Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.825.340
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
TryMeNow kaže...

Pozdrav!! Imam jedno pitanje u vezi procesora. Trenutno konfa koju imam je:

- ASROCK B450M-HDV R4.0

- AMD Ryzen 7 2700X

- RAM DDR4 2x8 3200MHz

- 700W Napajanje

Dali bi osjetio nekakvu razliku ako bih prešao na Ryzen 5 3600/3600X? 

 Gaming na 1080p (-) low postavkama ? Da. 

 Gaming na 1080p (+) ultra postavkama ? Ne.

 

 Ako koristis programe koji bolje rade sa vise jezgri/threadova, opet ne.

 

4 godine
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

GPU je gigabyte rx 580 8gb a monitor LG 29WK600

Znaci primjer na metru exodusu, dok je na ultra tu i tamo onako se osjeti lag..

10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
TryMeNow kaže...

GPU je gigabyte rx 580 8gb a monitor LG 29WK600

Znaci primjer na metru exodusu, dok je na ultra tu i tamo onako se osjeti lag..

 To je 1440p reza kolko vidim, a RX 580 jednostavno nema snage da potjera tu igru na toj rezoluciji i na tim postavkama. Tako da, druga i jaca graficka bi ti jako puno pomogla u toj situaciji...

4 godine
odjavljen
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
TryMeNow kaže...

GPU je gigabyte rx 580 8gb a monitor LG 29WK600

Znaci primjer na metru exodusu, dok je na ultra tu i tamo onako se osjeti lag..

 Radije promjeni GPU. Metro je zahtjevna igra.

 

hahhaajaads kaže...

 To je 1440p reza kolko vidim, a RX 580 jednostavno nema snage da potjera tu igru na toj rezoluciji i na tim postavkama. Tako da, druga i jaca graficka bi ti jako puno pomogla u toj situaciji...

 Nije 1440p, to je onaj izduženi FHD.

Have no fear, Vlad is here
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.2.2020 13:42 (VladimirLem).
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Tj. da, meni je prvi izbacio onaj 600-W a taj je 1440p... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav svima. Evo sjedio sam upravo za jednim računalom i bila je ogromna patnja pa sam odlučio dotičnoj osobi odabrati nove komponente. 
Slike specifikacija u attachmentima. Cpu ide sigurna promjena, ali me zanima može li ova matična izdržati nešto bolje da se nađe polovno ovdje ili na njuški ili treba i nju mjenjati. 
Za rame isto nisam siguran. Količina je više nego dovoljna za ono čemu pc služi, ali brzina je upitna. Gpu se neće maknuti jer je i to prejako, s obzirom da na pc nikad igra neće doć. 

E sad, prije nego počnem istraživati i kalkulirati, odlučio sam podijeliti s forumom ove specove, ako se nađe kakav znalac pa da kaže što bi bilo najpametnije.. Uz minimalan trošak može li se nešto dobiti, npr. samo zamjena cpu jer je ovaj trenutno gadarija. Dizao se na 100% samo za učitati jednu web stranicu i to je bila kap koja je prelila čašu. Unaprijed hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ugradi ssd ukoliko ga nema s time bi dobio najvece poboljsanje performansi , e sada za surfanje , gledanje filmova i office je dobar i taj i3 2c/4t ako se ne koriste neke teske aplikacije.Ako bas zelis promjenit cpu mozes stavit i5 2300/2500 tako da ima 4 prave jezgre, ali kao sto sam rekao mozda se na sistemu nakupilo kakvih gluposti pa opterecuje cpu bezveze , zato bi bilo dobro ugradit ssd i stavit novi windows na njega pa vidjet situaciju.

edit : uostalom probaj drugi web browser , mozda ce bolje radit.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.2.2020 19:06 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
MGloc kaže...

Ugradi ssd ukoliko ga nema s time bi dobio najvece poboljsanje performansi , e sada za surfanje , gledanje filmova i office je dobar i taj i3 2c/4t ako se ne koriste neke teske aplikacije.Ako bas zelis promjenit cpu mozes stavit i5 2300/2500 tako da ima 4 prave jezgre, ali kao sto sam rekao mozda se na sistemu nakupilo kakvih gluposti pa opterecuje cpu bezveze , zato bi bilo dobro ugradit ssd i stavit novi windows na njega pa vidjet situaciju.

edit : uostalom probaj drugi web browser , mozda ce bolje radit.

 Ima ssd, stavljen je prije par mjeseci. Malo sam guglao sto se maticne tice i vidio koje procesore sve podrzava.. Uglavnom do 3. generacije, pa ako na nju može i čuveni i7 3770k, ne bi trebalo bit problema da matična ostane,a da se vidi neki veći napredak. Pravo je pitanje koji cpu odabrati za upgrade, do nekih 300kn. Može li se naći neki od onih xeona ili i5-ica, čisto da se dobiju te dvije jezgre. Nije zahtjevan rad na njemu niti se osobe koje ga koriste žale na išta (ne znaju za bolje). Čisto za neku moju satisfakciju, želim da im računalo klizi barem za web i office. 

12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Da , K seriju ne vrijedi stavljat (2600k,3770k) posto maticna ne podrzava OC.Ja bi stavio i5 da dobije te 2 jezgre i novi friski windows.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
birra kaže...

...želim da im računalo klizi barem za web i office. 

za web i office ništa nećeš dobiti promjenom procesora, 2/4 procesor je sasvim dovoljan za te potrebe i čisti 4core neće napraviti nikakvu razliku - dakle uludo bačenih 300 kuna

7 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
picajzla0707 kaže...
birra kaže...

...želim da im računalo klizi barem za web i office. 

za web i office ništa nećeš dobiti promjenom procesora, 2/4 procesor je sasvim dovoljan za te potrebe i čisti 4core neće napraviti nikakvu razliku - dakle uludo bačenih 300 kuna

 Sve je, samo ne klizilo kad sam sjeo na njega popodne. I kažem ti da je za učitavanje jedne stranice na netu (karta pokrivenosti signala za tcom) cpu bio na 100% i stranica je praktički blokala. Nije se mapa mogla zumirat/odzumirat sa scrollom. Također, općenito učitavanje stranice tipa facebook traje znatno više nego bi bilo poželjno. 
Tu i tamo će pc vjerojatno služiti i za za*ebanciju sa muzikom.. Audacity itd. Uglavnom, ako postoji ikakve naznake ugodnijeg rada za par stotina kuna uloga - neka netko napiše.. Ako ne, zanemarite. Lp

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
birra kaže...

...

 što da ti kažem, doma imam stari 4core i 16gb rama, na poslu isti taj i3 2/4 s 8gb rama

doma komp služi za gejmanje, filmove, serije i drkanje po forumu, na poslu 99% surfanje i office, s tim da često imam otvoreno i po nekoliko prozora sa 10+ tabova u gugletu - nikad problema sa i3, nit trza, nit usporava

na tom kompu nešto drugo jebe radoznale, a to nećeš popraviti promjenom procesora

 

 

12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
picajzla0707 kaže...
birra kaže...

...

 što da ti kažem, doma imam stari 4core i 16gb rama, na poslu isti taj i3 2/4 s 8gb rama

doma komp služi za gejmanje, filmove, serije i drkanje po forumu, na poslu 99% surfanje i office, s tim da često imam otvoreno i po nekoliko prozora sa 10+ tabova u gugletu - nikad problema sa i3, nit trza, nit usporava

na tom kompu nešto drugo jebe radoznale, a to nećeš popraviti promjenom procesora

 

 

 picajzla ti dobro veli...  Ja imam taj i3 2100, kad pokrenem FF podižu se stotine tabova i no problemo.. Pa još spustim dolje FF i pokrenem WoT i , paz sad, no problemo...

Isto imam 8 Điđabajta RAMa...

P.S. Kak je to fino zaključio moj rođak, meni stotine tabova služe umjesto Bookmarka (iako koristim i Bookmark)...

Nisam ja ništa prčko.
15 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Nadogradio bih računalo.

Zadnje što sam mjenjao je kupovina Radeon RX560 kartice, ali mi se čini da je 10 godina star i5 procesor usko grlo.

Planiram novu matičnu + procesor (molim savjet)

Dali bih morao još nešto drugo mjenjati što moze značajnije utjecati na perfomanse?. s obzirom da smatram da imam solidno napajanje i kučište.

 

Trenutačna konfiguracija:

Intel i5 750
Ati Radeon RX560 4Gb
MSI P55-CD3

System Memory 8 GB
Corsair 8gb 1333mhz
Coolermaster CM690
Corsair 650w
samsung spinpoint 7200rpm 500gb
Corsair SSD120 gb

Monitor Asus VG278Q 144hz 1080p

scientia est potentia
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 11:14 (alien).
 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

I RAM naravno... da ti ne pobjegne u računici

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Trebat ce tebi i nova grafa jer neces se bas naigrati novi naslova sa tom rx560

16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

ovako.. razmisljam o jednoj dedicated windows xp konfi od "retro" hardvera, jer vec hrpa 15-20 godina starih igara ne radi na win10, a neke se muce i sa win7.

 

doma trenutno imam Xeon L5520 i jedan E5440 koji bez problema rade na 775 plocama (plocu se nadam relativno jeftino ubost).

imam i nesto ddr2/3 tama, dovoljno za XP

 

ono sto bih trebao kupiti:

kuciste, napajanje i neku rabljenu karticu tipa GTX 750 ti ili slicno a da radi na xp (ima ih na ebay za manje od 15 eura).

 

sve skupa ne bih puno potrosio, al bi bezveze ima jos jednu kantu pod stolom.

druga opcija je uzet neki laptop sa solidnim hardverom al da jos uvijek nema problema sa XP kompatibilnoscu, al laptope je koma servisirat.

treca opcija, mozda i najjednostavnija - uzet neki 250GB SSD, i napravit dual boot sa XP.

imam doma i gigabyte brix ali intelove integrirke su vise za ukras nego za nesto ozbiljno..

 

virtualke otpadaju jer besplatne verzije uglavnom ne podrzavaju gpu passthrough.

 

ima ko kakvih iskustava sa modernim hardverom (tipa aktualne kartice, ploce, procesori) na winXP?

jel ima ikakve nade za natjerat moderne gpu drivere da rade na xp?

 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 14:05 (nixass).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
nixass kaže...

neku rabljenu karticu tipa GTX 750 ti 

 A da ti nije ona malo overkill za ijednu igru prije.. ne znam.. 2008.? :)
Pošto si željan xp-a i igara koje su klizile na tom sustavu, vjerojatno ćeš biti sretan i sa grafom od 256 mb vrama. Pa kad već ideš na što manji trošak, čemu davat 15€ za ono što ti ne treba.

Edit: stavio sam 2008., samo da ekipa može napisati da je crysis izašao 2007. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 13:48 (birra).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

moze i bilo kakva non-ti, samo da mi nije bucna i vruca.

gts4xx je isto ok.

jos uvijek bih volio tjerat igre u 1080p tako da ne treba bas otici u krajnost prema dole.

 

btw crysis mi nije bas na pameti, vise far cry 1, stari need for speed-ovi i tak aktualne bezvezarije 1999-2004

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.2.2020 13:53 (nixass).
15 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Imam laptop godište 2012. i još je aktivan. Trenutno nisam u mogućnosti da idem u nabavu novog pa me zanima da li bi se ovaj mogao malo nadograditi.

 

Model je ASUS K73SV, ekran 17 incha, procesor je Intel B940 2.00GHz SandyBridge, socket 988BrPGA (G-2) memorija DDR3 4 GB single, gragička intel integrirana i  nVidia GeForce GT540M ddr3.

 

Razmišljao sam o nekom polovnom i-3 ili možda i-5 i dodao još 4 Gb memorije. Laptop je trenutno malo (ili puno) usporen, a nedavno su instalirani W10.

 

Koristi se  uglavnom za surfanje  i ponekad gledanje filmova i youtube.

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
stoop kaže...

Imam laptop godište 2012. i još je aktivan. Trenutno nisam u mogućnosti da idem u nabavu novog pa me zanima da li bi se ovaj mogao malo nadograditi.

 

Model je ASUS K73SV, ekran 17 incha, procesor je Intel B940 2.00GHz SandyBridge, socket 988BrPGA (G-2) memorija DDR3 4 GB single, gragička intel integrirana i  nVidia GeForce GT540M ddr3.

 

Razmišljao sam o nekom polovnom i-3 ili možda i-5 i dodao još 4 Gb memorije. Laptop je trenutno malo (ili puno) usporen, a nedavno su instalirani W10.

 

Koristi se  uglavnom za surfanje  i ponekad gledanje filmova i youtube.

 Dobro si istraži jel uopće možeš upgradeat procesor da ne baciš novce bezveze.

ram definitivno ubaci još 4GB i bilo bi super da si ubaciš ssd.

10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
stoop kaže...

Imam laptop godište 2012. i još je aktivan. Trenutno nisam u mogućnosti da idem u nabavu novog pa me zanima da li bi se ovaj mogao malo nadograditi.

 

Model je ASUS K73SV, ekran 17 incha, procesor je Intel B940 2.00GHz SandyBridge, socket 988BrPGA (G-2) memorija DDR3 4 GB single, gragička intel integrirana i  nVidia GeForce GT540M ddr3.

 

Razmišljao sam o nekom polovnom i-3 ili možda i-5 i dodao još 4 Gb memorije. Laptop je trenutno malo (ili puno) usporen, a nedavno su instalirani W10.

 

Koristi se  uglavnom za surfanje  i ponekad gledanje filmova i youtube.

 Stavi SSD i uživaj i eventualno još 4 gb RAM-a

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
15 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
darkborg kaže...
stoop kaže...

Imam laptop godište 2012. i još je aktivan. Trenutno nisam u mogućnosti da idem u nabavu novog pa me zanima da li bi se ovaj mogao malo nadograditi.

 

Model je ASUS K73SV, ekran 17 incha, procesor je Intel B940 2.00GHz SandyBridge, socket 988BrPGA (G-2) memorija DDR3 4 GB single, gragička intel integrirana i  nVidia GeForce GT540M ddr3.

 

Razmišljao sam o nekom polovnom i-3 ili možda i-5 i dodao još 4 Gb memorije. Laptop je trenutno malo (ili puno) usporen, a nedavno su instalirani W10.

 

Koristi se  uglavnom za surfanje  i ponekad gledanje filmova i youtube.

 Dobro si istraži jel uopće možeš upgradeat procesor da ne baciš novce bezveze.

ram definitivno ubaci još 4GB i bilo bi super da si ubaciš ssd.

 Ako sam dobro pogledao na stranici http://www.cpu-world.com za ovaj moj socket 955BrPGA kažu da je predstavljen 2011 i nazivaju ga: Socket G2, also called rPGA988B.

CPU-Z mi je izbacilo da je moj chipset: Intel SandyBridge a SouthBridge: Intel HM65 rev.05.

 

Prema ovome i na jednoj stranici našao sam slijedeće:

List of mobile Intel® Core™ microprocessors of the 2nd generation Sandy Bridge
Socket G2 (rPGA988B) for Mobile Intel HM65 Chipset (SLJ4P),

 

Mobile Pentium: B940 (2M Cache, 2.00 GHz, 35W), B950 (2M Cache, 2.10 GHz, 35W), B960 (2M Cache, 2.20 GHz, 35W), B970 (2M Cache, 2.30 GHz), B980 (2M Cache, 2.40 GHz), B987 (2M Cache, 1.50 GHz); Core i3: 2308M, 2310M (3M Cache, 2.10 GHz), 2312M (3M Cashe, 2.1 GHz), 2328M (3M Cashe, 2.2 GHz), 2330E (3M Cashe, 2.2 GHz), 2330M (3M Cache, 2.20 GHz), 2348M (3M Cashe, 2.3 GHz), 2350M (3M Cashe, 2.3 GHz), 2370M (3M Cashe, 2.4 GHz);Core i5: 2410M (3M Cache, 2.90 GHz), 2430M (3M Cache, 3.00 GHz), 2450M (3M Cache, 3.10 GHz), 2510E (3M Cache, 3.10 GHz), 2520M (3M Cache, 3.20 GHz), 2540M (3M Cache, 3.30 GHz);Core i7: 2620M (4M Cache, 3.40 GHz), 2640M (4M Cache, 3.50 GHz);

 

Kako nisam veliki znalac ne znam da li su ovo dovoljni podaci da zaključim da ove procesore I-3 i i-5 mogu ugraditi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.3.2020 18:55 (stoop).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
stoop kaže...

Imam laptop godište 2012. i još je aktivan. Trenutno nisam u mogućnosti da idem u nabavu novog pa me zanima da li bi se ovaj mogao malo nadograditi.

 

Model je ASUS K73SV, ekran 17 incha, procesor je Intel B940 2.00GHz SandyBridge, socket 988BrPGA (G-2) memorija DDR3 4 GB single, gragička intel integrirana i  nVidia GeForce GT540M ddr3.

 

Razmišljao sam o nekom polovnom i-3 ili možda i-5 i dodao još 4 Gb memorije. Laptop je trenutno malo (ili puno) usporen, a nedavno su instalirani W10.

 

Koristi se  uglavnom za surfanje  i ponekad gledanje filmova i youtube.

 Procesor najvjerovatnije i ne mozes nadograditi jer na laptopima je to bas tesko. Bilo bi super da je barem 2c/4t ali ako je za surfanaj i multimedije dobre su i ciste dvije jezgre. 

 

Definitivno ubaci SSD i to je to, ne vrijedi trositi vise novca na nadogradnje, bolje stediti za novi uredjaj. 

Mozes pokusati ubaciti jos 4GB RAM-a kao sto su drugi predlozili ali za cisto surfanje i multimediju, ukoliko nema puno multitaskinga, mislim da nema neke potrebe uz ubaceni SSD. 

Ja imam dva uredjaja sa 4GB RAM-a, jedan koristim intenzivno na poslu, znam imati otvoreno do desetak tabova uz word, excel i eventualno abbyreader i 4GB mi bude dovoljno ali oba uredjaja imaju SSD. Kolega koristi desktop koji ima neki pentium procesor, ne znam koji je, 4GB RAM-a ali HDD i rad mu nije bas fluidan. 

 

Ubaci SSD, vidi kako ce sljakati pa onda se odluci da li ti treba dodatno RAM-a jer stariji je uredjaj zasto davati novce bespotrebno. 

15 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Što se tiče eventualnog procesora i ram išao bi na nešto polovno a ne novo jer to onda nisu veliki novci.

 

Sve se nažalost kreće oko visine buđeta

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
stoop kaže...

Što se tiče eventualnog procesora i ram išao bi na nešto polovno a ne novo jer to onda nisu veliki novci.

 

Sve se nažalost kreće oko visine buđeta

 Ako i nađeš procesor koji paše fizički u taj socket nemora značit da će radit, možda bios matične nema microcodove za drugi cpu. 

Rizik je to.

Nađi koji su procesori ugrađivani na tvoj model laptopa pa probaj s nekim od njih 

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ssd bi puno pomogao , sumnjam da vrijedi ugradivat drugi cpu.Taj i5 2410m nije vise najbolja sreca za danasnje aplikacije iako jos moze posluzit.Gledaj bolje novi sa ryzenom 3500u koji ti je na razini i7 2600 a takav laptop kosta blizu 3000kn ili cekaj 4gen.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

SSD ce ti puno pomoci cak i kod manjka RAM-a i najvece ubrzanje laptopa ce upravo biti zbog njega.

 

Cak i da imas podrsku za taj i7 druge generacije neces osjetiti neku woow razliku kod surfanja i multimedije pogotovo nakon sto stavis SSD zato bih ti jos jednom savjetovao da prvo ugradis SSD i vidis da li ces osjetiti ubrzanje sistema pa onda razmisljaj o nekim eventualnim daljnjim nadogradnjama. 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Evo kupio sam SSD Kingston 240 Gb i kako sam naručio ladicu za DVD preko Ebay-a, kažem idem ga instalirati na stolno računalo i ugraditi Windowse. Mali sam pronjuškao neke klipove da me što ne bi iznenadilo i krenio. Al stvari nisu baš išle podmazano.

 

Nakon što sam fizički instalirao SSD trenutno sam isključio HDD na kojem su mi W10. Prije toga sam sa programom Macrium Reflect napravio Resque Media na USB i sa istim programom napravio image partijice, odnosno dvije jedna što je bila reserved i C sa W10.

 

Pokrenuo sam računalo i pokušao ući u Bios ali sam dobio poruku da ne mogu ići dalje jer nemam način da mi se OS podigne (pisalo je nešto slično ali sam zaboravio). Na internetu sam našao klip gdje pokazuje kako se na novi disk instaliraju W10 i šta moram u Biosu označiti kao First boot. Međutim kao što sam rekao nisam uspio ući u Bios.

Onda sam spojio i stari HDD ušao u Bios i promjenio SATA type u AHCI jer je bio na IDLE i SATA IDE Combined mode: Disable.    i Y i exit. I ovo sam našao kao radnju koje treba učiniti kad se instalira SSD uz HDD.

 

Nakon toga nisam uspio više ući u BIOS a nisu mi se ni W10 podigli nego sam dobio upozorenje  INACCESSIBLE BOOT DEVICE Error. Pokušao sam na više načina ovo ispraviti ali mi je uspjelo tek kad sam izabrao SAFE mod i nakon toga izašao bez da sam nešto posebno napravio i onda su se Win digli i evo sad pišem ovo

 

Moje pitanje što u ovome nisam dobro uradio?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Isplati li se ici na Ryzen 5 2600 s obzirom na 1600? Najvise gledajuci performance u gamingu i gledanju filmova.

VISCA BARCA
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice