Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.046
|
čitano: 2.765.693
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
online
Re: Koji SSD?

Cijena za 2 TB je vrh, no samo da ima 5 godna garancije. 

Baš mi treba, pa si nešto dumam u glavi... 

合氣道 Ne možete naučiti ono što mislite da već znate.
2 godine
online
Re: Koji SSD?
Zajeb kaže...

Gledam uzet nvme za igre, filmove i gluposti.

 

Crucial ima dobru ponudu pa je pitanje jesu li ovo ok diskovi. Gara je 5 godina od cruciala.

 

Uzeo bi jednog od ova 2.

Ovo sam preskočio pa nisam multikvotao..

SSD ne bih nikad kupio izvan HR jer koliko god oni dali garancije, a 5 god je top, ne znam kakva su iskustva s reklamacijama.

Lako on može prducnuti za godinu dana, (samo pretpostavka, ali, događa se i najboljima) a oni se naprave grbavi pa ti ne priznaju garanciju... 

合氣道 Ne možete naučiti ono što mislite da već znate.
15 godina
offline
Koji SSD?

Dragi ljudi nadam se da nisam falio temu. 
Triba mi savjet oko kupnje eksternog ssd pa bi volio da mi preporuci te sta da uzemem cijena do nekih 80€ (koristim macbook air m1)

Ili ako imate nesto bolje slobodno dajte

 

lp

0 EMTEC x200 512gb 65€
1 Sandick 480gb 68€
1 Nesto kombinirati(kuciste+ssd)
ulalalalla
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.4.2023 12:42 (MOgY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?

Direktno je od cruciala. Mislim da oni nebi radili problem s reklamacijom.

Zajeb
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
@mogy

Samsung t7 shield, taman imaš 1tb na amazon.de
https://www.amazon.de/Samsung-T7-Portable-SSD-MU-PC1T0T/dp/B087DFLF9S
3 godine
offline
Re: Koji SSD?
MOgY kaže...

Dragi ljudi nadam se da nisam falio temu. 
Triba mi savjet oko kupnje eksternog ssd pa bi volio da mi preporuci te sta da uzemem cijena do nekih 80€ (koristim macbook air m1)

Ili ako imate nesto bolje slobodno dajte

 

lp

 SanDick svakako

2 godine
online
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...
@mogy

Samsung t7 shield, taman imaš 1tb na amazon.de
https://www.amazon.de/Samsung-T7-Portable-SSD-MU-PC1T0T/dp/B087DFLF9S

 Vidi ovaj na toj stranici...

Od kakvog materijala je taj napravljen, nanu mu.... 

合氣道 Ne možete naučiti ono što mislite da već znate.
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Boris grozni kaže...

 SanDick svakako

 ne baš svakako, sandisk extreme v1 je dosta lošiji od t7 shield, extreme v2 je tu negdje, ali je dosta skuplji, a extreme pro jest dosta bolji, ali je i debelo preskup

ostali u konkurenciji su uglavnom sranje, primjerice crucial x8 izgleda bolji, ali kad potrošiš keš brzina pada na razine hdd-a, kingston xc2000 izgleda fantastično, ali kad potroši keš kreće stutter festival

 

problem je što je većina recenzenata lijena istražiti išta dalje od par čmarkova koji ne pokazuju što se događa čim potrošiš keš, zato treba gledati isključivo toms hardware ili techpowerup koji redovito testiraju sustained performance

jer jebeš ssd od 1tb koji krene sa 1500mbps i nakon par minuta padne na brzine hdd-a

7 godina
offline
Koji SSD?

Pozz

 

rikava mi stari HDD od 1.5 TB koji je vecinom sluzio za pohranu filmova itd

 

Pa bi htio neki od 1 TB sto jeftiniji SSD, brzina je nebitna. Jel kingston A400 ok kupovina?

 

 

PS.Sistem mi je na 250GB SSDu

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.5.2023 8:38 (fromilid).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koji SSD?
fromilid kaže...

Pozz

 

rikava mi stari HDD od 1.5 TB koji je vecinom sluzio za pohranu filmova itd

 

Pa bi htio neki od 1 TB sto jeftiniji SSD, brzina je nebitna. Jel kingston A400 ok kupovina?

 

 

PS.Sistem mi je na 250GB SSDu

 Po meni je, imam par SSD od Kington-a i svi rade ok, sa deklariranim brzinama. Do sad nemam većih problema niti zamjerki, stoga mislim da je to ok kupnja.

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ako je samo za pohranu uzmi najjeftiniji sata od 1tb i vozi.

 

13 godina
offline
Koji SSD?

Bok,

šta preporučate od SSDa pošto imam već skoro 10 godina Samsung 840 Pro 128GB koji služi samo za OS te programe, a ostalo držim na HDD. Ponestaje mi mjesta na 1TB WD Black koji je odličan i nije pretjerano star, pa si mislim dal je neki SSD dovoljno dobra zamjena i da će trajat dugo. Pa si gledam 2TB SSD-ove između SATA 870 Evo, M.2 970 Evo Plus ili 980 Pro. Šta mislite koji bi najdulje preživio od ta 3, pošto mi nije bitna tolko brzina R/W. Uvijek si mislim da M.2 brži će se prije potrošit zbog veće brzine, pogotovo ak redovno stalno neš skidaš, prebacuješ il kopiraš.

Tnx

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?
Koje je dobro rješenje za MacBook Air M1 external disk?
Thunderbolt3(40Gbs) ladice su skupe, a M1 navodno ima bug i tretira eksterni disk kao USB3.1 Gen 2 (10Gb/s).
Ako je tako, ne treba mi niti skupa ladica, niti brzi disk, ali bih radije da je disk brz i seamlesly integriran kao interni disk (znači ne samo kao dumb storage). I naravno da bih htio proći jeftinije ako ide (ladica+m2 umjesto brand name "mac ext disk" rješenja).
Druga stvar je, da li ima smisla formatirati taj disk u exFAT da bi mu se moglo pristupiti i iz macosa i iz windowsa, odnosno da li je to ozbiljan performance penalty (u smislu, kupim brzi/skupi disk i onda se vuče radi exFAT).
Ovo je ključni problem:
M1 navodno ima bug i tretira eksterni Thunderbolt disk kao USB3.1 Gen 2 (10Gb/s)
Ima li tko iskustva s third-party Thunderbolt ladicama?

Neka sugestija, iskustvo?
“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 14:56 (Antropofob).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
crucial bx500 480gb vs crucial bx500 500gb

Koja je razlika između ta dva osim u kapacitetu. Vidim na linksu imaju ta obadva bx500 samo različiti kapacitet.

Ili možda bolje uzet kingston 400 umjesto tog cruciala..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 14:34 (sage).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koji SSD?
Ima li tko iskustva sa onim m.2 to sata pcie karticama?

Za 10-tak e se nude takve kartice koje omogucavaju spajanje dodatna 2 m.2 diska.

Jedino bas ne nalazim kako i koliko utjecu na performanse, kompatibilnost i slicno. Koristi li to itko? To bi bio drugi ssd u kompjuteru, za igre, neke lude brzine nisu previse bitne, samo bi htio eliminirati 2.5 diskove, kablove, i slicno.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
sage kaže...
crucial bx500 480gb vs crucial bx500 500gb

Koja je razlika između ta dva osim u kapacitetu. Vidim na linksu imaju ta obadva bx500 samo različiti kapacitet.

Ili možda bolje uzet kingston 400 umjesto tog cruciala..

Izgleda da je 480GB koristi TLC NAND pa bolje to uzeti.

https://www.techpowerup.com/ssd-specs/#bx500

Najbolje se protegnuti do MX jer je garantirano TLC i ima DRAM, što je bitno ako će ti to biti sistemski disk.

Ili A400, izgleda da su još uvijek TLC.

Uglavnom, izbjegavaj QLC i idi na što višu garanciju.

 

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Damir22 kaže...
Ima li tko iskustva sa onim m.2 to sata pcie karticama?

Za 10-tak e se nude takve kartice koje omogucavaju spajanje dodatna 2 m.2 diska.

Jedino bas ne nalazim kako i koliko utjecu na performanse, kompatibilnost i slicno. Koristi li to itko? To bi bio drugi ssd u kompjuteru, za igre, neke lude brzine nisu previse bitne, samo bi htio eliminirati 2.5 diskove, kablove, i slicno.

 Ako ti je ploča iz opisa, onda je maksimalna propusnost PCIe slota 250 MB/s, više od toga ne možeš izvuć. Same kartice koristim već godinama, nemam problema, Pripazi šta je na karticama PCI m2, SATA ili oboje.

8 godina
offline
Re: Koji SSD?
Tnx!

dodjem do zakljucka da je sigurnije,a ne drasticno skuplje promjeniti plocu koja ima 2 m.2 slota......

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 16:33 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Opalaa !! kaže..

 Ako ti je ploča iz opisa, onda je maksimalna propusnost PCIe slota 250 MB/s, više od toga ne možeš izvuć. Same kartice koristim već godinama, nemam problema, Pripazi šta je na karticama PCI m2, SATA ili oboje.

 Kako nemože više od 250MB/s ?

Lijepo piše:The PCIEX4 and PCI Express x1 slots conform to PCI Express 2.0 standard

 X16 slot mu može povuć 2GB/s a X1 500MB/s.

To su čist pristojne brzine za storage drive, ja nebih kupovao novu ploču zbog toga.

Izvor: https://connectorsupplier.com/wp-content/uploads/PCIe-Bandwidth-1024x399.png

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 20:46 (Antropofob).
16 godina
online
Koji SSD?

Na jednoj takvoj kartici sa dva M.2 slota (PCI-E x4, jedan NVMe, drugi SATA), NVMe SSD radi normalno, brzine kao i u M.2 slotu na ploči, nikakvih problema sa kompatibilnošću (testirao sam AData Swordfish 2TB, Crucialove P3+ od 1 i 2TB ...). Nisam siguran za proizvođača jer nema vidljive oznake, valjda neki OEM model, po računima bi trebao biti Asonic N-PEM22.

 

Da ne duljim, kao što je već Antrofob napisao, nema razloga zbog toga kupovati novu ploču.

Šteta je jedino što kod nas nema verzija sa oba NVMe slota jer M.2 SATA SSD-ovima opada popularnost, nema većih kapaciteta a ni pada cijena kao za NVMe.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 22:05 (Mladen).
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Koji SSD?
Dajte ljudi.....

Dajte mi razlog da promjenim plocu, a ne da je zadrzim... 😁

Zezam se ali bas me nesto puklo da hocu novu maticnu....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Antropofob kaže...
Opalaa !! kaže..

 Ako ti je ploča iz opisa, rd

 X16 slot mu može povuć 2GB/s a X1 500MB/s.

To su čist pristojne brzine za storage drive, ja nebih kupovao novu ploču zbog toga.

Izvor: https://connectorsupplier.com/wp-content/uploads/PCIe-Bandwidth-1024x399.png

 Je, u pravu si.

13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Mladen kaže...

Na jednoj takvoj kartici sa dva M.2 slota (PCI-E x4, jedan NVMe, drugi SATA), NVMe SSD radi normalno, brzine kao i u M.2 slotu na ploči, nikakvih problema sa kompatibilnošću (testirao sam AData Swordfish 2TB, Crucialove P3+ od 1 i 2TB ...). Nisam siguran za proizvođača jer nema vidljive oznake, valjda neki OEM model, po računima bi trebao biti Asonic N-PEM22.

 

Da ne duljim, kao što je već Antrofob napisao, nema razloga zbog toga kupovati novu ploču.

Šteta je jedino što kod nas nema verzija sa oba NVMe slota jer M.2 SATA SSD-ovima opada popularnost, nema većih kapaciteta a ni pada cijena kao za NVMe.

 

 Možeš li potvrditi da BIOS uredno prepoznaje oba SDD-a u tim karticama s dva m.2 slota?

Aliexpress je pun kartica s dva NVME slota btw, nije mi jasno zašto ih nema kod nas.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Ne, nemam još ni jednu sa oba NVMe, a za ovu koju sam spomenuo nemam trenutno M.2 SATA da testiram kako se ponašaju oba zajedno.

NVMe radi ok, može biti i boot/sys, jedan od tih testnih je bio podijeljen na dvije particije, Windowsi se instaliraju bez problema, ne treba nikakav dodatni driver.

Kod tih jeftinih kartica možda nema podrške za RAID, ali ima i skupljih, npr. uz Asusicu WRX80 Sage za Threadrippera usput dobiješ i ovo:

https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/accessories/hyper-m-2-x16-gen-4-card/

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji SSD?
“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Na mobu sam, pa ne vidim baš najbolje, ali čini mi se kao još jedan izvor koji ne testira sustained write.
Nije baš presudno za prosječnog korisnika, no opet meni osobno je dosta značajan podatak.
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...
Na mobu sam, pa ne vidim baš najbolje, ali čini mi se kao još jedan izvor koji ne testira sustained write.
Nije baš presudno za prosječnog korisnika, no opet meni osobno je dosta značajan podatak.

 Ajd nebudi picajzla, pa koga još to zanima osim tebe?

 

Šala mala, testiraju švabe po švapski, klikni na drive koji te zanima i otvorit će ti se opsežni review, evo ti savršeno prikazan sustained write.

 

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.5.2023 10:27 (Antropofob).
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Antropofob kaže...

 Ajd nebudi picajzla, pa koga još to zanima osim tebe?

 pa trebalo bi zanimati, a ne da se poslije pitaju što im je sa ssd-om

evo ti primjer testa za samsung 870 qvo 1tb - link

 

In our testing, the 1TB model wrote 42GB of data before write performance degraded from 490 MBps down to 80 MBps on average, matching the 860 QVO. The smaller 6GB SLC write cache recovered within 30 seconds, but with five minutes of idle time, only 6GB of dynamic cache recovered again before performance tanked. It took half an hour for the cache to fully recover in terms of both capacity and speed.

 

znači zapravo imaš samo 6gb slc keša, nakon toga nastupa 80mbps brzina zapisivanja, što je lošije od hdd brzina

da, u igri je i tzv. dynamic cache, kojeg ima 42bg, no ako išta intenzivnije radiš, začas ćeš ga potrošiti i onda treba čekati pola sata da se oporavi

da ne spominjem da to vrijedi za potpuno prazan ssd, čim ga napuniš makar do pola, sav kapacitet keša se smanjuje upola

 

jel nije onda bolje doplatiti 10-ak eura i uzeti 870 evo, kojem brzina ne pada ispod 500mbps

a bez podataka o sustained write tu informaciju nemaš, zato mi se i gade tzv. recenzije koje gledaju isključivo par čmarkova koji u real life ne znače ništa

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice