Sve o televizorima izdvojena tema

poruka: 1.725
|
čitano: 483.415
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

1500+ nita na QN95A će biti bolje oružje protiv prozora.

Jos ako ima antireflektivni premaz kakav sam imao na Q90R,na njega je moglo direktno sunce lupat i dalje se super vidjelo...nikad nisam vidio takvo nesto.

G1 je u usporedbi potpuna banana,ako je suncan dan...zastori 😁

 Mene ne smeta sunce ako nije direktno na ekran, vise smeta prozor direkt nasuprot, sto nemam. Ali imam krovni prozor bocno od C1, kada sunce pada ispred TV-a ne smeta, tj. dovoljno je svijetao. Plus sto vecinom gledam navecer ili sa roletom na ovom krovnom...

 

A i ikakvo iole kriticko gledanje HDR-a po suncu mi je skroz krivo... cak i kada igram na PC-u spustim roleta-zavjesu, mimo toga sto je monitor matt.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.4.2022 13:01 (Mad Ant).
14 godina
offline
Sve o televizorima

Pitanje.

Pa jel taj VRR ne bi trebao biti i na starim TV-ima za PS 5 kao moj Samsung RU8000 jer on ima VRR i 120Hz ekran, makar vidim da na 4K podržava do 60Hz - LINK.

Makar za PS5 mi 120Hz ne vrijedi jer nemam HDMI 2.1.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.4.2022 13:01 (MasterOfDisaster).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

1500+ nita na QN95A će biti bolje oružje protiv prozora.

Jos ako ima antireflektivni premaz kakav sam imao na Q90R,na njega je moglo direktno sunce lupat i dalje se super vidjelo...nikad nisam vidio takvo nesto.

G1 je u usporedbi potpuna banana,ako je suncan dan...zastori 😁

 Mene ne smeta sunce ako nije direktno na ekran, vise smeta prozor direkt nasuprot, sto nemam. Ali imam krovni prozor bocno od C1, kada sunce pada ispred TV-a ne smeta, tj. dovoljno je svijetao.

 Ja imam velike prozore i staklena vrata na ulazu iz dnevne na balkon pa ulazi bas puno svijetla.

Ali ja ionako preferiram gledat bilo sto po noci a po danu navucem zavijese.

Taj dio sa refleksijama me bas zanima na Q95S oledu od Samsunga....

13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
MasterOfDisaster kaže...

Pitanje.

Pa jel taj VRR ne bi trebao biti i na starim TV-ima za PS 5 kao moj Samsung RU8000 jer on ima VRR i 120Hz ekran, makar vidim da na 4K podržava do 60Hz - LINK.

Makar za PS5 mi 120Hz ne vrijedi jer nemam HDMI 2.1.

VRR nije uvijek na 100Hz televizorima.

 

Za ovaj pise da ima Freesync, imam osjecaj da je na RTINGS stranici krivo napisano HDMI forum VRR. Freesync znaci  PC sa AMD grafickom i XBox S/X, za PS5 nisam siguran...

 

"VRR was in draft for the HDMI 2.0 spec and not formally implemented. AMD's freesync was based off open standards with some additional features. Some monitors that were HDMI 2.0 were also VRR capable but not fully implemented. AMD worked with those manufacturers (LG and Samsung were the two big panel makers if I'm not mistaken) to get the draft VRR working with AMD cards and slapped freesync on the packaging.

Far as I know that has pretty much stopped now that the current HDMI and DP specs support the features of basic freesync as part of the display cable spec.

If you're brave and don't mind possibly damaging your monitor you can try and force variable refresh rate using something like CRU on older monitors. I'll be honest tho I've not had particularly good luck with that in the past but some people have claimed to have nearly the same performance on an overclocked monitor as a freesync branded monitor."

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.4.2022 13:43 (Mad Ant).
13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

1500+ nita na QN95A će biti bolje oružje protiv prozora.

Jos ako ima antireflektivni premaz kakav sam imao na Q90R,na njega je moglo direktno sunce lupat i dalje se super vidjelo...nikad nisam vidio takvo nesto.

G1 je u usporedbi potpuna banana,ako je suncan dan...zastori 😁

 Mene ne smeta sunce ako nije direktno na ekran, vise smeta prozor direkt nasuprot, sto nemam. Ali imam krovni prozor bocno od C1, kada sunce pada ispred TV-a ne smeta, tj. dovoljno je svijetao.

 Ja imam velike prozore i staklena vrata na ulazu iz dnevne na balkon pa ulazi bas puno svijetla.

Ali ja ionako preferiram gledat bilo sto po noci a po danu navucem zavijese.

Taj dio sa refleksijama me bas zanima na Q95S oledu od Samsunga....

 Javim dojmove (jedino me pika sada ta garancija od dvije god na samsung a lg ima 5 plus 2 kaska) 

11 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Ivanjino96 kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

1500+ nita na QN95A će biti bolje oružje protiv prozora.

Jos ako ima antireflektivni premaz kakav sam imao na Q90R,na njega je moglo direktno sunce lupat i dalje se super vidjelo...nikad nisam vidio takvo nesto.

G1 je u usporedbi potpuna banana,ako je suncan dan...zastori 😁

 Mene ne smeta sunce ako nije direktno na ekran, vise smeta prozor direkt nasuprot, sto nemam. Ali imam krovni prozor bocno od C1, kada sunce pada ispred TV-a ne smeta, tj. dovoljno je svijetao.

 Ja imam velike prozore i staklena vrata na ulazu iz dnevne na balkon pa ulazi bas puno svijetla.

Ali ja ionako preferiram gledat bilo sto po noci a po danu navucem zavijese.

Taj dio sa refleksijama me bas zanima na Q95S oledu od Samsunga....

 Javim dojmove (jedino me pika sada ta garancija od dvije god na samsung a lg ima 5 plus 2 kaska) 

 To je premalo garancije za dosta skup tv,Samsung ima dosta quality control problema.

Ako ti rikne backlight(nista neuobicajeno) izvan garancije bit ce skup popravak.

13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
MEGATAMA kaže...
Ivanjino96 kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

1500+ nita na QN95A će biti bolje oružje protiv prozora.

Jos ako ima antireflektivni premaz kakav sam imao na Q90R,na njega je moglo direktno sunce lupat i dalje se super vidjelo...nikad nisam vidio takvo nesto.

G1 je u usporedbi potpuna banana,ako je suncan dan...zastori 😁

 Mene ne smeta sunce ako nije direktno na ekran, vise smeta prozor direkt nasuprot, sto nemam. Ali imam krovni prozor bocno od C1, kada sunce pada ispred TV-a ne smeta, tj. dovoljno je svijetao.

 Ja imam velike prozore i staklena vrata na ulazu iz dnevne na balkon pa ulazi bas puno svijetla.

Ali ja ionako preferiram gledat bilo sto po noci a po danu navucem zavijese.

Taj dio sa refleksijama me bas zanima na Q95S oledu od Samsunga....

 Javim dojmove (jedino me pika sada ta garancija od dvije god na samsung a lg ima 5 plus 2 kaska) 

 To je premalo garancije za dosta skup tv,Samsung ima dosta quality control problema.

Ako ti rikne backlight(nista neuobicajeno) izvan garancije bit ce skup popravak.

 A znam da ali preko weba nude 24 rate ali se ne može uzeti osiguranje a u trgovini 12 rata i može se uzeti osiguranje plus 3 god za 350kn

13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Ivanjino96 kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

1500+ nita na QN95A će biti bolje oružje protiv prozora.

Jos ako ima antireflektivni premaz kakav sam imao na Q90R,na njega je moglo direktno sunce lupat i dalje se super vidjelo...nikad nisam vidio takvo nesto.

G1 je u usporedbi potpuna banana,ako je suncan dan...zastori 😁

 Mene ne smeta sunce ako nije direktno na ekran, vise smeta prozor direkt nasuprot, sto nemam. Ali imam krovni prozor bocno od C1, kada sunce pada ispred TV-a ne smeta, tj. dovoljno je svijetao.

 Ja imam velike prozore i staklena vrata na ulazu iz dnevne na balkon pa ulazi bas puno svijetla.

Ali ja ionako preferiram gledat bilo sto po noci a po danu navucem zavijese.

Taj dio sa refleksijama me bas zanima na Q95S oledu od Samsunga....

 Javim dojmove (jedino me pika sada ta garancija od dvije god na samsung a lg ima 5 plus 2 kaska) 

 Puno ducana ima za nadokupiti to isto osiguranje/kasko.

13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Mad Ant kaže...
Ivanjino96 kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

1500+ nita na QN95A će biti bolje oružje protiv prozora.

Jos ako ima antireflektivni premaz kakav sam imao na Q90R,na njega je moglo direktno sunce lupat i dalje se super vidjelo...nikad nisam vidio takvo nesto.

G1 je u usporedbi potpuna banana,ako je suncan dan...zastori 😁

 Mene ne smeta sunce ako nije direktno na ekran, vise smeta prozor direkt nasuprot, sto nemam. Ali imam krovni prozor bocno od C1, kada sunce pada ispred TV-a ne smeta, tj. dovoljno je svijetao.

 Ja imam velike prozore i staklena vrata na ulazu iz dnevne na balkon pa ulazi bas puno svijetla.

Ali ja ionako preferiram gledat bilo sto po noci a po danu navucem zavijese.

Taj dio sa refleksijama me bas zanima na Q95S oledu od Samsunga....

 Javim dojmove (jedino me pika sada ta garancija od dvije god na samsung a lg ima 5 plus 2 kaska) 

 Puno ducana ima za nadokupiti to isto osiguranje/kasko.

 Je ali nisu na akciji kod njih ili ih uopće nema 

11 godina
offline
Sve o televizorima

Dobro je objasnio i demonstrirao VRR i LFC.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
MEGATAMA kaže...

Dobro je objasnio i demonstrirao VRR i LFC.

 

 

 Nešto mi je tu malo čudno, zar nije da TV koji koristi ne ide ispod 40Hz za VRR ionako? Jer na PC-u možeš dobiti i 30Hz ako imaš takav display.

11 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...

Dobro je objasnio i demonstrirao VRR i LFC.

 

 

 Nešto mi je tu malo čudno, zar nije da TV koji koristi ne ide ispod 40Hz za VRR ionako? Jer na PC-u možeš dobiti i 30Hz ako imaš takav display.

Na kraju je ispalo da je tu dosta nejasna situacija sa VRR bilo na PCu,XsX ili Ps5.

13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
MEGATAMA kaže...

 

Mad Ant kaže...

 Javim dojmove (jedino me pika sada ta garancija od dvije god na samsung a lg ima 5 plus 2 kaska) 

 Puno ducana ima za nadokupiti to isto osiguranje/kasko.

 Kupio sam Samsung QE65QN95A jučer na kraju sa osiguranjem 2+3 god. Nisu imali u ducanu pa povlace ga iz drugog tak da tek 09.05. je kod mene pa javim dojmove

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.4.2022 12:06 (Ivanjino96).
11 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Ivanjino96 kaže...
MEGATAMA kaže...

 

Mad Ant kaže...

 Javim dojmove (jedino me pika sada ta garancija od dvije god na samsung a lg ima 5 plus 2 kaska) 

 Puno ducana ima za nadokupiti to isto osiguranje/kasko.

 Kupio sam ga jučer na kraju sa osiguranjem 2+3 god. Nisu imali u ducanu pa povlace ga iz drugog tak da tek 09.05. je kod mene pa javim dojmove

Odlicno,kad stigne napisi malo dojmova.

Ne sumnjam da ces bit odusevljen 🥂

12 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Jel itko reklamirao TV sa Protecto jamstvom?!Koliko im treba da to sve rijese i jel bilo problema i natezanja?!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Sve o televizorima

G2 je ocekivano najbolji LG oled do sad.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Sve o televizorima

LG pokusava boostat brightness svojih wrgb oled panela na otprilike 1200nits sa novim panel rijesenjima,evo zasto je konkurencija izuzetno bitna.

Da se Samsung nije pojavio sa svojim QDOLED panelima koji idu cak i do 1600nits LG sigurno ne bi ulagao u ovakve tehnologije i toliko forsirao napredak u zadnje dvije generacije sa EVO rijesenjem.

 

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1651743893

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Sve o televizorima

BTW, koliko vam se grije OLED?

 

Ja, ovako ovlaš random provjerom, uvijek ulovim C1 65" skoro potpuno hladan osim manjeg dijela plasticne povrsine gdje je elektronika, negdje blizu centra iste... Ali nikad ne przim HDR (100/100/high) 5 sati zaredom...

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.5.2022 8:27 (Mad Ant).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Sve o televizorima

Temperaturu na centralnom sam spustio na 19 a OLED mi dogrijava do 24.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Wontay kaže...

Temperaturu na centralnom sam spustio na 19 a OLED mi dogrijava do 24.

 Znaci, gori plamen domovini iza TV-a?

 

Koji model i koji vremenski period da se zagrije?

11 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Mad Ant kaže...

BTW, koliko vam se grije OLED?

 

Ja, ovako ovlaš random provjerom, uvijek ulovim C1 65" skoro potpuno hladan osim manjeg dijela plasticne povrsine gdje je elektronika, negdje blizu centra iste... Ali nikad ne przim HDR (100/100/high) 5 sati zaredom...

B6 i B7 su mi znali imat tople panele dok je kod G1 daleko hladniji,barem po sjecanju.

Ali G1 je potpuno drukcije dizajniran,ima tu dodatnu stranicu sa zadnje strane panela koja ima otvore za zrak dok su kod B6 i B7 bili samo tanki paneli bez ikakve ventilacije.

13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

BTW, koliko vam se grije OLED?

 

Ja, ovako ovlaš random provjerom, uvijek ulovim C1 65" skoro potpuno hladan osim manjeg dijela plasticne povrsine gdje je elektronika, negdje blizu centra iste... Ali nikad ne przim HDR (100/100/high) 5 sati zaredom...

B6 i B7 su mi znali imat tople panele dok je kod G1 daleko hladniji,barem po sjecanju.

Ali G1 je potpuno drukcije dizajniran,ima tu dodatnu stranicu sa zadnje strane panela koja ima otvore za zrak dok su kod B6 i B7 bili samo tanki paneli bez ikakve ventilacije.

 Ali vecinom ti je G1, ajmo reci, hladan? (Jel uza zid ili slobodan?)

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.5.2022 9:38 (Mad Ant).
14 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Mad Ant kaže...
Wontay kaže...

Temperaturu na centralnom sam spustio na 19 a OLED mi dogrijava do 24.

 Znaci, gori plamen domovini iza TV-a?

 

Koji model i koji vremenski period da se zagrije?

 CX, ma ne grije se ništa,  ,vjerojatno zbog metalnog kućišta koje ravnomjerno raspoređuje toplinu.Nekad davno imao sam Panasonic G seriju, to je doslovno bila grijalica.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.5.2022 10:03 (Wontay).
11 godina
offline
Re: Sve o televizorima
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...

BTW, koliko vam se grije OLED?

 

Ja, ovako ovlaš random provjerom, uvijek ulovim C1 65" skoro potpuno hladan osim manjeg dijela plasticne povrsine gdje je elektronika, negdje blizu centra iste... Ali nikad ne przim HDR (100/100/high) 5 sati zaredom...

B6 i B7 su mi znali imat tople panele dok je kod G1 daleko hladniji,barem po sjecanju.

Ali G1 je potpuno drukcije dizajniran,ima tu dodatnu stranicu sa zadnje strane panela koja ima otvore za zrak dok su kod B6 i B7 bili samo tanki paneli bez ikakve ventilacije.

 Ali vecinom ti je G1, ajmo reci, hladan? (Jel uza zid ili slobodan?)

 Wall mountan je,da vecinom je hladan ili mlak ali ja vecinom sto gledam/igram je sve u HDRu.

 

Bas sam jucer malo pogledao uniformiranost ekrana,kakva je to razlika od B7 nakon par tisuca sati.

 

7 godina
offline
Re: Sve o televizorima

Oled početnik.

Bok ekipa. Sutra stavljam na zid i palim prvog oleda u mojoj tv ergeli. Philips oled 706 serija. Možete mi dati kratke savjete kao oled početniku što mi je činiti a da je različito naspram drugih android televizija.

To pitam zbog niza članaka koji sugeriraju nekakve dnevne ili tjedne radnje radi zaštite ekrana, kalibracije i sl... Prosječni sam kućni korisnik, tv kroz antenu, iptv ( dobar, 4k i full hd, hdr, videoteka.... ) , gledam i danju i noću, tv ima ambilight, udaljenost 4 m... Vidim u papirima da i potrošnja struje može biti jača... Pa malo ako može i detalja o grijanju ekrana i sl....

Hvala unaprijed na korisnim informacijama.
Bunker
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Sve o televizorima
bunker kaže...

Oled početnik.

Bok ekipa. Sutra stavljam na zid i palim prvog oleda u mojoj tv ergeli. Philips oled 706 serija. Možete mi dati kratke savjete kao oled početniku što mi je činiti a da je različito naspram drugih android televizija.

To pitam zbog niza članaka koji sugeriraju nekakve dnevne ili tjedne radnje radi zaštite ekrana, kalibracije i sl... Prosječni sam kućni korisnik, tv kroz antenu, iptv ( dobar, 4k i full hd, hdr, videoteka.... ) , gledam i danju i noću, tv ima ambilight, udaljenost 4 m... Vidim u papirima da i potrošnja struje može biti jača... Pa malo ako može i detalja o grijanju ekrana i sl....

Hvala unaprijed na korisnim informacijama.

1.Nemoj ga istekavat iz struje jer kada ga ugasis on pokrece kratke piksel refres cikluse,time se stiti panel.

2.Logo dimming te onu opciju za pomicanje piksela takodjer drzi ukljucenima.

3.Ako imas filmmaker mode koristi ga za filmove i serije u suprotnom neki cinema ISF ili sto vec Philips ima.

 

Uzivaj u svojoj novoj telki 🥂

7 godina
offline
Re: Sve o televizorima

Hvala Megatama.

Moram to sve pronaći u opcijama. Tv ima android i biće na hrvatskom sučelje.

Jedan poznanik koji ima Philips oleda ( neznam koji točno model ) mi je rekao da njemu svakih 6 sati ( ako je tv toliko upaljen ) skoči obavijest pa ga on ugasi na 10 minuta....
Bunker
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
bunker kaže...

Oled početnik.

Bok ekipa. Sutra stavljam na zid i palim prvog oleda u mojoj tv ergeli. Philips oled 706 serija. Možete mi dati kratke savjete kao oled početniku što mi je činiti a da je različito naspram drugih android televizija.

To pitam zbog niza članaka koji sugeriraju nekakve dnevne ili tjedne radnje radi zaštite ekrana, kalibracije i sl... Prosječni sam kućni korisnik, tv kroz antenu, iptv ( dobar, 4k i full hd, hdr, videoteka.... ) , gledam i danju i noću, tv ima ambilight, udaljenost 4 m... Vidim u papirima da i potrošnja struje može biti jača... Pa malo ako može i detalja o grijanju ekrana i sl....

Hvala unaprijed na korisnim informacijama.

 

Ne znam baš specefično za taj Philips, ali većina OLED-a ima automatiku funkcija za "čuvanje" ekrana, poput pixel-shifta, auto logo dimming, manji i veći pixel refresh... Naravno, ti možeš sve to sam zagaiti/upaliti, ali uglavnom je sve na automatici out-of-the-box.

 

Ono što se preporuča na početku je isključiti bilo kakav "energy saving" koji ti zapravo potamni sliku, tj. ne da TV-u da pojača svjetlinu do max, već je drži dosta nisko, a većina nas si voli sama namjestiti ne neku svjetlinu za određeni mod.

 

Na primjer, za SDR (obični programi) se ne preporuča držati 100/100 (pixel brightness/contrast) da ne prži cijeli ekran bezveze, ja osobno imam na 80/90, neki 60/85 itd. Za HDR je normalno da bude 100/100 jer same informacije u HDR materijalu (metadata) govore TV-u koliko bi trebao biti svijetao svaki pojedini pixel. Naravno ako je prejako smanjiš pixel brightness. Tu mislim na svjetlinu pixela, ne onaj "obični" brightness koji diže cijelu sliku (crnu boju radi sivom). Taj obični brightness držiš po defaultu, na sredini, a namještaš zapravo pixel brightness. Ako je i dalje pretamno onda mijenjaš opciju "gamma" sa 2.4 na 2.2 ili 1.9.

 

Od ostalih stvari najbolje bio bilo krenuti sa svim isključenim pa onda dodavati po osobnom nahođenju. Znači dynamic contrast off, tone mapping na Auto da TV sam izabre iz materijala itd. Tako dobiješ najizvorniju početnu sliku i onda od toga ideš dalje kako ti se sviđa.

 

Evo ti upute od poznatog kalibratora sa YT. Znači on ide prvenstveno na to da je sve dodatno procesiranje ugašeno, ali objasni šta koja stvar radi pa si kasnije upališ što ti se sviđa:

 

 

 

EDIT: TV-i inače imaju 6 ili više modova slike ali (!) posebno za SDR, posebno za HDR10, posebno za Dolby Vision HDR. Da bi ih mogao namještavati, moraš prvo pustiti SDR/HDR/DV materijal da ti ih uopće prikaže, neće ti dati namještati HDR dok gledaš u NovaTV (SDR). Isto tako, ne zovu se modovi uvijek identičnim imenima, da te ne zbuni.

 

EDIT2: inače treba cca 100 sati za "razrađivanje" OLED panela

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.5.2022 11:52 (Mad Ant).
7 godina
offline
Re: Sve o televizorima

Mad Ant , hvala.

A za ovo kaj si rekao ( "SDR (obični programi) se ne preporuča držati 100/100 (pixel brightness/contrast) da ne prži cijeli ekran bezveze, ja osobno imam na 80/90, neki 60/85 itd. Za HDR je normalno da bude 100/100 jer same informacije u HDR materijalu (metadata) govore TV-u koliko bi trebao biti svijetao svaki pojedini pixel.") , da li ja onda svako malo mijenjam postavke ili tv to sam radi ?
Bunker
13 godina
offline
Re: Sve o televizorima
bunker kaže...

Mad Ant , hvala.

A za ovo kaj si rekao ( "SDR (obični programi) se ne preporuča držati 100/100 (pixel brightness/contrast) da ne prži cijeli ekran bezveze, ja osobno imam na 80/90, neki 60/85 itd. Za HDR je normalno da bude 100/100 jer same informacije u HDR materijalu (metadata) govore TV-u koliko bi trebao biti svijetao svaki pojedini pixel.") , da li ja onda svako malo mijenjam postavke ili tv to sam radi ?

 TV će sam prebaciti na SDR/HDR10(+)/DV. Modove unutar SDR/HDR/DV-a moraš sam mijenjati (osim Filmmaker moda za koji postoji opcija za auto-paljenje i eventualno game moda ako TV podržava ALLM (auto-low-latency-mode iliti Gamemode auto-paljenje za konzole)). Za svaki od modova možeš namještavati skoro sve, pa tako i svjetlinu.

 

Npr. ja za SDR koristim "Standard" mod i u njemu imam namješteno pixel brightness na 80%. Ima još modova za SDR (Standard, Eco, Sport, Game...) od kojih koristim još samo ISF Dark room (tamniji sa brightness 60%) kada je večer i potpuni mrak, a oči umorne. Za HDR/DV koristim većinom samo jedan mod na 100/100 jer HDR nikada ne gledam umoran pa da mi treba manje svjetline.

 

Znači ideja je da si namjestiš/koristiš modova koliko ti treba, većina ljudi unutar SDR/HDR/DV-a uglavnom ima jedan svjetliji, jedan tamniji i jedan za igranje (u Game modu je isključena većina procesiranja da bude što manje kašnjenja kontrola (input lag)). Isto tako često ljudi stave na modove za filmove žući (warm) White Point, a za igre ili SDR plaviji (cool) white point. To dvoje (pixel svjetlina i White point) se najčešće mijenjaju, dok ti neki modovi (Filmmaker, Cinema, Cinema Home i sl.) neke opcije ne daju dirati (npr. gamma).

 

 EDIT: izbjegavaj Eco modove jer smanjuju dosta svjetlinu i pale neke funkcije koje previše procesiraju sliku (eye-care i slično). Isto tako, većina izbjegava Vivid mod koji je zapravo sve na max, pa je stoga i slika netočna sa pojedenim (spaljenim) detaljima, nešto kao demo mod za dućan da sve pršti.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.5.2022 18:22 (Mad Ant).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice