Tema za odabir tvrdih diskova izdvojena tema

poruka: 1.812
|
čitano: 538.286
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Molim preporuku diska od 6/8 TB.

Namjena je pohrana raznih slika, filmova i crtića za klince koje puštam preko kućne mreže na tv.

Trenutno imam jednog Blacka od 1 TB i 1 Greena od 3 TB, koji su već napunili godina i vrijeme je da ih zamijenim.

Iskreno, tražim onaj koji mi se najviše isplati, dakle ne preskupo...

Hvala!

TrustNo1
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Pozdrav, trebam preporuku za vanjski disk 1-2TB. Najbitnija mi je kvaliteta, da ne prdne nakon 2 dana. Imam dosta materijala koji trebam pohraniti, ali koji nije vrijedan ulaganja većeg od 100tinjak eura.

 

Imao sam dobra iskustva s WD daaavno prije kad sam koristio vanjske. Je li My Passpot Ultra dobar izbor, ili postoji bolje?

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2023 12:55 (SvakoImeVecZauzeto).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

To ti nitko ne može preporučiti jer mogu crknuti svi pa je puno bolja taktika par (2 kom). Za 100€ se mogu kupiti 2x2TB "gola" pa ako imaš neki USB dock ili ladicu, radiš backup na oba.

Čak i 2 rabljena (naravno, potpuno zdrava) su bolje rješenje od jednog novog.

Da skupiš sva iskustva na forumu to je i dalje kap u moru i više za anegdote. Npr., imam par jeftinih (consumer klasa) koji rade već 10-tak godina u 24/7 malim uredskim serverima ali i skupih WD Gold koji nisu dočekali ni kraj instalacije.

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Mladen kaže...

To ti nitko ne može preporučiti jer mogu crknuti svi pa je puno bolja taktika par (2 kom). Za 100€ se mogu kupiti 2x2TB "gola" pa ako imaš neki USB dock ili ladicu, radiš backup na oba.

Čak i 2 rabljena (naravno, potpuno zdrava) su bolje rješenje od jednog novog.

Da skupiš sva iskustva na forumu to je i dalje kap u moru i više za anegdote. Npr., imam par jeftinih (consumer klasa) koji rade već 10-tak godina u 24/7 malim uredskim serverima ali i skupih WD Gold koji nisu dočekali ni kraj instalacije.

 

 

Hvala, tako će i biti. A postoji li neko free rješenje za podesiti backup da ne moram dvaput kopirati fajlove ručno? Tipa da stavim naa jedan disk, a softver sam kopira na drugi disk (oili ako se na jednom diskufajl obriše)?

16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Postoji brdo "sync" programa koji rade sinkronizaciju dva foldera, kopiraju razliku, nove/promjenjene a brišu višak na odredištu.

Ako možda koristiš Total Commander ili neki njegov klon, oni također imaju jako moćne opcije sinkronizacije.

Ima i pametnijih backup programi tipa Cobian kojima možeš definirati "taskove" koji mogu sadržavati više početnih i odredišnih lokacija koje onda pokrećeš klikom ili po zadanom rasporedu. Naravno, sve to ide u "dubinu" podfoldera, tako da je najbolje imati dobro osmišljenu strukturu/stablo foldera.

Ovisi što ti treba, kako imaš organizirano, netko stavlja sve u C:\Users\<korisnik>\ i defaultne Documents, Downloads, Pictures ... foldere, netko ima particije na više diskova, nema nekog unniverzalnog pravila.

Bitno je samo da ti znaš gdje ti je što (gdje su aktualni/novi fileovi) i što želiš backupirati na te eksterne diskove.

 

 

12 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Ima li netko iskustva s ovim WD Duo NAS-ovima?

 

https://www.westerndigital.com/products/cloud-storage/wd-my-cloud-home-duo#WDBMUT0080JWT-NESN

 

Trebao bi mi kao opći backup, kao mrežni/cloud backup slika, videa i dr. s mobitela i tu i tamo da se pristupi nekom fajlu preko mobitela...

 

Vidim da se dosta piše o tome da je poprilično spor i da se ne baš rijetko desi da prestane raditi i da se podaci s diskova ne mogu izvući bez obzira što su u RAID-u...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Pozdrav svima!

 

Da li bi mi netko mogao reći razliku između ova dva diska:

https://www.protis.hr/products/details/hdd-seagate-ironwolf-pro-35-8tb-sata-6gbs/203579

https://www.mindfactory.de/product_info.php/8TB-Seagate-IronWolf-NAS-ST8000VN004-256MB-3-5Zoll--8-9cm--SATA-6Gb-s_1328242.html

 

Jedan je IronWolf Pro, dok je drugi IronWolf NAS... Koji bi mi se više isplatio za pohranu podataka ( ne u NAS kućištu nego u desktop računalu )

 

Unaprijed zahvaljujem!

Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

"obična" i Pro verzija IronWolfa, pogledaj detalje na stranicama Seagatea, Pro je nešto brži, obično 5 vs. 3 godine garancije i uključuje nekakav paket za povrat/spašavanje podataka.

Oba su ok, ali ne postoji 100% pouzdan disk pa je bolje razmišljati o backupu, dva jeftinija (Seagateova Barracuda ili nekog drugog proizvođača) u konačnici mogu biti puno bolje rješenje :).

 

 

13 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Mladen kaže...

"obična" i Pro verzija IronWolfa, pogledaj detalje na stranicama Seagatea, Pro je nešto brži, obično 5 vs. 3 godine garancije i uključuje nekakav paket za povrat/spašavanje podataka.

Oba su ok, ali ne postoji 100% pouzdan disk pa je bolje razmišljati o backupu, dva jeftinija (Seagateova Barracuda ili nekog drugog proizvođača) u konačnici mogu biti puno bolje rješenje :).

 

 

 Hvala na odgovoru!

 

Mislila sam kupiti 2 diska pa ih spojiti u RAID polje... Vidim da ima i EXOS verzija pa sam u nedoumici... Na mindfactory.de ima Seagate Exos od 12TB ( https://www.mindfactory.de/product_info.php/12TB-Seagate-Exos-X-X18-ST12000NM000J-256MB-3-5Zoll--8-9cm--SATA-6Gb-s_1441426.html ), pikiram na njega x2...

Čitala sam nabrzinu zadnjih nekoliko stranica teme pa sam vidjela da se spominje nekakav CMR što ovaj disk s linka ima - koliko to ''igra ulogu''?

Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

CMR i SMR tehnologija zapisa ... najkraće rečeno, SMR izbjegavati posebno za RAID polja i NASeve, za pojedinačni kućni arhivski disk je prihvatljivo obzirom na manju cijenu.

RAID nije backup, samo redundancija, ako crkne jedan da možeš nastaviti raditi dok ga ne zamijeniš.

 

 

11 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
MusicWoman kaže...
Mladen kaže...

"obična" i Pro verzija IronWolfa, pogledaj detalje na stranicama Seagatea, Pro je nešto brži, obično 5 vs. 3 godine garancije i uključuje nekakav paket za povrat/spašavanje podataka.

Oba su ok, ali ne postoji 100% pouzdan disk pa je bolje razmišljati o backupu, dva jeftinija (Seagateova Barracuda ili nekog drugog proizvođača) u konačnici mogu biti puno bolje rješenje :).

 

 

 Hvala na odgovoru!

 

Mislila sam kupiti 2 diska pa ih spojiti u RAID polje... Vidim da ima i EXOS verzija pa sam u nedoumici... Na mindfactory.de ima Seagate Exos od 12TB ( https://www.mindfactory.de/product_info.php/12TB-Seagate-Exos-X-X18-ST12000NM000J-256MB-3-5Zoll--8-9cm--SATA-6Gb-s_1441426.html ), pikiram na njega x2...

Čitala sam nabrzinu zadnjih nekoliko stranica teme pa sam vidjela da se spominje nekakav CMR što ovaj disk s linka ima - koliko to ''igra ulogu''?

 zasto ne vece i jeftinije, ionako su to OEM diskovi

 

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/200917065_-exos-x18-sata-iii-18tb-st18000nm000j-seagate.html

16 godina
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Da, odlična cijena obzirom na paniku oko cijena transporta zadnjih dana. Prošli mjesec sam kod nas kupio 12TB Toshibe po 215, danas su 280 :(.

Malo im je čudna ova oznaka OEM, to bi imalo smisla da je pod značkom Della, HP ili Lenova, ali ovo izgleda kao normalni Exos.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice