Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 269.792
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pitanje...

 

Imam excelicu sa primjer 12 radnih listova za 12mj, tu upisujem bazu,  e sada na jednom radnom listu imam kao bianco uplatnicu na kojoj bi trebao primjer kada odaberem mjesec uplatnica povlaci podatke iz tog radnog lista, ili ako ima neki jednostavniji način. primjer ako upišem šifru formula da mi ne pretražuje radni list već cijeli dokument....

ab
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Napraviš dropdown s nazivima sheetova u recimo b2 na zadnjem sheetu. Pretpostavljam da su ti podaci u mjesečnim sheetovima na istom mjestu, npr. Sheet1!C1="BrojRacuna", Sheet1!C2="OIB".

Trebaš koristiti formulu INDIRECT, ovako otprilike: =INDIRECT(b2 & "!C1") i dobit ćeš broj računa sa sheeta koji si odabrao... 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.12.2021 9:26 (jzrile).
13 godina
offline
Excel pomoć

Ljudi trebam pomoć. Imam veliku tablicu s podatcima te bih htio definirajući 2 varijable natjerati Excel da mi izbaci traženu vrijednost.

 

 

Konkretno, podatci predstavljaju koncentraciju otopljenog CO2 u vodi. Koncentracija otopljenog CO2 u vodi ovisi o temperaturi i koncentraciji CO2 u zraku. Imam ogromnu tablicu u kojoj moram ručno tražiti otopljeni CO2 u vodi. Dakle pročitam sa strane temperaturu i koncentraciju CO2 u zraku pa odem u tablicu i tražim vrijednost otopljenog CO2 za dane uvjete.

 

Ono što ja želim vidi se na slici. Upisati temperaturu i CO2 u zraku, a da mi funkcija pronađe traženu vrijednost u tablici. Problem je što sam na slici koristio vlookup, ali u vlookup funkciji jedna je varijabla fiksna (jer je potrebno definirati jedan stupac u kojem se traži). Npr. mogu mijenjati temperaturu i dobivati različite vrijednosti otopljenog CO2 u vodi, ali za fiksnu koncentraciju CO2 u zraku. Meni treba funkcija u kojoj ću moći mijenjati i temperaturu i koncentraciju CO2 u zraku te dobivati korespondirajući rezultat iz tablice (CO2 otopljen u vodi).

 

Koja funkcija to može napraviti?

 

Ogromna hvala unaprijed!

Battlelog:cro1911
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2022 14:31 (CoKsA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Excel pomoć

Molim vas netko

Battlelog:cro1911
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Molim te preciznije opiši kako izgleda tablica s podacima, da li su prikazani matrično? Tipa:

 

      

      Temp  10   11    12

CO2

7000       56   89    152

8000       71   92    189

9000       84   95    213

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Excel pomoć
CoKsA kaže...

Ono što ja želim vidi se na slici. Upisati temperaturu i CO2 u zraku, a da mi funkcija pronađe traženu vrijednost u tablici. Problem je što sam na slici koristio vlookup, ali u vlookup funkciji jedna je varijabla fiksna (jer je potrebno definirati jedan stupac u kojem se traži). Npr. mogu mijenjati temperaturu i dobivati različite vrijednosti otopljenog CO2 u vodi, ali za fiksnu koncentraciju CO2 u zraku. Meni treba funkcija u kojoj ću moći mijenjati i temperaturu i koncentraciju CO2 u zraku te dobivati korespondirajući rezultat iz tablice (CO2 otopljen u vodi).

 

Koja funkcija to može napraviti?

VLOOKUP uz korištenje & - primjerii:

https://www.exceldemy.com/excel-vlookup-with-multiple-criteria/

https://www.extendoffice.com/documents/excel/2440-excel-vlookup-multiple-criteria.html

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
CoKsA kaže...
Koja funkcija to može napraviti?

Probaj koristiti formulu INDEX/MATCH ili VLOOKUP u koji ugnijezdišMATCH funkciju
Prema slici ispod ovo bi bila formula (uvjeti su B2 i B1), sve adrese su apsolutne
=INDEX($G$2:$K$17;MATCH($B$2;$F$2:$F$17;0);MATCH($B$1;$G$1:$K$1;0))
ili
=VLOOKUP(B2;$F$2:$K$17;MATCH($B$1;$F$1:$K$1;0);0)

 

 

13 godina
offline
Re: Excel pomoć

Jzrile,

Upravo tako izgleda tablica. Baš zato kada koristim vlookup, mora biti fiksna vrijednost ili temperature ili co2, ovisno kako postavim tablicu. To mi je problem i gubim puno vremena ručno tražeći vrijednosti, a i postoji šansa za grešku kada padne koncentracija

Battlelog:cro1911
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 19:00 (CoKsA).
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Onda iskoristi kombinaciju INDEX/MATCH, točno kako je IvanC napisao.  Znači INDEX služi za "očitavanje" podatka iz retka i stupca u određenom range-u. Prvi parametar funkcije je taj range, znači u tvom slučaju matrica bez naziva redova i kolona (samo podaci). Drugi parametar je broj retka, tu koristiš MATCH da u stupcu CO2 pronađeš točno određeni parametar. Treći parametar INDEX funkcije je broj kolone, u tvom slučaju pretražuješ redak s temperaturom. Probaj napraviti manju tablicu za eksperiment da vidiš kako funkcionira. 

13 godina
offline
Re: Excel pomoć

Puno hvala na trudu, pomoglo je!

Battlelog:cro1911
13 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav ljudi,

 

imam veliki set podataka, to su 10-minutna mjerenja temperature i padaline s jedne meteostanice. Dakle uređaj radi mjerenja svakih 10 minuta kroz 3-4 godine.

 

Trebam iz tih 10-minutnih mjerenja dobiti dnevni prosjek (za temperaturu) i dnevnu sumu (za padalinu). Dakle krajnji rezultat bi bila prosječna dnevna temperatura za svaki dan u te 3-4 godine te dnevna suma padalina za svaki dan u te 3-4 godine.

 

Znate li možda kako to napraviti?

Battlelog:cro1911
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Excel pomoć

Molim vas netko

Battlelog:cro1911
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Pozdrav,

 

1. Moraš dodati kolonu samo sa datumom, bez vremena, recimo da se zove DATE_DAY.

2. Upišeš formulu koja daje čisti datum prema polju gdje je datum sa vremenom npr =DATE(YEAR(A2);MONTH(A2);DAY(A2))

3. Umetneš PivotTable, izabereš sve podatke, uključujući nazive kolona. 

4. U PivotTabel u polje "Rows" odvučeš novonapravljeni DATE_DAY s liste polja (moraš biti poziciniran na pivot tablici da se otvori taj ekran)

5. U polje "Values" odvučeš Temp i Prec

6. Za Temp odeš na Value field settings (mala combo strelica s desne strane) i umjesto Sum izabereš Average

 

To je to...

 

 

 

13 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav, kako da stupac 'lista' grupiram prema stupcima a,b,c...(vidi slike)? Ovu sam formulu napisao, ali ne radi onako kako treba. 

=TRANSPOSE(IF(ISNUMBER(SORT(SEARCH(D2;$B$2:$B$10)));$B$2:$B$10;""))

 

 Umjesto oznake tipa 100_1_1 u stupcu 'lista' nalazi se podaci formatirani kao 100_tekst_oznaka_1

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.5.2022 21:30 (zagi55).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
zagi55 kaže...

Pozdrav, kako da stupac 'lista' grupiram prema stupcima a,b,c..

 Moraš postaviti neki uvjet.

btw: evo i formule da se ne mučiš prepisivati ih :)

=LEFT(B2;5) 

=IFERROR(INDEX($A$2:$A$1000;MATCH(0;COUNTIF($D$1:$D1;$A$2:$A$1000);0));"") 

=IFERROR(INDEX($B$2:$B$1000;MATCH(0;COUNTIF($D2:D2;$B$2:$B$1000)+IF($A$2:$A$1000<>$D2;1;0);0));"")

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.5.2022 22:11 (IvanC).
13 godina
offline
Excel pomoć

Hvala ti na formulama, funkcioniraju baš onako kako sam želio. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NEb4DXI2uu2L6hpHt4ZwcVnsxlOgf8wd/edit?usp=sharing&ouid=110149973413258219393&rtpof=true&sd=true

 

Ekipa može pomoć, na linku se nalazi tablica kao primjer.

 

Radi se o tablici gdje se upisuju 3 dobavljača robe, ručno se odabire najpovoljnija cijena, dobije se ukupni iznos (M13), ali i određena razrada ponude za koju trebam pomoć.

 

U stupce F, H,J se upisuju nazivi dobavljača, u primjeru Dob1, Dob2, Dob3.

U stupce G,I,K se upisuju cijene.

U stupac L ja upisujem samostalno odabranu cijenu za ponudu, dakle nemam formulu koja će mi sama vuči najmanju cijenu za taj artikl, nego ju samostalno moram upisati zbog procedure (primjer, za stavku 1. Roba 1 - upisao sam cijenu 500kn jer je tu cijenu dao Dob1).

 

I sve to divno radi, no tablica mora imati još dvije kontrole - kontrolu ponuda dobavljača (da ne ispadne da sam nešto krivo upisao) i omjer dobavljača u ponudi.

 

Prvi dio sam uspio složiti, i to se nalazi u stupcu N i O. O čemu se radi?

U "N" upišem naziv dobavljača, a u "O" se nalazi formula koja traži istoga i piše mi koji iznos je upisan.

 

Koristio sam OFFSET jer tablice nekad imaju 10, nekad 500 redova.

Čisto da ne moram mjenjati formulu, posložio sam argumente u O1, Q1 i S1 (ustvari Q1 je točan argument, no teško je ekipi pojasniti da broj redova računa od početne pozicije, pa u O1 ja umanjim poziciju za 3 reda), koristiom SUMPRODUCT po OFFSET formuli, te kad u N kolonu upišem naziv dobavljača (primjer Dob1) - on mi automatski izbaci koliko sam ukucao tog dobavljača u tablici pomnoženo sa količinom.

To je kontrola - da ne bi ispalo da imam ponudu od 2600kn, a ja ukucam 2400kn.  Formula je ružna no radi, ako postoji kraća verzija - molim pomoć.

 

No glavnu pomoć trebam oko Q i R stupca, tj omjera ponuda. U ovome primjeru Dobavljač 1 je odabran u ukupnom iznosu od 1200kn, a Dobavljač 3 u ukupnom iznosu 1000kn.

Dakle - ja bi trebao da meni tablica uspoređuje koji dobavljač je upisan u stupac L (usporedba tipa IF(OR(G4=L4; I4=L4; K4=L4)) i da tog dobavljača računa sa količinom i sortira po nazivima.

 

Žuto označeno kako bi trebalo izgledai, a ovo od Q4:R7 je mjesto gdje bi ja trebao upisati formulu koju neznam.

 

Radio sam ovo kad imam jedan ulaz, pa nije problem napraviti, možeš na više načina.

 

No imam 3 ulaza, koja se moraju usporediti koji ulazu je odabran u L stupac, pomnožiti sa količinom te raspisati.

Index, Match, Offset, kombinacije? Nemam pojma, usporedbe sa offsetom nikako ne rade.

 

Hvala!

hm hmmm, hm hm hmm
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Excel pomoć

Zanima me kako pomoću buttona otvoriti popis ljudi i staviti mogućnost odabira istih tih ljudi koji mi trebaju npr za smjenu i da mi ih ona zapiše?

Prilazem sliku kao primjer

 

7 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Bok, imam veliki problem za mene i mali problem za tebe. Htio bih pretvoriti "Riječ" u broj, da kada unesem broj u ćeliju, npr. 1, da mi se automatski upiše ta "Riječ". Na primjer, kada upišem broj jedan, u ćeliju se upisuje Beč; kad upišem 2 napiše Roma, kad upišem 3 pretvara se u Istanbul.....( imam sedam stavki-gradova)

 

Može li mi netko pomoći

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.11.2023 22:55 (kesaj).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Excel pomoć

Jedno od mogućih rješenja je na slici. Treba ti tablica sa listom gradova i pripadajućim šiframa (kolone E i F). U kolonu B se upisuje broj a u kolonu B naznačena formula. Ako želiš ograničiti izbor šifri, možeš ih staviti u combo box u kolonu A (Data Validation, List, pa upisati brojeve koje želiš koristiti. Listu gradova možeš staviti i u drugi sheet da se ne vidi u tablici s upisima.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice