Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.068
|
čitano: 2.937.551
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Re: Koji SSD?
vexx5555 kaže...
vexx5555 kaže...

Može li mi netko reći da li mi se isplati dati 400 kn za ovaj SSD: SAMSUNG SSD UM410 Series 2.5" 32GB sa Scytheovim nosačima, kupljen preko Ebay-a?

 

Ili da radije uzmem za 360 kn novi Samsung Spinpoint F3 500 Gb?

 Hoće li mi netko odgovoriti?

A to ovisi o tebi, pošto je malog kapaciteta morati ćeš stavit samo OS gore i nekoliko programa...

Sad ne znam dal to tebi odgovara...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji SSD?
Intel&ATI kaže...
A to ovisi o tebi, pošto je malog kapaciteta morati ćeš stavit samo OS gore i nekoliko programa...

Sad ne znam dal to tebi odgovara...

 Kapacitet mi nije bitan sam po sebi. Ne znam da li da to uzmem jer nisam siguran u performanse navedenog SSD-a.

Ukoliko vam je mobitel u kvaru, ili ga želite prodati, zovite ovaj broj- 091 172 6697 ili posjetite stranicu- http://mobiservis.webs.com/
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
vexx5555 kaže...
Intel&ATI kaže...
A to ovisi o tebi, pošto je malog kapaciteta morati ćeš stavit samo OS gore i nekoliko programa...

Sad ne znam dal to tebi odgovara...

 Kapacitet mi nije bitan sam po sebi. Ne znam da li da to uzmem jer nisam siguran u performanse navedenog SSD-a.

 uzmeš 2 500 gb mehanička diska, blem u raid, performanse skoro iste kao SSD ako ne i bolje, a o kapacitetu da ne pričamo.

15 godina
offline
Re: Koji SSD?
Crotiger kaže...

 uzmeš 2 500 gb mehanička diska, blem u raid, performanse skoro iste kao SSD ako ne i bolje, a o kapacitetu da ne pričamo.

Da, da..nebu išlo..(moj PC)

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
DamageHigh kaže...
Crotiger kaže...

 uzmeš 2 500 gb mehanička diska, blem u raid, performanse skoro iste kao SSD ako ne i bolje, a o kapacitetu da ne pričamo.

Da, da..nebu išlo..(moj PC)

da je tako, SSDove ne bi ni proizvodili... svi bi imali 2TB "SSD"

potpis :D
16 godina
offline
Koji SSD?

Ja za sada imam X25@80GB ali non stop gledam ubosti nekakav 256GB model sa SF kontrolerom. Cijene su im relativno pale. A vrijede svaku kunu.

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?

Čuj, ja ti kažem iz prakse. Dva mehanička diska u RADI0 se ne mogu mjeriti sa SSD-om. U sekvencijalnom čitanju/pisanju da..tu čak i nadmašuju neke SSD-ove, ali vrijeme pristupa i nasumično čitanje/pisanje im je višestruko sporije, a to je ono zbog čega se SSD-ovi kupuju.

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
DamageHigh kaže...

Čuj, ja ti kažem iz prakse. Dva mehanička diska u RADI0 se ne mogu mjeriti sa SSD-om. U sekvencijalnom čitanju/pisanju da..tu čak i nadmašuju neke SSD-ove, ali vrijeme pristupa i nasumično čitanje/pisanje im je višestruko sporije, a to je ono zbog čega se SSD-ovi kupuju.

Ko da je sekvencijalno pisanje bitno. Zapravo jest ako baratas sa velikim fajlovima (videoobrada i slicno), ali u 90% slucajeva vise bi profitirao sa SSD-om nego sa RAID-om

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
tnakir kaže...
DamageHigh kaže...

Čuj, ja ti kažem iz prakse. Dva mehanička diska u RADI0 se ne mogu mjeriti sa SSD-om. U sekvencijalnom čitanju/pisanju da..tu čak i nadmašuju neke SSD-ove, ali vrijeme pristupa i nasumično čitanje/pisanje im je višestruko sporije, a to je ono zbog čega se SSD-ovi kupuju.

Ko da je sekvencijalno pisanje bitno. Zapravo jest ako baratas sa velikim fajlovima (videoobrada i slicno), ali u 90% slucajeva vise bi profitirao sa SSD-om nego sa RAID-om

Pročitaj još jednom..to sam i rekao..

Naravno da se RAID ne može mjeriti s SSD-om..

EDIT: Ustvari, mislim da ste i prvi post krivo shvatili..

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.2.2011 19:27 (DamageHigh).
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
DamageHigh kaže...
tnakir kaže...
DamageHigh kaže...

Čuj, ja ti kažem iz prakse. Dva mehanička diska u RADI0 se ne mogu mjeriti sa SSD-om. U sekvencijalnom čitanju/pisanju da..tu čak i nadmašuju neke SSD-ove, ali vrijeme pristupa i nasumično čitanje/pisanje im je višestruko sporije, a to je ono zbog čega se SSD-ovi kupuju.

Ko da je sekvencijalno pisanje bitno. Zapravo jest ako baratas sa velikim fajlovima (videoobrada i slicno), ali u 90% slucajeva vise bi profitirao sa SSD-om nego sa RAID-om

Pročitaj još jednom..to sam i rekao..

Naravno da se RAID ne može mjeriti s SSD-om..

EDIT: Ustvari, mislim da ste i prvi post krivo shvatili..

Potvrdjujem ovo tvoje i isticem gdje je zapravo isplativiji raid 0 naspram SSD-a. Nisam reko da si ti nesto krivo napisao.

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
tnakir kaže...

Potvrdjujem ovo tvoje i isticem gdje je zapravo isplativiji raid 0 naspram SSD-a. Nisam reko da si ti nesto krivo napisao.

Hehe..OK onda sam ja zazujao..{#}{#}

www.damagehigh.co.cc // Don't fix what ain't broken!
14 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

jel se isplati uzeti http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=0514&id_artikl=051.400.079 na akciji je 825kn za windows 7 32 desktop ili nešto drugo, može preporuka?

thx

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
orke kaže...

jel se isplati uzeti http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=0514&id_artikl=051.400.079 na akciji je 825kn za windows 7 32 desktop ili nešto drugo, može preporuka?

thx

Ako je samo za Windows i par programa možda i jest dovoljno, ali ispod 90GB ja ne bih uzimao. Što se tiče performansi tu nema dvojbe u odnosu na HDD.

''...nisam možda siguran što me uistinu zanima, ali sam posve siguran što me ne zanima.''
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.2.2011 16:49 (Razer_Copperhead).
16 godina
offline
Koji SSD?

isplati se ako na njemu ne radis nista :p

tj ako nije vezano za nekakve zahtjevne obrade ili slicno?!

potpis :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Dali se isplati SSD 120.0 GB G.SKILL, SATA 2.5'',

http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=0514&id_artikl=051.400.054

 

Gledam ovaj SSD pa mi nekako dođe kao cijena koja bi se u neku ruku dala otrpiti + dovoljan kapacitet - ima ko iskustva s istim diskom??

(Gledao sam manje diskove al mi u principu instalacije potrebnih programa dođu uvijek do nekih cca 100 GB tako da neznam koliko to ima smisla)

 

Jel tko ima pak iskustva s manjim SSDom koji bi se koristio ala RAMDisk i jel to moguće?

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Dali se isplati SSD 120.0 GB G.SKILL, SATA 2.5
SasaFrr kaže...

http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=0514&id_artikl=051.400.054

 

Gledam ovaj SSD pa mi nekako dođe kao cijena koja bi se u neku ruku dala otrpiti + dovoljan kapacitet - ima ko iskustva s istim diskom??

(Gledao sam manje diskove al mi u principu instalacije potrebnih programa dođu uvijek do nekih cca 100 GB tako da neznam koliko to ima smisla)

 

Jel tko ima pak iskustva s manjim SSDom koji bi se koristio ala RAMDisk i jel to moguće?

 

 

preskuzpo za ovo sto nudi

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
15 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Ako je netko već spreman odvojiti 2000 kn za SSD, zašto onda ne uzeti 2 SSD diska od 60 GB i spojiti ih u raid. Eeee, to je brzina, a cijenom dođe na isto.

 

Preporuka za konkretne modele ima već na forumu (moj favorit mushkin callisto deluxe ili Corsair)

Zdravac
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji SSD?

decki, ako obavljate poslove u kojem bi vam SSD dobro dosao, uzimajte, ne pitajte za cijenu i uzmite sto vece... ali kad pricamo samo o radu browsera i wina onda tu nema smisla ni komentirat, neka se uzme bilo sta, jer razliku ionako necete osjetit

potpis :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Za sada primjenu SSD-ova vidim samo u profesionalnim okruženjima ( i u prijenosnicima naravno)  kada je vrijeme pokretanja i izvođenja OS-a i aplikacija vrlo bitno.

 

Pročitao sam nekoliko postova unazad i vidio sam da i igrači žele koristiti (ili koriste) SSD. Ne znam koliko je to korisno, odnosno mislim da nema potrebe sve dok cijena SSD - ova padne. Razlog tog je vrlo jednostavan, potreba za prostorom.

 

Znači veliki nedostatak su manji kapacitet i visoke cijene. Također jedan nedostatak, a koji se ne spominje često je određeni ciklus čitanja i pisanja odnosno s vremenom SSD može izgubiti svoje prvobitne perfomanse.

 

Evo i jedan kraći video (bez zvuka) u kojem se uspoređuje HDD i SSD.

 

 
0 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
zitzko kaže...

Za sada primjenu SSD-ova vidim samo u profesionalnim okruženjima ( i u prijenosnicima naravno)  kada je vrijeme pokretanja i izvođenja OS-a i aplikacija vrlo bitno.

 

Pročitao sam nekoliko postova unazad i vidio sam da i igrači žele koristiti (ili koriste) SSD. Ne znam koliko je to korisno, odnosno mislim da nema potrebe sve dok cijena SSD - ova padne. Razlog tog je vrlo jednostavan, potreba za prostorom.

 

Znači veliki nedostatak su manji kapacitet i visoke cijene. Također jedan nedostatak, a koji se ne spominje često je određeni ciklus čitanja i pisanja odnosno s vremenom SSD može izgubiti svoje prvobitne perfomanse.

 

 

 

Staviš jednu igru od max 15 Gb i igraš. Kad je završiš pobrišeš je i staviš drugu. SSD 80 Gb npr.

 

Ovo što sam ti boldao mi je nedorečeno. {#}

 

Koliko u postocima i u kojem točno vremenu SSD gubi na performansama ??

14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
Okolosam kaže...
zitzko kaže...

  Također jedan nedostatak, a koji se ne spominje često je određeni ciklus čitanja i pisanja odnosno s vremenom SSD može izgubiti svoje prvobitne perfomanse.

Staviš jednu igru od max 15 Gb i igraš. Kad je završiš pobrišeš je i staviš drugu. SSD 80 Gb npr.

 

Ovo što sam ti boldao mi je nedorečeno. {#}

 

Koliko u postocima i u kojem točno vremenu SSD gubi na performansama ??

Gubici u perfomansama postoje i to nije tajna, eh sad koliko oni iznose ovise od proizvođača do proizvođača(tehnologiji, vrsti memorije). Onako u grubo pad je otprike u pola ako ne i više.

Proizvođači tvrde da su taj pad perfomansi smanjili u novijim generacijama SSD-ova. Evo za detaljnije informacije ukucaj u google tražilicu "ssd performance degradation" i naići ćeš na tu problematiku, pa i na rješenja kako smanjiti pad pefomansi. Pozz!

15 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
zitzko kaže...

Gubici u perfomansama postoje i to nije tajna, eh sad koliko oni iznose ovise od proizvođača do proizvođača(tehnologiji, vrsti memorije). Onako u grubo pad je otprike u pola ako ne i više.

Proizvođači tvrde da su taj pad perfomansi smanjili u novijim generacijama SSD-ova. Evo za detaljnije informacije ukucaj u google tražilicu "ssd performance degradation" i naići ćeš na tu problematiku, pa i na rješenja kako smanjiti pad pefomansi. Pozz!

Nemoj plašiti ljude. Sa trim funkcijom koju imaju svi SSD-ovi preporučeni ovdje nema pada performansi u deklariranom "radnom vremenu" koje propisuje svaki proizvođač.

Jedina prepreka za kupnju SSD-a trenutno može biti relativno visoka cijena, no tko je spreman dati cca 1000 kn za 60 GB prostora - samo naprijed, i nećete zažaliti.

60 GB smatram dovoljnim da SSD posluži svrsi. Naravno, tko ima potrebu uređivati veeelike RAW slike ili nešto slično, taj ima novaca i za veći SSD (ili čak 2), pa u raid. hijooooj...

 

Ima ovdje na forumu testirane brzine SSD-ova forumaša, pa se može vidjeti i usporediti sa HDD-ovima.

Zdravac
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
tajo1960 kaže...

je li pametno imati, u slučaju korištenja ssd-a, recimo, barem 8 gb ram-a, pa isključiti swap /iliti virtual memory/, da sistem ne zapisuje pomoćne datoteke na ssd nego direktno u ram... da li bi se i koliko bi se time produžilo vrijeme korištenja ssd-a i koliko bi dodatno bila dobit na performansama? znam da se u biti radi o sličnoj memoriji po tipu, ali, zapisivanje na ram bi u nekoj logici trebalo ipak biti "bolje i pozitivnije" za sistem nego na ssd, pa kasnije sa njega micanje, brisanje /putem trim-a/ i slično.

mišljenja, komentari... znalci?

Poznata mi je ta nelagoda prije negoli sam kupio SSD. Trebalo mi je tri mjeseca pregledavanja recenzija i foruma prije kupovine. I zato ti kažem da nemaš brige. Sve sam swapove, tempove i ine privremene datoteke prebacivao na 500mb ram drive-a(od ukupno 4 gige) i nakon nekog vremena mi je to dojadilo jer uvijek postoji neki program koji treba još više swapa i zbog kojeg ne radi. A kupovina dodatnog rama samo zbog "zaštite" SSD-a mi nema smisla. SSD služi da se na nj zapisuju i brišu podaci i gotovo. Sada, nakon godine(bez ram drive-a), performanse su identične sa preko 300000 fragmentiranih datoteka. SSD ne treba defragmentaciju već pravilno i redovito korištenje TRIMa svaki tjedan i nema brige oko gubitka performansi... :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji SSD?

Jel se i kod SSD-a dobije manje GB nego što to piše. Npr. nedobiješ 80GB nego 75GB?

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | Nekaže se VOLTAŽA nego NAPON FFS
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?
Hyperion kaže...

Jel se i kod SSD-a dobije manje GB nego što to piše. Npr. nedobiješ 80GB nego 75GB?

Da, dobiješ manje gigabajta.

''...nisam možda siguran što me uistinu zanima, ali sam posve siguran što me ne zanima.''
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.3.2011 10:22 (Razer_Copperhead).
15 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Koliko SSD trosi nasprem mehanickog diska?

 

PS

Otprilike jel :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.3.2011 15:28 (Escudo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Escudo kaže...

Koliko SSD trosi nasprem mehanickog diska?

 

PS

Otprilike jel :)

Pa ajmo reci ko termoakumulacijska pec i stedna zarulja :))))) SSD nema pokretnih djelova, motori kod mehanickog diska su najveci potrosaci ;)

Nesto mi se dogadja. Dopiydilo mi je piydit :(
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
zitzko kaže...

Gubici u perfomansama postoje i to nije tajna, eh sad koliko oni iznose ovise od proizvođača do proizvođača(tehnologiji, vrsti memorije). Onako u grubo pad je otprike u pola ako ne i više.

Proizvođači tvrde da su taj pad perfomansi smanjili u novijim generacijama SSD-ova. Evo za detaljnije informacije ukucaj u google tražilicu "ssd performance degradation" i naići ćeš na tu problematiku, pa i na rješenja kako smanjiti pad pefomansi. Pozz!

Lijepo objašnjenje na LINK-u o toj problematici.

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
tnakir kaže...

ovaj drugi je osjetno jeftiniji od Intela... a mislim da su nesto slabije performanse (bez obzira na brzu deklaliranu brzinu pisanja u odnosu na intel) nebitne kad pogledas koliko je jeftiniji.

 

Ne igra ti Intel 80GB G2??? Mozes ga nac za 1300 - 1500 kn??

Sad sam vidio ovaj post od prije godinu dana i taj disk nije ništa pojeftinio, što je tragično {#}

16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Gradonačelnik kaže...
tnakir kaže...

ovaj drugi je osjetno jeftiniji od Intela... a mislim da su nesto slabije performanse (bez obzira na brzu deklaliranu brzinu pisanja u odnosu na intel) nebitne kad pogledas koliko je jeftiniji.

 

Ne igra ti Intel 80GB G2??? Mozes ga nac za 1300 - 1500 kn??

Sad sam vidio ovaj post od prije godinu dana i taj disk nije ništa pojeftinio, što je tragično {#}

ja sam gledao novi BMW od pred godinu dana, takoder nije pojeftinio, sto je takoder tragicno...

zamisli, BMW pa mu nije pala cijena u godinu dana barem za 20.000 kuna...

SHIT od proizvoda 100%, cim je jos konkurentan trzistu (mislim na bmw) :D

potpis :D
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice