Kutak za ljubitelje Formule 1 izdvojena tema

poruka: 23.084
|
čitano: 2.229.489
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
Re: Kutak za ljubitelje Formule 1
Dead kaže...
Mitch kaže...
Dead kaže...
Mitch kaže...
Mislim da je zapravo problem vecini starih fanova to sto statistika Hamiltona malo uvelicava njegovu vozacku kvalitetu.

On je po meni iznimno brz, vjerojatno top 5 ikad...medutim GOAT nije.

Ja spadam u starije pratitelje ovog prekrasnog sporta. U ovome sam još iz doba dvoboja Lauda-Hunt, omiljen mi je McLaren, živija sam za nedilje da ugledam Sennu i bija u koroti kad je nesretno poginuo, ali ja nisam vidio boljeg vozača od Hamiltona. Zanima me ako dotični premaši Schumacherove rekorde u broju titula i pobjeda gdje ga ti vidiš na toj GOAT ljestvici, da li je vjerojatno top 5 ikad? Iako ne vidim nekog smisla uopće ikoga proglašavati GOAT-om jer je mnoštvo čimbenika uključeno pa se u sličnim slučajevima vrlo često za referencu uzimaju ostvareni brojevi na kraju karijere.

Ja kao prvo mislim da u sportu kao F1 koji se u sustini mijenja svakih 3-4 godine ne moze ni biti GOAT. Slicna stvar je s kosarkom, gdje se LBJ vjecno usporeduje s MJ, a oba igrala u razlicitim erama i fanovi svake ne zele prihvatiti cinjenice o tezini protivnika u svakoj od tih era. Pa i nogomet, Messi vs Ronaldo i to. 

Takoder, ako te zivcira sto toliko ljudi ne voli Hamiltona, onda se vjerojatno sjecas da je ista ako ne i veca masa ljudi mrzila Schumachera, i da su F1 ratingsi padali jednako u obje ere. A tad pazi nije ni bilo drustvenih mreza.

I bas zato mislim da kad pricamo opcenito o GOATu nemoguce je pricati o "najboljem" ikad, vec samo o "najvecem" ikad.

A najveci ikad za ovaj sport su zasigurno Fangio, Senna i Schumacher. To su vozaci pa i ljudi oko kojih bi rekao da se svijet (izvan F1) vrtio kad su bili na svom vrhu i pamtit ce ih se dugo dugo (mozda ne Fangia). Mozda i nostalgija igra kakvu ulogu, ali vidimo kako i nostalgija dize Jordana u kosarci. Imali su sezone gdje su stvarno bili dominantni bez najboljeg bolida. Schumacher je to sigurno dokazao 1996 i 1997, koje su vjerojatno najbolje njegove sezone jer je vratio Ferrariju sjaj kojeg je izgubio.

Mislim da ako Hamilton zeli uci u to drustvo jednostavno mora prihvatiti neki dobar izazov. Boriti se s Vettelom u ekipi ili otici iz Mercedesa ili Mercedes mora otici iz F1. Mislim da F1 trke s Mercedesovim 1-2 su mozda najdosadnije u povijesti ovog sporta i proslih par utrka je dovoljno pokazalo kako je mid-grid zanimljiviji kad nema Mercedesa. S druge strane i Schumi je imao iznimno dominantan bolid jako sposobnog konstruktora i padali su ratingsi i postala je iznimno dosadna era.

Ja jednostavno zadnjih par sezona ne mogu prihvatiti Hamiltonovu statistiku jer na kvalama nije toliko dominantan koliko bi trebao biti u odnosu na svoje kolege, a utrke osvaja na tempomatu (ako ne i lakse) kao Vettel 2013. A vidimo kako je Vettel koji je bio apsolutno fantastican u najinovativnijem bolidu na gridu, potpuno nestao sa mape kad se bolid nije slozio po njemu. I sad to ide prividno Hamiltonu na ruku, jer dominira cetverostrukog prvaka. A cinjenica je i da je da su te dvije ere Hamiltonove dominacije i Vettelove dominacije zapravo jako slicne, a fanovi svake ne zele to prihvatiti.

Sve okay. Tvoje razmišljanje. Ta tri vozača koja si izabrao je tipična nostalgija starijeg ljubitelja F1. Ovi današnji bi prije izabrali Hamiltona, Vettela, Alonsa... Baš zbog ovoga nema smisla birati najvećeg, najboljeg... Jedini smisleni izbor je najuspješniji vozač svih vremena. A tu nema izbora jer brojke govore da je to Schumacher iako mu se ta titula jako ljulja. Smiješno mi je što si među trojicom "najvećih" uvrstio Schumachera kojeg također optužuješ kao i Hamiltona da je glavni krivac za dosadnu F1, a znamo što je sve činio i što se činilo za njega tijekom karijere. I onda postavljaš uvjet Hamiltonu da napusti Mercedes i ode u neki midfield da bi dokazao da je veliki!? Nitko od tih tvojih velikana to ne bi napravio. Hamilton je i u mediokritetnom McLarenu nakon 1998. bio uspješan, što me podsjeća na Sennu u Lotusu. Svak je težio boljem i zašto bi Hamilton sad išao s konja na magarca samo za to da ga kolega Mitch uvrsti u svoju listu. Kao da si rekao Usainu Boltu koji je isto tako 100 i 200 m učinio dosadnim, da trče bez sprinterica ili namjerno ne učini pripreme za sezonu. Mene uopće ne živcira ovakav odnos prema danas najboljem vozaču, a zašto i bi, što ja imam od toga? Jedino mi je pomalo maloumno ovako komentirati ostvarenja jednog vrhunskog vozača, a razlog bi za to mogla biti i boja kože.

Lol....nemamo mi o cemu diskutirat ovdje.

9 godina
Dead kaže...
Mene uopće ne živcira ovakav odnos prema danas najboljem vozaču, a zašto i bi, što ja imam od toga? Jedino mi je pomalo maloumno ovako komentirati ostvarenja jednog vrhunskog vozača, a razlog bi za to mogla biti i boja kože.

A lega baš ga sada sereš ono žešće. Mislio sam da si samo onako vatreni obožavatelj Hamiltona, sad vidim da nisi, nego još gore. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.9.2020 0:27 (itomic009).
10 godina
Kutak za ljubitelje Formule 1

Žalosno je što on nije jedini koji tako glupo razmišljanje ima.

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
11 godina

Izvrsno. End of story.

11 godina

Mislim da ako Hamilton zeli uci u to drustvo (op. velikana F1) jednostavno mora prihvatiti neki dobar izazov. Boriti se s Vettelom u ekipi ili otici iz Mercedesa ili Mercedes mora otici iz F1.

Ne mogu izdržat a da ne prikažem ovu izjavu pojedinca koja skoro pa graniči s ludilom i ukazuje na podcjenjivanje spomenutog vozača iz nekog samo njemu poznatog razloga. Ova izjava bi da je još Feral Tribune u pogonu sigurno bila kandidat za Shit of the year.

9 godina
Dead kaže...

Ne mogu izdržat a da ne prikažem ovu izjavu pojedinca koja skoro pa graniči s ludilom i ukazuje na podcjenjivanje spomenutog vozača iz nekog samo njemu poznatog razloga.

On kao i ti odlazi iz krajnosti u krajnost.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
9 godina
Dead kaže...
 Jedino mi je pomalo maloumno ovako komentirati ostvarenja jednog vrhunskog vozača, a razlog bi za to mogla biti i boja kože.

Ma jasno najveci problem u F1 je to kaj je Hamilton crnac, daj nemoj biti kao svi ovi politički korektni debili kojih se nakotilo previse i koji ne shvacaju da odrasli ljudi slobodno nesto kritiziraju i da to ne znaci da zato mrze ako kritiziraju.

twice the pride double the fall
11 godina
Sarkazam kolega, sarkazam. Normalno da ne mislim tako.
10 godina
itomic009 kaže...

Hahaha, ha da. 

Nadam se da su svi vidjeli da je Kimi repostao ovu sliku na Instagramu, zajedno sa njegovom slikom da jos ima nade u spas F1 vozaca.

Di2 & EPS FTW!
8 godina

Ne mogu se uspoređivati današnji vozači i oni iz prošlosti. I to iz razloga da je nekoj bud**i palo na pamet napraviti formulu "zelenom". Prijašnji vozači su vozili maksimlano od start do kraja, na granici fizičkih sposobnosti plus na granici bolida, nije se štedjelo na ničemu (niti njihovom zdravlju). E tu se tek vidi tko je top klasa. Danas vozači, pa možda, i veći dio utrke kontroliraju stanje bolida i stagniraju, ne voze na maksimumu. To može i prosječan vozač.

Hamilton je u par utrka pokazao (dok je bio zadnji ili pri kraju) da može odvesti koncentriranu utrku s maksimalnim napadanjem (nije štedio bolid), ali da li bi tako mogao voziti svaku utrku od starta do cilja, voziti nekome na repu kada obojica imate iste gume i vozite na granici koju može samo profesionalan vozač izdražati, to treba vidjeti. Ja smatram da bi mogao, ali to nikada nečemo vidjeti.

11 godina
formula1live kaže...

Ne mogu se uspoređivati današnji vozači i oni iz prošlosti. I to iz razloga da je nekoj bud**i palo na pamet napraviti formulu "zelenom". Prijašnji vozači su vozili maksimlano od start do kraja, na granici fizičkih sposobnosti plus na granici bolida, nije se štedjelo na ničemu (niti njihovom zdravlju). E tu se tek vidi tko je top klasa. Danas vozači, pa možda, i veći dio utrke kontroliraju stanje bolida i stagniraju, ne voze na maksimumu. To može i prosječan vozač.

Hamilton je u par utrka pokazao (dok je bio zadnji ili pri kraju) da može odvesti koncentriranu utrku s maksimalnim napadanjem (nije štedio bolid), ali da li bi tako mogao voziti svaku utrku od starta do cilja, voziti nekome na repu kada obojica imate iste gume i vozite na granici koju može samo profesionalan vozač izdražati, to treba vidjeti. Ja smatram da bi mogao, ali to nikada nečemo vidjeti.

Apsolutno točno. To je razlog da se ne može izabrati ni najbolji, ni najveći vozač svih vremena već samo najuspješniji na temelju brojaka. Ništa drugo.

10 godina
formula1live kaže...

Mislim da ovo boldano nikad nije bilo tako, uvijek su se štedjele gume, gorivo, bolidi...samo se za to nije znalo jer nije bilo tolike i takve komunikacije između boksa i vozača.

Ali u brdo intervjua koje sam gledao sa vozačima iz najrazličitijih era oni kažu da je bilo tako. Čuvalo se gorivo, pazile se gume, mjenjači, motori...

Da, nisu morali motori trajati određeni broj utrka (ako je momčad imala dovoljno financija mogla je mijenjati motore i mjenjače kao čarape) ali je svejedno trebalo paziti na njih da odrade utrku. Gledao sam brdo starih utrka u kojima je netko od vodećih odustao od borbe i usporio jer je morao štedjeti gorivo ili gume. Bilo je jako puno managementa i štednje bolida kroz cijelu povijest F1, samo nije bilo sve toliko javno.

I sve je bilo i fizički puno zahtjevnije nego danas. I puno više tog managmenta bolida je palo na osjećaj vozača (ovo ovisi o kojem točno razdoblju pričamo, jer je s godinama kako je rasla telemetrija to sve više i više vodio boks)

11 godina
Dead kaže...
formula1live kaže...

Apsolutno točno. To je razlog da se ne može izabrati ni najbolji, ni najveći vozač svih vremena već samo najuspješniji na temelju brojaka. Ništa drugo.

Pa ni to ne mozes jer te brojke o pobjedama, poleovima i prvenstvima su relativne i vezane uz druge varijablu a to su pravila, motori, konkurencija.

Ako zelis najbrzeg na temelju brojaka, uzmi isti bolid, nek svi vozaci odvoze 30 krugova i onda stopaj 3 najbrza poslije tog...jer sad shvacas koliko je onda to glupo?

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.9.2020 15:56 (Mitch).
11 godina
Mitch kaže...
Dead kaže...
formula1live kaže...

Pa ni to ne mozes jer te brojke o pobjedama, poleovima i prvenstvima su relativne i vezane uz druge varijablu a to su pravila, motori, konkurencija.

Ako zelis najbrzeg na temelju brojaka, uzmi isti bolid, nek svi vozaci odvoze 30 krugova i onda stopaj 3 najbrza poslije tog...jer sad shvacas koliko je onda to glupo?

Sve je glupo, i to s istim bolidom. To je pogotovo neizvodivo. Ali ipak su konačne brojke nekakav polupokazatelj uspješnosti. Milijardu godina je Beamon držao svjetski rekord u dalju, a da li je to bilo za usporedit sa recimo Carlom Lewisom koji nikad nije išao u Ciudad de Mexico i čiji su rezultati koji nisu bili daleko od 8.90m ostvareni na mnogo nižoj razini.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice