Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.312
|
čitano: 14.080.945
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav,

 

U potrazi sam za tv-om za punicu.

Fhd ili uhd da ima 100Hz, gleda se EvoTv, cijena do cca 3500.00 kn

Veličina do 43 inca, ne vise.

Što mislite o ovome

 

 

 

 https://www.zutiklik.hr/lg-tv-43un80003lc-4k-uhd-smart-43-109-cm?utm_source=jeftinije&utm_medium=products&utm_campaign=jeftinije_products&utm_content=pp_16

 

 

Sad sam tek vidio da u jednoj trgovini pise da ima 50hz a u drugoj pise da ima 100

 

https://edigital.hr/led-televizori/lg-43un80003lc-webos-smart-4k-ultra-hd-hdr-led-televizor-p762832

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.11.2021 18:12 (Sentinelx).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

U nedostatku izbora, jučer uzeo Sony 65XH9077. Obzirom da prelazimo sa 43" na 65",razlika je drastična. Za sada me muči jedna stvar, a to je wireless display. Probali preko više mobitela, ali preko svakog manje ili više slika na TV-u trza. Ima li tu ikakva postavka, caka koju treba namjestiti da bi ovo normalno funkcioniralo? 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
dhorasoo kaže...
laky164 kaže...

Koji 65" kupiti za do 6000kn? Je bolje uzeti neki bazni Samsung ili LG? Philips? ili uzeti TCL C715 ili C725?  Ili nešto sasvim drugo. Svaka pomoć dobro došla 

 ja isto gledam ovaj C725, em je QLED, em mislim da za tebe pare i moje potrebe koje su osnovne nema potreba za ničim drugačijim. 

 

Bolje još dodat pa za 6999 kupit miniled 65C825

 

https://pevex.hr/tv-qled-tcl-65c825-uhd-dvb-t2-s2-android-mini-led-354682.html

5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Evo jedna prava BF cijena: OLED 55B19LA cca 5800kn

 

Je da je u DE pa tko ima mogućnost nek ulovi:)

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Flagship kaže...
dhorasoo kaže...
laky164 kaže...

Koji 65" kupiti za do 6000kn? Je bolje uzeti neki bazni Samsung ili LG? Philips? ili uzeti TCL C715 ili C725?  Ili nešto sasvim drugo. Svaka pomoć dobro došla 

 ja isto gledam ovaj C725, em je QLED, em mislim da za tebe pare i moje potrebe koje su osnovne nema potreba za ničim drugačijim. 

 

Bolje još dodat pa za 6999 kupit miniled 65C825

 

https://pevex.hr/tv-qled-tcl-65c825-uhd-dvb-t2-s2-android-mini-led-354682.html

 Taj tv u 55inch ima samo 128 zona sto mi je iskreno smijesno za mini led posto se obecavalo tisuce i desetke tisuca zona jednom kad mini led dodje.

Inace je u pitanju ok tv.

5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...
Flagship kaže...
dhorasoo kaže...
laky164 kaže...

Koji 65" kupiti za do 6000kn? Je bolje uzeti neki bazni Samsung ili LG? Philips? ili uzeti TCL C715 ili C725?  Ili nešto sasvim drugo. Svaka pomoć dobro došla 

 ja isto gledam ovaj C725, em je QLED, em mislim da za tebe pare i moje potrebe koje su osnovne nema potreba za ničim drugačijim. 

 

Bolje još dodat pa za 6999 kupit miniled 65C825

 

https://pevex.hr/tv-qled-tcl-65c825-uhd-dvb-t2-s2-android-mini-led-354682.html

 Taj tv u 55inch ima samo 128 zona sto mi je iskreno smijesno za mini led posto se obecavalo tisuce i desetke tisuca zona jednom kad mini led dodje.

Inace je u pitanju ok tv.

 

Slažem se, ni 65" nema previše zona (160 mislim) međutim tko baš hoće tcl onda je ovo dobra cijena za 65" C825. Za 7k se dobije ipak solidni 65" 100hz VA panel s kakvim takvim miniledom, androidom 11 te dosta dobrim zvukom out of the box. Onaj top model X925 PRO je preskup pa će kinezi za 2022. morat ili dosta snizit cijenu ovom ili lansirat 4K varijantu X925 PRO. S obzirom na sadašnje cijene C1/G1 bit će teško za sve druge složit best buy:)

 

A tko čeka neki povoljniji samsung miniled onda bolje nek se prebaci na nešto sa VA budući da bi samsung lako mogao gotovo u potpunosti preći na LGD IPS panele

 

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1637920031

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.11.2021 19:08 (Flagship).
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Flagship kaže...
MEGATAMA kaže...
Flagship kaže...
dhorasoo kaže...
laky164 kaže...

Koji 65" kupiti za do 6000kn? Je bolje uzeti neki bazni Samsung ili LG? Philips? ili uzeti TCL C715 ili C725?  Ili nešto sasvim drugo. Svaka pomoć dobro došla 

 ja isto gledam ovaj C725, em je QLED, em mislim da za tebe pare i moje potrebe koje su osnovne nema potreba za ničim drugačijim. 

 

Bolje još dodat pa za 6999 kupit miniled 65C825

 

https://pevex.hr/tv-qled-tcl-65c825-uhd-dvb-t2-s2-android-mini-led-354682.html

 Taj tv u 55inch ima samo 128 zona sto mi je iskreno smijesno za mini led posto se obecavalo tisuce i desetke tisuca zona jednom kad mini led dodje.

Inace je u pitanju ok tv.

 

Slažem se, ni 65" nema previše zona (160 mislim) međutim tko baš hoće tcl onda je ovo dobra cijena za 65" C825. Za 7k se dobije ipak solidni 65" 100hz VA panel s kakvim takvim miniledom, androidom 11 te dosta dobrim zvukom out of the box. Onaj top model X925 PRO je preskup pa će kinezi za 2022. morat ili dosta snizit cijenu ovom ili lansirat 4K varijantu X925 PRO. S obzirom na sadašnje cijene C1/G1 bit će teško za sve druge složit best buy:)

 

A tko čeka neki povoljniji samsung miniled onda bolje nek se prebaci na nešto sa VA budući da bi samsung lako mogao gotovo u potpunosti preći na LGD IPS panele

 

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1637920031

Ovu vijest sam linkao na mislim prosloj stranici i komentirao kako ce Samsung za iducu godinu imat jos vecu kašu.

Vrlo vjerovatno ce imat VA,IPS,WRGB OLED,QD OLED sve izmjesano kroz cjelu 2022 seriju.

Pretpostavljam da ce istaknut micro led ali kako ce brandirat wrgb i qd olede....to me bas zanima.

Uglavnom nikad nije bilo zanimljivije na trzistu TVa nego sto bi moglo bit u 2022.

LG donosi 42inch olede iduce godine i jos ce povecat proizvodnju tako da bi to sve trebalo dodatno rusit cijenu.

15 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ekipa pomoć. Samsung The Frame QLED 75LS03A lifestyle ili TV 75'' Sony Bravia XR-75X90J 2021g.

Za PS5 i Netflix.

Bolje biti bez one stvari nego bez srece!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Dermentor kaže...

Ekipa pomoć. Samsung The Frame QLED 75LS03A lifestyle ili TV 75'' Sony Bravia XR-75X90J 2021g.

Za PS5 i Netflix.

Sony bez razmisljanja.

The Frame bih mozda preporucio radi VRR ali dosta ekipe je pisalo da je fw update gadno zeznuo hdmi 2.1,ne znam dali su to popravili.

Ali ionako je ovaj Sony bolji tv.

15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...
Dermentor kaže...

Ekipa pomoć. Samsung The Frame QLED 75LS03A lifestyle ili TV 75'' Sony Bravia XR-75X90J 2021g.

Za PS5 i Netflix.

Sony bez razmisljanja.

The Frame bih mozda preporucio radi VRR ali dosta ekipe je pisalo da je fw update gadno zeznuo hdmi 2.1,ne znam dali su to popravili.

Ali ionako je ovaj Sony bolji tv.

 Jedini mi problem kaj na Samsung je akcija 5 godina garancije a Sony samo 2.

Bolje biti bez one stvari nego bez srece!
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pozdrav znalcima. Jedno pitanjce. Malo je offtopic, ali nadam se da mi nećete zamjerit. Naime nedavno sam uzeo Hisense tv U7QF i Hisense soundbar HS 214. Spojio sam ih earc hdmi vezom. Problem je u tome što mi soundbar blokira rad daljinskog od tv-a. Tv uopće ne reagira na daljinski kada je soundbar uključen. Tek kad ga maknem od tv-a, daljinski radi. Zna li mozda netko kako rijesiti problem posto mi nije riješenje držat soundbar na podu...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

za 5200 KN ovaj Samsung, ok cijena ili ima nesto bolje? https://bazzar.hr/p/9KRG2ZK-samsung-qled-tv-qe55q70aatxxh-qled

na papiru se TCL C728 cini dosta bolji... https://bazzar.hr/p/45KXRK6-tcl-led-tv-55-55c728-qled-uhd-android-tv

Anything that can be connected, will be connected.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 0:57 (definho).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...

 Jednu jako bitnu stavku moras uzet u obzir,tvoj trenutni tv je 1080p panel dok je ovaj koji zelis budzet 4k model sto znaci da ima jeftiniji procesor i slabije procesiranje nego top modeli od istog proizvodjaca i poprilicno sam siguran da ako nastavis gledat isti sadrzaj koji si gledao do sad i koji je vrlo vjerovatno u 1080p rezoluciji da ce to bolje izgledat na nativnom 1080p panelu nego upscalano na 4k na budzet TVu.

Dosta ekipe se razocara upravo sa ovakvim prelaskom sa starog na novi tv.

To bi definitivno trebao vidjet u trgovini prije nego kupis.

 S tim Hisense TVom mi se nebi trebalo dogodit ovo da mi bude losija slika nego na manjem starijem TVu xd? 

Uvijek pritisnem "odgovori" al uvijek ispada da posaljem poruku iz vedra neba :(  

Taj Hisense ispada odlican tv po recenzijama i sjecam se da je ekipa na AVForums bila zadovoljna ali nisam dugo bio u toj temi na forumu.

Gledaj,uvjek je bolje imat nativni panel za nativni sadrzaj naprimjer 1080p/1080p tako da je uvjek mogucnost da neces bit apsolutno zadovoljan jer si navikao gledat to nativno da se tako izrazim ali ces eventualno pogledat i nesto sto je u 4k kao sto je tvoj panel 4k pa ces se iznenadit sto tvoj tv u biti moze.

Nije jednostavno odgovorit na ovakve upite jer generalno ako 4k tv "hranis" samo sadrzajem niske rezolucije u SDRu nemas bas neke koristi od 4k panela i wide color gamut naprimjer.

Naravno ako je u pitanju neki tv vise klase sa vrhunskim upscalingom i vrhunskim procesiranjem on ce od 1080p sadrzaja napravit "cudo" ali mi pricamo o vrlo dobrom TVu koji kosta 3600kn.

Evo malo san švrljao po AVForumsu i stvarno hvale npr onaj model Hisensea al kaze moderator AVForumsa da upscaling sigurno bolje radi Samsung i Philips u istom cjenovnom rangu...vjerujem i LG.. Pa sad gledam Samsung 50AU8072UXXH.... (cca 3700kn)..  alternativa LG 50UP78003LB kojeg se moze nac i za 3400kn..  Na obe sam danas u pevexu gledao Hrt2 i recimo da je okej na obe...(nije bilo Hisensea da usporedim s njima al zakljucili smo da je on losiji u upscalingu).  Inace, kupujemo Tv jer imamo 32' a sad smo u novom stanu u kojem je udaljenost od Tva veca.. na cca 2.5m smo sad udaljeni pa racunam da bi za sadrzaje 1080p na udaljenosti 2.5 bilo možda i bolje da je 50incha nego 55 il 58..  ?  kaze i moderator AVForumsa u svom vodicu "If you still use the TV to watch content that isn't high quality yet then you are better viewing farther from a smaller TV."

Ima tko misljenje o Samsung 50AU8072UXXH i LG 50UP78003LB.. il Philips PUS8505 ?

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 2:00 (tom hanks).
3 godine
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Meni se ovaj mini led TCL 65C825 cini dosta dobra prilika za sve one koji zele nesto najblize OLED-u (a ne zele OLED) i ne zele puno platiti alternativu.

 

https://pevex.hr/tv-qled-tcl-65c825-uhd-dvb-t2-s2-android-mini-led-354682.html

 

https://www.digit.in/reviews/tvs/tcl-mini-led-c825-65-inch-4k-tv-review-234579.html

 

 

Zero Waste * Minimalizam * Veganizam
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 9:48 (Zero Waste).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
LexTHE Boxer kaže...

Po Rtingsu Samsung bi bio bolja opcija ili ima nešto bolje u tome cjenovnom rangu,znam da nemogu za te novce dobit true Atmos,ali većinom gledam Netflix di većina zvuka je u Atmosu ba da imam donekle neku solidnu podršku 

 

https://www.rtings.com/soundbar/tools/compare/jbl-bar-5-0-multibeam-vs-samsung-hw-q700a/21576/23516?usage=8767&threshold=0.10

 Podrsku cega ? Na soundbaru ne mozes dobiti nikakav atmos, najobicniji reklamni trik kao i hdr na budget tvima, svi podrzavaju , a niti jedan ne moze prikazati.

Isto s tim atmosom, potpuno besmisleno na soundbaru.

Za barem naznaku atmos zvuka treba ti av receiver i min 6 zvucnika od kojih su dva visinska, ostalo nije atmos.

kao sto je kolega rekao kupi soundbar koji ima bolji zvuk, a ne bolje specifikacije na papiru.

To sto neki podrzava atmos ne znaci da ce bolje zvucati.

 

11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Po recenzijama ga izjednacavaju sa OLED panelima po crnoj sto meni sa tih 100+ zona djeluje vrlo nerealno.

Opcenito se recenzije bilo kojeg modela vrlo rijetko poklapaju bio to Rtings,HDTV,AVForums itd itd jedni hvale jedan model drugima je prosjecan pa cak i oni bazicni testovi budu vrlo razliciti cesto...jednima je izgovor drukcija metodologija testiranja drugima je izgovor razlicitost panela od primjerka do primjerka.

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.whathifi.com/reviews/tcl-55c825&ved=2ahUKEwjk7-6L4rr0AhWeSvEDHfq-AJUQFnoECCwQAQ&usg=AOvVaw1CF9wgJ4M-nNCqFuarBJS2

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...

Po recenzijama ga izjednacavaju sa OLED panelima po crnoj sto meni sa tih 100+ zona djeluje vrlo nerealno.

Opcenito se recenzije bilo kojeg modela vrlo rijetko poklapaju bio to Rtings,HDTV,AVForums itd itd jedni hvale jedan model drugima je prosjecan pa cak i oni bazicni testovi budu vrlo razliciti cesto...jednima je izgovor drukcija metodologija testiranja drugima je izgovor razlicitost panela od primjerka do primjerka.

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.whathifi.com/reviews/tcl-55c825&ved=2ahUKEwjk7-6L4rr0AhWeSvEDHfq-AJUQFnoECCwQAQ&usg=AOvVaw1CF9wgJ4M-nNCqFuarBJS2

Možda je jedina stvar koju dobivaš s mini ledicama bolja uniformiranost? Mislim na ovaj slučaj kada imamo zonu iste veličine koju u jednom slučaju pokriva nekoliko (ili jedna) velika ledica nasuprot puno mini ledica. Nemam pojma nisam stručnjak samo mi je čudno, tim više što vidim u review-ima da govore o OLED crnoj na tom panelu. Očito su CPU zahtjevi preveliki da bi se odmah išlo na foru jedna mili ledica, jedna zona (ili to čuvaju za high end). Baš me zanima kaj će ostali igrači napraviti.

11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Cudi me da nema vise recenzija tog modela...

Btw cjela recenzija koju sam ja linkao djeluje kao promo letak a ne prava recenzija sa testovima,usporedbama itd tako da ju treba uzet sa debelom rezervom.

Nadam se recenziji na AVForums.

 

Evo nasao recenziju sa testovima...isjecak

 

The TCL C825 TV set uses MiniLED diodes (FLAD multilayer backlighting technique) , which in theory should provide a large number of active backlight zones. The manufacturer boasts that there are at least 128 of them, but our findings show that the device has about 112 such zones . What does it mean? This is clearly shown by the white dot moving across the perfectly black screen - you could see a distinct glow around it . This means that the black displayed on the screen will actually be a shade of gray. Of course, for the less skilled eye it will not be such a problem and in fact the displayed image looked really good, howeverIt is worth bearing in mind that the tested model will not provide perfect black, although it will still be much better than that displayed by popular LCD TVs with edge illumination.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 12:34 (MEGATAMA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pa rekao sam da sam svijestan da nemogu dobit true Atmos...ali nije istina da nemožeš dobit nekakav Atmos iz soundbara,ako spec. lažu onda i recenzenti isto🤔

Pa onda predložite mi nešto u okviru 2500kn,prednost imaju prvenstveno filmovi i serije naspram muzike.....

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 13:21 (LexTHE Boxer).
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
LexTHE Boxer kaže...

Pa rekao sam da sam svijestan da nemogu dobit true Atmos...ali nije istina da nemožeš dobit nekakav Atmos iz soundbara,ako spec. lažu onda i recenzenti isto🤔

Pa onda predložite mi nešto u okviru 2500kn,prednost imaju prvenstveno filmovi i serije naspram muzike.....

Pa ja na ovom Sony HT-Zf9 mogu rec da nemam Atmos,taj virtualni 3d zvuk je doslovno nista bez pravog setupa zvucnika.

Probaj atmos na dobrim slusalicama pa ces vidjet kako bi to trebalo bit,ja kad igram odredjene igre koje podrzavaju Atmos sa slusalicama tocno cujem sa koje strane mi trci neprijatelj,recimo Halo Infinite.

 

Gledaj si dobar soundbar da po mogucnosti ima subwoofer jer ce ti on puno znacit za filmove,serije i igre.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 13:41 (MEGATAMA).
16 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
hudibitek kaže...
MEGATAMA kaže...

Po recenzijama ga izjednacavaju sa OLED panelima po crnoj sto meni sa tih 100+ zona djeluje vrlo nerealno.

Opcenito se recenzije bilo kojeg modela vrlo rijetko poklapaju bio to Rtings,HDTV,AVForums itd itd jedni hvale jedan model drugima je prosjecan pa cak i oni bazicni testovi budu vrlo razliciti cesto...jednima je izgovor drukcija metodologija testiranja drugima je izgovor razlicitost panela od primjerka do primjerka.

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.whathifi.com/reviews/tcl-55c825&ved=2ahUKEwjk7-6L4rr0AhWeSvEDHfq-AJUQFnoECCwQAQ&usg=AOvVaw1CF9wgJ4M-nNCqFuarBJS2

Možda je jedina stvar koju dobivaš s mini ledicama bolja uniformiranost? Mislim na ovaj slučaj kada imamo zonu iste veličine koju u jednom slučaju pokriva nekoliko (ili jedna) velika ledica nasuprot puno mini ledica. Nemam pojma nisam stručnjak samo mi je čudno, tim više što vidim u review-ima da govore o OLED crnoj na tom panelu. Očito su CPU zahtjevi preveliki da bi se odmah išlo na foru jedna mili ledica, jedna zona (ili to čuvaju za high end). Baš me zanima kaj će ostali igrači napraviti.

 

 

Iiiili se radi o marketinškom triku. Možda je mini led u usporedbi sa starijom tehnologijom ali i dalje je jednak ili manji broj zona.

 

Hisense U8QF nije imao mini led pa je imao više dimming zona.

 

Uz jače osvjetljenje i neke dodatne opcije, imao je bolje procesiranje slike od U7QF i još je naknadno poboljšan updejtovima. To je razlog zašto je U8QF rasprodan za razliku od U7QF. Ovo je info za one koje zanima taj info ili su nezadovoljni performansama. 

Osobno nemam nijedan od ta dva modela ali sam planirao kupiti U8QF pa sam detaljnije istraživao.

 

 

 

 

14 godina
protjeran
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Taj U7QF sam prije par dana bio instalirat prijatelju i to je tragedija kako slika izgleda sa local dimmingom, smijesan je blooming. U svakom slucaju je u svakojsituaciji PUNO bolje bez dimminga...

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pisao sam o tome prije par strana. Ako Hisense, onda uzmite basic modele bez local dimminga (7500F i 7100F serije), ili se protegnite do serije 8. U7 nema smisla uzimati.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Savjet za sve one koje misle da postoji alternativa OLED-u koja će vam dati tu kvalitetu slike a bazirana je na LED LCD tehnologiji; ne postoji takva stvar. Da kupite najskuplji MiniLED TV na svijetu (evo ja sam imao jedan od najboljih 2021. modela QN90A i jedan od najboljih prošlogodišnjih modela Q80T) neće biti dobar kao OLED. Svaki FALD LED TV će imati problema sa bloomingom i kvaliteta slike neće biti na razini OLED-a.

 

MiniLED tehnologija je prijelazna tehnologija pod čijim se nazivom prodaju dobri stari LCD TV-i koji sam rade na malkice "pametniji" način od njihovih prethodnika. No, dimming algoritmi su generalno loši tako da se na svim modelima pali više zona nego je potrebno. Naravno TV-i se rade za prosječnog Peru Perića koji pojma nema što kupuje a ne za prosječnog člana ovog foruma koji sudjeluje u ovoj temi, tako da je bitno da marketing odradi svoje i da Pero popuši priču i kupi "savršen" TV - od tud i tvrdnje npr. Samsunga da OLED uz QLED nije potreban (makar se Samsung posrao sam po sebi jer rade na vlastitom OLED modelu, dok su u prošlosti vodili takav rat protiv OLED-a da su išli toliko daleko da su napravili "burn in check tool" da vlasnicima OLED-a "pomognu" da detektiraju tu pojavu na svojim TV-ima).

 

Nemojte očekivati čuda od MiniLED TV-a. Recenzenti su često puni sranja kad hvale ove TV-e i tvrde da neki rade tako savršeno da su gotovo kao OLED. To su apsurdi i laži i nemojte nasjedati na to. Najbolje je situaciju opisala ova recenzija Samsung QN95A (sa VA panelom):

 


Like speaker bass, no amount of picture processing and no dimming algorithm can escape the hardware limitations caused by too few dimming zones. With 576 zones, each zone will cover 14400 pixels in an 4K LCD panel. The seemingly endless expectation that "next year it will be fixed" or that software can resolve things is a pie-in-the-sky dream that "miniLED" marketing seems to have amplified. You would need tens if not hundreds of thousand of zones to escape blooming – better yet, pixel-level dimming in OLED or microLED (not to be confused with miniLED). The dimming system also tends to get confused. A small bright object somewhere in the image can raise brightness significantly in the full picture. Short bursts of brightness, for example an explosion in an action scene, can lead to "brightness pops" and likewise dark scenes sometimes lead to almost fullscreen dimming. Bright moving objects, like a shooting star, produce a tail of blooming as dimming zones generally have slow rise/fall times.

 

https://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1623645585

 

Pogledajte slike bloominga u ovoj rezenciji. Kada vidite koliko loše radi dimming algoritam u najboljem i najskupljem MiniLED TV na svijetu, Samsungovom top of the line modelu, onda je valjda jasno da Kinezi mogu raditi samo gore od ovoga ili u krajnjoj liniji jednako loše.

 

Kupnjom OLED-a imate praktički savršen TV. To je pogotovo evidentno kod novijih generacija gdje je peak brightness konačno došao na pristojan nivo i značajno je smanjen rizik od burn in-a. No, rizik od burn in-a je još uvijek prisutan i to je cijena koja se plaća za najbolju tehnologiju prikaza koja trenutno postoji. Da li ćete živjeti sa tim rizikom, to ovisi o vama. OLED sigurno nije TV za one koji gledaju po cijele dane HRT, Novu i RTL i zaspu uz upaljen televizor. To je TV za one koji primarno gledaju streaming servise kao što su Netflix i drugi i igraju se na TV-u i tu i tamo gledaju klasične TV programe.

 

Ja se osobno nadam da će moj novi LG C1 živjeti dovoljno dugo da doživi dolazak MicroLED TV-a na tržište po komercijalno prihvatljivim cijenama. Teoretski, to je ultimativna tehnologija sa svim prednostima LED-a i OLED-a kao što su visok peak brightness, beskonačan kontrast, kontrola svjetline na razini pojedinog pixela i bez i jedne mane postojećih tehnologija kao što su blooming i burn in. No, živi bili pa vidjeli, možda je i to bullshit pa čak i božanski MicroLED ima mane za koje nam ne govore.

 

EDIT: moj bivši QN90A je imao 768 dimming zona u 65" verziji. Blooming je bio vidljiv na sve strane. Ako ste tip koji primjeti svaki qrac kao ja (a volio bi da nisam), smetat će vam. Ako vam je bitno da je generalno slika lijepa i ne primjećujete takve stvari, to je super TV. Mislim da je onda jasno da TV-i sa 100+ dimming zona ne mogu izvoditi nekakva čuda.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 17:47 (greysaint0).
 
5 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ti si doduse sa tim QN90 malo nasjeo i na marketing/specifijacije. Panel nije VA, a Sony je odavno pokazao da broj zona ne znaci qrca kad Sonyev top of the line LED model ima cca 60 zona, a jednako je dobar ili bolji TV od npr. QN95 koji ima 600 zona. Ja sam uvjeren da Sony (ili bilo ko) moze doslovno sutra stavit nesto jaci procesor i naštelit algoritam da radi sa cca 1000 zona te mislim da bi takav TV satra svaki drugi TV na planeti. Medjutim Sony bi se time upucao u nogu i zaradio mnogo manje novca jer takav TV bi bio savršen i trajao bi 10 godina što nije u interesu firme. Zato postoji milijun đinđa minđi koje proizvođači doziraju iz godine u godinu da uvik imaju nesto novo za prodat, a u to savrseno pase i OLED tehnologija koja ima rok trajanja ugrađen u svoje ime (organic). OLED je savršena tehnologija, ali ne za korisnike nego za proizvođače jer im panel riješi 90% problema kvalitetnog prikaza slike, a još uz to traje cca 5 godina (zamisli erekciju nekog tamo direktora kad mu ovo kazes, pa odma gasi 5 timova programera koji odradjuju dimming algoritme). Mi kao korisnici necemo nikad dobit savrsen TV jer takav trenutak bi znacio kraj TV industrije, a to nikome nije u interesu.

LoL acc THCJoshi
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 19:33 (Jonja).
Moj PC  
0 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Kao prvo nisam nasjeo na nikakav marketing. QN90A sam uzeo kao zamjenu za Q80T koji je crknuo. Qn95A nisu imali u 65” verziji pa sam isao na QN90A koji je bio najblizi tome. Bio sam savrseno svjestan da je IPS panel. Nisam nigdje pricao da me to smetalo nego ekscesivni blooming koji je identican izmedu VA i IPS panela. Najveća mana koju je IPS mogao pokazati je loš kontrast, međutim isti je bio sasvim OK. Ako me išta za*ebalo kod tog TV-a onda su to upravo plaćeni oglasi koji su neki nazvali recenzijama koji su opisivali blooming izrazima kao "bit of blooming" i "minor blooming". Šteta da sam naletio na recenziju koju sam prije linkao tek nakon kupnje.

Sony nije nista specijalno pokazao. X90J ima ocajan local dimming i ne znam odakle tvrdnje da rade cuda sa 60 zona. Evo video koji jasno pokazuje kako njihov flagship model radi:



U prijevodu jednako sugavo kao i kod drugih, ali sigurno jos gore nego na QN90A.

Za OLED svatko ima pravo na svoje misljenje, ja sam svjestan njegove najvece mane i spreman sam zivjeti sa istom. Ako potraje 5 godina ja zadovoljan. Nakon toga cu ionako promijeniti tv.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 20:12 (greysaint0).
16 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Kakva je situacija, prema tvojem mišljenju, kod HDR-a u filmovima posto oled ima kontrast ali ima slab peak brightness?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ne postoji IPS panel bez bloominga, s druge strane postoji mnogo VA panela koji su poprilično dobro riješili blooming.

Također, X90J nije flagship model (pogledaj X95J).

 

A tog Quantuma zaobiđite u širokom luku jer je vjerovatno najgori TV reviewer pun mržnje i neobjektivnosti (dobiva publiku na đir da svima drugima govori da su potplaceni, a on da je mesija).

 

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
0 1 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Možda je glupo pitanje al evo gledam akciju na TV koja traje jos 2h pa mi je ovako lakse nego koncentrirati se i guglat... Pitanje je, da li koristenjem android boxa kompletno eliminiramo sve mane operativnog sustava koji dolazi ugrađen na tv?  Po logici bi trebalo to tako ici... al provjeravam..  (Gledam Philips sa Saphi OS-om ako je to vazno..) Hvala

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.11.2021 21:54 (tom hanks).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Uglavnom evo ja uzeo 75X90J  za 13998kn. Nadam se da ću biti zadovoljan, koliko sam vidio dobar omjer cijene i kvalitete. Sve iznad toga bi trebao biti OLED.

Bolje biti bez one stvari nego bez srece!
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice