Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.232
|
čitano: 3.819.681
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ako bi uzeo 3900x, hrpa B450 ploča je testirano i radi vrhunski s njim. Sad ovisi koliko se cjenovno možeš ispružiti. Osim ako ti ne treba PCIe 4.0 ili planiraš jači overclocking, onda pucaš na x570. B550 su novije, ali za njima nema potrebe jer su b450 već testirane i rade provjereno dobro. Koji ti je budžet/use case

 
0 0 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
encoding kaže...

Ako bi uzeo 3900x, hrpa B450 ploča je testirano i radi vrhunski s njim. Sad ovisi koliko se cjenovno možeš ispružiti. Osim ako ti ne treba PCIe 4.0 ili planiraš jači overclocking, onda pucaš na x570. B550 su novije, ali za njima nema potrebe jer su b450 već testirane i rade provjereno dobro. Koji ti je budžet/use case

 Nemam potrebe za pcie 4.0, overclocking me takoder ne zanima na ryzenu, tako da mi od ploce ne treba nista specijalno osim da ima barem min 8xhdd sata portova i 3xm2 konektora ako je moguce, Hvala!

3 godine
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

CPU: AMD FX-4320  Vishera 32nm Technology
RAM:8,00GB Single-Channel DDR3 @ 799MHz (11-11-11-28)
Motherboard: ASRock 970 Extreme3 R2.0 (CPUSocket)
Graphics: 2590G5 (1920x1080@60Hz)
2047MB NVIDIA GeForce GTX 750 Ti (ASUStek Computer Inc)
Storage: 931GB Western Digital WDC WD10PURX-64E5EY0 (SATA )

 

Trebam savjet za navedenu konfiguraciju- kako je najbolje upgradeat za gaming - budget je nekih 2200-2500 za upgrade, stavio bih SSD barem 250 GB.

Hvala puno

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
KrabaKurtonni kaže...

CPU: AMD FX-4320  Vishera 32nm Technology
RAM:8,00GB Single-Channel DDR3 @ 799MHz (11-11-11-28)
Motherboard: ASRock 970 Extreme3 R2.0 (CPUSocket)
Graphics: 2590G5 (1920x1080@60Hz)
2047MB NVIDIA GeForce GTX 750 Ti (ASUStek Computer Inc)
Storage: 931GB Western Digital WDC WD10PURX-64E5EY0 (SATA )

 

Trebam savjet za navedenu konfiguraciju- kako je najbolje upgradeat za gaming - budget je nekih 2200-2500 za upgrade, stavio bih SSD barem 250 GB.

Hvala puno

 

 Ne moze se tu nesto previse a da je isplativo.. teoretski mozes uzet neki fx83xx i polovnu rx570 i još 8gb rama al ne vrijedi to radit, i dalje nece bit bajno za igranje. Sad imaš u adm ryzen bundlove r5 3600 , b450 ploca i 16gb rama za 2700kn..uzmi to i ustedi onda za grafu jos malo i prodaj to sto imas za kolko mozes, dodaj ušteđenom za grafu i riješio si

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Eventualno ovako:

 

1600 AF - 875kn

Asrock b450 pro4 - 605kn

2x8gb patriot viper 3200mhz - 599kn

Polovna rx470 ili rx570 - 400kn

 

Kakvo napajanje imaš? Da se izbacit pločica rama u korist napajanja ili SSD-a + ako se može prodati kaj iz trenutne konfiguracije. 

Može se i 200kn jeftinija matična kupit, ali ja ne bih. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.6.2020 20:08 (pavlovs_dog).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Te grafe po 400kn ce cekat do bozica

3 godine
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Da ne kršim pravila foruma, koliko shvacam bolje bi mi bilo startati od početka - financije nisu problem ali zanima me ipak u kojem rangeu se nalaze komp koji moze pokretati vecinu današnjih naslova na high/ odnosno u kojem rangeu bi bio ovaj bundle Ryzenov pa da slozim u takvoj temi nešto?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Danas su na njuškalu bila 4 komada u rasponu od 450 do 550kn. Čak i jedan strix model. Prije nepunih mjesec dana tip je prodavao 50+ komada po 400kn. To je realna cijena takve kartice bez garancije.

 

*edit - ako se radi o 1080p/60hz oko 4000kn

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.6.2020 21:40 (pavlovs_dog).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

ima netko ideju kako bi se dodao support za 4. monitor na mini picek (dakle nema pci-e slot), a koji ima podršku za samo 3 monitora (UHD 630 GPU)..

naravno zanima me neko budget rješenje, ne nešto tipa eGPU i sl..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
nine kaže...

ima netko ideju kako bi se dodao support za 4. monitor na mini picek (dakle nema pci-e slot), a koji ima podršku za samo 3 monitora (UHD 630 GPU)..

naravno zanima me neko budget rješenje, ne nešto tipa eGPU i sl..

 Usb to HDMI. Nešto ovakvo:

https://www.links.hr/hr/adapter-delock-usb-c-m-na-hdmi-z-alt-nacin-rada-4k-60hz-crni-200300376

 

Ali nikad to nisam radio pa ne znam ograničenja. (Dal mora biti USB 3, USB c, dal ovisi o već spojenim monitorima....)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

dobiti extra interface nije problem, ima i hrpa splittera sa kojima to šljaka, problem je dobiti support za 1 extra monitor.. ima puno raznih sličnih adaptera, npr. kod startechovog sam našao u descriptionu da svejedno ne možeš ići preko limita gpu-a..

BTW probao sam sa splitterom i čak se 4. monitor (tj. projektor u ovom slučaju) vidi u windozerima, ali se ne može na njega extendati bez da isključiš jedan od drugih monitora.. jasno GPU ima support za do 3 komada. čak i manualno prebacivanje u winsima ne bi bilo problem da se ne razleti konfiguracija monitora kod reboota, na način da primarni monitor izgubi sliku a projektor dobije. ovako bi trebalo projektor svaki put preštekavati kada bi ga se koristilo, a to je bar 3 puta tjedno, dakle no-go..

 

EDIT: našao sam što sam tražio, pa evo link ako nekoga zanima: https://www.startech.com/de/en/AV/display-and-video-adapters/USB-Video-Adapters/usb-3-to-hdmi-adapter~USB32HDPRO

..ovo dela kao extra gpu, ne kao adapter, a može ih se do 3 komada na jedno računalo spojiti, pa tako dobiti support do 6 monitora..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.6.2020 13:30 (nine).
5 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Deda666 kaže...
encoding kaže...

Ako bi uzeo 3900x, hrpa B450 ploča je testirano i radi vrhunski s njim. Sad ovisi koliko se cjenovno možeš ispružiti. Osim ako ti ne treba PCIe 4.0 ili planiraš jači overclocking, onda pucaš na x570. B550 su novije, ali za njima nema potrebe jer su b450 već testirane i rade provjereno dobro. Koji ti je budžet/use case

 Nemam potrebe za pcie 4.0, overclocking me takoder ne zanima na ryzenu, tako da mi od ploce ne treba nista specijalno osim da ima barem min 8xhdd sata portova i 3xm2 konektora ako je moguce, Hvala!

Sve je stvar prioritizacije: trebaš li USB 3.1 Gen 2 portove, dual GPU setup, više od 64GB RAM-a, 8 SATA portova koje si naveo?

 

Jer recimo za 1300kn imaš MSI Gaming Pro Carbon koji ima 6 SATA portova i 2 M2 porta, dodatno se može proširiti PCIe karticom, ali onda ovisi dal ih trebaš za RAID ili samo storage... također 4x 3200MHz DDR4 slota, ima USB 3.1 Gen 1 i Gen 2 portove (gen 2 ima 1)

 

Ako imaš novaca bolje je otići na X570, ne zbog PCIE 4.0 nego zbog popratnih stvari tipa 8x SATA portova, 3x M2 porta, ali to će te koštati :)

ASUS ROG Crosshair VIII Hero WiFi - 2 M2 porta, 8 SATA portova 4500kn

MSI Prestige X570 Creation - 4 (2+2) M2 porta, 6 SATA portova 4500kn

MSI MEG X570 Godlike - 5 (3+2) M2 portova, 6 SATA portova 5400kn

 

Ove koje imaju + nativno imaju manji broj M2 portova, ali uz MBO dobiješ PCIe karticu s još 2 porta. Tu bi trebalo istražiti kolika je propusnost i RAID mogućnosti. Vjerujem dovoljna za svakodnevnu upotrebu, ali ako imaš neke top tier SSD-ove, zadnje što želiš je da ih matična koči.

 

EDIT:

U biti sad sam našao ploču koja ima sve:

3x M2, 8x SATA

Asrock X570 Taichi - 2600kn

 

Nisam baš čitao recenzije o njoj, nije razvikana ko Asus ili MSI, ali ima portove... 

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.6.2020 15:14 (encoding).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
pavlovs_dog kaže...

Danas su na njuškalu bila 4 komada u rasponu od 450 do 550kn. Čak i jedan strix model. Prije nepunih mjesec dana tip je prodavao 50+ komada po 400kn. To je realna cijena takve kartice bez garancije.

 

*edit - ako se radi o 1080p/60hz oko 4000kn

 Onda su se jako popravili u zadnjih 2 mjeseca, ja sam prije manje od 2mj trazio takvu i nigdje ispod 600kn bez garancije

13 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozz drustvo,

 

htio bih naime mijenjati procesor, a samim tim i platformu obzirom da mi trenutni CPU pravi prilican bottleneck za 2080. Razmisljao sam o Z390 s 9700K procesorom. Preporuka neke maticne ploce s vase strane i da li je uopste isplativo mijenjati trenutni?

Iskljucivo gaming je u pitanju. Bacio sam oko na ovu posto je nekako budget-friendly a opet obecava:

 

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z390-GAMING-PLUS

 

ili da jednostavno zadrzim maticnu i idem na 7700k?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

AMD kategorički odbijaš iz principa ili ima neki razlog?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Princip moze se reci, cijeli zivot sam s Intelom u ove 34 godine : ))

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

Princip moze se reci, cijeli zivot sam s Intelom u ove 34 godine : ))

 

savjet - ne budi rob firmi/proizvođača jer ti ništa ne poklanjaju i sve plaćaš lovom iz svoga džepa, zato kupuj ono što daje najviše za lovu koju imaš a to je trenutno nenadjebivo AMD 

13 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

Moj PC  
1 1 hvala 1
10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

 Ja bi na tvom mjestu onda gledao 10600K + Z490 ploca, to bi vjerovatno ispalo i jeftinije od 9700k/z390 kombinacije.

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

to se ne zove navika nego ne voditi brigu o svojim financijama, al dobro

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
hahhaajaads kaže...
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

 Ja bi na tvom mjestu onda gledao 10600K + Z490 ploca, to bi vjerovatno ispalo i jeftinije od 9700k/z390 kombinacije.

 

nixass kaže...
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

to se ne zove navika nego ne voditi brigu o svojim financijama, al dobro

 

Vidis, ovaj gornji post je recimo dosta koristan bio dok tvoja financijska briga nema apsolutno nikakvo uporiste u mom slucaju. Stoga, ako nemas nesto konstruktivno za izloziti, pusti molim te mene i moj budzet i moje navike. Gledaj svoje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2020 23:45 (infeqt0r).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

 Ako ti lova nije problem onda svakako ici na 9700K, nije bilo ni potrebe postavljati pitanje.

Ukoliko lova igra ulogu onda ici na 7700K ili 8700, zavisi na sta naletis u smislu ponude i cijena.

 

9700K ce sigurno gurati tu 2080 bez problema jer u gamingu odlican ali opet zavisi na kojoj rezoluciji igras i koliki je refresh na monitoru. 

Ukoliko igras na 1440p ili 2160p onda ti proc i nije bas toliko relevantan jer graficka odradi vecinu posla pa mozes komotno ici i na 7700. 

Ukoliko ganjas sto vise slicica na FHD onda idi na 9700 i to je to 

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...
hahhaajaads kaže...
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

 Ja bi na tvom mjestu onda gledao 10600K + Z490 ploca, to bi vjerovatno ispalo i jeftinije od 9700k/z390 kombinacije.

 

nixass kaže...
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

to se ne zove navika nego ne voditi brigu o svojim financijama, al dobro

 

Vidis, ovaj gornji post je recimo dosta koristan bio dok tvoja financijska briga nema apsolutno nikakvo uporiste u mom slucaju. Stoga, ako nemas nesto konstruktivno za izloziti, pusti molim te mene i moj budzet i moje navike. Gledaj svoje.

 Pa ti si počeo sa anegdotom i osjećajem.

Pošto anegdote i osjećaji nisu argumenti onda ima smisla uoozoriti na to i svejedno preporučiti ono što ima smisla, a ne po navici

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ma ne shvati pogresno, cilj mi je samo iskoristiti ovu 2080 na najbolji moguci nacin. Zahvaljujem se na postu iznad, ali i dalje sam u dilemi koju maticnu uzeti jer bih ipak isao na 9700K da se osiguram za buducnost da tako kazemo. Trenutno na ovoj platformi mogu jedino 7700K uzeti i to bi bio maksimum i ne znam koliko bi to predstavljalo balans za 2080. Mogu komponente doduse i na rate uzeti, samo u dilemi sam da li da uzmem 7700K ili da jednostavno idem na jedan 9700K gdje bih naravno novu plocu morao uzeti, a trenutnu MBO + CPu prodati. Cilj je da se iskoristi snaga 2080, tj. da CPU ne bude bottleneck.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

...i dalje sam u dilemi koju maticnu uzeti jer bih ipak isao na 9700K da se osiguram za buducnost da tako kazemo. Trenutno na ovoj platformi mogu jedino 7700K uzeti i to bi bio maksimum...

kako ti je na sadašnjoj ploči maksimum 7700k problem, mogao bi biti i na novoj jer nakon 9700k na z390 praktično nemaš nekog prostora za upgrejd

bolja ti je opcija 10600K + Z490 jer ćeš imati vrlo slične ili čak bolje perfomanse od 9700k, a mogućnosti upgrejda su daleko bolje u 10xxx seriji, ali i budućoj koja bi trebala podržavati 4gen pcie na tim z490 pločama

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
infeqt0r kaže...

Jasno da jeste, medjutim ne mogu zamisliti AMD. Neko ko ima dugogodisnje iskustvo s Intel/Nvidia kombinacijom ne mijenja tako lako navike. Ja sam upravo jedan takav, a ni ne gledam previse cijenovnu razliku i spreman sam izdvojiti novac za ono sto zelim.

 

i770K ili 9700K da izvuku potencijal 2080?

 

Međutim, još teže se može zamisliti da postoji neko ko će prepakirani proizvod, u ovom slučaju intel cpu, platiti toliko koliko ćeš ti platit.

Ne možeš vjerovat kak su ljudi blesavi i kak je taj intel tata i mama kad je u pitanju "šišanje ovaca".

Btw

Ovak vjernu publiku nemaju ni HDZ-SDP partije. 😂

 

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Procesor star dvije godine kao osiguranje za budućnost. Kaj sve neću pročitati ovdje. Ako si već toliki fanboy daj bar odi na 10700k. Cijena je tu negdje. Debelo preplaćenih 3500kn.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2020 11:39 (pavlovs_dog).
 
6 0 hvala 1
11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Nemojte sad da jadan covik pozali sto st pitao kako ce nadodgradit komp. 

Voli Intel, wau nevidjeno,pa bolje da trosi za proc nego drogu ili neku glupost.  

Ako nesto nekog veseli, a tako je dostupno, nek roka.

 

ps. ontopic, nekad je promjena u zivotu, pozeljna i dobra, kao npr AMD sada. 

pozz :)

coffe,coffe,coffe.....
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Stvar je u tome što će sa 10700k i z490 pločom imat iste preformanse na 2k monitoru (ili unutar 5%) nego da uzme za trećinu cijene b450 i r5 3600.

Al čovjek hoće i intel "i fučkaj ga sad" 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2020 16:42 (Rhodin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Rhodin kaže...

Stvar je u tome što će sa 10700k i z490 pločom imat iste preformanse na 2k monitoru (ili unutar 5%) nego da uzme za trećinu cijene b450 i r5 3600.

Al čovjek hoće i intel "i fučkaj ga sad" 

 pa da, na 2k je trenutno razlika minimalna

no slika dolje testova na 780p pokazuje da je razlika dosta veća

 

to pak najavljuje kakvo će stanje biti kad dođu jače gpu, jer ako uzima procesor za 'budućnost', onda valjda računa sa nekim upgrejdom grafike s kojom će se i na 2k bolje pokazati ova razlika 

ne da je tih 20-ak posto isplativo razlike u cijeni, no njega za cijenu očito nije briga

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice