Excel pomoć

poruka: 530
|
čitano: 269.835
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Postoji li limit koliko listova može biti u jednom excelu(2003 i 2007)?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Excel pomoć
dRoID kaže...

Postoji li limit koliko listova može biti u jednom excelu(2003 i 2007)?

Za Excel2007 detaljna specifikacija  ovdje

Ukratko:

Sheets in a workbook

Limited by available memory (default is 3 sheets)

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Molim Vas, pomoć. Radi se o funkcijama COUNT i IF

Ako itko želi pomoći...ovom narodu i dijaspori...

 

Svaki stupac(datum) mora izbrojiti 4 smjene-djelatnika(ni više ni manje). Treba mi formula da me upozori kada pogriješim i unesem više ili manje za određeni datum.

Podatke ću unositi pomoću slova d i n za svaku boju koja predstavlja djelatnika/icu.

Svaki stupac(datum) mora izbrojiti 4 smjene(ni više ni manje). Treba mi formula da me upozori kada pogriješim i unesem više ili manje za određeni datum. Svaki stupac(datum) mora izbrojiti 4 smjene(ni više ni manje). Treba mi formula da me upozori kada pogriješim i unesem više ili manje za određeni datum.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

U ćeliju gdje je zbroj stavi uvjetno oblikovanje, npr. ako nije 4 crveno - znači da je neka greška.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Mislio sam možda, u stupac Datum gdje broji 4 staviti nekakvo 'uvijetno brojanje'. Ako je u stupcu zbrojeno više od 4 ćelije ili manje, da onda prikaže 'GREŠKA'

12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Može i tako, evo s ovom formulom =IF(AND(SUM(COUNTIF(BB3:BB10; "n"); COUNTIF(BC3:BC10; "d")) = 4; COUNTA(BB3:BC10) = 4); 4; "ERROR") sumiraš "n" iz kolone BB i "d" iz kolone BC, mora biti 4. Osim toga provjerava se i suma svega u koloni BB i BC, isto mora biti 4. Ako su obadva uvjeta ispunjena upisuje se 4, a inače "ERROR". {#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
zOOm kaže...

Može i tako, evo s ovom formulom =IF(AND(SUM(COUNTIF(BB3:BB10; "n"); COUNTIF(BC3:BC10; "d")) = 4; COUNTA(BB3:BC10) = 4); 4; "ERROR") sumiraš "n" iz kolone BB i "d" iz kolone BC, mora biti 4. Osim toga provjerava se i suma svega u koloni BB i BC, isto mora biti 4. Ako su obadva uvjeta ispunjena upisuje se 4, a inače "ERROR". {#}

 A jel moguće, upisivati podatke s bilo kojim znakom npr. brojevi 1,0....umjesto d i n? Valjda ću onda morati za svaki znak pisati COUNTIF!{#}

12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Naravno da moraš prilagoditi formulu ako upisuješ neke druge znakove. Da se radi samo o zbroju kolone, mogao bi upisivati X, ali ako hoćeš zbroj na nivou reda onda mora biti posebno 'dnevna' - d, posebno 'noćna' - n.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.1.2013 18:45 (zOOm).
12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Napravija sam tako da mi svaki broj obrasca bude hiperlink na list obrazac(ako kliknem na obrazac 1 on me odvede na list obrazac 1).

Sad sam napravija list obrazac 5 i želim ga dodati u popis. Prvo napravim hiperlink na obrazac 5 pa bi onda trebao ručno popuniti datum i prodajna jedinia.

Mene sad zanima da li mogu kako izvesti da mi on automatski popuni ta dva polja iz obrasca 5 nakon šta napravim hiperlink?

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.1.2013 9:05 (dRoID).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Možeš da u prvom sheetu "popis" ubaciš formule koje povlače vrednosti ćelija iz sledećih sheetova. A to možeš automatski tako što uvedeš jednu pomoćnu kolonu u kojoj će ti biti upisani brojevi obrazaca - dakle u tvom slučaju u D28 bi bilo upisano 1, u D29 bi bilo 2 i tako dalje. Pretpostavljam da su ti svi obrasci isti i da se u svakom sheetu "obrazac" datum nalazi upisan u ćeliju A1, a broj prodajne jedinice u ćeliju B1.

U sheetu "popis" u A28 (tamo gde ti je datum 23.1.2013) stavljaš formulu =INDIRECT("obrazac "&D28&"!"&"$A$1"), a u B28 (tamo gde ti je broj 35) stavljaš formulu =INDIRECT("obrazac "&D28&"!"&"$B$1"). Naravno, te formule prevučeš na dole za potreban broj obrazaca.

Praktično te formule koriste INDIRECT da pročitaju vrednost neke ćelije. U njima je ovo "obrazac "&D28&"!" ime sheeta (obrazac pa automatski dodaje broj 1, 2, 3 ...), a ono $A$1 i $B$1 su adrese u sheetovima gde se nalaze željeni podaci.

Malo konfuzno, al valjda ti pomogne.

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
browster kaže...

 A to možeš automatski tako što uvedeš jednu pomoćnu kolonu u kojoj će ti biti upisani brojevi obrazaca

 Nije nužno da dodaje pomoćni stupac. Može i formulama

u A28: =INDIRECT(CONCATENATE("'";LEFT(C28;10);"'";"!$A$1"))

u B28: =INDIRECT(CONCATENATE("'";LEFT(C28;10);"'";"!$B$1"))

bar ja mislim ;)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
browster kaže...

Možeš da u prvom sheetu "popis" ubaciš formule koje povlače vrednosti ćelija iz sledećih sheetova. A to možeš automatski tako što uvedeš jednu pomoćnu kolonu u kojoj će ti biti upisani brojevi obrazaca - dakle u tvom slučaju u D28 bi bilo upisano 1, u D29 bi bilo 2 i tako dalje. Pretpostavljam da su ti svi obrasci isti i da se u svakom sheetu "obrazac" datum nalazi upisan u ćeliju A1, a broj prodajne jedinice u ćeliju B1.

U sheetu "popis" u A28 (tamo gde ti je datum 23.1.2013) stavljaš formulu =INDIRECT("obrazac "&D28&"!"&"$A$1"), a u B28 (tamo gde ti je broj 35) stavljaš formulu =INDIRECT("obrazac "&D28&"!"&"$B$1"). Naravno, te formule prevučeš na dole za potreban broj obrazaca.

Praktično te formule koriste INDIRECT da pročitaju vrednost neke ćelije. U njima je ovo "obrazac "&D28&"!" ime sheeta (obrazac pa automatski dodaje broj 1, 2, 3 ...), a ono $A$1 i $B$1 su adrese u sheetovima gde se nalaze željeni podaci.

Malo konfuzno, al valjda ti pomogne.

Pokušao sam ovo, ali nije mi uspjelo. Vjerovatno nešto krivo radim.

IvanC kaže...
browster kaže...

 A to možeš automatski tako što uvedeš jednu pomoćnu kolonu u kojoj će ti biti upisani brojevi obrazaca

 Nije nužno da dodaje pomoćni stupac. Može i formulama

u A28: =INDIRECT(CONCATENATE("'";LEFT(C28;10);"'";"!$A$1"))

u B28: =INDIRECT(CONCATENATE("'";LEFT(C28;10);"'";"!$B$1"))

bar ja mislim ;)

Ali zato mi ovo radi bez greške.

 

12 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Kada na jednu čeliju stavim wrap text on mi automatski prošitri čeliju da mi se svi podaci vide.

Međutim kada napravim merge na dvi čelije(plus wrap text) to mi ne funkcionira?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

priložio sam sliku šta bih htio napraviti,pa me zanima jel ima načina za to.....

ex ex
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.2.2013 21:34 (gorkix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
gorkix kaže...

priložio sam sliku šta bih htio napraviti,pa me zanima jel ima načina za to.....

 bolje da si postavio file za download ;)

 

Pogledaj predzadnji primjer na tutorijalu

 

- Prikaži zadnju vrijednost u rasponu podataka

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

jesam,danas sam na toj stranici gledao primjere (čak mi se čini da taj nije bio;)......ta formula je dobra,radi i sa tekstom(što mi je isto bitno)....ali je problem (bar kod mene) što neradi sa stupcima koji se ispunjavaju pomoću if naredbi.

jedino koliko sam ih ja isprobao formula =LOOKUP(2;1/(A:A<>"");A:A) prikazuje zadnju čeliju i sa tim stupcima koji se sami ispunjavaju sa if funkcijama,ali mi prikazuje samo zadnji,a meni bi trebalo 3,4 zadnja...........

 

P.S.usput bi mi trebala,ako netko zna, formula zbrajanja koja nepiše pravi rezultat,recimo da zbroji B2,C2,D2 i ako je rezultat 10 da napiše 1,a ako je rezultat -20 da napiše -1

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.2.2013 0:17 (gorkix).
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
gorkix kaže...

(čak mi se čini da taj nije bio;)......ta formula je dobra,radi i sa tekstom(što mi je isto bitno)....ali je problem (bar kod mene) što neradi sa stupcima koji se ispunjavaju pomoću if naredbi.........P.S.usput bi mi trebala,ako netko zna, formula zbrajanja koja nepiše pravi rezultat,recimo da zbroji B2,C2,D2 i ako je rezultat 10 da napiše 1,a ako je rezultat -20 da napiše -1

Taj primjer sam dodao radi tebe.

Što se tiče tvoje formule IF sorry nisam "vidovnjak", ne znam što je teško prikačiti file za download

Isto bi mogao reći i za zadnje pitanje ali evo neka formula ako ti odgovara

=IF(SUM(B2;C2;D2)=10;1;IF(SUM(B2;C2;D2)=-20;-1;""))

Dakle ova formula za rezultat vraća 1 ako je rezultat formule jednak 10, a ako je rezultat formule -20 vraća -1 u protivnom je prazna ćelija.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
IvanC kaže...
gorkix kaže...

(čak mi se čini da taj nije bio;)......ta formula je dobra,radi i sa tekstom(što mi je isto bitno)....ali je problem (bar kod mene) što neradi sa stupcima koji se ispunjavaju pomoću if naredbi.........P.S.usput bi mi trebala,ako netko zna, formula zbrajanja koja nepiše pravi rezultat,recimo da zbroji B2,C2,D2 i ako je rezultat 10 da napiše 1,a ako je rezultat -20 da napiše -1

Taj primjer sam dodao radi tebe.

Što se tiče tvoje formule IF sorry nisam "vidovnjak", ne znam što je teško prikačiti file za download

Isto bi mogao reći i za zadnje pitanje ali evo neka formula ako ti odgovara

=IF(SUM(B2;C2;D2)=10;1;IF(SUM(B2;C2;D2)=-20;-1;""))

Dakle ova formula za rezultat vraća 1 ako je rezultat formule jednak 10, a ako je rezultat formule -20 vraća -1 u protivnom je prazna ćelija.

nije problem,ovo sam samo probao na običnom primjeru i priložit ću ga.......

pretpostavio sam ,da je nadopunjena izmeđuostalog i zbog mene,.....hvala na trudu......

što se tiće formule za zbrajanje koji si mi dao,.....je baš to šta mi je trebalo,......

što se tiće formule da ne radi sa stupcima koji se ispunjavaju pomoću if funkcija =INDEX(B:B;COUNTA(B:B)),primjetio sam da radi ako se umjesto COUNTA stavi COUNT

u excelu iz priloga ,stupac

A-upis brojeva

B-if funkcija

E-=INDEX(A:A;COUNTA(A:A)) radi

F-=INDEX(B:B;COUNTA(B:B))ne radi (ja pretpostavljam da je zbog if naredbi u stupcu B)

G-=INDEX(B:B;COUNT(B:B)) radi sa stupcem B (napisao COUNT).

 

moja ideja sa count nije se pokazala baš dobra,.....glavno u primjeru imaš stupac F sa =INDEX(B:B;COUNTA(B:B)) i ne radi,.pokušao sam i na način

ctrl-shift-enter i opet neradi.....tako da ne uspijevam na taj način napraviti prikaz zadnjih 3,4 čelije......

http://www.datafilehost.com/download-d4738fec.html

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.2.2013 16:14 (gorkix).
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
Što se tiče tvoje formule IF sorry nisam "vidovnjak", ne znam što je teško prikačiti file

 

 

 sada se tek vidi koliko je važno prikaćiti file za download. U tvojoj formuli postoje dva rezultata (zavisno o ispunjenom uvjetu)

Ili je broj (vrijednost)

ili je prazna ćelija

 

Formula koju sam dao na primjeru tutorijala radi ispravno. Ako je zadnja ćelija (vizualno prazna) ne mora značiti da nema nikakav rezultat.

Tako da će one formule ipak vratiti praznu ćeliju jer je ona rezultat IF formule.

Pogledaj ponovno link na tutorijal, dodao sam još jedan primjer, no opet postoji uvjet. Ne smije biti praznih ćelija između vrijednosti koje daje formula IF, u što sumnjam da će tako biti, pa treba tražiti neko drugo rješenje, probaj googlati za nekim možda VBA rješenjem.

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

da,ova nova radi,...mogu naći riješenje da ne bude prazna čelija(upis 0 ili nekog bezveze broja).....čak je ona sa count bolja jer radi i sa tekstom i brojevima,........

=LOOKUP(2;1/(A:A<>"");A:A)....ova formula koju sam prije probao za prikaz zadnje je dobra i radi čak i kad se pojave prazne čelije.....dal za nju postoji način da prikazuje zadnje dvije tri čelije ili se samo može koristiti za zadnju?

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
gorkix kaže...

mogu naći riješenje da ne bude prazna čelija(upis 0 ili nekog bezveze broja)......................dal za nju postoji način da prikazuje zadnje dvije tri čelije ili se samo može koristiti za zadnju?

Mislim da ni tada neće raditi jer će ti dane formule vraćati bilo što da dobiješ kao rezultat (probaj)......mislim (nisam probao) da je ona samo za zadnju popunjenu ćeliju

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

zanimljivo da ta fomula radi bez obzira na sve,.....jedino koliko sam skužio ima jednu manu,a to je da vidljivo usporava rad,.....tako da se pravi za desetak,dvadesetak stupaca bi jako usporilo.....

 

jedna radi s tekstom,druga sa brojevima,treća radi sa if funkcijama ,druga s nekim funkcijama ,a sa nekim neradi,......pogotovo je problem s tekstom,......i riješenje sam napravio gdje neide drugačije,još jedan pokraj stupac koji upisuje isti rezultat,ali ispod ispuni nule,tako da izbjegnem te famozne prazne čelije.......

sve u svemu ide nekako i hvala još jednom na pomoći i tvojim tutorialima..............

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
gorkix kaže...

jedino koliko sam skužio ima jednu manu,a to je da vidljivo usporava rad,.....tako da se pravi za desetak,dvadesetak stupaca bi jako usporilo.....

 Naravno da sporo radi tj. ne radi ona sporo već traje jer mora pregledati sve ćelije u stupcu, do zadnje. Ako pogledaš naredbu "Evaluate Formula" nad ovom formulom shvatit ćeš da formula u jednom trenutku kreira niz za sve ćelije a rezultati u tom nizu su TRUE ili FALSE.

Ako nabavim neki VBA za tvoj problem postavit ću ga na tutorijal.

pozz

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.2.2013 23:49 (IvanC).
14 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

Molim vas, tko ima Excel 2010?

Kada otvorim neki dokument i idem desnim klikom na ćeliju i u izborniku kliknem na Oblikuj ćelije...

Treba mu 5-7 sekundi da prikaže prozor Oblikovanje ćelija {#}

Poslije, nakon ovog prvog otvaranja bude opet sve 'normalne' brzine.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.2.2013 23:56 (Žohar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

može još jedna mala pomoć.......

trebao bih formulu za brojanje koliko se puta pojavi niz.........

npr. imam niz brojeva u stupcu A- 2,3,4,1,1,1,1,1,3,4,5,1,1,1,1,1,1,1,1,1,2,3,4,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,2,2,2,1,1,2....

broj 1 se pojavljuje 3 puta u nizu od najmanje pet jedinica.

znači trebao bih formulu koja će izbrojiti koliko ima nizova za broj 1 koji se pojavljuju 5 ili više puta u stupcu A.......u ovom slučaju bi rezultat bio 3 niza.........

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
gorkix kaže...

trebao bih formulu za brojanje koliko se puta pojavi niz.........

 

 Probaj postaviti pitanje OVDJE ili pretraži pojam "niz"

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Excel pomoć

Imam XLS file sa cca 50tak sheet-ova.

 

Postoji li neka tipkovnička skraćenica koju kada stisnem, Excel me pita koji sheet želim otvoriti? Sheet-ovi su označeni numerički, dakle 1,2,...49,50.

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
DarioGTI kaže...

Imam XLS file sa cca 50tak sheet-ova.

 

Postoji li neka tipkovnička skraćenica koju kada stisnem, Excel me pita koji sheet želim otvoriti? Sheet-ovi su označeni numerički, dakle 1,2,...49,50.

Možda bi mogao preko UserForm obrasca koji pokrećeš nekim shortcutom a u userform upišeš broj sheeta (proguglaj).

 

Uz to imaš mogućnost da sve nazive sheets postaviš na jedan radni list i na tim nazivima kreiraš hiperlink.

Kreiraš jedan Macro pomoću kojega se brzo pozicioniraš na dotični Sheet.

Na njemu imaš sve nazive sheets sa linkovima, klikom na link automatski se pozicioniraš na određeni sheet.

 

 

Sub Macro1()
' otvori Sheet3
' Keyboard Shortcut: Ctrl+Shift+K
'
    Sheets("Sheet3").Select
End Sub

 

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 9:10 (IvanC).
15 godina
neaktivan
offline
Excel pomoć

malo pomalo sam skoro završio.......

sad imam nekoliko čelija u kojima su neki rezultati dobiveni if funkcijama,...sad mi je želja napraviti zbroj višednevnih rezultata.......

zamislio sam to pomoću buttona koji bi zbrajao rezultate,pa me zanima pomoć oko naredba za taj button...

 

htio bih slijedeće da recimo :

rezultat iz A1(koji se mijenja svaki dan) zbroji sa vrijednosti iz D1 i tu vrijednost iz D1 zamjeni sa tim novim brojem(zbrojem)

rezultet iz B1 zbroji sa vrijednosti iz D2 i tu vrijednost iz D2 zamijeni sa tim novim brojem(zbrojem)

itd...

na taj način kad god imam novi rezultat u A1,B1 itd,i kliknem button poveća mi se za toliko u D1,D2 ,pa bi imao rezultat ukupnog rada.

 

ako može pomoć oko naredbe za button za dvije čelije,a ja ću dopuniti za koliko im treba,a ima ih puno pa mi je zato teško na drugi način računati.

ili neki drugi prijedlog........

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć
gorkix kaže...

malo pomalo sam skoro završio.......

sad imam nekoliko čelija u kojima su neki rezultati dobiveni if funkcijama,...sad mi je želja napraviti zbroj višednevnih rezultata.......

zamislio sam to pomoću buttona koji bi zbrajao rezultate,pa me zanima pomoć oko naredba za taj button...

 

htio bih slijedeće da recimo :

rezultat iz A1(koji se mijenja svaki dan) zbroji sa vrijednosti iz D1 i tu vrijednost iz D1 zamjeni sa tim novim brojem(zbrojem)

rezultet iz B1 zbroji sa vrijednosti iz D2 i tu vrijednost iz D2 zamijeni sa tim novim brojem(zbrojem)

itd...

na taj način kad god imam novi rezultat u A1,B1 itd,i kliknem button poveća mi se za toliko u D1,D2 ,pa bi imao rezultat ukupnog rada.

 

ako može pomoć oko naredbe za button za dvije čelije,a ja ću dopuniti za koliko im treba,a ima ih puno pa mi je zato teško na drugi način računati.

ili neki drugi prijedlog........

ne stignem ti pisati VBA, ali pazi da ne zavrtiš cirkularnu referencu sa ovim D1 ;) koristi neke temp varijable/ćelije

sretno!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice