Vijek SSDa?

poruka: 11
|
čitano: 5.962
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Vijek SSDa?

Evo čitam po forumu o SSD-ovima... A i planiram uzeti jednog kad budem slagao novo računalo.

 

Jel mi može netko napisati informaciju koliko traje SSD dok ne rikne zbog pisanja/brisanja... Dakle kad se potroše svi ciklusi i krepa...

 

Naišao sam na svakakve formule, sate, MTBF. Ali generalno takva informacija mi ne znači ništa.

 

Dakle vi koji imate SSD-ove...

 

Koliko bi mi trajao recimo 128GB MCL SSD s nekakvom normalnom uporabom računala. Dakle ako uzimamo nekih 10h dnevno normalno korištenje računala. SSD bi bio za Windowse i popratne programe.

 

Konkretno u godinama koliko bi trajao taj SSD? 1, 2, 3 godine??? Nemam pojam o tome koliko je drastičan taj vijek trajanja jer vidim da se o tome naveliko piše, ali nikakve konkretne informacije.

 

Jasno mi je da je stvar specifična za svakog korisnika posebno, ali ono, generalno me zanima koliko je to ako se računalo normalno koristi... Ako se radi o tome da će mi disk od 1000kn krepati za godinu dana onda definitivno nije isplativa investicija.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vijek SSDa?
"posjedujete SSD od 40GB i zanima vas koliko će trajati. Recimo da prosjećan korisnik Vi u danu napravite ciklusa u brisanju/zapisivanju 40GB.

Proračun:

(za SLC uvrstite 100 000)

40 GB x 10 000 cycles / 40GB po danu / 365 dana = 27 godina

Također stariji SSD-ovi su imali problema sa degradacijom nakon nekog vremena korištenja, performanse su im pale. Razlog tome je što su SSD diskovi u početku konstantno prepisivali raspoložive blokove i samim time se više trošili. Kako bi se jedan blok prepisao potrebno je obrisati trenutne podatke te zatim zapisati one nove - dupli posao.

Zbog toga je uvedena funkcija TRIM koja održava vaš SSD, daje mu do znanja koji su blokovi slobodni i na kojima bi se koristila samo funkcija zapisa, a ne i brisanja. Samim time performanse su uvijek približno onakve kakve bi trebale biti, a i vijek trajanja je produljen.

MTBF se kreće oko 2 milijuna sati, vrijemo koje je predviđeno da SSD izdrži, a da ne bude kvarova. "

Izvedeno iz teme škola SSD-a http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/ssd-skola/97115.aspx

Od kolege Wuk19
16 godina
offline
Vijek SSDa?

Da, pročitao sam taj post.

 

Ako bi mi SSD trajao 27 godina, čemu onda toliko priče i buke o tom vijeku trajanja?? pa cijelo računalo bi u 27 godina zamijenio barem 4 puta.

 

Čak i da koristim SSD 3x više nego taj "prosječni korisnik" iz primjera, 9 godina za jedan SSD, pa toliko ne traju ni obični hard diskovi.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vijek SSDa?
lllnuclearlll kaže...

Da, pročitao sam taj post.

 

Ako bi mi SSD trajao 27 godina, čemu onda toliko priče i buke o tom vijeku trajanja?? pa cijelo računalo bi u 27 godina zamijenio barem 4 puta.

 

Čak i da koristim SSD 3x više nego taj "prosječni korisnik" iz primjera, 9 godina za jedan SSD, pa toliko ne traju ni obični hard diskovi.

 

 

To i mene zanima, čemu toliko naglašavanje toga vijeka trajanja kada svi noviji normalni SSD-ovim mogu po tom izračunu 27 godina? Ionako nitko ne koristi toliko bilo koju komponentu u računalu. Pa svima ovi današnji SSD-ovi neće trajat služit više od 5-6 godina jer će u tom periodu sigurno SSD-ovima drastično pasti cijena pa će se moći 256 GB SSD-ovi nabavljat po cijeni sadašnjih 90/120 GB.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Vijek SSDa?
peterstern9 kaže...

To i mene zanima, čemu toliko naglašavanje toga vijeka trajanja kada svi noviji normalni SSD-ovim mogu po tom izračunu 27 godina? Ionako nitko ne koristi toliko bilo koju komponentu u računalu. Pa svima ovi današnji SSD-ovi neće trajat služit više od 5-6 godina jer će u tom periodu sigurno SSD-ovima drastično pasti cijena pa će se moći 256 GB SSD-ovi nabavljat po cijeni sadašnjih 90/120 GB.

krivo, jer svi SSD-ovi nece toliko izdrzat, zapravo, 2/3 njih nece bit ispravno do tada...

 

MTBF (Mean Time Between Fault) je jedan statisticki podatak iz kojega se (opet statisticki) moze dobit pouzdanost i/ili vjerojatnost kvara nekog uredjaja ili sustava nakon odredjenog vremena.

 

Vjerojatnost da ce se uredjaj pokvarit racuna se po formuli

F(t) = 1 - e^(-(1/MTBF)*t)

a vjerojatno da ce radit je

R(t) = 1 - F(t)

 

U prijevodu, nakon vremena MTBF (npr. tih milijun sati), od milijun uredjaja, njih 630000 ce vec bit neispravno. Ako imas srice, onda ces bit medju onih 370000 koji su prezivjeli...

primjera radi, vec nakon 105 tisuca sati (za MTBF od milijun) svaki deseti uredjaj (10%) ce bit neispravan, a nakon 285 tisuca sati, vec svaki 4 uredjaj (25%) nece radit...

Taj broj sati vec je znatno nizi od pustih godina kojima se barata...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Vijek SSDa?
lllnuclearlll kaže...

Evo čitam po forumu o SSD-ovima... A i planiram uzeti jednog kad budem slagao novo računalo.

 

Jel mi može netko napisati informaciju koliko traje SSD dok ne rikne zbog pisanja/brisanja... Dakle kad se potroše svi ciklusi i krepa...

 

Naišao sam na svakakve formule, sate, MTBF. Ali generalno takva informacija mi ne znači ništa.

 

Dakle vi koji imate SSD-ove...

 

Koliko bi mi trajao recimo 128GB MCL SSD s nekakvom normalnom uporabom računala. Dakle ako uzimamo nekih 10h dnevno normalno korištenje računala. SSD bi bio za Windowse i popratne programe.

 

Konkretno u godinama koliko bi trajao taj SSD? 1, 2, 3 godine??? Nemam pojam o tome koliko je drastičan taj vijek trajanja jer vidim da se o tome naveliko piše, ali nikakve konkretne informacije.

 

Jasno mi je da je stvar specifična za svakog korisnika posebno, ali ono, generalno me zanima koliko je to ako se računalo normalno koristi... Ako se radi o tome da će mi disk od 1000kn krepati za godinu dana onda definitivno nije isplativa investicija.

 

Na tvoje pitanje nema jednoznačnog odgovora. Uvijek će se neko naći koji je baš potrefio kupiti novi, a defektni uređaj, bilo hdd, monitor, memoriju, ssd... Evo slika mog SSD-a s procijenjenim vremenom trajanja, pa sam procijeni ...

ssd life ssd life
Sve bi ja to rođo, šmajserom!
11 godina
offline
Re: Vijek SSDa?
wifi kaže...
peterstern9 kaže...

To i mene zanima, čemu toliko naglašavanje toga vijeka trajanja kada svi noviji normalni SSD-ovim mogu po tom izračunu 27 godina? Ionako nitko ne koristi toliko bilo koju komponentu u računalu. Pa svima ovi današnji SSD-ovi neće trajat služit više od 5-6 godina jer će u tom periodu sigurno SSD-ovima drastično pasti cijena pa će se moći 256 GB SSD-ovi nabavljat po cijeni sadašnjih 90/120 GB.

krivo, jer svi SSD-ovi nece toliko izdrzat, zapravo, 2/3 njih nece bit ispravno do tada...

 

MTBF (Mean Time Between Fault) je jedan statisticki podatak iz kojega se (opet statisticki) moze dobit pouzdanost i/ili vjerojatnost kvara nekog uredjaja ili sustava nakon odredjenog vremena.

 

Vjerojatnost da ce se uredjaj pokvarit racuna se po formuli

F(t) = 1 - e^(-(1/MTBF)*t)

a vjerojatno da ce radit je

R(t) = 1 - F(t)

 

U prijevodu, nakon vremena MTBF (npr. tih milijun sati), od milijun uredjaja, njih 630000 ce vec bit neispravno. Ako imas srice, onda ces bit medju onih 370000 koji su prezivjeli...

primjera radi, vec nakon 105 tisuca sati (za MTBF od milijun) svaki deseti uredjaj (10%) ce bit neispravan, a nakon 285 tisuca sati, vec svaki 4 uredjaj (25%) nece radit...

Taj broj sati vec je znatno nizi od pustih godina kojima se barata...

Tvoj izračun stoji, ali razmisli malo o ovom što si napisao: "već nakon 105 tisuca sati". To "već" konkretno znači 12 godina rada SSD-a 0-24 non-stop. Postavlja se pitanje hoće li itko koristiti današnje SSD-ove sa relativno malim kapacitetom uopće za pola tih godina, dakle za 6 godina? Vjerujem da će se za tih 6 godina puno toga promijeniti, SSD-ovi će znatno pojeftiniti i postati financijski pristupačniji svima, biti će puno većih kapaciteta, postati JOŠ trajniji i zbog svega navedenoga zauvijek izbaciti hard diskove iz upotrebe u stolnim računalima što nužno znači sve veću proizvodnju i prodaju SSD-ova, a to garantira još veću konkurenciju među proizvođačima i drastičan pad cijene.

16 godina
offline
Vijek SSDa?

Ma da mu je vijek trajanja i 5 godina nije nikakav problem (8 je super što se mene tiče). Mislio sam da se radi o puno manjem vijeku tipa 2-3 godine.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vijek SSDa?
lllnuclearlll kaže...

..

Konkretno u godinama koliko bi trajao taj SSD? 1, 2, 3 godine??? Nemam pojam o tome koliko je drastičan taj vijek trajanja jer vidim da se o tome naveliko piše, ali nikakve konkretne informacije.

 

Jasno mi je da je stvar specifična za svakog korisnika posebno, ali ono, generalno me zanima koliko je to ako se računalo normalno koristi... Ako se radi o tome da će mi disk od 1000kn krepati za godinu dana onda definitivno nije isplativa investicija.

- MTBF je samo statistički broj. Malo je korisnika koji imaju SSD duže vrijeme, pa da se može vidjeti koliko traju u RL. Ogroman broj ih je već u prvoj godini imalo problema. Razlika između HDDa je što već postoji unaprijed ograničenje read-writea pojecine čelije (TRIM) pa se tako za SSD već u startu ne može očekivati duži vijek trajanja u stvarnom piši-briši režimu. To nisu samo sati rada, tj dok PC radi ne mora konstanto koristiti disk. Upravo zato se npr temp-swap mogu postaviti na HDD ali je to upravo suprotno od razloga za korištenjem skupog-brzog SSDa. Radije ga koristiti i imati brzi sistem, potrošiti ga unutar garancije i dobiti novi, nego ga čuvati i opet može crknuti bilo kad (najgore dan poslje isteka garancije). .. kao i problem razvoja-zastarijevanja tehnologije, u budućnosti će opet biti neki brži-veći-bolji koj ćeš tad kupiti i zamiejnit postojeći kao što je sad slučaj za HDD.

 

- garancija ti je jednostavan kriterij. Svi uređaji imaju garanciju barem 2god, traži neki koji daje 3 ili 5. godina... uz zastarjevanje (kapacitet, brzina, tip kontrolera..) više od tog je sporedno.

 

- ako ti krepa za godinu, garancija rješava isplativost. Nešto sasvim drugo je pitanje podataka i gnjavaže oko zamjene. Spašavanje s HDDa je moguće, s SSDa (flasha) vrlo rijetko. Zato uvjek backup i računati da se sve stvari kvare, ako nemaš sreće odmah, ako imaš razmisli o igranju lota..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Vijek SSDa?

Nije pitanje hoće li ti crknuti hard disk, nego je pitanje kada će crknuti.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vijek SSDa?

- Evo jednog primjera:

 

http://uk.hardware.info/reviews/4178/hardwareinfo-tests-lifespan-of-samsung-ssd-840-250gb-tlc-ssd-updated-with-final-conclusion

 

- Ali sve ti ovisi od uređaja do uređaja, neki može trajat par dana ili mjeseci, a neki može radit godinama nakon isteka garancije.

------ Sva pitanja ili nejasnoće molim na PM. Hvala :D ------
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice