SSD - migracija WIN7 i WIN8 sa HDD-a

poruka: 2
|
čitano: 5.511
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
SSD - migracija WIN7 i WIN8 sa HDD-a

Evo jedan post napisan u dahu i jadu pa se ndam da će druge poštediti istog.

Sve što sam napisao je isprobano, testirano i plačeno živcima mene i moje okoline :-(

Isprobano je na ASUS - Intel I5 ( ovi osnovni parametri trebali bi svugdje raditi ok ali oni dodatni - oprezno.

 

Našao sam na netu puno uputa za optimizaciju SSD-a i njegovu instalaciju ali slijedeći te upute računalo nikada ne proradi od prve i bez problema osim u slučaju kada se radi Fresh install pa ću to preskočiti i pokušati olakšati svima koji imaju namjeru raditi migraciju OS sa HDD-a na SSD. Kod čiste instalacije jedino je bitno da u BIOSu U toku procesa instalacije, obavezno podesite SATA kontroler na AHCI mod. AHCI mod je potreban zbog nativne podrške za TRIM funkciju SSD-a. Trim možete provjeriti kasnije ali win7 i 8 se podesi automatski na 0 – Uključen

  • Start meni - cmd;
  • Desni klik na cmd i odaberite Run as Adminstrator
  • Upiši "fsutil behavior query DisableDeleteNotify"- Enter

Poruka je DisableDeleteNotify = 0 TRIM je uključen to je OK

Poruka je DisableDeleteNotify = 1 TRIM je isključen

 

Migracija na novi SSD postojećeg OS-a.

1 Ugraditi SSD i u BIOSU SATA kontroler podesiti na AHCI Mod:

2 Napraviti Image OS sa HDD-a pomoću Acronisa ili Paragon 12 koji baš ima opciju migrate to SSD. Ova dva sam isprobao ali svaki soft koji radi image odradit će posao.

3 Odrediti u BIOSU Boot sustava sa SSD-a

 

A sad problem ako restartate : Windowsi se ne dižu ulaze u petlje i pokušavaju naći grešku.

 

  1. Restart -   NEEEE Ulazak u BIOS - DA. U BIOSU SATA Vratiti kontroler u mod u kojem je SATA bio prije nego ste ga preselili u AHCI Mod:

Zašto ???   Zato što windowsi sa kojih ste radili IMAGE nemaju ugrađene AHCIDrivere i ne mogu tako raditi. Vraćanjem postavki u BIOSU na staru windowsi će se dići normalno.

Kad se digne OS pripremite rebot računala u SAFE mod

Win 7 je obično F8 a win8 držati SHIFT i restari pa se u meniju izaberu opcije koje vode do reebuta

Uđite u BIOS prije nego što se OS digne i podesite ponovo SATA kontroler na AHCI mod. F10 – Zapamtiti BIOS

 

Operativni sustav se diže u SAFE modu i vidi da je BIOSU kontroler na AHCI modu i diže svoje AHCI drivere koje pamti. Restartajte računalo i sve će raditi normalno.

Postoje i razne druge varijacije ukrcavanja AHCI drivera i putem REGedita i twikova ali ovo radi bez greške a nije baš komplicirano.

 

Što se tiče ostalih postavki koje produljuju radni vijek SSD-a pročitajte prvo službeni stav.

Intel na primjer garantira 37 TB zapisa (20 GB dnevno kroz 5 godina: ''Minimalni životni vijek od 5 godina pri zapisivanju do 20 GB dnevno.

Za samo malo više novaca mogu se kupiti SSD diskovi koji rade puno više zapisa ( Kinston- fury npr.)

Dakle za jedan normalni radni vijek uz uvjet da je na SSD-u operativni sustav mislim da nema smisla. Ali ako se na njemu imate namjeru igrati ili skidati svašta i puno pisati onda možda da.

 

Bitno je imati nove CHIPSET DRIVERE zbog AHCI

Bitno je provjeriti TRIM :

  • 1 Start meni - cmd;
  • Desni klik na cmd i odaberite Run as Adminstrator
  • Upiši "fsutil behavior query DisableDeleteNotify"- Enter

Poruka je DisableDeleteNotify = 0 TRIM je uključen to je OK

Poruka je DisableDeleteNotify = 1 TRIM je isključ

trim trim

 

Bitno je uključiti WRITE caching

  • Desni klik My Computer – Device manager – klik on SSD – Properties – Policies

Bitno je da ne isključite sistemski raspored defragmentiranja diska ( Disable Scheduled Defragmentation) iako svi kažu da to napravite.

Zašto ??? Zato što WIN7 i 8 ne fragmentiraju SSD nego ga trimaju kao što i treba pa to možete staviti jednom tjedno. Trim za SSD je standardno u WIN7 i WIN 8.

 

def def

 

Bitno je da ne isključite Superfetch service iako kažu da to napravite.

Zašto? Zato što je to preporuka od Microsofta i isključivanjem može doći do problema u radu SSD-a.

SLUŽBENO – ako imate WIN Vista ili WIN7 isključite. U WIN( ne isključujte jer ne radi istu stvar.

'' In Microsoft Windows Vist and Windows 7, Superfetch tracks and copies your most frequently used applications to system memory to reduce load times. Superfetch is based on the similar Prefetch feature available in Windows XP. Superfetch/Prefetch is not needed on an Intel SSD under Windows 7 or Windows Vista, and should be disabled for optimal performance.

In Microsoft Windows 8, Superfetch functions differently than in previous versions of Windows, and should not be disabled for an Intel SSD.''

 

Ako stavite na Automatic ne bi smjelo biti problema.

Press the Windows + R keys > type services.msc and click OK > double-click the Superfetch service > set Startup type: to Automatic

 

Prilikom mijenjanja ostalih postavki desilo mi se dosta neobičnih i iritirajućih problema.

Moj savjet je bilo koju promjenu da radite zapišite što ste radili da bi znali popraviti.

 

Mijenjanje ostalih postavki kod mene je rezultiralo slijedećim greškama.

Firefox je prestao raditi bilo kakav download.

Photoshop nije htio pospremiti editirani FILE

Scanner je prestao skenirati.

Razlog tih grešaka je što sam po preporuci alocirao TEMP memoriju na drugi disk.

Antivirusni i neki drugi programi prestali su raditi jer sam po preporuci instalirao RAM drive.

Nikako ne tvrdim da ne pokušate ali kontrolirano i sa znanjem što ste mijenjali.

Nije svako računalo isto kod vas će možda raditi kod mene nije  - Asus – I5 procesor.

 

Uhh ovo sam napisao u dahu i jadu nadopišem još :-)

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2015 10:53 (Pevanis).
 
4 0 hvala 3
8 godina
neaktivan
offline
SSD - migracija WIN7 i WIN8 sa HDD-a

relokacija temp foldera na drugi disk:

 

koliko sam vidio relokaciju tih foldera je najbolje napraviti tako da u Odemo u Lybraries  (My documents)

slika 1 slika 1

slika 2 slika 2

 

Desni klik na Documents - Properties

Kliknemo na add i nađemo željenu lokaciju akone postoji napravite ju (  npr D:/TEmp )

Kad ste izabrali foldere pojavit će se u prozorčiću.

Označite folder i kliknite na Set save location i Set save public location i na njima će se pojaviti kvačice da su prihvatili

Na starim lokacijama nema kvačice možete ih označiti i napraviti remove ili ostaviti par dana da vidite da li sve radi kako treba.

 

 

Isto možete napraviti sa folderima Videos, Music, Pictures, Downloads.

Ali na drugi način desni klik na Downloads, Skype ili bilo koji folder kojem želite promijeniti lokaciju i jednostavno upišite adresu nove lokacije.

 

dow dow
dow

 

Kada to napravite sve aplikacije koje upotrebljavaju sistemske korisničke foldere će po defaultu otvarati i spremati datoteke na tu drugu lokaciju na disku,

Znači kad god radite s fotkama ići će u Pictures ili skidanje u folder Download.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2015 11:29 (Pevanis).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice