SSD-škola izdvojena tema

poruka: 3.078
|
čitano: 622.656
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

a dobro,onda cu to zanemarit,a recite mi sta mislite o tlc-ovima i kakvi su kingstone hyper x ssd-ovi, imam prijatelja koji mi mozes dobavit novog 120gb hyper x-a koji u adm-u kosta 1740kn za 1300kn xd.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

a dobro,onda cu to zanemarit,a recite mi sta mislite o tlc-ovima i kakvi su kingstone hyper x ssd-ovi, imam prijatelja koji mi mozes dobavit novog 120gb hyper x-a koji u adm-u kosta 1740kn za 1300kn xd.

 Teško je dati neku realnu procjenu kakvi su. Ipak je to nova tehnologija i rizik. Zato pogledaj koliku imaju garanciju i kakva im je politika zamjene u slučaju, nedaj Bože, kvara.

 

Idem šorom kuja laje na me, mrš kujo šta te briga za me
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Jura iz druge galaksije kaže...
athlon64 kaže...

a dobro,onda cu to zanemarit,a recite mi sta mislite o tlc-ovima i kakvi su kingstone hyper x ssd-ovi, imam prijatelja koji mi mozes dobavit novog 120gb hyper x-a koji u adm-u kosta 1740kn za 1300kn xd.

 Teško je dati neku realnu procjenu kakvi su. Ipak je to nova tehnologija i rizik. Zato pogledaj koliku imaju garanciju i kakva im je politika zamjene u slučaju, nedaj Bože, kvara.

 

ma to mi je prijatelj i reka mi je da ako se istroši dobijem novoga, dakle u vezi tlc-ova vi mislite da se to ne isplati cekat? i kad bi oni uopce trebali doc.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Budokai kaže...
athlon64 kaže...

da ne otvaram frišku temu pitat cu ovde,imam oko 1500kn sa strane i ozbiljno sam pocea razmatrat kupnju ssd-a, e sad prva velika nedoumica koju imam je da li da cekam TLC ssd-ove koji ce imati nize cijene, kad bi oni trebali doći i kakva je sama TLC tehnologija,ako si kupim normalni MLC bilo bi dobro oko 1000kn a da je bar 80gb xd, pa mi dajte savjet, također prijatelj mi je nedavno uzea corsair sandforce-a 60gb i ima problem sa sleep-om , tj kad ga stavi pc sleep ssd uzrokuje probleme ,tj treba reinstallat  windowse da se problem rijesi, to je neprihvatljivo jer ja stalno koristim sleep, i 3. glavna stvar koja me brine je trajnost, naime ja nisam toliko zabrinut ali mi profesor iz inf stalno tuvi kako novi ssd-ovi sa sve manjim proizvodnim procesom imaju sve manji broj omogućenih zapisa , i da ako uzmem jednoga i silujem ga ( ne gasim pc 24/7 i zahtjevan sam korisnik) da ce mi otic u 6 mjeseci i uz to da necu dobit novoga na garanciju jer to ne priznaju ako se istroši, ali u praksi samo gledam kako ljudi uzimaju ssd-ove i nemaju problema, pa vas molim da mi odgovorite na ova pitanja i savjetujete jedan mlc ako mislite da se tlc-ove ne isplati cekat, takoder koliko mogu dobit za wd black 640gb u savršenom stanju, pažen i mažen, garancija 4 godine 5400 radnih sati.

 OCZ Vertex 3

 

 inace, reci profesoru iz informatike da je idiot. (nemoj mu reci, nego ga posalji na forum da nam tu njegovu nebulozu lijepo objasni.)

Što se tiče tvrdnje profesora to je istina, 34nm ima 5000 ciklusa(write/erase) dok 25nm ima 3000, međutim nedostak 25nm verzije se nadoknađuje većim kapacitetom, što se tiče TLC-a(triple level cell) lošiji, ali JEFTINIJI.

13 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Da, pisao jesam, ali ja ne preporučujem kupnju SSD-a barem ne za ove novce, jer tu cijenu ne opravdavaju. Ukoliko vam je potrebno za programe eventualno igre, RAM disk bi bio odlično i isplativo rješenje.

 

RAMDISK RAMDISK
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2012 17:47 (Wuk19).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola

Što se tiče tvrdnje profesora to je istina, 34nm ima 5000 ciklusa(write/erase) dok 25nm ima 3000, međutim nedostak 25nm verzije se nadoknađuje većim kapacitetom, što se tiče TLC-a(triple level cell) lošiji, ali JEFTINIJI.

znam,manja nanometraža ,više ciklusa, a recite mi kad dolaze tlc-ovi tokom ove godine? i s obzirom da je to neprovjerena tehnologija glasajte mi na anketu dole, btw također mogu kod ovoga prijatelja uzet 2 kingstona 60gb u raid0 za 1200kn, sta kazete za to?

 

 

12 kupi slc sad
0 cekaj tlc
Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Wuk19 kaže...

Da, pisao jesam, ali ja ne preporučujem kupnju SSD-a barem ne za ove novce, jer tu cijenu ne opravdavaju. Ukoliko vam je potrebno za programe eventualno igre, RAM disk bi bio odlično i isplativo rješenje.

 

ma sta je ovo{#}

15 godina
offline
Re: SSD-škola
Wuk19 kaže...

Da, pisao jesam, ali ja ne preporučujem kupnju SSD-a barem ne za ove novce, jer tu cijenu ne opravdavaju. Ukoliko vam je potrebno za programe eventualno igre, RAM disk bi bio odlično i isplativo rješenje.

 

- jesi li svjestan o kojoj količini RAMa (za disk) se govori, ako planiraš na njemu držati neku noviju igru? To bi podrazumijevalo barem 16GB+, što je za većinu korisnika nedostižno. Manje količine (do par GB) su skoro beskorisne osim za stari software. Inače bi RAM disk bio najbrže (nepraktično) rješenje, samo nema ga dovoljno...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
ihush kaže...
Wuk19 kaže...

Da, pisao jesam, ali ja ne preporučujem kupnju SSD-a barem ne za ove novce, jer tu cijenu ne opravdavaju. Ukoliko vam je potrebno za programe eventualno igre, RAM disk bi bio odlično i isplativo rješenje.

 

- jesi li svjestan o kojoj količini RAMa (za disk) se govori, ako planiraš na njemu držati neku noviju igru? To bi podrazumijevalo barem 16GB+, što je za većinu korisnika nedostižno. Manje količine (do par GB) su skoro beskorisne osim za stari software. Inače bi RAM disk bio najbrže (nepraktično) rješenje, samo nema ga dovoljno...

jel mi mozete objasnit o cemu pricate jer nisam cuo za to i zanima me

15 godina
offline
Re: SSD-škola
Blade Runner31 kaže...
..

jel mi mozete objasnit o cemu pricate jer nisam cuo za to i zanima me

- RAMdisk (googlaj). Zapravo i flashdisk, SSD je u osnovi jednak RAMdisku, tj to je RAM. Razlika je što običan RAM gašenjem (struje) gubi podatke... to za 'storage' nije prihvatljivo. To je jedina razlika (u odnosu na flashdisk), ali je upravo zato i običan RAM daleko brži. Pa sad npr SSD 30GB je relativno mali disk, taman za OS (misli se na seven). Ako bi isti to radio odvajajući RAM npr ako imaš 32GB-RAMa, možeš ostaviti OSu 2GB i napraviti 30GB RAMdisk. ... ali tko ima toliko RAMa (i malo je nespretno, jer je potrebno copyrati stanje  na disk.. to su razne opcije softwarea, automatika).

Realno je očekivati 2-4GB, za powerusere 8-16GB RAMa. Koliko se može odvojiti ako neke igre (npr GTA, CoD ..) zauzimaju cca 8-16GB + potrebno za rad..

Postoje i RAM-diskovi kao PCI kartice, ali SSD je tu i upravo zato jer je jeftiniji, jednostavniji (nema ovisnosti o softwreu-driverima, jednako kao i normalan HDD..)  tako da uz sve mane SSDa ipak je optimalniji i u porastu.

Jedina prednost u virtualizacij (npr XP stane u par GB) i i na workstationima s brdom RAMa... Tko ima dovoljno RAMa (vidi gore bench od wuka, napravio je RAMdisk 524MB) dobija brzine daleko iznad bilo kojeg diska, SSDa i sl.

Jednako kao što je F1 brža od osobnog automobila, ali nije za vožnju po cestama...

 

jedna od tema, bilo je još (ali treba pogoditi naslov..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2012 19:10 (ihush).
13 godina
offline
Re: SSD-škola
skank666 kaže...

postoji novi firmware ali taj je vec u njemu... to sam morao gledat kroz device managment jer onaj njihov program za update fw ne prepoznaje disk. uopce ga ne izlista :/

Ako si ga pokrenuo na win7, right-click-> run as administrator (kao sto i lijepo pise u readme.txt :) ).

15 godina
odjavljen
offline
Re: SSD-škola

da, znam... citam read me. od tada nisam nista ni pokusavao. sad radi ko urica

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
13 godina
offline
Re: SSD-škola
skank666 kaže...

da, znam... citam read me. od tada nisam nista ni pokusavao. sad radi ko urica

To je Mushkin cronos 60GB, zar ne? Ako ti nije problem, kakve su ti read/write brzine i win 7 experience index? Hvala.

15 godina
odjavljen
offline
Re: SSD-škola

jeste... malo ces pricek official rezultate ali ovako koliko se ja sjecam WE index je 6.9 a read/write mislim cca 450mb/s... kad dodjem doma cu opet izmjeriti

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
13 godina
offline
Re: SSD-škola
skank666 kaže...

jeste... malo ces pricek official rezultate ali ovako koliko se ja sjecam WE index je 6.9 a read/write mislim cca 450mb/s... kad dodjem doma cu opet izmjeriti

Hvala... imam isti disk, WE je 7.0 (IDE), a 7.2 (AHCI). Brzine su do 420 max, ovisi sa kojim programom mjerim. Ocekivao sam da ce Windowsi malo vise favorizirati sistemski SSD po pitanju WE indexa. Nije da je bitno, ali eto... :)

15 godina
odjavljen
offline
SSD-škola

molim te neki software pouzdani da izmjerim perfomanse jer ovo mi je sad malo cudno....  s kojim si mjerio programom? cisto da usporedimo

sto se tice WEI, tu sam se iznenadio, tj nisam (zaboravio sam) jer mi je 6,9 bio prije ugradnje ssd-a a sad je ipak veci... iskreno to nisam ni gledao

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: SSD-škola

Meni je sa calisto deluxe za primary drive 7.7 rezultat!

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
CroVandal kaže...

Meni je sa calisto deluxe za primary drive 7.7 rezultat!

 I meni također.

 

Idem šorom kuja laje na me, mrš kujo šta te briga za me
14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

da provjerim, trim ne radi ako se koriste 2 ssd-a u raid0??

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

da provjerim, trim ne radi ako se koriste 2 ssd-a u raid0??

Tako je.

13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
ihush kaže...
Wuk19 kaže...

Da, pisao jesam, ali ja ne preporučujem kupnju SSD-a barem ne za ove novce, jer tu cijenu ne opravdavaju. Ukoliko vam je potrebno za programe eventualno igre, RAM disk bi bio odlično i isplativo rješenje.

 

- jesi li svjestan o kojoj količini RAMa (za disk) se govori, ako planiraš na njemu držati neku noviju igru? To bi podrazumijevalo barem 16GB+, što je za većinu korisnika nedostižno. Manje količine (do par GB) su skoro beskorisne osim za stari software. Inače bi RAM disk bio najbrže (nepraktično) rješenje, samo nema ga dovoljno...

Naravno da jesam, ovisi za šta će se koristit i koliko toga planira koristit, cijena memorija(DDR3) je za sada jeftina, kupi sada>koristi>prodaj kada cijena SSD-a bude manja, a cijena DDR3 bude veća, jer poskupljenje je već počelo.

 

Vidim da si igre naveo u primarnu skupinu korištenja, po meni igre su nebitne za takve stvari.

 

Ako se SSD kupuje za igre to je uzalud potrošen novac. Eventualno Windowsi, a na prvom mjestu programi.

 

Vidim da većina navodi pojam tj. deklariraju se kao ZAHTJEVAN KORISNIK, po meni zahtijevan korisnik može biti samo osoba koja računalo koristi kao primarno sredstvo rada(posao), a nikako srednjoškolci te studenti, btw ja nisam ZAHTJEVAN KORISNIK.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.1.2012 15:13 (Wuk19).
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
infeqt0r kaže...
athlon64 kaže...

da provjerim, trim ne radi ako se koriste 2 ssd-a u raid0??

Tako je.

a koliki s gubotci radi toga, mislim da li je onda bolje uzet jednog kingstona od 120gb ili 2 od 60 u raid0

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...
infeqt0r kaže...
athlon64 kaže...

da provjerim, trim ne radi ako se koriste 2 ssd-a u raid0??

Tako je.

a koliki s gubotci radi toga, mislim da li je onda bolje uzet jednog kingstona od 120gb ili 2 od 60 u raid0

Kolega Jurky bi iz prve ruke trebao znati!

 

http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/review-ssd-corsair-force-series-f60-raid-0/71381.aspx

14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Wuk19 kaže...
athlon64 kaže...
infeqt0r kaže...
athlon64 kaže...

da provjerim, trim ne radi ako se koriste 2 ssd-a u raid0??

Tako je.

a koliki s gubotci radi toga, mislim da li je onda bolje uzet jednog kingstona od 120gb ili 2 od 60 u raid0

Kolega Jurky bi iz prve ruke trebao znati!

 

http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/review-ssd-corsair-force-series-f60-raid-0/71381.aspx

fala, mislim da sam vec cita ovu recenziju al sam je zaboravia xd, sad cu opet bacit oko.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
offline
SSD-škola

Zar Intelovi driveri ne podržavaju TRIM u RAID-u, il sam ja nešto krivo pročito?!

Nije Ivsa, nego bi trebalo biti: Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju bio glup, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: SSD-škola

mislim da podrzavaju trim ako su drugi diskovi u raidu a ne ssd

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Ivsa kaže...

Zar Intelovi driveri ne podržavaju TRIM u RAID-u, il sam ja nešto krivo pročito?!

jel ja govorim o intelovim ili kingstonovim ssd-ovima??

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
offline
Re: SSD-škola
Nema to veze sa ssdovima nego kontrolerima ma maticnoj
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
CroVandal kaže...
Nema to veze sa ssdovima nego kontrolerima ma maticnoj

siguran? neznam bas, sta ja imam na svojoj asrock 890gx ex3??

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
offline
Re: SSD-škola

Mislim da Amd ne koristi Intel SATA kontrolere nego samo marvel! neka me netko ispravi ako sam pogresio!

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice