Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.046
|
čitano: 2.768.040
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Samsung 980 je bolji i tehnicki napredniji TLC Nand flash i bolji u sustained writeu

 

https://www.tomshardware.com/reviews/wd-blue-sn570-review/2

 

https://www.tomshardware.com/reviews/samsung-980-m2-nvme-ssd-review 

15 godina
offline
Koji SSD?

Da ne otvaram novu temu, pitati ću ovdje..
Situacija je ovakva, prije nekih mjesec dana skidam update na steamu i nakon nekoliko minuta brzina se drastično spusti (internet veza mi je 500/250). Odem na speedtest i brzina normalna naravno što ću nego psujem steam i sve ostalo. Međutim prije dva dana skidao sam s neta 7GB file (3DMark da zagrijem "novu" grafičku) i nakon nekih 2GB skinutih brzina skidanja mi padne sa 35Mb/s (pretpostavljam da je ovo nekakav limit servera na kojem je file) na možda 1Mb i tada mi već stvari postaju sumnjive jer očito da nije do steam-a. Skinem Crystal Disk Mark da odvrtim test i sve se čini normalno. Nakon toga nastavim download 3DMark-a i gle čuda, skine mi tih preostalih 5Gb za cca 2min, odnosno pada brzine više nije bilo.

 

E sad, moje pitanje glasi: Je li moguće da je Crystal Disk Mark očistio cache pa je disk ponovo proradio ili da windowsi/disk ne odrađuju taj posao sami? Nisam baš upoznat sa tim na koji način kontroler na disku to odrađuje, odnosno kako to sve skupa radi.

Disk je WD Blue SN550 1TB koji je podijeljen na dvije particije po 500GB. C: particija ima nekih 100GB slobodno a disk sveukupno je možda 50-60% zauzet. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2022 9:43 (steve90).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji SSD?
steve90 kaže...

Da ne otvaram novu temu, pitati ću ovdje..
Situacija je ovakva, prije nekih mjesec dana skidam update na steamu i nakon nekoliko minuta brzina se drastično spusti (internet veza mi je 500/250). Odem na speedtest i brzina normalna naravno što ću nego psujem steam i sve ostalo. Međutim prije dva dana skidao sam s neta 7GB file (3DMark da zagrijem "novu" grafičku) i nakon nekih 2GB skinutih brzina skidanja mi padne sa 35Mb/s (pretpostavljam da je ovo nekakav limit servera na kojem je file) na možda 1Mb i tada mi već stvari postaju sumnjive jer očito da nije do steam-a. Skinem Crystal Disk Mark da odvrtim test i sve se čini normalno. Nakon toga nastavim download 3DMark-a i gle čuda, skine mi tih preostalih 5Gb za cca 2min, odnosno pada brzine više nije bilo.

 

E sad, moje pitanje glasi: Je li moguće da je Crystal Disk Mark očistio cache pa je disk ponovo proradio ili da windowsi/disk ne odrađuju taj posao sami? Nisam baš upoznat sa tim na koji način kontroler na disku to odrađuje, odnosno kako to sve skupa radi.

Disk je WD Blue SN550 1TB koji je podijeljen na dvije particije po 500GB. C: particija ima nekih 100GB slobodno a disk sveukupno je možda 50-60% zauzet. 

 Možda je bio neki windows update ili neki drek u pozadini pa se usporila brzina zapisivanja. Velika brzina uploada kod torrenta zna smanjit brzinu zapisivanja iliti otpakiravanja (winrar npr). Meni se isto zna usporit download kod firefox'a, nekad piči full speed nekad zajebava, dok isto testirano na Chrome'u radi sve bez greške.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2022 10:09 (Cryogenic).
15 godina
offline
Re: Koji SSD?

Torrent mi je bio ugašen a za win update nisam siguran. Samo čudno mi je da sam to primjetio kod svaki puta kada je malo veći update na steamu a ako gledam disk usage za to vrijeme, on je možda 1-2% (ako task manager uopće prikazuje to kako treba)

11 godina
offline
Re: Koji SSD?

 

Heatsink ti je inače 2000e sam. 🤣

Šalu na stranu.

Sam si sve rekao.

SSD sa heatsink, što znači da za 114e dobiješ i jedno i drugo, to jest, jedno s drugim.

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
steve90 kaže...

Provjeri si da nemaš upaljenu opciju da update šalješ i drugim računalima u mreži.

Meni osobno je najbolje update ugasiti preko group policy i ako ga već hoću instalirati, radim to kad je računalo u stanju mirovanja i onda nema problema.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
20 mjeseci
protjeran
offline
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Koji SSD?

trebao bih neki SSD od 1TB, ali, ogranicen sam na PCIe 3 x4, tako da sad nemam infru za nesto vise. trenutno mi je M2 zauzet, tako da bi trebao i obicnu SATA kutijicu, sto je trenutni best buy u tom segmentu? Samsung 980?

Anything that can be connected, will be connected.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Koji SSD?

Može li mi tko preporučiti externi SSD disk do max. 700 kn? Pretpostavljam da od 1TB nema za tu cijenu, pa onda što više GB za te novce.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Aftermath kaže...

Može li mi tko preporučiti externi SSD disk do max. 700 kn? Pretpostavljam da od 1TB nema za tu cijenu, pa onda što više GB za te novce.

Ja ovako razmišljam, klasični SATA SSD plus kućište za njega. Ovako sam i sebi sastavio, prezadovoljan sam.

 

https://www.futura-it.hr/crucial-bx500-1tb-ssd-25-7mm-sata-6-gbs-readwrite-540-500-mbs/130277/product/

https://www.futura-it.hr/axagon-ee25-xa3-usb30-sata-3g-25-hddssd-ladica-za-disk-ee25-xa3/116340/product/

 

Malo pogledaš po trgovinama, vjerovatno ima jeftinije ili zamjeniš za neki model od 500 GB ako ne nađeš ono što odgovara.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2022 15:59 (Valentin17).
8 godina
offline
Re: Koji SSD?

I ja sam trazio externi ssd, ali sam na savjet kolega ovdje na forumu uzeo Orico 2.5 inch hard drive enclosure i Crucial MX500 1TB. Bar znam sto imam u kutiji, a ne neki xy ssd sa fency kutijom... :D

Za sada sam prezadovoljan (otprilike godinu dana ga koristim), mislim da me je izaslo oko 850kn. Lp

Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2022 21:05 (deepshitcro).
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Ako uzmeš pravi eksterni ssd, također znaš što je unutra. Za malo više love se uzme samsung t7 shield, daleko manji i daleko brži eksterni ssd.
Naravno da ima loših eksternih ssdova, kojima drastično padne brzina, ali ovaj samsung ima odlični sustained write od cca 900mbps i tu niti jedan sata ssd nemere ni blizu
8 godina
offline
Re: Koji SSD?
Ma sve to stoji, ja sam uzimao za backup sa pc-a i moba pa mi brzina nije bila presudna.
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
20 mjeseci
protjeran
offline
Koji SSD?

Malo edukacije da se zastitite pošto dolaze nove serije grafi, procesora i diskova pa ce se sigurno prodavati starije komponente ili cak čitave konfiguracije.

 

How to Securely Erase an SSD or HDD Before Selling It or Your PC

 
3 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Koji SSD?
Pozdrav, planiram kupiti ssd pa sad neznam da kupim od 1tb i podjelim ga na dvije particije ili da kupim dva ssd-a od 500gb, na jedan windows a na drugi pokoja igra i ostalo. Kako je bolje? Hvala.
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.8.2022 11:11 (Cro0212).
 
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Koji SSD?

Nema potrebe raditi particije. Koju matičnu ploču imaš?

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?
Cro0212 kaže...
Pozdrav, planiram kupiti ssd pa sad neznam da kupim od 1tb i podjelim ga na dvije particije ili da kupim dva ssd-a od 500gb, na jedan windows a na drugi pokoja igra i ostalo. Kako je bolje? Hvala.

 

Za Windowse je dovoljno i 100GB ako ćeš igre instalirati na drugu particiju pa podjela na 500:500 nema baš smisla, kasnije će ti samo smetati, ili mala sistemska + podaci ili samo jedna.

Prva opcija je praktičnija jer je lakše napraviti "image" (backup) male sistemske (C:) odnosno kasnije vratiti ispravno stanje ili reinstalirati Windowse jer drugu particiju ne diraš.

Naravno, dvije (ili više) particija na istom uređaju te ne spašava kod kvara, posebno SSDa koji umiru trenutno pa su šanse za spašavanje podataka gotovo nikakve. U tom kontekstu dva SSDa (ili SSD+HDD) bi bili bolja opcija ali i dalje ranjivo na viruse, odnosno nije baš neki backup.

 

Nema univerzalnog recepta, ovisi koliko ima "ostalog", kako si navikao raditi i organizirati podatke, u C:\Users\<ime>\default folderi ili imaš neki svoj način a i o okolini, da li imaš više kompova, dostupan neki file server/cloud itd.

 

2 godine
offline
Re: Koji SSD?
Asus rog strix z590 f
2 godine
offline
Re: Koji SSD?
Znaci jedan ssd od terabajt i bit ce dovoljno, i jos me zanima posto maticna podržava gen4 ssd, jel moze gen 3 ici i jel ima kakve razlike uopce.
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Da, kompatibilni su unatrag, u praksi teško da bi osjetio razliku osim ako ne radiš puno sa velikim fileovima pa da je važna veća sekvencijalna brzina čitanja/pisanja.

 

20 mjeseci
protjeran
offline
Koji SSD?

95% korisnika nece uociti nikakvu razliku spram PCIe 3.0 i 4.0 SSD-a. 

 

Ovo bi bio bang for the buck Samsung 980 1tb

 
1 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
Koji ssd m2 od 2 TB gledati? To ce bit drugi "data" disk... Nesta najjeftinije ili ipak i tu ima sranja teskih?
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ma možeš nešto jeftinije tipa klik

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...
Ako uzmeš pravi eksterni ssd, također znaš što je unutra. Za malo više love se uzme samsung t7 shield, daleko manji i daleko brži eksterni ssd.
Naravno da ima loših eksternih ssdova, kojima drastično padne brzina, ali ovaj samsung ima odlični sustained write od cca 900mbps i tu niti jedan sata ssd nemere ni blizu

Meni je krepao T5 1TB,nisam ga bas nesto previse koristio.

4 godine
offline
Re: Koji SSD?
MEGATAMA kaže...
picajzla0707 kaže...
Ako uzmeš pravi eksterni ssd, također znaš što je unutra. Za malo više love se uzme samsung t7 shield, daleko manji i daleko brži eksterni ssd.
Naravno da ima loših eksternih ssdova, kojima drastično padne brzina, ali ovaj samsung ima odlični sustained write od cca 900mbps i tu niti jedan sata ssd nemere ni blizu

Meni je krepao T5 1TB,nisam ga bas nesto previse koristio.

 Nakon koliko vremena?

4 godine
offline
Re: Koji SSD?
ibme74 kaže...

Ma možeš nešto jeftinije tipa klik

 Cijena je ok, ali opis....

 

"Omogućuje munjevitu brzinu čitanja do 2100 MB/s i pisanja do 1700 MB/s."

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
zelenapaprika kaže...
MEGATAMA kaže...
picajzla0707 kaže...
Ako uzmeš pravi eksterni ssd, također znaš što je unutra. Za malo više love se uzme samsung t7 shield, daleko manji i daleko brži eksterni ssd.
Naravno da ima loših eksternih ssdova, kojima drastično padne brzina, ali ovaj samsung ima odlični sustained write od cca 900mbps i tu niti jedan sata ssd nemere ni blizu

Meni je krepao T5 1TB,nisam ga bas nesto previse koristio.

 Nakon koliko vremena?

Iskreno se ne sjecam ali manje od godinu dana,dobio sam novi pod garanciju ali izgubio podatke.

13 godina
offline
Koji SSD?

Trebam novi veci SSD. Sad imam 512 Samsung Evo 850. Star kojih 6 godina. I imam 120gb kingston. Koji bi maknuo i stavio veci.

Pretpostavljam da zelim uzeti M.2 u danasnje vrijeme - to su bolji jelda?

 

Netko preporucio ovaj: https://forum.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/koji-ssd/50123.aspx?page=356&jumpto=6540645&sort=asc&view=flat

Jel taj ok ili ima nesto bolje?

Gledam da uzmem nesto reliable.

 

Samsung i Intel najbolji? Ima nekih caka koje treba izbjegavati? Kao sa ovim novim laptopima gdje stavljaju graficke sa razlicitim napajanjem :D .

 

Tnx.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.9.2022 13:48 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
tigerija kaže...

Trebam novi veci SSD. Sad imam 512 Samsung Evo 850. Star kojih 6 godina. I imam 120gb kingston. Koji bi maknuo i stavio veci.

Pretpostavljam da zelim uzeti M.2 u danasnje vrijeme - to su bolji jelda?

 

Netko preporucio ovaj: https://forum.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/koji-ssd/50123.aspx?page=356&jumpto=6540645&sort=asc&view=flat

Jel taj ok ili ima nesto bolje?

Gledam da uzmem nesto reliable.

 

Samsung i Intel najbolji? Ima nekih caka koje treba izbjegavati? Kao sa ovim novim laptopima gdje stavljaju graficke sa razlicitim napajanjem :D .

 

Tnx.

 

Imaš Intelov NVMe od 2TB na kaciji za 1.100kn klik

4 godine
neaktivan
offline
Koji SSD?

Pozdrav svima.

 

Molim vas za pomoć.

Imam matičnu ploču GIGABYTE Z370 HD3P. Trenutno imam SSD Samsung 860 EVO (SATA).

Sada bih želio da pored njega ugradim/kupim SSD M2 (Samsung 970 EVO Plus) ali nisam siguran da li mi ploča podržava NVME jer na specifikaciji ne piše da konkretno može ssd koji podržava NVME.

 

Molim za pomoć jer je zaista trebam, da ne kupim nešto što ne podržava moj PC, odnosno matična ploča. Inače, prodavci koje sam pitao, totalno su neupućeni...

 

Unaprijed hvala!

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice