Tema za odabir tvrdih diskova izdvojena tema

poruka: 1.720
|
čitano: 326.552
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
Tema za odabir tvrdih diskova

Ako ti je samo jamstvo bitno, imas hrpu diskova sa 5 godina jamstva:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=958_2000%7E960_5

No nisu svi za uporabu koju ti koristis - jer jamstvo ne znaci pouzdanost, nego samo da ces dobiti drugi uredjaj kad crknu,

a podatci su "pa-pa".

Kad odaberes SATA6 i 3.5" diskove, te CMR nacin zapisa, ta kolicina se prepolovi:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=1080_SATA+6Gb%2Fs%7E3772_3.5%7E8457_Conventional+Magnetic+Recording+(CMR)%7E958_2000%7E960_5

Meni osobno jamstvo nije bitno - jer kad tad ce obicni disk krepati - takva je priroda mehanickih motora i elektronike.

Zelim li platiti 2TB disk 25% vise samo zbog jamstva? Ne. Radije cu za 2-3 godine kupiti jos jedan novi.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina

da li je ovo best buy za 2TB?

https://www.senetic.hr/product/STJL2000400

Edit: vidim da nije bas jeftin kada se svi troskovi uracunaju... Može preporuka sto jeftinijeg a dobrog 1TB i 2TB eksternog harda, uglavnom za spremanje filmova i serija na njega i gledanje preko tv.. znaci istekavao bi ga i ustekavao dosta cesto na tv i pc

http://trakt.tv/user/MjezZza
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2020 15:04 (maxy0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
maxy0 kaže...

da li je ovo best buy za 2TB?

https://www.senetic.hr/product/STJL2000400

Edit: vidim da nije bas jeftin kada se svi troskovi uracunaju... Može preporuka sto jeftinijeg a dobrog 1TB i 2TB eksternog harda, uglavnom za spremanje filmova i serija na njega i gledanje preko tv.. znaci istekavao bi ga i ustekavao dosta cesto na tv i pc

Kod nas su najpopularniji WD.

Na njihovoj stranici možeš kupiti factory refurbished diskove, (sa na žalost 6 mj garancije) za ponekad jako malu lovu! Manje nego kod nas koštaju rabljeni bez garancije na Njuškalu.

Ako ne pronađeš, javi se, pošaljem ti link poslije posla. Dobiš i kod za popust. :D

Ja sam kupio već 3 komada kako prolaze godine :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
9 godina

Ovaj WD recertified shop mi je otkriće 

Isto tražim tak neki disk za filmove/serije/koncerte - za normalne novce se tamo dobije fina aparatura.

9 godina

Pozdrav..

Nakon točno 5 godina ode TOSHIBA DT01ACA200 2000 GB.. proizveden 2012-2013..koji je izgleda bio refubrished..

Imam u konfi još 2 WD greena od 1.5TB (72824 hours) bez greške i 3TB model (31725 hours)..

Konkretno vidi m svi hvale Toshibu P300 seriju... Ali nekako mi se više neda Tosibu kupovat...

Bacio sam oko na WD 4TB 3.5" 5400rpm, 64MB, WD40EFRX, Red...

Korišten če biti u mom PC-iju kao nosač podataka..

Ili da ušparam 150 kuna i kupim WD 4TB 3.5" 5400rpm, 256MB, WD40EFAX, Red ...

Jer neče biti korišten za ništo osim čitanje(kao NAS) i storage..

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
Zver kaže...

Pozdrav..

Nakon točno 5 godina ode TOSHIBA DT01ACA200 2000 GB.. proizveden 2012-2013..koji je izgleda bio refubrished..

Imam u konfi još 2 WD greena od 1.5TB (72824 hours) bez greške i 3TB model (31725 hours)..

Konkretno vidi m svi hvale Toshibu P300 seriju... Ali nekako mi se više neda Tosibu kupovat...

Bacio sam oko na WD 4TB 3.5" 5400rpm, 64MB, WD40EFRX, Red...

Korišten če biti u mom PC-iju kao nosač podataka..

Ili da ušparam 150 kuna i kupim WD 4TB 3.5" 5400rpm, 256MB, WD40EFAX, Red ...

Jer neče biti korišten za ništo osim čitanje(kao NAS) i storage..

Meni je takoder Toshiba najcesci disk koji mijenjam, doduse u laptopima...

WD Red, upravo sam izbacio 2 komada van iz NAS-a jer ovaj jednog od njih odbija koristit i prikazuje kao neisprevan - degradiran...

Znam da je bila serija RED-ova koji su imali fijasko... Sada sam stavio Gold verziju... Cemo da vidimo sa vremenom.

Red-ovi su trajali nesto vise od 2 god...

Truth in engineering.
9 godina
Batista kaže...

Znam da je bila serija RED-ova koji su imali fijasko... Sada sam stavio Gold verziju... Cemo da vidimo sa vremenom.

Red-ovi su trajali nesto vise od 2 god...

Ovim tempom brzo ćemo redovno ssd koristiti i za dulju pohranu 

Btw - uzeo sam WD My Passport ultra recertified 2TB za 50€. (bio je što da je običan my passport već bio na sniženju, pa mi se na njega nije priznao 15% popust, ovako sam tu ultru dobio za istu cijenu kao i običan)

Brzina kak i pišu po internetu - cca 120MB/s. Za filmove/serije će poslužiti.

Jako brzo su dostavili to, zadovoljan sam kupnjom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.11.2020 11:23 (speedy56).
12 godina
Ode disk...pa trebam preporuku diska koji bi bio storage...
Neki oko 6TB ili 8TB. Citam da se wd red sve vise kvari, Toshibu ne bih nikako, kakvi su wd blue, purple, gold?
Hvala vam!
TrustNo1
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina

Kupiti eksterni disk, izvaditi HDD iz njega i koristiti ga u računalu. 

Jel netko ovo radio? Čitao o tome na netu? Ima kakvih prepreka da ispunim ovu ideju? Nekakva hardverska/softverska ograničenja?

Ima eksternih diskova koji su duplo jeftiniji od istih takvih "normalnih".

Pouzdanost mi nije na prvom mjestu, koristio bi se samo za pohranu filmova, serija ... Sve što mogu ponovno skinuti. A i ako pronađem jako povoljno, uzmem dva pa stavim u RAID 1.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 tjedana
Miki77 kaže...
Ode disk...pa trebam preporuku diska koji bi bio storage...
Neki oko 6TB ili 8TB. Citam da se wd red sve vise kvari, Toshibu ne bih nikako, kakvi su wd blue, purple, gold?
Hvala vam!

Kod WD Red treba paziti kupuje li se Red, Red Plus ili Red Pro. Kod nas je to u trgovinama često krivo označeno, pa treba gledati brojeve modela.

To je NAS serija diskova, ali nisu svi prikladni za to. Red su SMR diskovi na 5400 rpm do 6 TB. Red Plus su CMR na 5400 rpm. Red Pro su CMR na 7200 rpm. Garancija je 3-5 godina, ovisno o modelu.

Blue serija je najjeftinija serija diskova na 5400 rpm. Idu do 6 TB, ima ih u SMR i CMR varijanti, tako da treba paziti koji model se kupuje. Garancija je u pravilu 2 godine. Ok su kao sekundarni disk ili za pohranu podataka.

Purple serija ima dulje jamstvo, a namijenjena je za video nadzor, tako da je bolja kad se puno piše nego kad se puno čita. To su CMR diskovi, a rpm ovisi o kapacitetu. Garancija je u pravilu 3 godine. 

Gold je premium serija. CMR, 7200 rpm, 5 godina garancije.

Kod Seagate-a su Ironwolf i Ironwolf Pro najjače serije. Za ostale treba provjeriti podatke ovisno o tome što tražiš.

Sve ovo uzmi s rezervom, jer je u zadnje vrijeme bilo više skandala, i oko skrivanja korištenja SMR tehnologije i oko RPM-a na kojem diskovi rade.

CyberDemonVZ kaže...

Kupiti eksterni disk, izvaditi HDD iz njega i koristiti ga u računalu. 

Jel netko ovo radio? Čitao o tome na netu? Ima kakvih prepreka da ispunim ovu ideju? Nekakva hardverska/softverska ograničenja?

Ima eksternih diskova koji su duplo jeftiniji od istih takvih "normalnih".

Pouzdanost mi nije na prvom mjestu, koristio bi se samo za pohranu filmova, serija ... Sve što mogu ponovno skinuti. A i ako pronađem jako povoljno, uzmem dva pa stavim u RAID 1.

Ljudi to rade baš iz tog razloga kojeg si naveo, zato što su eksterni diskovi u pravilu puno jeftiniji. Pogotovo u Americi gdje znaju imati brutalne popuste na njih.

Rizici:

- gubiš garanciju (osim ako ne uspiješ izvaditi i vratiti disk u ladicu bez oštećenja ili ako živiš u "right to repair" državi)

- ne možeš biti siguran što kupuješ (koja serija diska je unutra, SMR ili CMR, ima li SATA konektor, postoji li neka druga zaštita od vađenja, itd.)

Kakav disk si mislio kupiti (format, kapacitet)?

Što se tiče 2.5" diskova, tu skoro svi koriste ploče s USB konektorom. Jedino Seagate diskovi pod njihovim brandom (ne Maxtor ni Samsung) dolaze sa SATA konektorom i mogu se staviti u PC. To su sve SMR diskovi, osim možda 1 TB.

Što se tiče 3.5" diskova, kod WD bi od 8 TB i iznad trebao dobiti Red seriju (Red Plus/Red Pro). Prema zadnjim podacima bi sve trebali biti CMR diskovi, ali ne znaš hoćeš li dobiti 5400 ili 7200 rpm disk.

Može biti i white label disk, što je Red serija sa bijelom naljepnicom. Ovisno o tipu napajanja, kod njih može biti problem da trebaš izolirati 3.3 V pin na SATA konektoru da bi ti radio. Isto tako neki znaju nemati srednje rupe za šarafe, ako ti je to važno za montiranje.

Za manje kapacitete je mix između Blue i Red serije, ali je velika šansa da ćeš dobiti SMR disk, osim ako kupuješ disk od 1 TB.

Seagate i Toshiba koriste SMR tehnologiju i kod većih kapaciteta. Trebao bi provjeriti ovisno o tome što kupuješ.

Kao što sam rekao, kupnja je uvijek rizik, jer proizvođač u svakom trenu može promijeniti diskove i elektroniku koju stavlja unutra, i ono što pročitaš na internetu više ne mora biti točno.

U pravilu što su diskovi većeg kapaciteta to se "shucking" više isplati, jer se tu uglavnom dobivaju najbolje serije diskova i najveća je ušteda.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice