Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 22.520
|
čitano: 2.490.558
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Zavisi sta bi igrao sa GT 1030 mozes igrat samo League of Legends i World of Tanks.Najbolje bi bilo da mozda trazis kakvu polovnu RX 570 ili gtx 1050 da se naci ispod 1000kn.

Sto se procesora tice za najbolje da uzmes ryzen 1600AF za 1000kn i neku b450 plocu za 400-500kn tipa: https://www.nabava.net/maticne-ploce/msi-b450m-a-pro-max-maticna-ploca-cijena-socket-am4-amd-b450-2x-ddr4-113710721

8 godina
suixilak kaže...

U maloj sam dilemi oko nadogradnje matične i procesora do 1500kn pa bi trebao preporuku.
Već imam ostale komponente (SSD, napajanje 550W Bronze, 2x8GB DDR4 3200mhz, itd.), a među njima i stariju grafičku MSI N730K-2GD3H/LP.

Sada bi htio neki šestojezgreni procesor tako da sam mirniji što se tiče neke buduće nadogradnje jer računalo najviše koristim u poslovne svrhe odnosno Photoshop/Ilustrator dok igre rijetko igram i to ako bude onda su one manje zahtjevne.
Ono što me muči u toj nadogradnji je da li ići na procesor sa GPU ili kombinirati procesor bez GPU sa ovom grafičkom koju imam? Trenutno ne razmišljam još dodatno trošiti na grafičku zbog njihovih viših cijena, ali kada bi nešto i uzimao ako već moram onda bi to bila Asus GeForce GT1030 OC koja mi je cjenovno najprihvaljivija.

Hvala!

Ma kakva GT1030 za igranje, bacanje love, rađe ganjaj nešto rabljeno pa makar to bila neka r9 280x/380/380x, sve osjetno brže od te grafe koja je na razini integrirane vege11.
Za CPU + MBO best buy za te pare bi bio i5 10400F (oko 1.100kn) i H410 ploča (oko 450kn).

2 godine
ibme74 kaže...

Ma kakva GT1030 za igranje, bacanje love, rađe ganjaj nešto rabljeno pa makar to bila neka r9 280x/380/380x, sve osjetno brže od te grafe koja je na razini integrirane vege11.
Za CPU + MBO best buy za te pare bi bio i5 10400F (oko 1.100kn) i H410 ploča (oko 450kn).

Za sada mislim da ću ostaviti ovu svoju staru grafičku pa se nadam da će poslužiti svrsi dok ne nađem neku rabljenu ili dok se ne smiri stanje na tržištu grafičkih kartica.

A za CPU i MBO dvoumim se između tog Ryzena 1600AF i Intel i5-10400f. Iako mi Ryzen po recenzijama ima određene prednosti, a nekako mi i matične za AM4 imaju veći potencijal, barem što se tiče memorije. Tu se dosta spominje kombinacija 1600AF i ASRock B450M PRO4-F. Šta kažete?

8 godina

ako gledaš isključivo gaming - i5 10400f je brži CPu, bez obzira što si limitiran brzinom rama na H410/B460 pločama.

2 godine
ibme74 kaže...

ako gledaš isključivo gaming - i5 10400f je brži CPu, bez obzira što si limitiran brzinom rama na H410/B460 pločama.

Računalo najviše koristim u poslovne svrhe odnosno Photoshop/Ilustrator dok igre rijetko igram i to ako bude onda su one manje zahtjevne. Tako da mi gaming nije prioritet, naročito ne uz ovu trenutno grafičku.

Na ovu nadogradnju gledam više isključivo kao na najbolji trenutni omjer uloženog i dobivenog te da sam miran jedno vrijeme.

8 godina

za te aplikacije također trebaš što jači IPC i tu ti je i5 10400F opet bolji izbor

EDIT: ako već želiš na AMD rađe se protegni do barem R5 3600

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.5.2021 12:01 (ibme74).
2 godine
ibme74 kaže...

za te aplikacije također trebaš što jači IPC i tu ti je i5 10400F opet bolji izbor

EDIT: ako već želiš na AMD rađe se protegni do barem R5 3600

Razmišljao sam o toj opciji, ali onda prelazim budžet tako da ništa.

Za sada sam bliže i5-10400f (1077,00kn) što nije puno skuplje od Ryzen 5 1600AF (999,00kn).

Može neka najbolja opcija matičnih za ta dva procesora?

Čisto da vidim koliko će me financijski doći obje varijante. 

8 godina

Gigabyte H410M S2H V2 i Asrock AMD AM4 B450M PRO4-F

5 godina

trenutno imam 16 GB ram-a, to su 2 sticka po 8gb ddr4 2400 mhz. no za star citizen je 16 giga malo. jel ok da kombiniram još 1 modul od 16 GB sa sadašnjim jednim od 8GB? da je isto 2400 mhz? ili imate bolji savjet? hvala

matična je asrock ab350m sa samo 2 memory utora

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.5.2021 11:08 (Skullscar1989).
8 godina

Mozes, ali gledaj da je isti proizvođač i iste latencije.

5 godina

ove od 8 giga su adata 2400 mhz. uzeo sam kingston 16gb 2666, one bi trebale raditi ok sa adata. jedan od 8gb van a jedan ostaje sa 16 u paru. znam da ne bude 2666 nego 2400 ali ok. 

ma star citizen je gladan ram-a, 16 nije dosta jer igra povuče po 15 giga i onda krene trzanje i padanje fps jer nema više ram-a

8 godina

postoji mogućnost da ti ta dva sticka neće raditi u dual channelu zbog različitih latencija i ostalih specifikacija ram-a i tu možeš dodatno gubiš na performansama u igrama, za dual channel ti je uvijek preporučljivo uzimati dva identična stika.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.5.2021 15:28 (ibme74).
5 godina

znam ali frend koji radi u vacoom-u kaže da su adata i kingston jako slični i da bi sve trebalo raditi ok. a ako bude problema, idući mjesec uzmem još 16 od kingston-a i miran sam do vrag zna kad haha

8 godina

nisu bitni proizvodjaci nego specifikacije stickova, mogu biti od istog proizvodjaca ali ako su specifikacije skroz razlicite postoji mogucnost da nece raditi u dual channelu

5 godina

trebalo bi sve biti ok. znao budem sutra ili najkasnije prekosutra kad je dobijem

11 godina
Savjeti o nadogradnji računala

Htio bi početi upgradati računalo. Mislio sam početi sa novom matičnom i procesorom. Budzet mi je oko 2000 kuna za procesor i matičnu. Grafička izmedu 2000 i 3000 kuna.

PS.Trebam li upgradeat i napajanje?

Trenutačna konfiguracija:

Corsair PSU, 500W, CX Series

Grafička kartica VTX HD7870 2GB GDDR5 Black

Patriot Viper3,1600Mhz, 8GB (1x 8GB)

MSI Main Board Desktop iB75

Procesor Intel Core i5 3350P

Linkworld Gaming ATX Case

Bilo bi zgodno... Ali nije potrebno.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina

trebaš i ram pošto u ovoj konfi imaš DDR3, grafu ti sada ne vrijedi kupovati jer zbog mining ludnice im je dostupnost nikakva a ovo malo što ima je po 100-150% većoj cijeni nego prije.

11 godina

Što bi preporučio od kombinacije proca i matične? Je li ryzen 5 3500 dovoljan da ne bottlenecka grafu kad budem kasnije kupovao za oko 3 tisuće?

I hoće li napajanje biti problem?

Bilo bi zgodno... Ali nije potrebno.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.5.2021 13:46 (Frentt).
8 godina

nemoj uzimati cpu bez HT-a kad već ulažeš u platformu da ti duže traje, idi na R5 3600 ili i5 10400/11400.
Za napajanje - ovisi o grafi, kao ćeš uzimati nešto rastošnije nebi bilo loše uzeti novo i kvalitetnije napajanje pošto je ovo tvoje neki srednji rang po kvalitetni a predpostavljam da ima već i dosta godina "staža".

5 godina

upravo sam shvatio da imam 8 gb od adate a drugi stick je 8 od kingston. izvadio sam adatu i ubacio još 16 od kingstone. sve radi za sada haha

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice