Debian na Android uređajima

poruka: 46
|
čitano: 10.036
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Debian na Android uređajima

Pozdrav!

Mali uvod:
Nedavno sam tražio neke interesantne stvari koje mogu raditi s mobitelom budući da mi je bilo dosadno. Naišao sam na zanimljiv program koji se zove Linux Installer. Ideja me iznenadila. Program je, naime, nudio instalaciju Debiana ili Ubuntua na mobitel bez diranja trenutnog Android OS-a. Naravno, odmah sam skinuo aplikaciju, no nakon brojnih pokušaja na raznim ROM-ovima i gotovo svim verzijama Android OS-a (1.5, 1.6, 2.1, 2.2 i 2.3), nije radilo. Počeo sam tražiti druge načine kako napraviti ovo. Na zanimljivoj temi MoDaCo foruma konačno sam našao neke skripte koje bi trebale raditi. Sve ovo je dosta raštrkano po raznim postovima i na kraju je sve završilo na jednom torrentu čije sam fileove jedva uspio preuzeti radi 2 seeda i 1 leecha. Zato sam za sve zainteresirane odlučio otvoriti ovu temu kako bi im ovo bilo olakšano, neovisno o uređaju. Napisat ću kako sam ja napravio ovo na svom HTC Herou, samo ću napisati guide za ovaj uređaj budući da nisam u mogućnosti istražiti i testirati kako ovo napraviti na drugim uređajima iz jednog jednostavnog razloga: nemam te ostale uređaje (ako netko želi donirati koji Desire ili tako nešto za svrhe testiranja, slobodno :D ). Znači, za uređaje osim HTC Heroa NEMAM BLAGE VEZE HOĆE LI RADITI. Ako ne radi, napišite grešku koju vam izbaci pa možemo probati to srediti.

 

Ove skripte NISAM NAPRAVIO JA, već dobra ekipa s MoDaCo foruma. Ja vam samo donosim sve to zajedno na jednom mjestu, s uputama korak-po-korak, na hrvatskom.
Sva svoja iskustva, pitanja, vlastite upute, skripte, vodiče za druge uređaje i sve vezano za temu Linux distri na Android uređajima slobodno postajte ovdje.

Disclamer:
Nisam odgovoran za bilo kakvu potencijalnu štetu nanesenu bilo čijem uređaju koja je nastala praćenjem ovih uputa, također nisam odgovoran za bilo kakvu duševnu bol, fizička ili mentalna oštećenja nanesena bilo kome tko je pratio ovaj vodič kao i obitelji, prijateljima, poznanicima te kućnim ljubimcima te osobe. Nisam ni odgovoran za posljedice nerviranja, gubitka živaca i/ili gubitka sluha uslijed učestalog i vrlo glasnog ponavljanja (ne pitajte me kako sam došao do točno ove rečenice) ovih riječi: "ZAŠTO, DOVRAGA, ZAŠTO OPET NE RADI!?".


Kada smo to riješili, možemo konačno nastaviti s glavnim dijelom. Pa kaže:


DEBIAN NA VAŠEM ANDROID UREĐAJU

Potrebni materijali:
Skripte
Preslika Debian sustava (link updatean)

Manja preslika - hvala, gta_4! (ne znam ima li predinstaliran LXDE i vncserver kao gornja slika, možda će biti potrebno ručno instalirati to dvoje pomoću apt-get install)
ConnectBot

ConnectBot ConnectBot
android-vnc-viewer (opcionalno, samo ako želite grafičko sučelje, nakon instalacije u app draweru nalazi se pod imenom androidVNC)

android-vnc-viewer android-vnc-viewer
SD kartica s oko 1.5 GB slobodnog prostora (veličina ove slike, postoje i manje, no ova ima predinstalirane zgodne stvari poput LXDE-a, pa sam nju odabrao)

Ove aplikacije možete također naći na Marketu i ručno, upisivanjem imena.


Koraci:
1. Na SD kartici napravite folder pod nazivom "debian".
2. Raspakirajte arhivu skripte.7z. Trebali biste dobiti folder u kojem je nekoliko fileova. Uzmite te fileove i prebacite i njih u folder "debian" na kartici.
3. Trebali biste na SD kartici imati folder nazvan "debian" i unutra više fileova, između ostalog installer.sh, debian.img i bootdeb. U folderu "debian" ne smije biti drugih foldera. Ako je ovo istina, nastavite na korak 4.
4. Odspojite mobitel i pokrenite ConnectBot.
5. U ConnectBotu tamo u donjem desnom kutu gdje piše ssh, odaberite local. Pod nickname upišite bilo što i pritisnite Enter na tipkovnici (mobitela). Ako ne možete natjerati tipkovnicu da se pojavi, pritisnite i držite tipku Menu dok se ne pojavi.
6. Upišite sljedeće:
sucd /sdcard/debiansh installer.shbootdeb7. Sada biste trebali biti uspješno chrootani. Čestitam, ovo je vaš Debian sustav na vašem Android uređaju! :) No još jedna stvar koju moramo napraviti.
8. Upišite ovo:
/scripts/onetime.sh9. Pitat će vas da odredite lozinku root korisnika i to je to.

Ako želite izaći, pritisnite tipke CTRL + d (pritisnite kuglicu i tipku d na tipkovnici) ili jednostavno upišite exit. Tab možete "pritisnuti" kombinacijom tipki CTRL + i (pritisnite kuglicu i tipku i na tipkovnici).
Idući put kada budete htjeli ući u Debian, jednostavno pokrenite ConnectBot i upišite:
subootdebI to je to.

Sad, možda biste željeli imati grafičko sučelje. Problem je u tome što nam trebaju driveri. Ovdje nastupa VNC.


GRAFIČKO SUČELJE

1. Pokrenite ConnectBot i uđite u Debian.
2. Upišite ovo:
vncpasswd3. Upišite bilo kakvu lozinku, ovo ćete koristiti u androidVNC aplikaciji.
4. Potvrdite lozinku.
5. Kada vas upita za nešto na što možete reći y ili n, pritisnite n i potom Enter.

6. Upišite ovo:

vncserver -kill :1

vncserver :1 -geometry 480x3207. Nemojte gasiti Debian, samo pritisnite tipku Home.
8. Pokrenite androidVNC aplikaciju.
9. Upišite ovo:
Nickname: bilo štoPassword: lozinka koju ste upisali u koraku 3 i 4.Address: localhostPort: 590110. Pritisnite Connect.
11. Trebali biste vidjeti LXDE grafičko sučelje. Čestitam, uspjeli ste! :) Slobodno se igrajte uokolo s opcijama te s Debianom :)


Kako pronalazim nove stvari vezane uz ovu temu, tako ću editirati prvi post i dodavati ono što otkrijem. Trenutno pokušavam krekati WEP zaštitu samo pomoću mobitela i Debiana (zaštitu svoje mreže, čisto radi znatiželje, ne radim ništa za što nemam dopuštenje, a ne biste trebali ni vi!) pa ću uskoro napisati i kako se to radi, ako, naravno, uspijem.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 22:54 (Proz0r).
Moj PC  
9 0 hvala 19
15 godina
neaktivan
offline
Debian na Android uređajima

Hvala ti puno na trudu i tutorijalu.

Svakako ću probati sutra, malo je kasno sad to raditi...

 

Probao sam instalirati Ubuntu prateći ovaj guide , ali stalno dobivam nekakve loop errore; no such device or adress, resource is busy i sl.

Ako možeš naći nekave scripte ili što sve već treba za Chroot-ati Ubuntu, bio bih ti jako zahvalan.

 

Sve u svemu, odličan tutorijal, i jako korisna stvar!

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Pogledat cu cim uhvatim jos malo vremena, uz skolu sam jedva skrpio vremena da napisem ovo :)
14 godina
offline
Debian na Android uređajima
jedno jednostavno pitanje: radi li dovoljno brzo debian na tvom herou, tj jeli upotrebljiv?
Bilo bi zgodno... ali nije potrebno.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
GUI je tek toliko za showoff, no prakticno je gotovo neupotrebljiv, dok CLI radi savrseno (samo nemojte kompajlirati ;) )
15 godina
neaktivan
offline
Debian na Android uređajima

Meni jednostavno ne zeli bootati debian...
Napisem "bootdeb" pojavi se error, i samo ugasi debian.

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 16:33 (gta_4).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Jesi instalirao BusyBox? Imaš na Marketu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Jesi instalirao BusyBox? Imaš na Marketu.

Jesam. Verziju 1.18.3, u direktorij /system/xbin/.


NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Probaj reinstalirati BusyBox tako da pokreneš aplikaciju, odabereš opet verziju 1.18.3, lokaciju /system/xbin/ i pritisneš Install, on će sam izbrisati sadašnji BusyBox.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Probaj reinstalirati BusyBox tako da pokreneš aplikaciju, odabereš opet verziju 1.18.3, lokaciju /system/xbin/ i pritisneš Install, on će sam izbrisati sadašnji BusyBox.

Nope, same sh*t...

Probao sam verziju 1.17, pa u direktorij /system/bin, pa 1.18 u isti direktorij, ukratko sve moguće kombinacije i opet istu grješku javlja...

 

Možda da probam preko ADB Shell-a, možda tamo uspijem, jer sam stavio XP?

 

FU*K this SH*T, ja odustajem od ovih sra*a...

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 17:50 (gta_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Ajde pokreni ConnectBot i upiši:

su

bootdeb

Nakon što izbaci greške i vrati te natrag, upiši ovo:

cd /sdcard/

logcat > log.txt

Pričekaj minutu ili dvije. Zatim spoji mobitel s kompjuterom i pošalji mi datoteku log.txt.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Ajde pokreni ConnectBot i upiši:

su

bootdeb

Nakon što izbaci greške i vrati te natrag, upiši ovo:

cd /sdcard/

logcat > log.txt

Pričekaj minutu ili dvije. Zatim spoji mobitel s kompjuterom i pošalji mi datoteku log.txt.

Probah na XP-u preko ADB Shell-a, isto je...

Evo sad sam napravio to, LINK na log.txt

 

Ali mislim da ovaj BusyBox nije instaliran, stalno mi izbacuje errore, bilo koju verziju da instaliram, bilo koji direktorij da izaberem...

adb shell adb shell
NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 18:21 (gta_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Pokreni ove komande:

mount -o remount,rw -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

rm /system/xbin/busybox

rm /system/bin/busybox

I opet instaliraj Busybox.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Pokreni ove komande:

mount -o remount,rw -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

rm /system/xbin/busybox

rm /system/bin/busybox

I opet instaliraj Busybox.

Ne mogu, opet JEB*NI ERRORI:

 

 Onda ovako, koju verziju busyboxa da instaliram i u koji direktorij, xbin ili bin?

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 19:14 (gta_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Oprosti, zaboravio sam napisati da moraš biti root da bi izvršio ove naredbe. Kad god ti napiše "Permission denied", znači da nisi root ili tome slično. I piše ti na onom mjestu da moraš biti root. Da bi postao root, upiši su. I krivo si prepisao komandu, napisao si rm / system (razmak između / i system), pazi na to, može biti katastrofalnih posljedica. Znači upiši ovo:

 

su

mount -o remount,rw -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

rm /system/xbin/busybox

rm /system/bin/busybox

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 21:06 (Proz0r).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Oprosti, zaboravio sam napisati da moraš biti root da bi izvršio ove naredbe. Kad god ti napiše "Permission denied", znači da nisi root ili tome slično. I piše ti na onom mjestu da moraš biti root. Da bi postao root, upiši su. I krivo si prepisao komandu, napisao si rm / system (razmak između / i system), pazi na to, može biti katastrofalnih posljedica. Znači upiši ovo:

 

su

mount -o remount,rw -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

rm /system/xbin/busybox

rm /system/bin/busybox

Napravih to, i uspješno je izbrisao BusyBox.

Nakon toga stavio sam verziju 1.18 u /system/xbin/.

 

Probao ponovno sa 

 

su

cd /sdcard/debian

sh installer.sh

bootdeb

 

i opet isti error dobijem. Ne razumijem u čemu je problem... 

 

Nakon toga, probao sam prema ovom tutorialu  , post # 17.

Zamjenio bootdeb i installer.sh, koji sam copy/paste-ao u Notepad-u ++, ali ni od toga ništa...

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 22:35 (gta_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Hmm... Sigurno je problem u Busyboxu, a ne u skriptama. Kaže jedan čovjek na VillainROM IRC-u da je imao isti taj problem i na kraju odustao. Ne znam, stvarno, jedino da probaš neki drugi ROM, po mogućnosti s Froyo bazom ili CyanogenMod 7, na njemu bi trebalo raditi. Sada vrtiš TastyGinger, jel?

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 22:57 (Proz0r).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Hmm... Sigurno je problem u Busyboxu, a ne u skriptama. Kaže jedan čovjek na VillainROM IRC-u da je imao isti taj problem i na kraju odustao. Ne znam, stvarno, jedino da probaš neki drugi ROM, po mogućnosti s Froyo bazom ili CyanogenMod 7, na njemu bi trebalo raditi. Sada vrtiš TastyGinger, jel?

Ne. Vrtim TastyFroyo 1.2, sve na defaultnim postavkama, nisam clockao procesor i sl.

Što si ti vrtio kad si instalirao? Da probam CyanogenMod cm_hero_full-25.zip flashati?

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 23:02 (gta_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

VillainROM 13 trenutno, prije tog sam uspio i na Elelinuxovom ROM-u baziranom na CM7 te na onom baziranom na CM 6.2 (isto Elelinuxovom). Probaj neki od tih, trebalo bi raditi na svim tim ROM-ovima. Nisam posebno instalirao BusyBox na njih, već sam se poslužio onim koji je predinstaliran i radilo je fino.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

VillainROM 13 trenutno, prije tog sam uspio i na Elelinuxovom ROM-u baziranom na CM7 te na onom baziranom na CM 6.2 (isto Elelinuxovom). Probaj neki od tih, trebalo bi raditi na svim tim ROM-ovima. Nisam posebno instalirao BusyBox na njih, već sam se poslužio onim koji je predinstaliran i radilo je fino.

To je ovaj baziran na CM6.2. Evo flashao sam ga, sad ću probati pa javim jel' radi... 

 

 

 

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 23:32 (gta_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Je, to je taj. U principu sve bazirano na CyanogenModu bi trebalo raditi. RaduGovi ROM-ovi su sve osim bazirani na CM-u, uglavnom su pisani od nule s par CM aplikacija.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Je, to je taj. U principu sve bazirano na CyanogenModu bi trebalo raditi. RaduGovi ROM-ovi su sve osim bazirani na CM-u, uglavnom su pisani od nule s par CM aplikacija.

E, sad, ja ne vidim da je BusyBox instaliran. Što sad sve trebam napraviti? Pratiti tutorial isto kao i sa prošlim ROMom ili?

U ovom Marketu na speedmachine-u nema BusyBox-a.

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 23:40 (gta_4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Čudi me da nema, ali na njemu dolazi Busybox predinstaliran ako se ne varam. Samo prati tutorial normalno od početka.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Čudi me da nema, ali na njemu dolazi Busybox predinstaliran ako se ne varam. Samo prati tutorial normalno od početka.

Ma koji k*rac, pa u ovom Marketu nema ništa... Nema ni ConnectBot-a, ni vnc-viewera, ništa...

Smeće.

Idem ja flashat Elelinux 7.0.0.

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Hajd', probaj pa ćemo vidjeti.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Hajd', probaj pa ćemo vidjeti.

 

Ja ne razumijem u čemu je problem!?

Flashao Elelinux 7.0.0, instalirao BusyBox i ConnectBot.

Opet isti *****.

 

Možda da izbrišem opet BusyBox, pa da stavim ver 1.17 u /system/bin/, a ne u xbin?????

Ima pravo taj na IRCu šta je odustao...

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Mogao si probati bez da uopće ti sam instaliraš, kažem ti da imaju predinstaliran Busybox ti ROM-ovi. Probaj u /system/bin.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima
Proz0r kaže...

Mogao si probati bez da uopće ti sam instaliraš, kažem ti da imaju predinstaliran Busybox ti ROM-ovi. Probaj u /system/bin.

Ma gdje ti je taj BusyBox instaliran? U meni-u ga nema, a ne znam gdje drugdje tražiti.

Uglavnom, stavio sam 1.17 u /system/bin/ i sada mi u ConnectBoxu javlja grep:permission denied

Ovako sam išao:

su

cd /sdcard/debian

sh installer.sh

bootdeb

 

 

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
15 godina
neaktivan
offline
Re: Debian na Android uređajima

Busybox nije aplikacija, već binary. Pojavljuje se u obliku binarne datoteke u /system/bin ili /system/xbin pod imenom busybox. Ta aplikacija koju ti skidaš s Marketa je aplikacija za instalaciju Busyboxa, a ne sam Busybox. Busybox kao takav se ne pojavljuje na listi aplikacija. Nema veze jel ti imaš na listi aplikacija taj installer Busyboxa ili ne, Busybox može neovisno o tom installeru biti prisutan u sustavu.

15 godina
neaktivan
offline
Debian na Android uređajima

Aha. Nemam blage veze o BusyBox-u, ja sam cijelo vrijeme misio da je to neki .apk... :D

 

Probao sam ponovno, piše mi:

/system/bin/bootdeb: grep: permission denied
Please become root!

Sve sam točno upisao kako je trebalo.

NVIDIA: The Way It's Meant to Be Played :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice