Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 36.790
|
čitano: 9.955.463
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Molim vas za savjet

Stigao mi je sony x93j. Vec 2 dana se igram sa postavkama slike i nikako da dobijem 100% zadovoljstvo. Znaci prekopao sam cijeli internet i nasao 3 ili 4 linka sa postavkama slike i u 90% stavki se podudaraju. Znaci radi se o custom modu slike u kojem se jos neki parametri promjene. Onda sam nekak nasao neku sredinu i nje se za sada drzim ali koda nije to to. Moj problem je... ako cu opce moci to objasniti s obzirom da nisam strucan u tim pojmovima taj da sa tim "najboljim" postavkama slika mi ima neke primjese zute boje. Znaci boja mora je plava ali onako blago isprana i vuce na zutu, tako isto i nebo ili bijela kosulja na nekom liku je u biti zuckasta. Recimo kad stavim na standard mod slike onda je more stvarno plavo, kosulja bijela itd...ali mi otpadaju oci koliko tv svjetli.

P.S. Zadovoljan sam sa tv-om i slika je u principu odlicna. Google tv rastura i zadovoljava sve moje potrebe. Cak sam se malo bojao da ce slika biti losa kad se tv gleda iz kuta ali ako se gleda pod manjim nekim kutem (1 metar lijevo ili desno) ne gubi se kvaliteta. Tek ako se odmaknem 2 metra u neku stranu onda se vidi razlika ali tako nikad ne gledam tv. Najveci je gust gledati 65" nakon dosadasnih 50". Cak se polako i navikavam nakon 2 dana na ovu zuckastu boju jer se tjesim da su to kao naj postavke za ovaj tv :-)
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 23:25 (Hose Marinho 46).

0 0 hvala 0
8 godina
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

https://youtu.be/AdaPI9pYKsI 

Jesi isprobao kalibraciju od ovog lika?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
Hose Marinho 46 kaže...
Molim vas za savjet

Stigao mi je sony x93j. Vec 2 dana se igram sa postavkama slike i nikako da dobijem 100% zadovoljstvo. Znaci prekopao sam cijeli internet i nasao 3 ili 4 linka sa postavkama slike i u 90% stavki se podudaraju. Znaci radi se o custom modu slike u kojem se jos neki parametri promjene. Onda sam nekak nasao neku sredinu i nje se za sada drzim ali koda nije to to. Moj problem je... ako cu opce moci to objasniti s obzirom da nisam strucan u tim pojmovima taj da sa tim "najboljim" postavkama slika mi ima neke primjese zute boje. Znaci boja mora je plava ali onako blago isprana i vuce na zutu, tako isto i nebo ili bijela kosulja na nekom liku je u biti zuckasta. Recimo kad stavim na standard mod slike onda je more stvarno plavo, kosulja bijela itd...ali mi otpadaju oci koliko tv svjetli.

P.S. Zadovoljan sam sa tv-om i slika je u principu odlicna. Google tv rastura i zadovoljava sve moje potrebe. Cak sam se malo bojao da ce slika biti losa kad se tv gleda iz kuta ali ako se gleda pod manjim nekim kutem (1 metar lijevo ili desno) ne gubi se kvaliteta. Tek ako se odmaknem 2 metra u neku stranu onda se vidi razlika ali tako nikad ne gledam tv. Najveci je gust gledati 65" nakon dosadasnih 50". Cak se polako i navikavam nakon 2 dana na ovu zuckastu boju jer se tjesim da su to kao naj postavke za ovaj tv :-)

A kakva ti je slika na cinema,ISF ili sta Sony vec ima ovih dana?

15 mjeseci

Meni na sony oledu savršeno na kino pro modeu.

0 0 hvala 0
12 godina
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.
Al meni bolja slika na lg..

Da trebam. Prijedlog sta stavit na usb da se testira tv?

Nadam se da to nisi zakljucio na temelju usporedbe slike na youtube videu 

3 godine
Pozz,može pomoć LG 65UP75003LF ili Samsung UE65TU7092.
Hvala
??
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 13:49 (Gorica).

0 0 hvala 0
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.

nanocell ima IPS. Kako su već rekli, po mraku nemaš što drugo gledati nego ili VA (QLED) ili OLED (koji ti je van buđeta)

(Osim naravno ako nemaš neobični kut gledanja, onda je IPS daleko bolje rješenje. IPS nije lošiji od VA, nego je jednostavno drugačiji, da ne bi ispalo da pljujem po IPSu)

Ne znam što se točno misli pod "slika je bolja", iz iskustva (ali i prema drugim istraživanjima) moram reći da ljudi za bolju sliku doživljavaju onu koja je pretjerano osvjetljena, ima prejaki kontrast, previše su boje zasićene, dakle onako nerealistična. Ljudi za to kažu "uuuuu vidi kako se bolje vidi", ali nije, samo se vidi šarenije.

Filmofili (a takvima se ovdje puno ljudi predstavlja) ne bi se takvima trebali nazivati osim ako ne uključe "movie" ili "director" mod na TVu koji će na slici maksimalno maknuti bilo kakva procesiranja, smanjiti osvjetljenje te je nekima od nas učiniti dosadnom i bezveznom (za gledanje po danu).

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 11:19 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
10 godina

Tko sada ima vise od 2 godina garancije, a da je iole pristojan izbor za stariju osobu koja ne bi trebala koristiti SMART funkcionalnosti? 43"

0 0 hvala 0
10 godina
Budem probao kad dodjem doma. Vidim da ima par postavki razlicito od mene
10 godina
Cinema je vrlo slicna ovome sad sto imam custom
8 godina
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.

nanocell ima IPS. Kako su već rekli, po mraku nemaš što drugo gledati nego ili VA (QLED) ili OLED (koji ti je van buđeta)

Ne znam što se točno misli pod "slika je bolja", iz iskustva (ali i prema drugim istraživanjima) moram reći da ljudi za bolju sliku doživljavaju onu koja je pretjerano osvjetljena, ima prejaki kontrast, previše su boje zasićene, dakle onako nerealistična. Ljudi za to kažu "uuuuu vidi kako se bolje vidi", ali nije, samo se vidi šarenije.

Filmofili (a takvima se ovdje puno ljudi predstavlja) ne bi se takvima trebali nazivati osim ako ne uključe "movie" ili "director" mod na TVu koji će na slici maksimalno maknuti bilo kakva procesiranja, smanjiti osvjetljenje te je nekima od nas učiniti dosadnom i bezveznom (za gledanje po danu).

Ako se dobro sjecam Samsung je proveo istrazivanje koje je pokazalo da prosjecni korisnik preferira svijetliju sliku sa preizrazenim bojama i od tuda je nastala situacija da je Samsung izbacivao na trziste modele koji su tvornicki bili podeseni da prikazuju svijetliju sliku od referentne ali to su na svu srecu promjenili sa novijim serijama jer trziste i kritika to nisu dobro prihvatili

Sad da se jos rijese ove ludorije sa auto tone mappingom koji je ukljucen po defoltu pa ponistava HGIG koji je Samsung dodao na nove modele...ja ne znam tko njima donosi takve odluke ali sta imas stavljat HGIG ili naprimjer movie maker mode ako znas da ce tvoj tv automatskim tone mappingom to pregazit....

8 godina
Hose Marinho 46 kaže...
Cinema je vrlo slicna ovome sad sto imam custom

Znaci isto zuta slika,ako je tako onda je moguce da je do panela.

Odradi testove za panel pa vidi kakva je situacija.

10 godina
Neznam sta znaci test za panel niti kako se radi.
Neznam...mozda ja pretjerujem jer slika je stvarno dobra osim eto malo te zuckaste. Ma najvise se primjeti kad se promjeni iz standard modea u cinema ili custom jer ocito je u standard modu se nabrijano na max i moguce da su ukljucene opcije poput live colour i slicno. Stvarno ima opcija za poluditi. E sad...po svim testovima koji kruze po netu se dosta toga stavlja na off pa tako i taj live colour.
Mozda jednostavno mora tako biti i mozda je stvar navike. Neznam...
Bila je scena na filmu policijskog auta koji ima na sebi bijelo plavu kombinaciju boja. Kad stavim na standard stvarno je bijela bijela a plava plava ali je sve drugo se sjaji za poluditi. Lica od ljudi su pre svjetla i stvarno nebi mogao tako gledati film. Kod cinema ili custom je ta bijela na autu onak malo istrosena bijela, vuce na zutu lagano. Ali cinema mode je sam po sebi dosta prigusen sto se tice svjetline pa mozda i nemoze tako prikazati bijelu ili ja neznam namjestiti

P.S. mene ta situacija dosta podsjeca ba ekran od mobitela u biti. Znaci kad stavis svjetlinu ekrana na 50% bijela stvarno je malo onak isprana i nije bas bijela, ali kad stavis na 100% postaje vrlo blizu pravoj bijeloj
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 12:57 (Hose Marinho 46).
8 godina
Hose Marinho 46 kaže...
Neznam...mozda ja pretjerujem jer slika je stvarno dobra osim eto malo te zuckaste. Ma najvise se primjeti kad se promjeni iz standard modea u cinema ili custom jer ocito je u standard modu se nabrijano na max i moguce da su ukljucene opcije poput live colour i slicno. Stvarno ima opcija za poluditi. E sad...po svim testovima koji kruze po netu se dosta toga stavlja na off pa tako i taj live colour.
Bila je scena na filmu policijskog auta koji ima na sebi bijelo plavu kombinaciju boja. Kad stavim na standard stvarno je bijela bijela a plava plava ali je sve drugo se sjaji za poluditi. Lica od ljudi su pre svjetla i stvarno nebi mogao tako gledati film. Kod cinema ili custom je ta bijela na autu onak malo istrosena bijela, vuce na zutu lagano. Ali cinema mode je sam po sebi dosta prigusen sto se tice svjetline pa mozda i nemoze tako prikazati bijelu ili ja neznam namjestiti

Standard ne koristi za nista i to je uvjek nerealno i prenaglaseno sve.

Koristi cinema ili koji je najblizi referentnom prikazu,ne znam za tvoj TV zadnji Sony sam imao 2016.

10 godina
Prijasnji Sony je bio u 50" i imam dojam da na manjoj diagonali to nije toliko dolazilo do izrazaja. I opce neznam tj ne sjecam se kako je to sve izgledalo na tom starom. Po svim logikama ovaj novi tv bi trebao prikazivati sve bolje od tog starog ali eto neznam jel prikazuje jer i taj stari je bio jako dobar.
E sad neznam sta si mislio pod testiranjem panela. Ja bi rekao da je sa tv-om sve ok ali eto treba se jos mozda poigrati sa postavkama jer u standard modu pokazuje bijelu dobro.
Ma tv je odlican, slika je brutalna ali eto samo ta neka isprana boja koja je inace u cinema modu takva jer je cinema sam po sebi malo priguseniji mod slike i boje. Samo nisam ocekivao da ce mi to smetati i da cu tako primjetiti
10 godina
Neznam ove li se ovo vidjeti ovako kad nije uzivo ali ovo je recimo razlika cinema i standard. Kosulja i auto zuckasti vs relativno bijeli

0 0 hvala 0
3 godine
Pozz,može pomoć LG 65UP75003LF ili Samsung UE65TU7092.
Hvala
??

0 0 hvala 0
10 godina
Nemogu urediti prosli post pa moram kao novi pisati. Htio sam samo jos nadodati da ako pogledate cak i ulicu i okolo pozadinu sve se mijenja u neku ispranu boju opet onak zuckastu dok kod standarda su zive bolje i izgleda realnije. Ali opet kazem u standardu nije gledljivo bas

0 0 hvala 0
6 godina
Hose Marinho 46 kaže...
Neznam ove li se ovo vidjeti ovako kad nije uzivo ali ovo je recimo razlika cinema i standard. Kosulja i auto zuckasti vs relativno bijeli

Jesi probao se poigrati sa Color temperature opcijom..

tebi je stavljeno na warm vjerojatno.. treba postaviti prema cold ili bar neutral probati za početak

7 mjeseci
Hose Marinho 46 kaže...

P.S. mene ta situacija dosta podsjeca ba ekran od mobitela u biti. Znaci kad stavis svjetlinu ekrana na 50% bijela stvarno je malo onak isprana i nije bas bijela, ali kad stavis na 100% postaje vrlo blizu pravoj bijeloj

U biti primjecujes nesto sto vecina korisnika ne primjecuje na prvu a predmet je kalibaracije panela. To je balans bijele boje, ako sliku vidis kao zuckastu to znaci da je previse crvene u bijeloj boji. Mozes otici u postavke bijele boje (white balance) i odokativno high dio smanjiti razinu crvene boje dok ne dobijes odgovarajucu bijelu za tvoj ukus. Mada moras znati da vjerovatno je i to krivo samo neces primjecivati problem. Jedino pravo rjesenje je profesionalna kalibracija sa spektrofotometrom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 14:31 (vRay).
2 mjeseca
Hose Marinho 46 kaže...
 Cak se polako i navikavam nakon 2 dana na ovu zuckastu boju jer se tjesim da su to kao naj postavke za ovaj tv :-)

Meni je ta žućkasta (LG LED, VA 5800:1 ) na Cinema modu.

Najbolja slika mi je na Vivid s tim da sam podesio kontrast na 80, pozadinsko na 60, color 43, sharpness 25, temperaturu boje C10, isključio sam ona smanjenja šuma, ostalo po izboru..

svatko preferira drukčiju sliku, meni je ova OK

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
8 godina

Visa klasa tva poput njegove bi trebala doc sa daleko preciznijom slikom,barem u preciznijim cinema itd modovima.

Mogu razumjet da neki super jeftini kinez bude ovoliko off ali ne visoka klasa Sonya.

Ako je slucaj kalibracija panela.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 mjeseci
Zaporožac kaže...
Hose Marinho 46 kaže...
 Cak se polako i navikavam nakon 2 dana na ovu zuckastu boju jer se tjesim da su to kao naj postavke za ovaj tv :-)

Meni je ta žućkasta (LG LED, VA 5800:1 ) na Cinema modu.

Najbolja slika mi je na Vivid s tim da sam podesio kontrast na 80, pozadinsko na 60, color 43, sharpness 25, temperaturu boje C10, isključio sam ona smanjenja šuma, ostalo po izboru..

svatko preferira drukčiju sliku, meni je ova OK

Nikako, u vividu ces imati vjerovatno previse plave u bijeloj (sto je jos veci prekrsaj zbog nijansi ljudske koze). Cinema mode je najblizi onome sto je ispravno, samo treba smanjiti malo udio crvene. Uz to vivid mode gura osvjetljenje na maksimum sto totalno opterecuje oci navecera i ne djeluje bas pozitivno na vijek trajanja panela.

7 mjeseci
MEGATAMA kaže...

Visa klasa tva poput njegove bi trebala doc sa daleko preciznijom slikom,barem u preciznijim cinema itd modovima.

Mogu razumjet da neki super jeftini kinez bude ovoliko off ali ne visoka klasa Sonya.

Ako je slucaj kalibracija panela.

Sony cesto ima previse crvene dok LG ima previse zelene na top modelima. Philips recimo obozava previse plave.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 14:42 (vRay).
2 mjeseca
vRay kaže...

Nikako, u vividu ces imati vjerovatno previse plave u bijeloj (sto je jos veci prekrsaj zbog nijansi ljudske koze). Cinema mode je najblizi onome sto je ispravno, samo treba smanjiti malo udio crvene. Uz to vivid mode gura osvjetljenje na maksimum sto totalno opterecuje oci navecera i ne djeluje bas pozitivno na vijek trajanja panela.

Moguće, kad sam ga kupio nakon LCD-a Samsung iz 2009 ispale su mi oči u mraku od previše svjetla, a sad sam se navikao. 

Za gledanje u potpunom mraku često koristim ECO mod s opet mojim preinakama.

Ne znam, ne vidim previše plave u bijeloj, a to je opet moje gledanje na sliku.

Oni tzv Expert modovi s pojedinačnim podešavanjem boja, nikako ne mogu pogoditi sliku.. 

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
10 godina
Auuuu koja promjena. Stavio na cool i to je to. Cak mozda malo i previse. Sad mi je jako slicno standardu ali ne blijesti toliko. Do sad mi je bilo na expert 1 i taj expert 1 apsolutno svi recezenti potvrdjuju da je najbolja mada evo neznam zasto. Ta expert je najslicnija warm. Inace na vivid se nemoze gledati nikako. Gore od standarda 2 puta.

Ali evo moram opet ponoviti da mi nije jasno zasto SVI spominju da je expert1 po defaultu ujedno i najbolji. Neznam jesam ja poseban slucaj pa meni to zuto ne odgovara ili je stvarno problem u panelu
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 14:53 (Hose Marinho 46).
2 mjeseca

Eto, meni je hladna loša, a to je opet do razlika u tv-u.

Jedino nam je isti Expert mode, loš.

to je vjerojatno za experte namještanja slike.

ja sam laik, vodim se po onome što mi se sviđa.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
Ma malo sam se i ja zaletio sa ushicenjem. I meni je malo previse hladna. Vrlo blizu standard modu koji nije bas za gledanje. Neutral mozda ili cak warm. Cini mi se da expert1 ima jos vise te zute od warma
10 godina
Daj mi recite vi koji imate sony kakve su vam postavke na adv. contrast enhancer, peak luminance (mislim da je to nesto x-reality ili tak nesto na starijim modelima), motionflow i film mode (cinemamode)?
Meni je trenutno sve na off jer tako kazu recenzije :-), mada mi se cini da bi trebalo nesto ukljuciti ali neznam sta
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 15:18 (Hose Marinho 46).

0 0 hvala 0
11 godina
Pixel kaže...
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.

Nadam se da to nisi zakljucio na temelju usporedbe slike na youtube videu 

Ne zakljucio sam to gledanjem soLje za kavu..  I spanjolac je reko da su bolje boje na lg. Al nebitno

Postavio sam isto pitanje na AV forumu i moderator mi napisao da radje uzmem hd tv jer gledam na iptv i to je sranje od signala..

Mozda onda bolje gledat TV za dnevnu sobu? a u spavacu vratit 42" plazmu?

R33mba#2892
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice