Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

poruka: 38
|
čitano: 7.951
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Ovih dana pratim neke oglase za prodaju PC konfiguracija i nekako sam primjetila da ljudi ne razumiju što igra veću ulogu u kvalitetnom radu računala. Tako netko tvrdi da je važnije bolji procesor, a netko opet da se i slabiji procesor može "pojačati" dodavanjem memorije, itd.

 

Najbolje se može shvatiti na ovom primjeru:

 

a) konfiguracija sa procesorom (dvojezgreni) 3.00 Ghz (6 Mb catch) i memorija 4 GB DDR2

 

b) konfiguracija sa procesorom (opet dvojezgrenim) 2.93 Ghz (3 Mb catch) i memorija 4 GB DDR3

 

 

U oba slučaja recimo da je integrirarna grafička kartica na matičnoj ploči i jednaki HDD (cca 250 GB).

 

 

 

 

Da li bi stabilnije i sigurnije radila konfiguracija a ili b?

 

 

Veliko hvala unaprijed.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 15:00 (SatManijac).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Pozdrav,

 

Pa nije velika razlika, donja konfiguracija ima slabiji procesor, zbog Cache memorije, ali nije to nista ogromno i ne bi se uopste primjetilo, jedino u nekim zahjtjevnijim radnjama kao sto je Video Encoding. Takodjer mala je razlika sto je u prve konfe DDR2 a druge DDR3, veoma mala razlika. 

 

Jedino je problem sto su ovakve dvije konfiguracije vec zasterile i ne bi mogle obavljati nikakve zahtjevne zadatke sa danasnjim verzijama programa. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Pod integirana grafička misliš na procseoru?

 

Ovi gore podaci su potpuno beskorisni ako se ne znaju točni modeli procesora.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Hvala lijepa na odgovoru. Baš me je zanimalo kada je ta naočigled sitna razlika u nijansama (brzina procesora, catch, i memorije DDR2 i DDR3) što utječe na stabilniji rad računala. Ne mislim na igrice i neku zathtjeviju grafiku, više na obične uredske poslove, ali da kod njih nema štekanja.

 

I mislila sam da je DDR3 memorija puno bolja od DDR2...

7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Bitan je jedino procesor.

Naravno, memorije čim više tim bolje, ali prioritet je uvijek jači procesor (i tip memorije npr. DDR2 ili 3 ili 4 ti ne igra neku ulogu, osim ako ideš na skupe komponente, i ovisi o matičnoj ploči) .

A ovo kaj si napisala integrirana matična ploča (valjda si mislila integrirana grafička kartica) ti je upotrebljivo samo za neke jednostavne radnje, npr. surfanje, gledanje filmova,itd, ali za videoigre neupotrebljivo.

Naravno, bitno je za kakvu namjenu ti treba računalo, i za koliko love.

I kloni se Njuškala bez savjeta nekoga tko jako dobro poznaje komponente (jer ti budu uvalili kantu za više para nego kaj košta u dućanu).

Bolje se raspitaj u jednoj od tema u ovome podforumu:

http://www.bug.hr/forum/board/slaganje-pc-konfiguracija/75.aspx?sort=act

 

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Ne, mislim na integriranu grafičku karticu kod matične ploče. Ima i takvih slučajeva.

 

 

Možda da probam sa ovim modelima:

 

a) bi bio Intel E8400

 

b) bi bio Intel E7500

7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
plavi08 kaže...

Pod integirana grafička misliš na procseoru?

 

Ovi gore podaci su potpuno beskorisni ako se ne znaju točni modeli procesora.

 

 

Ne, mislim na integriranu grafičku karticu kod matične ploče. Ima i takvih slučajeva.

 

 

Možda da probam sa ovim modelima:

 

a) bi bio Intel E8400

 

b) bi bio Intel E7500

7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

I kolko love traže za to?

Jer to su jako stari modeli procesora, i današnji novi  od 300 kuna ih pojedu za doručak.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 15:13 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
plavi08 kaže...

Pod integirana grafička misliš na procseoru?

 

Ovi gore podaci su potpuno beskorisni ako se ne znaju točni modeli procesora.

 

 Ne misli na integriranu u procesoru barem ne u prvom primjeru, pošto ide DDR2 a u njegovo vrijeme procesori nisu imali integriranu grafiku. 

Prije se integrirana grafika nalazila na ploči.

To je garant socket 775 u pitanju što pretpostavljam i u drugom slučaju al ne mogu tvriditi.

 

SatManijac kaže...

Hvala lijepa na odgovoru. Baš me je zanimalo kada je ta naočigled sitna razlika u nijansama (brzina procesora, catch, i memorije DDR2 i DDR3) što utječe na stabilniji rad računala. Ne mislim na igrice i neku zathtjeviju grafiku, više na obične uredske poslove, ali da kod njih nema štekanja.

 

I mislila sam da je DDR3 memorija puno bolja od DDR2...

 DDR3 memorija jest bolja i brža al to u svakodnevnom radu i nećeš baš previše osjetiti osjetiti. 

U svakom slučaju u tvom primjeru bih išao na konfiguraciju s DDR3 memorijom

neda mi se
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
fer-de-lance kaže...

Bitan je jedino procesor.

Naravno, memorije čim više tim bolje, ali prioritet je uvijek jači procesor (i tip memorije npr. DDR2 ili 3 ili 4 ti ne igra neku ulogu, osim ako ideš na skupe komponente, i ovisi o matičnoj ploči) .

A ovo kaj si napisala integrirana matična ploča (valjda si mislila integrirana grafička kartica) ti je upotrebljivo samo za neke jednostavne radnje, npr. surfanje, gledanje filmova,itd, ali za videoigre neupotrebljivo.

Naravno, bitno je za kakvu namjenu ti treba računalo, i za koliko love.

I kloni se Njuškala bez savjeta nekoga tko jako dobro poznaje komponente (jer ti budu uvalili kantu za više para nego kaj košta u dućanu).

Bolje se raspitaj u jednoj od tema u ovome podforumu:

http://www.bug.hr/forum/board/slaganje-pc-konfiguracija/75.aspx?sort=act

 

 Hvala na odgovoru. Upravo na to sam mislila (kasnije sam prepravila post kada sam vidila grešku). Znači, ipak je procesor najvažniji? Jer neki su mi rekli da kada je razlika u nijansama, da bolja i jača memorija može tu "popraviti stvar". Zato i kažem da ljudi baš ne razumiju sve onako kako bi trebali.

 

Hvala i na savjetu za Njuškalo i za podforum. Sada ću ga pogledati.

7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Najbitnije je samo znati cijenovnu kategoriju, onda se lako iskombinira najbolje za tu lovu.

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Bitno je oboje.

 

Npr. procesor je sirova snaga. No uzalud procesor ako imaš malu količinu RAM. 

 

Danas za uredske stvari mail, tekst editro i browser je glupa ideja imati računalo bez 4GB RAM-a.

 

Također. Ako želiš brzo računalo za ured obavezno SDD.  

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
nicky.sl kaže...
plavi08 kaže...

Pod integirana grafička misliš na procseoru?

 

Ovi gore podaci su potpuno beskorisni ako se ne znaju točni modeli procesora.

 

 Ne misli na integriranu u procesoru barem ne u prvom primjeru, pošto ide DDR2 a u njegovo vrijeme procesori nisu imali integriranu grafiku. 

Prije se integrirana grafika nalazila na ploči.

To je garant socket 775 u pitanju što pretpostavljam i u drugom slučaju al ne mogu tvriditi.

 

SatManijac kaže...

Hvala lijepa na odgovoru. Baš me je zanimalo kada je ta naočigled sitna razlika u nijansama (brzina procesora, catch, i memorije DDR2 i DDR3) što utječe na stabilniji rad računala. Ne mislim na igrice i neku zathtjeviju grafiku, više na obične uredske poslove, ali da kod njih nema štekanja.

 

I mislila sam da je DDR3 memorija puno bolja od DDR2...

 DDR3 memorija jest bolja i brža al to u svakodnevnom radu i nećeš baš previše osjetiti osjetiti. 

U svakom slučaju u tvom primjeru bih išao na konfiguraciju s DDR3 memorijom

 Tako je. Prije je bila grafička kartica integrirana na matičnu ploču i mislim da se baš upravo radi o socket-u 775. Bio je i neki 939 ili 993, ne sjećam se točno, oprosti...

 

 

Znači, ipak je bolja konfiguracija "b" (malo sporiji procesor, ali bolja memorija).....

7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Ne, u toj situaciji ti je bolje rješenje ova s jačim procesorom i lošijom memorijom.

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
fer-de-lance kaže...

I kolko love traže za to?

Jer to su jako stari modeli procesora, i današnji novi  od 300 kuna ih pojedu za doručak.

 Takve se konfiguracije prodaju za 550-650 kuna....bilo je i nekih koji su imali extra grafičku karticu 1 Gb, ali su brzo "planuli.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
plavi08 kaže...

Bitno je oboje.

 

Npr. procesor je sirova snaga. No uzalud procesor ako imaš malu količinu RAM. 

 

Danas za uredske stvari mail, tekst editro i browser je glupa ideja imati računalo bez 4GB RAM-a.

 

Također. Ako želiš brzo računalo za ured obavezno SDD.  

 

 Znači HDD bi bio skoro pa beskoristan za uredske poslove?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
fer-de-lance kaže...

Ne, u toj situaciji ti je bolje rješenje ova s jačim procesorom i lošijom memorijom.

 E, sad...vidiš kako ljudi imaju različita mišljenja? Plavi je rekao drukčije...baš me je to ponukalo ovih dana da razmišljam što prevagne u kvaliteti kada je razlika u nijansama.

15 godina
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
SatManijac kaže...
plavi08 kaže...

Bitno je oboje.

 

Npr. procesor je sirova snaga. No uzalud procesor ako imaš malu količinu RAM. 

 

Danas za uredske stvari mail, tekst editro i browser je glupa ideja imati računalo bez 4GB RAM-a.

 

Također. Ako želiš brzo računalo za ured obavezno SDD.  

 

 Znači HDD bi bio skoro pa beskoristan za uredske poslove?

 

I da i ne.

Ljudi obično griješe kad kupuju rabljena računala što kupuju i rabljeni HDD.

Probelm je što to tada postaje uvjerljivo najposrija komponenta i to tolko da uzalud ti stavila i I7 te  16GB RAM to računalo je sporo.

 

Novi HDD je ok rješenje i dobar je za ured. Sa vremenom naravno se usporava no otom potom.

 

SSD je komponenta koje izvuče maksimum iz konfiguracije kada se radi o uredskom poslu. I ako prostor nije bitan uvijek bi u uredski komp stavil SSD (njamanji od 120 ostali nisu isplativi) umjesto HDD-a.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
SatManijac kaže...
fer-de-lance kaže...

Ne, u toj situaciji ti je bolje rješenje ova s jačim procesorom i lošijom memorijom.

 E, sad...vidiš kako ljudi imaju različita mišljenja? Plavi je rekao drukčije...baš me je to ponukalo ovih dana da razmišljam što prevagne u kvaliteti kada je razlika u nijansama.

 Znači, ipak je važniji jači procesor?

7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Pitanje je kakvu integriranu grafičku ima (puno znači).

Ako ide sve u kompletu s kučištem i napajanjem, onda bi moglo vrijediti tih para.

Konfiguracija te snage nova iz dućana, s jačom integriranom grafikom u procesoru, a ne na ploči ti izađe nekih 1000 kuna.

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
plavi08 kaže...
SatManijac kaže...
plavi08 kaže...

Bitno je oboje.

 

Npr. procesor je sirova snaga. No uzalud procesor ako imaš malu količinu RAM. 

 

Danas za uredske stvari mail, tekst editro i browser je glupa ideja imati računalo bez 4GB RAM-a.

 

Također. Ako želiš brzo računalo za ured obavezno SDD.  

 

 Znači HDD bi bio skoro pa beskoristan za uredske poslove?

 

I da i ne.

Ljudi obično griješe kad kupuju rabljena računala što kupuju i rabljeni HDD.

Probelm je što to tada postaje uvjerljivo najposrija komponenta i to tolko da uzalud ti stavila i I7 te  16GB RAM to računalo je sporo.

 

Novi HDD je ok rješenje i dobar je za ured. Sa vremenom naravno se usporava no otom potom.

 

SSD je komponenta koje izvuče maksimum iz konfiguracije kada se radi o uredskom poslu. I ako prostor nije bitan uvijek bi u uredski komp stavil SSD (njamanji od 120 ostali nisu isplativi) umjesto HDD-a.

 Da, hvala. I to sam čula. Jedna je prijateljica na Dell Optiplex 380 stavila SSD od 120 Gb umjesto starog HDD 250 Gb i kaže da joj sada radi kao novo računalo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 15:34 (SatManijac).
7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
SatManijac kaže...

 Znači, ipak je važniji jači procesor?

 U ovoj tvojoj situaciji (i u 99%) drugih definitivno procesor.

Količina RAMa je ista, a malo veća brzina DDR 3 ti ne igra ni približnu ulogu u radu kao jači procesor.

Tip memorije na jeftinim konfiguracijama je apsolutno nebitna stavka, bitno je samo da ima čim više gigabajta RAM-a.

I opet, i da ima malo manje RAM-a, a znatno jači procesor, ideš automatski na jači procesor (jer je RAM relativno jeftin i lako ga nadogradiš).

I dobro su ti kolege rekli, za takav nezahtjevan rad s računalom 4 GB je sasvi dosta.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 15:35 (fer-de-lance).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
fer-de-lance kaže...

Pitanje je kakvu integriranu grafičku ima (puno znači).

Ako ide sve u kompletu s kučištem i napajanjem, onda bi moglo vrijediti tih para.

Konfiguracija te snage nova iz dućana, s jačom integriranom grafikom u procesoru, a ne na ploči ti izađe nekih 1000 kuna.

 Većinom je intelova GMA 4500 (ne HD, obična). Da, u cijenu je uračunato i kučište s napajanjem.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 15:45 (SatManijac).
7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Problem s tom integriranom grafičkom i procesorom je što ne možeš novije Windowsi instalirati na tu konfiguraciju, tj. možeš ali uz hrpu problema.

Baš ću pogledati jel u tom cijenovnom rangu nude nekaj bolje na Njuškalu.

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
fer-de-lance kaže...

Problem s tom integriranom grafičkom i procesorom je što ne možeš novije Windowsi instalirati na tu konfiguraciju, tj. možeš ali uz hrpu problema.

Baš ću pogledati jel u tom cijenovnom rangu nude nekaj bolje na Njuškalu.

 Baš ti hvala. Dovoljni bi bili i Windowsi 7, za sada mi ne treba "desetka".

7 godina
online
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Uglavnom, najbolje se definitvno čini ovo: http://www.njuskalo.hr/pc-racunala/pc-racunalo-internet-surf-core2-e5700-2-gb-320-gb-hdd-oglas-19719363

u toj cijenovnoj kategoriji.

Bez obzira kaj je gore 3 GB RAM-a, ali ima dobru grafičku i ok procesor, i neki je idealan kompromis, a vjerovatno bi čovjek i spustio cijenu za 50-100 kuna.

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Što je važnije: bolji procesor ili memorija?

Svaka komponenta je nezavisno bitna, tako da jedna ne moze drugu zamjeniti. 

Eh sad, ti kazes da ces obavljati osnovne uredske poslove, za sto ti ne treba jaka racunar, no ipak trebas imati nesto solidno, da ti ne bi dolazilo do slabog rada, a i radi buducnosti, da ne moras kroz neko vrijeme mjenati racunar. Tako da je najbolje da vidis nesto solidno, ali novije. Neki solidan processor, 4-8GB RAMA, integrisana graficka (ili neka slabija zasebna - sto je bolje naravno) i HDD/SSD koliki ti treba. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 16:44 (dzelo).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
SatManijac kaže...
fer-de-lance kaže...

Problem s tom integriranom grafičkom i procesorom je što ne možeš novije Windowsi instalirati na tu konfiguraciju, tj. možeš ali uz hrpu problema.

Baš ću pogledati jel u tom cijenovnom rangu nude nekaj bolje na Njuškalu.

 Baš ti hvala. Dovoljni bi bili i Windowsi 7, za sada mi ne treba "desetka".

- potrebe su (gore nešto kao spomenuto-..) uredski pc? ignoriraj lupetanja :) nema nikakvih problema neovisno koji OS se instalira od xp-7-10-lin.. (pa i hackintosh).

- CPU je osnova-motor, on radi sve, relativno brza komponenta, zadovoljava namjenu svaki današnji core2-duo..

- RAM je storage-radno mjesto, za 'teret', konkretan requiremenst za svaki software koji se koristi. To znači, ako RAMa nema dovoljno, tad ne možeš ništa, neovisno o (snazi) ostaktu PCja.

- HDD je trajni sotrage, SSD je brži, za ovakvu namjenu nevažno, osim da je ispravno i da ima dovoljno mjesta za porebno (os+app +ostalo za rad), recimo da od 100GB naviše zadovoljava.

- VGA, danas se koristi za sve (kao requirements samih win7-8-10 je npr AERO), neovisno jel integrirana-onboard-cpu ili diskretna (dodatna), važno je koja generacija (specifikacije) tj konkretne mogućnosti kao minimum dx.9.0c+SM2.0 = AERO. Ako to zadovoljava, može (integruše od chipseta i945G naviše). Dijele dio sistemskog RAMa (uzimaju za sebe, 32-256MB kroz driver do 1.7GB). Dodatna je u pravilu bolja, ali samo ako je slična generacija (nove integrirane su jače nego prije deset godina jake-dodatne..). Pošto se danas koristi za SVE, useg-GUI, browsanje (dakle isti kriterij kao što se nekad reklo za gaming ili ACAD..) poželjno da je zadovoljavajuća, u suprotnom sve to mora dodatno odraditi CPU (a nije za to specijaliziran, tj tad je još važnije koja je 'snaga'-generacija..), npr dali će za surfanje-gledanje YT trebati 50%CPUa ili 5%.. jer mora odraditi i sve ostalo, kao antivirus itd.

 

Praktički svaki PC starosti 5-10 godina zadovoljava (navedene potrebe), naravno novij imaju prednost.. npr koj RAM. Jer DDR2 je dvostuko skuplji od DDR3 (zanemarimo brzinu, nije toliko primjetno ali i to se nabere-kumulativno). Drugi (veći) problem, količina RAMa (ograničenja MBO-chipseta, npr stariji su imali max 2-4GB, pa 8GB, 16, današnji 32-64GB.. a količina koja je potrebna je 'današnja' tj ono što koristiš a to je npr browser, MSO... (aplikacije-software) koji traže više nego prije 5-10 godina. Današnji minimum RAMa je 2GB (pa još ako integrirana uzme..) preporučljivo 4GB, ovosno što se koristi, 4-8 više tek za zahtijevne app-igre. Neisplativo je kupiti PC koji je npr max 2 ili 4GB DDR2.. jer za isti novac može godinu noviji.. i nema tog problema s DDR3 tj šansa da podržava 4-8GB kao poželjno i jefitnije (i malo brže). DDR4 vjerojatno neće biti polovno-povoljno.. pa zanemari ali sličan odnos. Ako se može, birati novije ne samo zbog trajnosti nego i promjena tehnologije. 5god je jako puno (usporedi mobitele npr a danas svaki vrti YT video..).

 

+ sve zajedno daje 'prave' performanse, npr u stari PC je beskorisno staviti SSD (bio bi skuplji od ostatka PCja) bio bi jednako spor, ali bi opet ssd kompenzirao nedostatak RAMa (zbog swapa koji se tad intenzivno koristi), tad je bolje imati običan hdd i malo noviji ostatak s dovoljno RAMa. Sve zajedno je PC, pojedinačno 'ništa'... jer sve zajedno se i koristi, nema granice osim u sintetičkim benchevima.

Sami OSevi, svi, imaju identične requirementse, već desetak godina. OS je nevažan-sporedan, samo je osnova :) ali krostiš aplikacije i prema njihovim requiremetsima denesi odluku. Za ono što ćeš kao korisnik koristiti. (svaku app npr browser, provjeri req. bit će ti jasno istovremeno možeš i usporediti req. za te browsere nekad starije verzije i sad a tu ne možeš birati, neovisno koji OS, koristiš te app.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 17:36 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
fer-de-lance kaže...

Uglavnom, najbolje se definitvno čini ovo: http://www.njuskalo.hr/pc-racunala/pc-racunalo-internet-surf-core2-e5700-2-gb-320-gb-hdd-oglas-19719363

u toj cijenovnoj kategoriji.

Bez obzira kaj je gore 3 GB RAM-a, ali ima dobru grafičku i ok procesor, i neki je idealan kompromis, a vjerovatno bi čovjek i spustio cijenu za 50-100 kuna.

 

 

 Hvala. Ovaj bi stvarno mogao biti dobar.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Što je važnije: bolji procesor ili memorija?
dzelo kaže...

Svaka komponenta je nezavisno bitna, tako da jedna ne moze drugu zamjeniti. 

Eh sad, ti kazes da ces obavljati osnovne uredske poslove, za sto ti ne treba jaka racunar, no ipak trebas imati nesto solidno, da ti ne bi dolazilo do slabog rada, a i radi buducnosti, da ne moras kroz neko vrijeme mjenati racunar. Tako da je najbolje da vidis nesto solidno, ali novije. Neki solidan processor, 4-8GB RAMA, integrisana graficka (ili neka slabija zasebna - sto je bolje naravno) i HDD/SSD koliki ti treba. 

 Hvala na savjetima. Uzeti ću to sve u obzir.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice