Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.825.466
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
Stvar je vrlo jednostavna ryzen 5 3600 nije usko grlo za gpu ove do tipa rx 6700 i rtx 3060ti
Kupiš li 5600x dobit ćeš nešto fpsa ali to je ovisno od igre znači
igre nisu iste.
Tako da računat na 20 posto to mozeš objesit mačku o rep.
Gledajući dugoročno 5600x je jako upitan s obzirom da tako često izbacuju nove procesore.
Igraš li esport naslove fps provjeriš samo jednom da vidiš kako šljaka i možeš li postavke izmjenit za veću dobit.
Kasnije ga na off i chillaj.
Jer garantiram da ne planiraš uzimat rx6800 i jače ili rtx 3070ti i jače ukratko svaki glup potez je bacanje novca.
Realno za 2300 sigurno mozes naći 2k monitor, no ako poput mene nekad samo esport udaraš jesnistavno nema smisla...
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

ryzen 5 3600 ili 5500?  I koja bi bila best buy mATX ploča za taj proc do 600 - 700 kn.

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

R5 5500 i Giga B450M Gaming

14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Može još koji prijedlog ploče unutar budžeta (do 600 - 700 kuna) ili su razlike zanemarive pa nema potrebe ići na skuplje?

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ako nadjes za cca 600-650kn MSI B450 Tomahawk Max to bi bio best buy, ali i ona budzet giga ce odraditi posao.

14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Meni treba mATX a Tomahawk nema u toj dimenziji. Od  MSI-a u tom budžetu našao sam samo ove dvije.

https://www.racunala.hr/maticna-msi-b550m-pro-2xddr4-m2-sam4/181564/product/

https://www.racunala.hr/maticna-msi-b550m-a-pro-2xddr4-m2-sam4/181563/product/

 

20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Asrock B550m PRO4 ima dobru zvucnu alc 1220 i super vrm ako ti se proteže

 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

To su dvije najgore ploce ja bi rekao. Koja ce biti namjena racunala i namjeravas li neki upgrade ? U tom rangu do 700kn mATX B550 nema bas nista dobro, ako je PC za laganu upotrebu i ostat ce na tom ryzen 5500 onda bi se moglo uzet, ali na neki jaci cpu ja ne bi uzimao te jeftine ploce.

12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
mrgud1 kaže...

Meni treba mATX a Tomahawk nema u toj dimenziji. Od  MSI-a u tom budžetu našao sam samo ove dvije.

https://www.racunala.hr/maticna-msi-b550m-pro-2xddr4-m2-sam4/181564/product/

https://www.racunala.hr/maticna-msi-b550m-a-pro-2xddr4-m2-sam4/181563/product/

 

 Ako ti nije previše, odlična ploča https://www.racunala.hr/maticna-ploca-asus-prime-b550m-a/38445/product/

 

Ako je previše onda ova https://www.racunala.hr/maticna-ploca-gigabyte-b450m-gaming-ddr4-matx-s-am4/138056/product/ i za razliku uzmi neki bolji hladnjak za procesor

 

Ili kao što kažu, B550M PRO4 je isto tako dobar izbor.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 21:34 (FakeDeath).
20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ta Asus B550M A je uzas od ploče, najgori vrm u toj budget klasi i lošija zvučna alc 897, pored Asrock B550M Pro 4 nema kaj tražit.

 

 

 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
FakeDeath kaže...

 Ako ti nije previše, odlična ploča https://www.racunala.hr/maticna-ploca-asus-prime-b550m-a/38445/product/

 

Ako je previše onda ova https://www.racunala.hr/maticna-ploca-gigabyte-b450m-gaming-ddr4-matx-s-am4/138056/product/ i za razliku uzmi neki bolji hladnjak za procesor

 

Ili kao što kažu, B550M PRO4 je isto tako dobar izbor.

 ili cijenom nešto između, a bolja od sve tri - link

20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ali ostaje bez PCIe 4.0, zvucne su jako slične dok je vrm nešto bolji, nebi radi toga gubio PCIe 4.0 podršku..

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
Ako je za gaming potrebe ništa ne gubi.
Doslovno 3070 mi je bila uključena na pcie 3.0
Na testovima na 4.0 verziji razlika je bila smješna doslovno koji frame.
Radi dugotrajnosti pločeneka uzme kvalitetniju ploču.
Procesor nije neki potrošač tako da čak i hlađenje neće igrati neku veliku ulogu.
Doslovno svi mjenjaju računala kroz period max 7 godina.
Matična ako nije zadnji šrot za 350kn bez problema tera medium procesore kao od šale bez pregrijavanja.
Ljudi za gaming uzimali ryzen 5 3600 i onda ga stavljali na ploču od 200 eura, msm ne vidim poantu ništa on koristi vidit neće.
Trolate bezveze!
Novi komp sastavljen bio sa i7 7700k sa nekom jeftinjarom sad se nemogu sjetit kojom, eno komp sa rtx 2080 radi kao singerica.
Ne treba uzimat najjeftinije ali brate ne treba ni pretjerivati.
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pa bas ako se uzima ploca za vise godina bolje uzeti future proof sa svim modernim featureima. PCIe 4.0 igra i za brze SSD-ove, kod grafi iako sada nisu neke razlike vec na Adi Livelace ce se pokazati sa rtx 4080 pa naviše ili ako preskoci ovu seriju pa za dvije godine na iducoj, svakako ce taj PCIe 4.0 doci do izrazaja.

Vrm mu je ionako dobar za svaki proceosor.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
Sve te tehnologije su dobro došle ali u praksi dosta štekaju.
Gledaj si brzine ssd ova nakon nekog vremena opet padaju.
No prvo bi si prioriteno gledao za što koristim računalo.
A zadnja šljam ploča ako je ispravna će radit.
Ova s manom će rikunt pa makar došla 4k ili 400kn.
Osobno volim medium range. Sve ovo što govorite štima da je bolje naravno, no nije primarno.
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
Ne očekuj nikakvu razliku između pcie 3.0 i 4.0 na novim karticama.
Malo gledaj spec pa ćeš vidit da trenutno probija sitno 3090ti i to nekih 70mb msm.
Po najavama probijat će i 4090 sitno što je ne primjetno tek možda 4090ti uspije konkretno nešto.
A taj koji ima love za tu karticu definitivno ima i za ploču od 200e koja bi trebala biti oke za najjače procesore.
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ne razumijem kaj ti tepeš, prvo mi nije jasno gdje to pada brzina SSD-a, a drugo o kakvih ti 70mbs pricas da 3090ti probija pcie 3.0 i gdje si to procitao, a druga stvar je kaj se to ne gleda na taj nacin nego kroz postotak u fps gainu.

 

Daj mi linkove gdje si izvukao te podatke ili to ovako napamet bubaš 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2022 16:09 (Avalanche).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala


Ček ti hoćeš reći da tvoj ssd udara cijelo vrijeme max brzinom ?? Gledaj si postavke kartica i pogledaj popusnost njih i pcie 3.0 o tome pričam.
To da tepem je jako ružno, znaš nepotrebno je totalno.
Još nije izašla kartica koja bi imala 1tb propusnosti, blizu su i vjerojatno će to bit 4090ti
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Radi kao i svaki drugi SSD na deklariranim vrijednostima. Ne razumijem na sta si se isao referirati uopce povodom tog navoda? Da pcie 3.0 ssd-ovi zadrzavaju full brzinu a pcie 4.0 ne, kaj je glup zakljucak sam po sebi... 

 

A ovo za grafe, pa vidis i tu po testu da je to sa 3090 nekih 2% razlike, a sada zamisli 4090 koja ce biti 2x 3090 po snazi kako tvrde glasine, ici ce to na blizu 10%, sa 4090ti ovisi nez kolko ce ona biti jaca od 4090...

 

 Edit

 

A i ta 4090 ce za 2 godine biti mid range kako to ide i jako brzo ce se osjetiti veci pomak sa PCIe 4.0 i šteta ga izbjeci na ploči ako ju misli duze zadrzati

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2022 18:46 (Avalanche).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav,

 

trenutno imam:

 

Asrock Ab350m

Ryzen 3600

2x8 ddr4 2666Mhz

par ssd-a

rtx2060 6gb

napajanje Gigabyte 750w polumodularno

Monitor Aoc 32" 2k

 

Planirao sam prodati svoju grafičku i doplatiti za neku noviju, gledao sam

nešto u rangu rx6650xt, rtx 3060ti, rx6700xt.

Nisam nešto prezahtjevan korisnik ali bi htio da ipak novije igre nečto bolje rade nego na trenutačnoj.

Šta bi se isplatilo i šta bi se uklapalo u moju konfu.

 

thx

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
Radi dlss a bolja opcija nvidia.
Neznam s kojom cifrom raspolazes i da li trazis iskljucivo novo.
Jer za do 4000kn se sigurno da naći 3070 koja bi ti jako lijepo sijela na sve ovo s obzirom da izbora ima radije daj koju kunu vise ako ima sa većom garancijom.
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Koje kućište imaš? Pazi samo da stane unutra

 

Po meni najbolji izbor za 2K u trgovini

 

SAPPHIRE Radeon RX 6700 XT NITRO+, 12GB GDDR6 cca 4600kn

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.8.2022 20:39 (FakeDeath).
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
Slažem se također s kolegom.
Ovo su najbolje opcije ako je ovo u budzetu.
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Bero_ng95 kaže...
Radi dlss a bolja opcija nvidia.
Neznam s kojom cifrom raspolazes i da li trazis iskljucivo novo.
Jer za do 4000kn se sigurno da naći 3070 koja bi ti jako lijepo sijela na sve ovo s obzirom da izbora ima radije daj koju kunu vise ako ima sa većom garancijom.

 

a ovisi uopce koliko mogu dobiti za moju rtx2060, stavio sam je u procjene.

Iskreno najradije bi novo iz dućana, tih nekih 4500kn koliko su rtx3060ti ili rx6700 mi je debelo maximum.

 

 

FakeDeath kaže...

Koje kućište imaš? Pazi samo da stane unutra

 

Po meni najbolji izbor za 2K u trgovini

 

SAPPHIRE Radeon RX 6700 XT NITRO+, 12GB GDDR6 cca 4600kn

 Imam ovo kućište ali mi nije jasno kak je cijena tog kučišta skočila sa 400kn koliko sam ga ja platio na 900kn

https://www.futura-it.hr/kuciste-thermaltake-versa-j24-tempered-glass-rgb-edition-ca-1l7-00m1wn-01/112477/product/

20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

3060 ti all day all night... Iste performanse na 1440p uz daleko bolje ray tracing mogucnosti na 3060ti plus DLSS, drsjveri i svi ostali featuri na Nvidia-i.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.8.2022 20:56 (Avalanche).
 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
4500max oke realno malo bolji modeli obi kartica koštaju toliko. 6700xt je nešto malo jača čak i kad se dlss upali.
No ne u svim igrama, nezz kakva je situacija sa driverima kod amd a.
Ja nisam pametan šta da uzmeš jer je toliko blizu.
Osobno bih prije uzeo 3060ti ali samo radi prijašnjeg lošeg iskustva sa amd om a takav savjet nije realan.
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
20 mjeseci
protjeran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Bero_ng95 kaže...
 6700xt je nešto malo jača čak i kad se dlss upali.

 Nemoj pricat bedastoće, na prosloj strani sam ti zaljepio test dimsu iste, sa DLSS je 3060ti debelo jača.

 

10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala
U međuvremenu sam pisao komentar...
Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Bero_ng95 kaže...
4500max oke realno malo bolji modeli obi kartica koštaju toliko. 6700xt je nešto malo jača čak i kad se dlss upali.
No ne u svim igrama, nezz kakva je situacija sa driverima kod amd a.
Ja nisam pametan šta da uzmeš jer je toliko blizu.
Osobno bih prije uzeo 3060ti ali samo radi prijašnjeg lošeg iskustva sa amd om a takav savjet nije realan.

 Na pocetku me nekak vuklo da probam radeon nakon dugo godina ali nekak mi djeluje nvidia mozda logicnija odluka

Avalanche kaže...
Bero_ng95 kaže...
 6700xt je nešto malo jača čak i kad se dlss upali.

 Nemoj pricat bedastoće, na prosloj strani sam ti zaljepio test dimsu iste, sa DLSS je 3060ti debelo jača.

 

 

 Da, baš sam tu usporedbu našao i ja i na 1440p djeluju stvarno priblizno jednako.

DLSS joj je definitivno prednost koliko citam, a radeonu više memorije.

Što se tice drivera na nvidiji nisam dosad imao previše problema, za amd nemam pojma kakva je sad situacija

znam da je prije bilo nešto problema

 

 

20 mjeseci
protjeran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Te price o memoriji slobodno zanemari, na 1440p nema nikakve veze jel 8GB ili 12GB, meni je na 4k potrosnja vrama isla do 9GB a gdje ti nebi imao dosta na dosta slabijoj rezoluciji.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.8.2022 21:13 (Avalanche).
 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice