Trajnost zapisanih podataka

poruka: 21
|
čitano: 15.958
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Pozdravljeni bili Cool

 

Evo ovako, nedavno mi je bratic pricao da je probao otvorit neke DVD-e stare cca 5 godina na kojima je arhiva fotografija i nije uspio. DVD-i su dobro ocuvani, ali necitljivi u optickom pogonu. Iz tog razloga me zanima koja je vremenski trajnost podataka zapisanih na DVD, a koja zapisanih na HardDisk? 

 

Drugim riječima, ja danas uzmem DVD, na njega zapržim arhivu pjesama, spremim ga u kutiju, u ladicu, 5 godina ga nitko ne dira, za 5 godina ga izvadim iz ladice, ubacim u optički pogon i nece mi ga pročitat??? Iznenađen Koja je situacija sa HardDiskom? Eksterni HardDisk sa random stvarima, koja je njegova trajnost?

 

Not fair, zapisani podaci bi trebali trajat vječno Smijeh 

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Evo s Wikipedie o DVDima:

 

According to the Optical Storage Technology Association (OSTA), "manufacturers claim life spans ranging from 30 to 100 years for DVD, DVD-R and DVD+R discs and up to 30 years for DVD-RW, DVD+RW and DVD-RAM",[35] although a manufacturer of 24-karat gold-based DVDs claims lifespans of up to 300 years.[36] Of more conventional manufacturing processes, Taiyo Yuden is frequently recommended for longer durability.[34]

 

 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

to je jako nezgodno pitanje, dosta ovisi gdje i kako čuvaš. HDD navodno može podatke čuvat ~25 godina, a optički mediji ~5 godina. ponavljam da to dosta ovisi o vrsti (postoje specijalni mediji i diskovi za arhiviranje) i uvijetima gdje čuvaš (tamno mjesto, konstantna temparatura i vlaga...).

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Trajnost zapisanih podataka

Kod DVD i CD medija ti ovisi kak su skladisteni tj pohranjeni, znaci moraju bit na hladnom i tamnom mjestu sa sto manje vlage pa ce duze trajat sigurno. Sad kolko dugo tesko je rec no uglavnom treba se drzat onih uvjeta za pohranu itekak recimo 15 godina bi trebali ak se uvjeti zadovolje i ak su mediji kvalitetni. Jasno trajnost ovisi o kvaliteti puno pa se treba drzat poznatih firmi ko Verbatim ,Traxdata, Phillips ili TDK. Ti podaci koje ti ne mozes ocitat doma se mogu procitat i vratit ali to je skup postupak ali se isplati ak su bitni podaci postoje kod nas firme koje se s tim bave. Ja imam doma nekoliko original CD-a tj mjuza iz 1989 godine i nije im nista rade normalno no to su ipak originali a ne ovo przeno doma jer to nije bas ista stvar iako tak izgleda!Cool

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Neznam dali je bitno ali brzina pisanja isto ovisi o kvaliteti ako spržiš Dvd max brzinom naravno da ce krace trajati!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Trajnost zapisanih podataka
rambox kaže...

Kod DVD i CD medija ti ovisi kak su skladisteni tj pohranjeni, znaci moraju bit na hladnom i tamnom mjestu sa sto manje vlage pa ce duze trajat sigurno. Sad kolko dugo tesko je rec no uglavnom treba se drzat onih uvjeta za pohranu itekak recimo 15 godina bi trebali ak se uvjeti zadovolje i ak su mediji kvalitetni. Jasno trajnost ovisi o kvaliteti puno pa se treba drzat poznatih firmi ko Verbatim ,Traxdata, Phillips ili TDK. Ti podaci koje ti ne mozes ocitat doma se mogu procitat i vratit ali to je skup postupak ali se isplati ak su bitni podaci postoje kod nas firme koje se s tim bave. Ja imam doma nekoliko original CD-a tj mjuza iz 1989 godine i nije im nista rade normalno no to su ipak originali a ne ovo przeno doma jer to nije bas ista stvar iako tak izgleda!Cool

Točno original CD-i i  home-made prženi nisu isti. Razlika je da kod originalnih CD-a se podaci (dakle gomila jedinica i nula)rade tako da se podaci "urežu" na disk,dok kod kućnih snimača se to samo "prekrije" pa tako čitač ima isti efekt da prepozna 0 i 1 ali je zato ovo puno osjetljivije te valjda i skraćuje vijek podataka. Ako biš sad htio napravit arhivu nekih podataka na CD-u najsigurnije bi bilo kad bi imao 2 kopije te arhive te svakih godinu-dve ponovo iskopirao na novi CD. Tako sigurno biš očuvao podatkeNamigiva

14 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Ja cu podatke koje imam prebacit na eksterni HardDisk, na njemu cu napravit arhivu, a na DVD-e cu zapržavat samo ono sto cu iskoristit u kraćem vremenu. Jel se smanjuje trajnost HardDiska sa povećanjem broja pisanja i brisanja s istoga?

Keep on rockin in the free world
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Trajnost zapisanih podataka

U principu da. Sad za hard diskove neznam točne podatke al recimo sjećam se iz BUG-a u temi o SSD-ovima da SSD-ovi (danas više-manje svi modeli)imaju deklaraciju da mogu vrtit milijun sati, što bi očito trebalo bit dugoročno, naravno ako je disk dobro skladišten i nije izložen ekstremnim uvjetima(udarci,vlaga,visoka temperatura, EMP i sl)Pretpostavljam i da hard diskovi imaju sličnu neku deklaraciju koliko sati oni mogu vrtit prije nego će se "istrošit", ali sam siguran da bi trajao duže nego cd.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Isto sam nedavno u BUG-u citao o SSD-ovima, ne sjecam se tocno sto je pisalo, al znam da imaju neko ogranicenje u pogledu pisanja i brisanja, dok kod HDD-a toga nema, ako se ne varam.

Keep on rockin in the free world
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Trajnost zapisanih podataka
Stoja kaže...

Pretpostavljam i da hard diskovi imaju sličnu neku deklaraciju koliko sati oni mogu vrtit prije nego će se "istrošit", ali sam siguran da bi trajao duže nego cd.

kod hdd-a to nije toliko problem jer bi se taj hdd koristio samo za arhiviranje podataka, pa bi se "trošio" samo kad bi snimao/čitao podatke. problema je trajnost zapisa na pločama. čitao sam da je trajnost podataka ~25 godina.

15 godina
offline
Trajnost zapisanih podataka

Pokrenuo sam CD Traxdata koji sam spržio 1.1.1995. Bez problema sam očitao podatke (windows 3.11, DOS 6.22, Word 6, Corel 3, Freehand 4, Photoshop 3... i još 50-tak programa na CD-u od 700 MB). Mislim da sam tada imao PC 486 i 1-brzinsku CD pržilicu. Sačuvao sam i HDD iz tog razdoblja (nekih 40 MB) ali ne mogu ga otvoriti (on nije dobro čuvan i puno je korišten). Kvalitetniji mediji (CD ili DVD) ako se sprže najmanjom brzinom i ako se čuvaju u plastičnom omotu zaštićeni od temperaturnih razlika, svjetlosti i vlage mogu vjerojatno trajati i više desetaka godina (ukoliko se ne koriste već samo čuvaju).

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Kao prvo, istina je da se danas proizvodjaci uglavnom slazu oko trajnosti snimljenih medija da idu oko 30-100 godina, no kakvo je stanje bilo prije 5-6 god, kada su navedeni diskovi bili kupljeni? Kolika je tada bila ocekivana trajnost?

Drugo, postoji mogucnost da su diskovi bili krivotvorine koje nemaju deklariranu trajnost.

Trece, ako diskovi i nisu krivotvorine (poznata etiketa i izvor (gdje je kupljen), postoji mogucnost da Nositelj imena (npr. TDK) dobavlja diskove iz razlicitih tvornica (uglavnom kina, indija itd.) To rade svi "proizvodjaci". Kao najkvalitetniji istinski proizvodjac pokazao se Taiyo Yuden iz Japana.

E, sad...kako doznati ima onoga tko je zaista proizveo disk?

 

Odgovor:

 http://dvd.identifier.cdfreaks.com/

 

Ovaj programcic analizira kod zapisan na praznom mediju koji oznacava pravu tvornicu. Malo sam se igrao i skuzio da su mediji koji se prodaju pod imenom neke "faca" firme (npr. Traxdata) - i to ista marka medija i etiketa, kupljena u razmaku nekih 2-3 mjeseca proizvedeni u razlicitim tvornicama. Ponekad se dogodi da imate srecu pa dobijete TY medije, mislim da ih nema u originalu kod nas za kupiti, a ako netko zna, neka napise gdje.

 

Inace, navodno su Verbatimovi dvd+r spindleovi sive boje koji se ponekad nadju kod nas original TY. Moze ih se prepoznati po naljepnici "Made in Japan", a ne China ili India.

 

Osim toga, navodno su i mediji svjetlozelene boje kvalitetniji od plavih.

 

Eto, za dobro arhiviranje osnova je kvalitetan medij (ali zaista kvalitetan). onda kvaliteta snimanja i cuvanje.

Osobno imam starijih snimljenih medija koji i nakon 8 god. bez greske idu, a cak nisu posebno niti cuvani. Dok u drugom slucaju snimljeni film nakon godine dana u plasticnoj DVD kutiji nisam mogao procitati. Mislim da svatko od nas tko je przio ima i losih i dobrih iskustava.

Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Trajnost zapisanih podataka
TriNitro kaže...

 mislim da ih nema u originalu kod nas za kupiti, a ako netko zna, neka napise gdje.

 

 bilo ih je nekada u formelu za uzeti.

jedini problem kod ty medija (cd/dvd) je cijen, visoka cijena.

i detalj... plextor mediji su zapravo ty!

14 godina
neaktivan
offline
RE: Trajnost zapisanih podataka
sasa kaže...
TriNitro kaže...

 mislim da ih nema u originalu kod nas za kupiti, a ako netko zna, neka napise gdje.

 

 bilo ih je nekada u formelu za uzeti.

jedini problem kod ty medija (cd/dvd) je cijen, visoka cijena.

i detalj... plextor mediji su zapravo ty!

 Tocno, cijena je visoka, ali cini se da zaista traju...i traju.

hvala za hint oko plextora! Svakako cu provjeriti.

15 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Jedini pravi kriterij dugotrajne čitljivosti optičkih medija je - vrijeme. Iako su optički mediji s nama još od otkrića CD-a (tamo negdje 60ih godina prošlog stoljeća ak se ne varam) do danas je to vrijeme pokazalo da su nestabilni kao mediji za dugotrajno čuvanje jer čak i unutar jedne proizvodne linije osciliraju do te mjere da neke ne možeš pročitati već "sutra" a drugi traju 10ak godina čak izgrebani , štekaju malo ali rade...

 

Ugl. evo danas gledam na BUG-online neki video o disku koji traje 1000 god. Kako ? gdje je tu vremenski kriterij?

Hm jedini kriterij su "međunarodne certificirane norme ubrzanog starenja" kao:

ECMA-379 Test Method for the Estimation of the Archival Lifetetime of Optical Media

(http://www.ecma-international.org/publications/standards/Ecma-379.htm )

i

ISO/IEC 10995:2011 Information technology -- Digitally recorded media for information interchange and storage -- Test method for the estimation of the archival lifetime of optical media

(http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=56910 )

 

koje propisuju načine testiranja ubrzanog starenja u posebnim komorama gdje su diskovi izloženi vlazi, različitim temperaturama, uv zračenjima, magnetizmu ...itd. a potom se rezultati trajnosti izvlače pomoću formula Eyringovog modela i Arrheniusovog modela.

Do danas najstabilnijim diskovima smatrali su se Archival GOLD mediji međutim za njih je također upitno imaju li obavljeno testiranje prema ovim kriterijima ili jednostavno proizvođač medija "garantira" do 100 godina čitljivosti. Danas gledam na BugOnline video o M-DISCu koji je zapravo američka verzija DataTresorDisc-a (DTD) za koji amerikanci marketinški tvrde 1000 godina. Međutim činjenica jest da je M-DISC testiran od strane NASA-e i US Army koji su stali iza te tehnologije dok je recimo DataTresorDisc (koji se već može nabaviti i kod nas) uspješno testiran na 160 godina prema ECMA-379 . Budući da se oba diska proizvode u istoj tvornici u Pragu - spojite točkice... budućnost nam digitalno više nije neizvjesna :)..pozz

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Trajnost zapisanih podataka

Jel netko možda koristio te nove m-d/dtd?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Trajnost zapisanih podataka

bok, ja sam ih koristio, tj. koristio sam DataTresorDisc - DTD.

Odlično izgleda (gotovo je transparentan, vidi slike) a i odlično radi ako ga snimaš na 4x i sa podržanim programima te novijom pržilicom (ja imam 4g.staru Hitach-LG i radilo je bez greške).

Da sad ne reklamiram gdje ih ima za kupiti pošalji mi privat poruku ili zaguglaj DTD HR ili pogledaj na Fejsu. Pozz

non profi shot non profi shot
profi shot profi shot
profi shot by dit.cz profi shot by dit.cz
15 godina
neaktivan
offline
Re: Trajnost zapisanih podataka

Zaboravih napisati - DTD radi sa besplatnim CDBurnerXP ili Ashampoo Burning Studio X (iako sam ja snimao sa Ashampoo 6 i 7 i bilo je sve ok, a čujem da radi i sa Nerom ali zna izbaciti neki error povremeno)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Trajnost zapisanih podataka
TriNitro kaže...

Kao prvo, istina je da se danas proizvodjaci uglavnom slazu oko trajnosti snimljenih medija da idu oko 30-100 godina, no kakvo je stanje bilo prije 5-6 god, kada su navedeni diskovi bili kupljeni? Kolika je tada bila ocekivana trajnost?

Drugo, postoji mogucnost da su diskovi bili krivotvorine koje nemaju deklariranu trajnost.

Trece, ako diskovi i nisu krivotvorine (poznata etiketa i izvor (gdje je kupljen), postoji mogucnost da Nositelj imena (npr. TDK) dobavlja diskove iz razlicitih tvornica (uglavnom kina, indija itd.) To rade svi "proizvodjaci". Kao najkvalitetniji istinski proizvodjac pokazao se Taiyo Yuden iz Japana.

E, sad...kako doznati ima onoga tko je zaista proizveo disk?

 

Odgovor:

 http://dvd.identifier.cdfreaks.com/

 

Ovaj programcic analizira kod zapisan na praznom mediju koji oznacava pravu tvornicu. Malo sam se igrao i skuzio da su mediji koji se prodaju pod imenom neke "faca" firme (npr. Traxdata) - i to ista marka medija i etiketa, kupljena u razmaku nekih 2-3 mjeseca proizvedeni u razlicitim tvornicama. Ponekad se dogodi da imate srecu pa dobijete TY medije, mislim da ih nema u originalu kod nas za kupiti, a ako netko zna, neka napise gdje.

 

Inace, navodno su Verbatimovi dvd+r spindleovi sive boje koji se ponekad nadju kod nas original TY. Moze ih se prepoznati po naljepnici "Made in Japan", a ne China ili India.

 

Osim toga, navodno su i mediji svjetlozelene boje kvalitetniji od plavih.

 

Eto, za dobro arhiviranje osnova je kvalitetan medij (ali zaista kvalitetan). onda kvaliteta snimanja i cuvanje.

Osobno imam starijih snimljenih medija koji i nakon 8 god. bez greske idu, a cak nisu posebno niti cuvani. Dok u drugom slucaju snimljeni film nakon godine dana u plasticnoj DVD kutiji nisam mogao procitati. Mislim da svatko od nas tko je przio ima i losih i dobrih iskustava.

Ako ima kod vas JVC medija svi su TY vrhunska kvaliteta.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Trajnost zapisanih podataka

JVC je kvalitetan, i stvarno su si dali truda u novoj seriji archival grade DVD-R . Međutim prema ISO/IEC10995 trajnost njihovih diskova je "tek" 30 godina!

 

"Our Archival Grade DVD-R was tested by Archive Disc Test Center (ADTC). The test method complies to ISO/IEC10995. The analysis states the data can be retained safety for more than 30 years under a temperature of 25 degree Celsius and with 50% relative humidity."

 

E sad za one skeptične (a tko nije jel?) uvijek računamo da je ta brojka malo napuhana radi marketinga ali ajde nek je i točna, pitam se što je 30 godina naspram 160 godina DataTresorDisc-a u koji se podaci graviraju ?

Nadalje, DVD+R standard je ipak nešto bolji od DVD-R standarda. Ne znam ima li JVC-a na našem tržištu i koja mu je cijena ali DTD je prisutan i fino košta ali se isplati na duuuuge pruge ;).

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Trajnost zapisanih podataka

...sad sam pogledoa malo po webu koji se mediji smatraju najkvalitetnijima i Taiyo Yuden THAT'S bi bili u toj kategoriji. Međutim "In October 2008 Taiyo Yuden partnered with JVC to form JVC Advanced Media as a marketing plan to distribute Taiyo Yuden media globally under the JVC brand name".(izvor wiki).

Znači novi JVC archival grade diskovi napravljeni su u suradnji sa Taiyo Yuden-om. Lijepo. Kao što spomenuh gore u jednom postu- JVC su kvalitetni mediji ali konkurencija je danas izuzetno jaka pa longevity od 30 godina s kojim se ponose u usporedbi s DataTresorDiscom izgleda neozbiljno. Dodatni "-" prema konkurenciji je i format DVD-R , zatim uobičajena tehnologija zapisivanja "prženje organskog reflektivnog sloja" što se bez obzira na kemijske preinake ne može uspoređivati sa "graviranjem". Zato i tolike razlike u testovima trajnosti...

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 10:40 (pr2).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice