Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

poruka: 26
|
čitano: 27.634
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Pozdrav svim forumašima,
ovako, sad uskoro završavam osmi razred i moram odabrati zanjimanje što želim upisati. 
Kako su elektronski upisi i vidim već sad koji sam na listima , imam dilemu, neznam što upisati.
Tehničar za mehatroniku, tehničar za računalstvo ili rač. tehničar za strojarstvo.
Među prvima sam u svim listama i mogu bilo koje upisati, nemojte mi govorit da odaberem što me najviše zanima jer ja ni sam neznam
najbolje što bih htio. Može li me tko savjetovati, što se ući u pojedinim zanimanjima, koji su kasnije poslovi, mogućnost zapošljavanja,
koje znanje dobivam, u kojim područjima se sve može raditi, koji fakulteti se mogu upisati, čim više tim bolje.  
Što je najbolje upisati?
Nadam se da ću se uz vašu pomoć lakše odličiti, hvala unaprijed{#} 

Bitch please
10 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

dajte ljudi pomagajte...

Bitch please
11 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Bilo bi dobro da si napisa grad, al nema veze... Ugl. u Splitu u mehatronici je matematika 3 puta tjedno, a ovo ostalo 4 puta. Također imaš više "kul" predmeta. Tako da ti ja preporucam mehatroniku.

disleksija 1590
10 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
Mslv41 kaže...

Bilo bi dobro da si napisa grad, al nema veze... Ugl. u Splitu u mehatronici je matematika 3 puta tjedno, a ovo ostalo 4 puta. Također imaš više "kul" predmeta. Tako da ti ja preporucam mehatroniku.

Koje su mogućnosti kasnijeg zapošljavanja , tj. više me zanima što se kasnije radi s tom završenom školom?

Bitch please
10 godina
neaktivan
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Ovako 8 sam razred i neznam što upisati tj. imam dilemu.

Imam između 55-56.5 bodova te sam na prvo mjesto stavio tehničar za računalstvo.

E sad ja nemam blage veze o školi te što se uči a mene zanima jel teško.

Fizika.Kemija,Matematika.....

10 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Može li mi itko pomoći oko odabira? Molio bih nekog da mi objasni koja je razlika između tehničara za računalstvo i tehničara za mehatroniku i koji se kasnije u kojem zanimanju rade poslovi ili kakvi fakulteti se mogu upisati, hvala

Bitch please
10 godina
neaktivan
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

pooooomoć za 2 dana se zaključavaju liste

12 godina
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Evo ja zavrsio 1 razz teh za strojarstvo,i upisi ono sto te zanima i koristi google a ne da ti drugi objasnjavaju sto s kojim smjerom radis.

14 godina
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Ovako :)

 

Zavrsio sam prvi raz računalnog tehničara za strojarstvo. Mnogi u mom razredu su se zapravo zbunuli i upisali ovaj smjer greškom.

 

Računalni tehničar u ovom smjeru je samo zato sto se koristi računalo (autoCad dizajniranje, catia i slicni programi). To ti je kao ono u nekim dokumentarcima kad imas kompjutorske prikaze nekih stvari. Npr praviš nacrt nekog stroja, i ne radiš to kao prije 20ak godina, na papiru, nego na računalu.

 

 

 

Po meni jako zanimljiv smjer, nije teško, vidim budučnost :) ali kažem ti, smjer nema veze sa procesorima, matičnim pločama i RAMima, nego sa dinamikom, statiko, elektrokemijom, alatima, elementima strojeva, materijalima i slicnim stvarima u strojarstvu.

 

 

Tehničar za računalstvo... to je ono što je pola mog razreda mislilo da su upisali. Servisirati računala, raditi u njima, a ne na njima :)

 

Jednostavan opis kopiran sa weba:

 

Sastavlja, servisira i održava sklopovsku opremu ili hardver računala te instalira gotove programe u računalo. Nabavlja komponente za računalo (matičnu ploču, tvrdi disk, grafičku karticu, disketnu jedinicu) i provjerava njihovu ispravnost prije ugradnje, te priprema i pomoćni materijal (vodove za priključak, ispravljače i sl.). Tehničar za računalstvo održava, servisira i otklanja neispravnosti na računalu. Bavi se i dogradnjom dodatne opreme i proširivanjem rada računala, npr. proširenjem memorije, spajanjem modema i sl. Za održavanje računalnih uređaja nužna su stručna znanja iz elektrotehnike i ostalih tehničkih područja - tehničko crtanje i dokumentiranje, osnove elektrotehnike, elektrotehnički materijali i komponente, mjerenja u elektrotehnici te finomehanička tehnika. Važno je stalno stručno usavršavanje. Ovi poslovi zahtijevaju dobar vid na blizinu, sposobnost prostornog predočavanja i spretnost prstiju pri rukovanju sitnim komponentama. Radi znatnog naprezanja vida, osobe koje imaju poteškoća s vidom ne mogu obavljati navedene poslove. Ujedno je poželjna i sposobnost rješavanja tehničkih problema, urednost i savjesnost u radu.

 

 

Računalni tehničar uči ovakvo nešto:

 

AutoCad AutoCad
 
Rešetkasti nosač /mehanika/ Rešetkasti nosač /mehanika/
 
udžbenik elemenata strojeva udžbenik elemenata strojeva
 

A tehničar za računalstvo ovakvo:

 

Tehničar za računalstvo Tehničar za računalstvo
 

 

 

Sami odlučite šta vas više zanima, ali po mom sudu je bolja škola RTS, jednostavno zato sto mislim da sve sto naucis u 4 godine Tehničara za računalstvo zapravo možeš i sam naučit ovdje na forumu, možda i bolje ovdje nego u školi. A i već sada večina srednjoškolaca zna podić sustav, zamjenit ram, disk i slično....tako da :S

 

Neznam kako je kod tehničara za računalstvo, ali računalni tehničari imaju gimnazijski program matematike :D uspješna trica izvučena

Sretno dečki u srednjoj školi {#}

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.6.2013 17:36 (nul-3).
14 godina
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
Mslv41 kaže...

Bilo bi dobro da si napisa grad, al nema veze... Ugl. u Splitu u mehatronici je matematika 3 puta tjedno, a ovo ostalo 4 puta. Također imaš više "kul" predmeta. Tako da ti ja preporucam mehatroniku.

A RT gimnazijski program, 4 sata tjedno (bilo u prvoj godini) 4 godine :S

 

A ovo s kul predmetima je smješno

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
14 godina
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

4 sata matematike kroz cijelo školovanje

 

Evo dosta informacija o zanimanju računalni tehničar u strojarstvu na stranici škole :)

 

http://ss-strojarska-tehnicka-os.skole.hr/upload/ss-strojarska-tehnicka-os/images/newsimg/168/File/Tehnicari2013.pdf

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
11 godina
neaktivan
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Koja je onda razlika u poslu izmedu tehnicara za racunalstvo i elektrotehnicara?Ja sam mislio da je opis posla koje si ti naveo (nul-3) vezan za elektrotehnicara?Hmm,mozda zato sto u nasoj skoli postoje smjerovi Racunalni tehnicar u strojarstvu i elektrotehnicar.E sad, ovaj prvi (ETS) je isti kao i u nas,ali tehnicar za racunalstvo je isti kao u nas elektrotehnicar!Confused!!

14 godina
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
Square Enix kaže...

Koja je onda razlika u poslu izmedu tehnicara za racunalstvo i elektrotehnicara?Ja sam mislio da je opis posla koje si ti naveo (nul-3) vezan za elektrotehnicara?Hmm,mozda zato sto u nasoj skoli postoje smjerovi Racunalni tehnicar u strojarstvu i elektrotehnicar.E sad, ovaj prvi (ETS) je isti kao i u nas,ali tehnicar za racunalstvo je isti kao u nas elektrotehnicar!Confused!!

 

Elektrotehnicar:

 

Obavlja poslove tehničkog projektiranja, proizvodnje i kontrole različitih elektrotehničkih proizvoda. Može raditi u pripremi razvojne tehnološke i operativne dokumentacije proizvoda u raznim telekomunikacijskim poduzećima, elektroindustriji i elektroprivredi. Uz pomoć drugih stručnjaka izrađuje sheme, sastavlja tehničke proračune i izrađuje crteže dijelova nekog elektrotehničkog uređaja; određuje način, potrebne materijale te odgovarajuće alate i strojeve za izradu određenog proizvoda; konstruira i montira složene uređaje te obavlja ispitivanja i kontrolu elektrotehničkih proizvoda i njihovih dijelova. Također, može raditi na održavanju elektroenergetskih strojeva, uređaja i opreme; planiranju, konstruiranju i praćenju izgradnje električnih mreža te na ispitivanju i održavanju električnih generatora, energetskih transformatora i agregata. Poslovi uključuju i popravak neispravnih uređaja i elektrotehničkih aparata. U radu je važna sposobnost analitičkog mišljenja i rješavanja tehničkih problema, razvijena motorika ruku i prstiju, spretnost, sistematičnost, preciznost. Zapreke u obavljanju poslova su smetnje vida i sluha, nemogućnost raspoznavanja boja, epilepsija, znojenje ruku.

 

Teh. za rač:

 

Sastavlja, servisira i održava sklopovsku opremu ili hardver računala te instalira gotove programe u računalo. Nabavlja komponente za računalo (matičnu ploču, tvrdi disk, grafičku karticu, disketnu jedinicu) i provjerava njihovu ispravnost prije ugradnje, te priprema i pomoćni materijal (vodove za priključak, ispravljače i sl.). Tehničar za računalstvo održava, servisira i otklanja neispravnosti na računalu. Bavi se i dogradnjom dodatne opreme i proširivanjem rada računala, npr. proširenjem memorije, spajanjem modema i sl. Za održavanje računalnih uređaja nužna su stručna znanja iz elektrotehnike i ostalih tehničkih područja - tehničko crtanje i dokumentiranje, osnove elektrotehnike, elektrotehnički materijali i komponente, mjerenja u elektrotehnici te finomehanička tehnika. Važno je stalno stručno usavršavanje. Ovi poslovi zahtijevaju dobar vid na blizinu, sposobnost prostornog predočavanja i spretnost prstiju pri rukovanju sitnim komponentama. Radi znatnog naprezanja vida, osobe koje imaju poteškoća s vidom ne mogu obavljati navedene poslove. Ujedno je poželjna i sposobnost rješavanja tehničkih problema, urednost i savjesnost u radu.

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
10 godina
neaktivan
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

koliko je fizika teška kod tehničara za računalstvo i škola jel općenito teška i imali puno crtanja

potrebna mi je pomoć HITNO

14 godina
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
Dallape kaže...

koliko je fizika teška kod tehničara za računalstvo i škola jel općenito teška i imali puno crtanja

potrebna mi je pomoć HITNO

Crtanja nema puno, dva sata tjedno kroz prvu godinu.

 

Kod nas je to bilo jedan zajednicki i dva u grupama (RT)

 

 

Fizika je jednaka u svim tehničarskim programima, 2 sata tjedno kroz četiri godine po dosadašnjem programu.

Nije teško

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
11 godina
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

Od ove godine jel ima ili ne u tesli tehničar za računalstvo

11 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
nul-3 kaže...
Square Enix kaže...

Koja je onda razlika u poslu izmedu tehnicara za racunalstvo i elektrotehnicara?Ja sam mislio da je opis posla koje si ti naveo (nul-3) vezan za elektrotehnicara?Hmm,mozda zato sto u nasoj skoli postoje smjerovi Racunalni tehnicar u strojarstvu i elektrotehnicar.E sad, ovaj prvi (ETS) je isti kao i u nas,ali tehnicar za racunalstvo je isti kao u nas elektrotehnicar!Confused!!

 

Elektrotehnicar:

 

 

Teh. za rač:

 

 

Hvala na detaljnom odgovoru!Koja si ti skola,koji grad?I samo jos jednu stvar da razjasnimo.Navesti cu nastavni plan elektrotehnicara i racunalnog tehnicara u strojarstvu da usporedimo smjerove jer mi se nekako cini je vas teh. za rac. u nas obicni elektrotehnicar.Evo programa:

 

Elektrotehnicar

 

- Hrvatski

- Strani jezik

- Povijest

- Zemljopis

- Politika i gospodarstvo

- Tjelesni

- Vjeronauk

- Matematika

- Fizika

- Kemija

- Biologija

- Racunalstvo

- Tehnicko crtanje i dokumentiranje

- Osnove elektrotehnike

- Mjerenja u elektrotehnici

- El. materijali i komponente

- Automatsko vođenje procesa

- Radioničke vježbe

- Električni sklopovi

- Digitalna elektronika

- Finomehanička tehnika

- Električni strojevi i uređaji

- Informacije i komunikacije

- Elektronička instrumentacija

- Mikroračunala

- VF sklopovi i sustavi

 

Racunalni tehnicar u strojarstvu

 

- Hrvatski

- Strani jezik

- Povijest

- Zemljopis

- Vjeronauk

- Politika i gosp.

- Tjelesni

- Matematika

- Fizika

- Kemija

- Strojarske konstrukcije

- Racunalstvo

- Tehnicko crtanje

- Upravljanje i regulacija

- Tehnička mehanika

- Tehnički materijali

- Tehnologija obrade i sastavljanja

- Elementi strojeva

- Termodinamika

- Hidraulika i pneumatika s praktikumom

- Toplinski strojevi i uređaji

- Hidra. i pneu. strojevi i uredaji

- Elektrotehnika

- Racunalom upravljani num. strojevi

- Alati i naprave

- Kontrola kvalitete

- Vođenje proizvodnih procesa racunalom

- Prakticna nastava

14 godina
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
Square Enix kaže...
nul-3 kaže...
Square Enix kaže...

Koja je onda razlika u poslu izmedu tehnicara za racunalstvo i elektrotehnicara?Ja sam mislio da je opis posla koje si ti naveo (nul-3) vezan za elektrotehnicara?Hmm,mozda zato sto u nasoj skoli postoje smjerovi Racunalni tehnicar u strojarstvu i elektrotehnicar.E sad, ovaj prvi (ETS) je isti kao i u nas,ali tehnicar za racunalstvo je isti kao u nas elektrotehnicar!Confused!!

 

Elektrotehnicar:

 

 

Teh. za rač:

 

 

Hvala na detaljnom odgovoru!Koja si ti skola,koji grad?I samo jos jednu stvar da razjasnimo.Navesti cu nastavni plan elektrotehnicara i racunalnog tehnicara u strojarstvu da usporedimo smjerove jer mi se nekako cini je vas teh. za rac. u nas obicni elektrotehnicar.Evo programa:

 

Elektrotehnicar

 

- Hrvatski

- Strani jezik

- Povijest

- Zemljopis

- Politika i gospodarstvo

- Tjelesni

- Vjeronauk

- Matematika

- Fizika

- Kemija

- Biologija

- Racunalstvo

- Tehnicko crtanje i dokumentiranje

- Osnove elektrotehnike

- Mjerenja u elektrotehnici

- El. materijali i komponente

- Automatsko vođenje procesa

- Radioničke vježbe

- Električni sklopovi

- Digitalna elektronika

- Finomehanička tehnika

- Električni strojevi i uređaji

- Informacije i komunikacije

- Elektronička instrumentacija

- Mikroračunala

- VF sklopovi i sustavi

 

Racunalni tehnicar u strojarstvu

 

- Hrvatski

- Strani jezik

- Povijest

- Zemljopis

- Vjeronauk

- Politika i gosp.

- Tjelesni

- Matematika

- Fizika

- Kemija

- Strojarske konstrukcije

- Racunalstvo

- Tehnicko crtanje

- Upravljanje i regulacija

- Tehnička mehanika

- Tehnički materijali

- Tehnologija obrade i sastavljanja

- Elementi strojeva

- Termodinamika

- Hidraulika i pneumatika s praktikumom

- Toplinski strojevi i uređaji

- Hidra. i pneu. strojevi i uredaji

- Elektrotehnika

- Racunalom upravljani num. strojevi

- Alati i naprave

- Kontrola kvalitete

- Vođenje proizvodnih procesa racunalom

- Prakticna nastava

Osijek :) 

 

Nez za Teh za rač....nisam previše upučen pošto to nije naša škola pa nisam ni pratio na upisima

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
10 godina
protjeran
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

koja skola vezana uz racunarstvo,elektkroniku i tako slicno ima najmanji prag za upis?

 

edit: u zagrebu

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.6.2013 1:02 (Kulo Vi Britania).
13 godina
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
Ja idem u EMŠU u Osijeku tj Elektrotehničku i Prometnu školu za Tehničara za računalstvo.
I naš se program dosta razlikuje od onoga od strojaraca tj Tehničara za računalstvo u strojarstvu.
Preporučam svima da bolje upisuju elektrotehničke škole nego tehničke
robimarko@gmail.com
11 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
robimarko kaže...
Ja idem u EMŠU u Osijeku tj Elektrotehničku i Prometnu školu za Tehničara za računalstvo.
I naš se program dosta razlikuje od onoga od strojaraca tj Tehničara za računalstvo u strojarstvu.
Preporučam svima da bolje upisuju elektrotehničke škole nego tehničke

Nemoj sad generaliziarti da su elektro smjerovi bolji od strojarskih.(Ja osobno idem u elektro smjer).Nekoga mozda vise zanimaju klipovi i motori nego racunala i struja.Obje skole su teske,u obje se skole lako pada ako se za*ebavas tako da je na njima sto ce izabrati.Ali najvaznije je da upisu ono sto ih zanima.Bit ce im lakse LP :)

16 godina
neaktivan
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

misate kruske i jabuke...

tehnicar za racunalstvo != racunalni tehnicar != tehnicar za elektroniku != racunalni tehnicar u strojarstvu != elektrotehnicar

program za neke od smjerova moze bit jednak samo dijelom i to obicno prve dvije godine, dok kasnije u 3. i 4. godini su vidljive razlike. 

 

sto se tice tehnicara za racunalstvo (tim redosljedom pisanja), govorimo o vjerojatno "najjacem" smjeru vezanom uz racunastvo u srednjim skolama, i osim hardverskog dijela (dijagnostika, servisiranje, mreze), program se bavi i OS-ovima (Win, Linux) te programiranjem (C++ i asembler).

11 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
wifi kaže...

misate kruske i jabuke...

tehnicar za racunalstvo != racunalni tehnicar != tehnicar za elektroniku != racunalni tehnicar u strojarstvu != elektrotehnicar

program za neke od smjerova moze bit jednak samo dijelom i to obicno prve dvije godine, dok kasnije u 3. i 4. godini su vidljive razlike. 

 

sto se tice tehnicara za racunalstvo (tim redosljedom pisanja), govorimo o vjerojatno "najjacem" smjeru vezanom uz racunastvo u srednjim skolama, i osim hardverskog dijela (dijagnostika, servisiranje, mreze), program se bavi i OS-ovima (Win, Linux) te programiranjem (C++ i asembler).

tek sam zavrsio prvi razred,ali me zanima kad budem isao na faks.Koji smjer bi trebao izabrati ako se u buducnosti zelim baviti odrzavanje i servisiranjem racunala.Elektrotehniku ili racunalstvo??

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
Square Enix kaže...

tek sam zavrsio prvi razred,ali me zanima kad budem isao na faks.Koji smjer bi trebao izabrati ako se u buducnosti zelim baviti odrzavanje i servisiranjem racunala.Elektrotehniku ili racunalstvo??

prvi srednje? onda je odogovor - fakultet ne zavrsavas da bi se bavia odrzavanjem i servisiranjem racunala, to ces vise u srednjoj naucit nego na faksu. Inace, ako ides dalje, sto se tice racunalstva odgovor je dakle logican - racunalstvo! 

14 godina
offline
Re: Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014
wifi kaže...

misate kruske i jabuke...

tehnicar za racunalstvo != racunalni tehnicar != tehnicar za elektroniku != racunalni tehnicar u strojarstvu != elektrotehnicar

program za neke od smjerova moze bit jednak samo dijelom i to obicno prve dvije godine, dok kasnije u 3. i 4. godini su vidljive razlike. 

 

sto se tice tehnicara za racunalstvo (tim redosljedom pisanja), govorimo o vjerojatno "najjacem" smjeru vezanom uz racunastvo u srednjim skolama, i osim hardverskog dijela (dijagnostika, servisiranje, mreze), program se bavi i OS-ovima (Win, Linux) te programiranjem (C++ i asembler).

Računalni tehničar nema veze sa tim stvarima, jedini isti predmet su osnove elektrotehnike.

 

Ovdje su to alati, materijali, mehanika, TC, tehnologije obrade, montaže, mjerenja, termodinamika, CNC, autoCad, Catia i sve vezano uz strojarstvo.

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
10 godina
neaktivan
offline
Tehnička škola, što upisati, upisi 2013/2014

tehničar za računalstvo-zadci 1.r

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice