Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.838.905
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Znaci za black friday 2018 sam uzeo cijelu konfu koju za black friday 2020 planiram nadograditi ili kompletno prodati cijelu koju imam te kupiti novu. Ono sto zelim nadograditi je graficka 30 series i novi ryzen procesor. Trenutno imam ovu konfu

 

Maticna - MSI B450 Tomahawk

CPU - Ryzen 2700x

GPU - MSI 1070TI 8g

RAM - G.SKILL Ripjaws CL16 16gb

PSU - Seasonic Focus Plus 650 Gold

Kutija - Zalman Z3 Plus white

 

Pretpostavljam da ce za novi Ryzen biti potrebna nova maticna tako da neznam da li je bolje cijelu konfu prodati za sto vise ide pa uzet komplet novu sa novim ryzenom i nvidia grafom ili se isplati nadograditi maticnu cpu i grafu na ovo sto imam?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ako igraš na 4k onda samo uzmi 3070/3080.
Jer sve će radit kao i na bilo kojem novom procesoru.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
freshyy kaže...

Znaci za black friday 2018 sam uzeo cijelu konfu koju za black friday 2020 planiram nadograditi ili kompletno prodati cijelu koju imam te kupiti novu. Ono sto zelim nadograditi je graficka 30 series i novi ryzen procesor. Trenutno imam ovu konfu

 

Maticna - MSI B450 Tomahawk

CPU - Ryzen 2700x

GPU - MSI 1070TI 8g

RAM - G.SKILL Ripjaws CL16 16gb

PSU - Seasonic Focus Plus 650 Gold

Kutija - Zalman Z3 Plus white

 

Pretpostavljam da ce za novi Ryzen biti potrebna nova maticna tako da neznam da li je bolje cijelu konfu prodati za sto vise ide pa uzet komplet novu sa novim ryzenom i nvidia grafom ili se isplati nadograditi maticnu cpu i grafu na ovo sto imam?

 Na kojoj rezoluciji se igras ? Uglavnom ako vec nadogradjujes i ako si na 1440p/4k onda ti uzmi samo novu grafu, ako si na 1080p i zelis izvuc svaki moguci fps onda si pricekas i uzmes R5 5600 negdje pocetkom prvog mjeseca 2021.

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
freshyy kaže...

Znaci za black friday 2018 sam uzeo cijelu konfu koju za black friday 2020 planiram nadograditi ili kompletno prodati cijelu koju imam te kupiti novu. Ono sto zelim nadograditi je graficka 30 series i novi ryzen procesor. Trenutno imam ovu konfu

 

Maticna - MSI B450 Tomahawk

CPU - Ryzen 2700x

GPU - MSI 1070TI 8g

RAM - G.SKILL Ripjaws CL16 16gb

PSU - Seasonic Focus Plus 650 Gold

Kutija - Zalman Z3 Plus white

 

Pretpostavljam da ce za novi Ryzen biti potrebna nova maticna tako da neznam da li je bolje cijelu konfu prodati za sto vise ide pa uzet komplet novu sa novim ryzenom i nvidia grafom ili se isplati nadograditi maticnu cpu i grafu na ovo sto imam?

 pametnije ti se strpiti par mjeseci da izađu jeftinije verzije 5xxx procesora poput 5600 non x i da splasne hajp, pa će se cijene unormaliti

do tada će izaći i biosi za 4xx ploče, pa nećeš niti to morat mijenjati, a onda eventualni višak love usmjeriš na grafičku za koje će se također skoro znati što donosi amd, izaći će i 3070 i 3060ti od nevidije itd.

dakle, svakako je bolje pričekati za bilo kakav upgrejd, osim ako nisi toliko zagorio da baš moraš istrest hrpu love za sve novo

14 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Mislite li da bi bio dobar upgrade preci sa moje b450 pod moj pc na neku b550? Ima li smisla, CPU ne namjeravam OC, jedino mozda malo RAM i brzine. Naravno sada radi sve bez ikakvih problema pa me zanimaju druga misljenja. Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
picajzla0707 kaže...
freshyy kaže...

Znaci za black friday 2018 sam uzeo cijelu konfu koju za black friday 2020 planiram nadograditi ili kompletno prodati cijelu koju imam te kupiti novu. Ono sto zelim nadograditi je graficka 30 series i novi ryzen procesor. Trenutno imam ovu konfu

 

Maticna - MSI B450 Tomahawk

CPU - Ryzen 2700x

GPU - MSI 1070TI 8g

RAM - G.SKILL Ripjaws CL16 16gb

PSU - Seasonic Focus Plus 650 Gold

Kutija - Zalman Z3 Plus white

 

Pretpostavljam da ce za novi Ryzen biti potrebna nova maticna tako da neznam da li je bolje cijelu konfu prodati za sto vise ide pa uzet komplet novu sa novim ryzenom i nvidia grafom ili se isplati nadograditi maticnu cpu i grafu na ovo sto imam?

 pametnije ti se strpiti par mjeseci da izađu jeftinije verzije 5xxx procesora poput 5600 non x i da splasne hajp, pa će se cijene unormaliti

do tada će izaći i biosi za 4xx ploče, pa nećeš niti to morat mijenjati, a onda eventualni višak love usmjeriš na grafičku za koje će se također skoro znati što donosi amd, izaći će i 3070 i 3060ti od nevidije itd.

dakle, svakako je bolje pričekati za bilo kakav upgrejd, osim ako nisi toliko zagorio da baš moraš istrest hrpu love za sve novo

 Naravno da cu cekat, nisam u zurbi, samo me je zanimalo koja je opcija bolja. Definitivno do pocetka iduce godine, osim ako ne uhvatim nesto brutalno na black friday.

8 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav svima. Naime, jucer sam cistio komp kao i milijun puta do sada, sklopim nazad sve, stisnem

power tipku, ventilatori i ledice se pokrenu i za 2 sekunde se ugase. Probao sam i bateriju vadit, provjerio cooler za cpu, kablove, ponovno pastu itd itd nece. Svakako sam planirao promjeniti maticnu i procesor, isao bi na i9 9900k, ako se isplati, vise sam fan intela nego amd-a, ne znam da li uz maticnu trebam i nove rame, te da li moze ovo napajanje izdrzat jaci cpu i ostalo. U prilog stavljam "my pc", pa pogledajte i recite sto bi vi na mom mjestu, graficku bi ovu jos zadrzao dok ide ide. Unaprijee hvala svima

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
boki707 kaže...

Pozdrav svima. Naime, jucer sam cistio komp kao i milijun puta do sada, sklopim nazad sve, stisnem

power tipku, ventilatori i ledice se pokrenu i za 2 sekunde se ugase. Probao sam i bateriju vadit, provjerio cooler za cpu, kablove, ponovno pastu itd itd nece. Svakako sam planirao promjeniti maticnu i procesor, isao bi na i9 9900k, ako se isplati, vise sam fan intela nego amd-a, ne znam da li uz maticnu trebam i nove rame, te da li moze ovo napajanje izdrzat jaci cpu i ostalo. U prilog stavljam "my pc", pa pogledajte i recite sto bi vi na mom mjestu, graficku bi ovu jos zadrzao dok ide ide. Unaprijee hvala svima

 

 

ne bacaj pare na taj i9 bezveze, još pogotovo što imaš 4K monitor pa ti svo opterećenje ide na grafu, sačekaš dolazak novi ryzen procesora, uzmeš r5 5600/5600x (a možeš komotno i neki r5 3600 + b55/x570 ploču), bubneš što jaču grafu i vozi.

15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ili kako će ti reći drugi tabor, idi na neku B460 + 10400 ako baš mora biti intel. Možeš i Z ploču + 10600K ako te veseli.

 

Od rabljenih rješenja, ako mora biti intel, idi na Z + 8700k

 

Ali računaj da ćeš to sve platiti opako skuplje od B450 + 3600 od AMD-a (osim B460 + 10400 od Intela) a ne budeš na 4K60Hz monitoru vidio IKAKVE razlike i nikako ti to ne bih preporučio.

 

Imali smo raspravu, po meni je B450 ploča i AMD opcija bolja, jer danas sustra možeš na nju staviti i 5000 serija Ryzena, otključana je za bilo kakav OC i ako ništa XMP profil za RAM (uzmi neki 3200MHz) pa si spreman i za slijedeću generaciju ako ti dođe mijenjat za godinu-dvije. Na Intel varijanti možeš na 11th gen CPU, ali sa B pločom si zaključan na određene frekv memotije i nema OC CPU.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 10:15 (Rhodin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Aha ok, nije problem onda cu ici na Ryzen definitivno, da uzmem onda ryzen 9 3900x? Uzeo bi sto jaci, igrao bi u 4k pa sad ne kuzim sta ce mi najvise pomoci, btw niste nista spomenuli za napajanje, jel

to uredu, i ako mozete detaljnije objasniti rame koje, slabo se kuzim... Cifra za neku maticnu koju bi dao je ajmo reci izmedu 1300-1500kn, koju bi onda preporucili?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

upravo gore sam ti objasnjio da ne trebaš bacati pare na skup procesor :)
pogledaj grafove, svi procesori od r5 3600 na gore daju iste rezultate na 4K, dakle uzmes r5 3600 za 1.500kn i miran si.

Napajanje je okej, ali ako budes isao na neku rtx3080 ili tako nešto trebat ćeš nešto kvalitetnije, neki seasonic focus/core ili riotoro enigma g2 650-750w da si miran.

RAM-e uzmes neki kit 2x8GB DDR4 3200Mhz cl15/cl16

16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozz ekipa, 

 

Mozda nije bas za ovu temu ali ne znam ni gdje bih drugdje postavio pitanje, planiram kupovinu BT slusalica koje bih koristio i u teretani, dosta na poslu, a ponekad i kod kuce uz laptop. Trenutno imam zicane Sennheiser HD 598SE koje me sluze odlicno vec mozda i preko 3 godine. U planu mi je kupovina nekog Sennheiser BT modela ali ovaj put bih isao na malo jeftiniju opciju jer cu ih brzo istrositi i u teretani, a i uz konstantno nosanje do posla. 

 

Obzirom da sam iz BiH, ovdje nije neka ponuda, pa mozete li mi navesti neke online shopove u Hrvatskoj koji bi mogli imati na lageru, ja znam samo za Links i to je to. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Uzmi Ryzen 1600AF.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 14:06 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Dr. Vicko kaže...

Pozz ekipa, 

 

Mozda nije bas za ovu temu ali ne znam ni gdje bih drugdje postavio pitanje, planiram kupovinu BT slusalica koje bih koristio i u teretani, dosta na poslu, a ponekad i kod kuce uz laptop. Trenutno imam zicane Sennheiser HD 598SE koje me sluze odlicno vec mozda i preko 3 godine. U planu mi je kupovina nekog Sennheiser BT modela ali ovaj put bih isao na malo jeftiniju opciju jer cu ih brzo istrositi i u teretani, a i uz konstantno nosanje do posla. 

 

Obzirom da sam iz BiH, ovdje nije neka ponuda, pa mozete li mi navesti neke online shopove u Hrvatskoj koji bi mogli imati na lageru, ja znam samo za Links i to je to. 

 Daj se javi na "pomoć pri odabiru gaming slušalica" postavi tamo pitanje, drugi podforum je. Dobit ćeš i savjet i link ako treba i do cijene i svašta.

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Dr. Vicko kaže...

Pozz ekipa, 

 

Mozda nije bas za ovu temu ali ne znam ni gdje bih drugdje postavio pitanje, planiram kupovinu BT slusalica koje bih koristio i u teretani, dosta na poslu, a ponekad i kod kuce uz laptop. Trenutno imam zicane Sennheiser HD 598SE koje me sluze odlicno vec mozda i preko 3 godine. U planu mi je kupovina nekog Sennheiser BT modela ali ovaj put bih isao na malo jeftiniju opciju jer cu ih brzo istrositi i u teretani, a i uz konstantno nosanje do posla. 

 

Obzirom da sam iz BiH, ovdje nije neka ponuda, pa mozete li mi navesti neke online shopove u Hrvatskoj koji bi mogli imati na lageru, ja znam samo za Links i to je to. 

 

ja sam nedavno uzeo Sennheiser HD 4.40 BT kada su bile na onoj velikoj akciji u Linksu, zadovoljan sam s njima, baterija dugo traje, zvuk je odličan, čak sam ih nosio i na trčanje tokom hladnijeg vremena i ne padaju sa glave, definitivno preporuka za njih (ako ih ima igdje za kupiti).

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ibme74 kaže...
Dr. Vicko kaže...

Pozz ekipa, 

 

Mozda nije bas za ovu temu ali ne znam ni gdje bih drugdje postavio pitanje, planiram kupovinu BT slusalica koje bih koristio i u teretani, dosta na poslu, a ponekad i kod kuce uz laptop. Trenutno imam zicane Sennheiser HD 598SE koje me sluze odlicno vec mozda i preko 3 godine. U planu mi je kupovina nekog Sennheiser BT modela ali ovaj put bih isao na malo jeftiniju opciju jer cu ih brzo istrositi i u teretani, a i uz konstantno nosanje do posla. 

 

Obzirom da sam iz BiH, ovdje nije neka ponuda, pa mozete li mi navesti neke online shopove u Hrvatskoj koji bi mogli imati na lageru, ja znam samo za Links i to je to. 

 

ja sam nedavno uzeo Sennheiser HD 4.40 BT kada su bile na onoj velikoj akciji u Linksu, zadovoljan sam s njima, baterija dugo traje, zvuk je odličan, čak sam ih nosio i na trčanje tokom hladnijeg vremena i ne padaju sa glave, definitivno preporuka za njih (ako ih ima igdje za kupiti).

 I meni su prvi pik ali ih je tesko nabaviti, uzeo bih ja 350BT ali nemaju audio jack ugradjen sto mi je obavezno da mogu spajati na radno racunalo na poslu. 

 

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Dr. Vicko kaže...

 I meni su prvi pik ali ih je tesko nabaviti, uzeo bih ja 350BT ali nemaju audio jack ugradjen sto mi je obavezno da mogu spajati na radno racunalo na poslu. 

 

 

Mozes uvijek kupiti onaj BT usb pa preko BT spajati na računalo.

14 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav svima, trenutna konfa:

 

Pentium G4560 + LC CC 95
ASRock H110M-DGS
DDR4 8gb 2133 Mhz Crucial
Kingston UV400 120gb
Fortron Hyper 500W 80+
Zalman Z1

 

Može preporuka što napraviti za gaming na 1080p/144hz? Plan je naravno uzeti novu kombinaciju CPU/MBO/RAM/GPU i još jedan SSD od minimalno 480gb. Napajanje ima garanciju još 2 godine pa bi ga ostavio...

Znam da je nezgodno vrijeme što se tiče kupovine grafičke, isplati li se uopće čekati novu generaciju za 1080p? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

r5 3600 + msi b450-a pro + 2x8GB DDR4 3000/3200Mhz cl15/16 + (sad ovisi kakav ti je budžet) RX5600Xt bi bila idealna, može i GTX1660 Super proći ako ju nađeš za cca 1.700-1.800kn.
SSD ADATA SX8200 500GB NVMe ili ako bi klasični SSD Crucial MX500 500GB

14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Želio bih si nadograditi grafu. Imam rx 580 4Gb i minimalni fps u Apexu mi je 75 na 2560*1080. Kada stavim na 1024*768 i sve low fps mi je nikad manji od 170. Tek onda CPU (i7 4770) počinje bottlenckat. Znači li to ako kupim recimo 3070 ili 80, u 3440*1440 ću imat garantirani minimalni 170 ili 144, pod pretpostavkom da GPU neće bottleneckat prije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Krivo briši ovaj moj post. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.10.2020 12:18 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Jel mi mozes reci na koji mi Ryzen procesor isao i koju maticnu, usput i za rame koje tocno, isao bi na dugorocnije rijesenje ako je moguce naravno. Komp mi je najvise za igre ali i ne samo to, pa mi bas nije jasno kako cpu od 1500 i 3000 kn moze biti isti... Mozda lupam ali zato i trazim pomoc!? Hvala unaprijed, cekao sam

odgovor ali evo jos nista, kad se pojedinci ubace sa pitanjima

o slusalicama u temi koja nema veze s tim...

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
boki707 kaže...

Jel mi mozes reci na koji mi Ryzen procesor isao i koju maticnu, usput i za rame koje tocno, isao bi na dugorocnije rijesenje ako je moguce naravno. Komp mi je najvise za igre ali i ne samo to, pa mi bas nije jasno kako cpu od 1500 i 3000 kn moze biti isti... Mozda lupam ali zato i trazim pomoc!? Hvala unaprijed, cekao sam

odgovor ali evo jos nista, kad se pojedinci ubace sa pitanjima

o slusalicama u temi koja nema veze s tim...

 

Nemoj se ljutiti ali da te pitam, jel ti pročitaš ijedan odgovor cijeli sa razumjevanjem? Evo copy paste mog prvog odgovora tebi "ne bacaj pare na taj i9 bezveze, još pogotovo što imaš 4K monitor pa ti svo opterećenje ide na grafu" - dakle razlike nema jer na 4K ti je glavna grafa, imao ispod haube r5 3900, r9 3950x ili i9 10900K imat ćeš isti FPS.

Idi na r5 3600 ili ako želiš CPU s više C/T pošto kažeš da ideš na dugoročno možeš i r7 3700x + uzmeš msi b550 tomahawk ili još bolje Asus Prime X570-P, ram 2x8GB DDR4 3600MHz CL16, npr imaš Crucial Ballistix oznaka BX BL2K8G36C16U4BL.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Procitam ali eto valjda sam taj "zagovornik" koliko para toliko muzike pa mi nije bilo jasno bas, ali ako tako kazes onda ok 🤷‍♂️.

Gledat cu tu Asus jer cu u njem uzet, ima neki bonus kad se registriras na asusovu stranicu i kupis proizvid pa cu ici na to onda... btw hvala svakako na pomoci , gledat cu da uzmem onda taj R7 i to sto si naveo...

15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Gle, u pravilu je intel i9 10900k jači ili znatni jači od ryzena 3600, ne tvrdi ibme da nije. Međutim, ako se igraš, pogotovo ma 4K60Hz monitoru, rezultati u igrama će ti biti identični.

 

Sad, ako radiš još nešto, CPU intenzivno, ds trebaš coreova/threadova ili više CPU snage, reci što u kako pe će ti se možda nešto drugo preporučiti, ali za ovo b550+3600 ili b550+3700x

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ne mogu naci taj procesor u ovoj trgovini gdje je taj popust, imaju AMD Ryzen 7 3800X, moze li i taj uz ovu maticnu asus prime x570-p?

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
boki707 kaže...

Procitam ali eto valjda sam taj "zagovornik" koliko para toliko muzike pa mi nije bilo jasno bas, ali ako tako kazes onda ok 🤷‍♂️.

Gledat cu tu Asus jer cu u njem uzet, ima neki bonus kad se registriras na asusovu stranicu i kupis proizvid pa cu ici na to onda... btw hvala svakako na pomoci , gledat cu da uzmem onda taj R7 i to sto si naveo...

 

evo ti dolje avg fps iz 15 igara sa r5 3600 vs r9 3950x vs i9 10900k na 1080p, 1440p i 4k uz rtx3080, kao što vidiš na 1080p ima razlike, na 1440p već manje a na 4k je i nema.

 

 

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
boki707 kaže...

Ne mogu naci taj procesor u ovoj trgovini gdje je taj popust, imaju AMD Ryzen 7 3800X, moze li i taj uz ovu maticnu asus prime x570-p?

 

moze i 3800x, to je isti procesor sa nesto visim taktovima

8 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Hvala obojici na pomoci, malo mi je jasnije sad u kojem smjeru gledati. Ici cu onda na taj r7 3800x, asus prime x570p i ove rame sto si vec naveo, to me izadje 567€ (329€ je cpu, 163€ maticna i rami su 75€).

Uz to navedeno, ova graficka koju imam R9 390 i taj 4K monitor, mislite da bi bilo idealno za sve igre igrat u 4K trenutno, a uz to ako budem mjenjao proc, moci cu ga na ovu maticnu nadogradit, dok ce intel vjer opet promjenit socket? Da li bi jos nesto dodali , izmjenili, da probam prodat ovu graficku i uzet jacu ili i ona zasad jos moze dosta dobro posluzit?

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice