštitom autorskih prava korištenja računalnih programa.

 

Predmetom inspekcijske kontrole bit će svi privredni subjekti u FBiH koji se bave prometovanjem i korištenjem računalnih programa i prvi rezultati kampanje bit će objavljeni nakon mjesec dana.

 

Podršku u realizaciji navedenih aktivnosti inspekcijama će pružiti USAID i Business software alliance, međunarodno udruženje koje se zalaže za softversku industriju koja djeluje u 80 država radi zaštite i proširenja softverskog tržišta te stvaranja uvjeta koji podstiču inovacije i razvoj.

 

Licenciranje.ba

 

---

 

Moj komentar:

 

Koliko se god činilo da naša državica grca u bezakonju, čini se da neke stvari ipak dolaze na svoje. Složit ćete se sa mnom, na svoje dolaze samo one stvari u kojima se može zavrtjeti neka lova, a sve ono što je manje isplativo, ostaje u sferi bezakonja.

 

I moja je tvrtka "pogođena" ovom inspekcijom zbog čega smo primorani kupiti pet licenciranih Windowsa. Da bi ironija bila veća, moramo kupiti licence za Windows 7 Professional koje su skuplje od vrijednosti samih računala.

 

Samo na jedno računalo (zbog specifičnih potreba) je moguće instalirati Linux, što smo, naravno, i učinili  (Ubuntu s LXDE sučeljem) i za sada su reakcije mojih kolega na jednostavnost korištenja prilično pozitivne.

 

Pozivam vas, kolege forumaši, da vaša iskustva s inspekcijom podijelite s nama na forumu pa da vidimo kako je tko prošao!?  {#}

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2012 18:26 (cro_blue).
Moj PC  
4 0 hvala 4
14 godina
neaktivan
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Sta ce sad videoteke i prodavaonice kod vas propadat {#}

 

 

 

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

U RS video klubovi i dalje iznajmljuju filmove skinute sa neta narezane na dvd.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
Mitsuoka kaže...

Sta ce sad videoteke i prodavaonice kod vas propadat  {#}

 

 

 

  Moj tata prvi.

 

Ima 3 računara za 3 inženjera građevine. Otprilike nam treba 50-60 hiljada KM da kupimo to sve (180-200 hiljada Kn).

 

Kako kaže načelnik poreske uprave i citiram (ne baš sve, ali poznat će se šta, više parafraziram):

Kad kupite program vi dobijekte dekstop, ko ne plati neka plati 2000 dinara kazne.

Pogledate li količinu mojih zvjezdica, vidjet ćete da ih nema mnogo. Dobio sam ih mnogo više već što ih imaju oni s 5, ali vrijednost im spoznao nisam i izgubih ih. Sada tražim ih u bezdanu foruma.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2012 18:47 (Mentalist).
15 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Gledao sam sinoć tog morona. Zvučao je ko naduvan. Po njemu je najveći problem što kad krvavo

platim taj deKstop dobijem neki piratski windows ali ja ustvari zaslužujem bolje jer sam platio deKstop?!

Ali ja imam laptop :)

bit.ly/dcyfs
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Ma daj ba,ovo je sve lafo po zakonu ,zafalilo drzavi para pa ce kaznit sitne ribe i kokuze sto jedva spajaju kraj s krajem,a velike firme s preko 20 - 30  kompova, kao i dosad podmazi inspektora kešom,plati rucak i svima dobro.Fuj gade mi se svi skupa.A onog sinoc deKStopa s TV-a ne zelim ni komentirat.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Odnosi li se ovo samo na firme i poslovne korisnike, ili ce poceti da kontrolisu i kucne korisnike.

Kakvo je stanje u BiH sto se tice downloada serija i filmova, da ne bude i kod nas kao sa ovim Kastelanima.

Koji se proslavio sa dekstopom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2012 19:42 (vvv).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
vvv kaže...

Odnosi li se ovo samo na firme i poslovne korisnike, ili ce poceti da kontrolisu i kucne korisnike.

Kakvo je stanje u BiH sto se tice downloada serija i filmova, da ne bude i kod nas kao sa ovim Kastelanima.

Koji se proslavio sa dekstopom.

Kućni korisnici, barem za sada, mogu biti mirni!

 

Sreća u nerseći je ta što je naš (bosanskohercegovački) državni aparat toliko velik da će federalnim inspektorima biti potrebno najmanje pet godina dok na red dođu mali korisnici.

 

Što se tiče multimedijalnih sadržaja, oni, barem u ovom trenutku, neće biti predmetom inspekcijskog nadzora.

 

Što se tiče ovog dekstopa, ne znam o kome se radi, ali svejedno... {#}

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
15 godina
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
vvv kaže...

Odnosi li se ovo samo na firme i poslovne korisnike, ili ce poceti da kontrolisu i kucne korisnike.

Kakvo je stanje u BiH sto se tice downloada serija i filmova, da ne bude i kod nas kao sa ovim Kastelanima.

Koji se proslavio sa dekstopom.

Trenutno samo pravna lica. Ne vjerujem da mogu fizička lica jer bi to bilo kao popis stanovništa.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
12 godina
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Dekstop je Direktor Federalne Uprave za inspekcijske poslove Ibrahim Tirak, dipl.iur
                                                                 

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

puste price

etikete, ovo je nacija etiketa!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2012 19:58 (ExXxEr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Zafalilo love u federalnom budžetu pa su se zbog toga sjetili ovo uradit.

I don't always live on this planet but when I do, I don't want to.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Pa dobro. Koju po vama licencu odabrati: OEM , retail...ili nešto drugo.

 

Treba li biti i legalni Office programi??

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Treba i office,ali imas open office on je besplatan.

16 godina
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
Za sve što budete imali instalirano na računalu (uključujući i Office) potrebno je imati odgovarajuću licencu. OEM licencu je moguće nabaviti samo uz kupovinu novog računala, a sve ostale oblike licenciranja je moguće uskladiti s konkretnim potrebama.
...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
13 godina
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Tamo gdje mi otac radi sve je legalno. Neke OEM, neke naknadno nabavljenje licence. Sada kad je stisla recesija počeo sam im stavljat linux i open office, uglavnom su pozitivno reagirali.

Pingu, Pingu, PIngu!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
cro_blue kaže...

Kućni korisnici, barem za sada, mogu biti mirni!

 

Sreća u nerseći je ta što je naš (bosanskohercegovački) državni aparat toliko velik da će federalnim inspektorima biti potrebno najmanje pet godina dok na red dođu mali korisnici.

 

Što se tiče multimedijalnih sadržaja, oni, barem u ovom trenutku, neće biti predmetom inspekcijskog nadzora.

 

Što se tiče ovog dekstopa, ne znam o kome se radi, ali svejedno... {#}

Jos smo mirni, al do kad ne znamo, vjerovatno dok jos para ne zafali.

Znaci moze se jos uvijek skidati, nije da skidam neke ogromne kolicine ali bolje pitati nego se zeznuti.

16 godina
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Našao sam na Youtubeu gostovanje Dubravka Kovačevića, ravnatelja Uprave za inspekcijske poslove Hercegbosanske županije koji je u programu Radio Livna "pojasnio" što podrazumijeva najavljena inspekcija i koje su konkretne moguće mjere.

 

 

Fascinira me količina poznavanja problematike i voditelja, ali i inspektora! {#}

 

Uživajte!

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
2 0 hvala 2
14 godina
protjeran
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
cro_blue kaže...

Našao sam na Youtubeu gostovanje Dubravka Kovačevića, ravnatelja Uprave za inspekcijske poslove Hercegbosanske županije koji je u programu Radio Livna "pojasnio" što podrazumijeva najavljena inspekcija i koje su konkretne moguće mjere.

 

 

Fascinira me količina poznavanja problematike i voditelja, ali i inspektora! {#}

 

Uživajte!

  Odoh sad napolje da se ubijem.

 

Operativni sustavi: MS Office i Excel. Od 3000 do 200 000KM.

Pogledate li količinu mojih zvjezdica, vidjet ćete da ih nema mnogo. Dobio sam ih mnogo više već što ih imaju oni s 5, ali vrijednost im spoznao nisam i izgubih ih. Sada tražim ih u bezdanu foruma.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.3.2012 14:03 (Mentalist).
15 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

"Ko je dao licencu za ovo? Dajte mi licencu od ovog stika!"

"Sve je premreženo, umreženo. Da li se tu šta namješta?"

 

I baš me zanima kako bi inspektor reagovao kada usb portovi ne bi radili.

bit.ly/dcyfs
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Koorporacije su počele sa aktivnom vladavinom u svijetu vidljivo iz vijesti zadnjih mjeseci. Industrijsko-vojni kompleks polako ali sigurno izlazi iz sjene.

 

Ovo ne govorim zato jer branim piratski software u firmama - upravo suprotno, nego govorim kako se svjetske "vlade" ponašaju u branjenju koorporacija i kapitala. Naguze se ko mačke u veljači.

Lulz is on lulz.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.3.2012 16:25 (Bypass).
 
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
A vi sebi lijepo nabavite laptopove i nosite ih sa sobom :) problem rijesen, niko vam nista ne moze ako je to privatna stvar, a jedan stavite racunar kao firmin i puknete linux na njega :) ima jos linuxa sem ubunta i za starije racunare...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

a šta ste vi mislili dokle će ići to tako?

 

slobodno pogledajte nas,jer sve sto je kod nas doci ce i kod vas kako se budete priblizavali EU!

 

to da inspekcije idu pravnim osoboma je kod nas doslo negdje prije cca 10 godina mozda i vise tako da su se ljudi vec odavno na to naviknuli...sve je to dobro dokle ide,samo hocu reci,nece vjecno.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Čini se da čemo svi furat na linux {#}

Dont Believe The Type
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
igortehno kaže...
A vi sebi lijepo nabavite laptopove i nosite ih sa sobom :) problem rijesen, niko vam nista ne moze ako je to privatna stvar, a jedan stavite racunar kao firmin i puknete linux na njega :) ima jos linuxa sem ubunta i za starije racunare...

  a sta oni koji se bave glazbom,multimedijom(photoshop,autocad) itd gdje programi kostaju i po 10.000,00 kn a i više ovisi sta se radi,najednom eto velikog troška za firmu

13 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Mi smo stavili u radnju na server i na laptop Windows 8 Consumer Preview, Open Office i poslovni program (licenciran) dok ne izađe finalna verzija Win 8. Mogu li nam sad ikakvu kaznu spucat? 

The future is Fusion - AMD
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.3.2012 16:43 (MaXt0r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Ne.CP imas pravo ako se nevaram 2 godine

 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?
U to slučaju, ne znam kakve su odredbe licenčnog ugovora Windowsa 8 u komercijalne svrhe. Ako je dozvoljeno (u što sumnam), onda ne vidim razloga za brigu.
...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
16 godina
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

Da malo oživim temu...

 

Županijska inspekcija danas je posjetila moje radno mjesto! Suprotno najavama i kuloarskim pričama, inspektori županijske Uprave za inspekcijske poslove u svojim prvim obilascima NEĆE  kažnjavati! Štoviše, cilj prvog vala inspekcije je educiranje onih koji koriste nelegalni softver o načinima i mogućnostima kupovine legalnog softvera.

 

Moj opći dojam je u načelu pozitivan. Inspektori, prilikom nadzora, koriste se famoznim USB stickovima na kojima se nalazi popis najčešće korištenih piratskih aplikacija. Dakle, na tim USB stickovima nema nikakvih aplikacija kojima se utvrđuje legalnost softvera, nego samo popis s najčešće piratiziranim aplikacijama.

 

Na tom popisu (kojega sam imao na uvid) nalaze se Windowsi (sve generacije), MS Office (sve generacije), Adobe Creative Suite (sve generacije), ali ne i neki Adobeovi alati koji se prodaju izvan CS-a. Osim nabrojanog, na popisu se nalazi AutoCAD, bezbroj knjigovodstvenih servisa itd. Također, primjetio sam da na popisu nedostaju brojne specifične aplikacije koje se koriste na npr. radio postajama (poput FirePlaya, SAM Broadcastera itd.), a vjerujem da je slično i s drugim djelatnostima.

 

U slučaju da je inspekcija otkrila određene nepravilnosti, kažnjavanje se ne bi odmah provodilo. Štoviše, kažnjavanje je posljednja karika u lancu rada inspekcije. Naime, u slučaju otkrivanja nepravilnosti, inspekcija daje rok, ali i savjete za uklanjanje istih. Tako npr., u slučaju otkrivanja nelegalnih Windowsa, inspekcija daje rok od 30 dana za legaliziranje tog proizvoda. Zajedno s rokom, poduzeće u kojem je otkrivena nepravilnost dobija popis ovlaštenih Microsoft partnera u okruženju, dokument s vrstama licenciranja Microsoftovih proizvoda ili, u slučaju da je otkriven piratizirani softver koji nije Microsoftov proizvod, dobije se popis svih ovlaštenih prodavača licenciranog softvera. Pored svega nabrojanog, dobio sam i rješenje o izvršenom inspekcijskom nadzoru koje služi kao materijalni dokaz posjeta inspekcije.

 

Kod mene su zatekli pet računala s licenciranim Windowsima, jedno s Ubuntu Linuxom, šest s LibreOfficeom i jedno s nelicenciranim programom (kojega nisu skužili).

 

Za sada sam miran, sve do sljedećeg posjeta inspekcije!

 

 

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.3.2012 13:21 (cro_blue).
Moj PC  
1 0 hvala 4
12 godina
neaktivan
offline
BiH: Kraj nelegalnom softveru u poduzećima?

U moje poduzeće još nije došlo, mislim gdje radim...

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice