Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?

poruka: 8
|
čitano: 6.771
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?

Sam naslov predstavlja moje pitanje. Naime jako sam zainteresiran za informatiku, završavam četvrtu godinu računalnog tehničara i želim upisati faks na kojem ću raditi što više korisnih stvari. Zanima me programiranje (svi koncepti od low level programiranja do web i mobilnih aplikacija). Programiranjem se bavim i sam u slobodno vrijeme radeći na malim projektićima.

Izbor mi se vrti oko 2 faksa: Prediplomski računalstvo na FERIT-u(3+2) ili Računalstvo na MathOSu(3+2). 

Na MathOS-u mi se sviđa što je jak fokus stavljen na programiranje, a na FERIT-u mi se sviđa širina opsega gradiva (iako sam čuo da je na MathOS-u programiranje pokriveno u svim područjima bar malo).

Što se tiče kriterija za upis i mature svejedno mi je jer na oba imam izravan upad pošto sam prošle godine bio na državnom natjecanju iz razvoja softvera. Za oba moram pisati matematiku A razinu. Na oba imam mogućnost dobiti STEM stipendiju i sve osim obveznih predmeta mature je opcionalno (izlazim samo na informatiku, fizika će mi oduzeti previše vremena s pripremama a nema potrebe da je pišem, radije se fokusiram na matematiku).

Također, bitno mi je da stignem raditi uz faks(kako stignem preko tjedna plus 6-8 sati subotom). U Osijeku imam sređen smještaj kod djeda pa to nije problem.

 

Sva mišljenja i preporuke su dobrodošli. Hvala unaprijed!

Fight with the best,die like the rest!
15 godina
offline
Re: Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?
Ne znam kakva je situacija danas, al ja sam isao na Ferit (Etfos), a kolegica na mathos. Kada usporedim kakve su oni predmete i projekte radili na faksu sto se tice programiranja mislim da su vise i kvalitetnije pokrili toga. Na etfosu sam ucio brdo toga sto me ne zanima, al zato sam se u privatno vrijeme posvetio programiranju je mi je bas full interesantno bilo. Tak da bi mogo rec da sam privatno vise naucio development nego na faksu. Kao sto rekoh takva je situacija bila prije 4 god.
Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
15 godina
offline
Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?

Prenosim znanje od prije 15-20g. Tada bi odabrao MathOS te sekunde.

Nadam se da se ETFOS (FERIT) promijenio ali realno gledano prve dvije godine dosta teške, poslije lagano. Problematični profesori, koliko ima žarulja u sobi Galić da prođeš ispit, drugi baci u zrak ispite i oni koje ostanu na stolu su prošli, Glumac mrmlja na predavanju mjesto da predaje i hrpa drugih primjera kojima sam osobno svjedočio. Zato su asistenti bili top posebno kada odabereš smijer, posebno programiranje.

 

MathOS (prvi faks po Bolonji u HR) koliko se sjećam samo je tada dekan bio problematičan zato što je na usmenom kod njega nisi smio slovo pogriješiti. Zbog nekog studenta mislim da je i policija morala intervenirati na jednom usmenom. Jedino mi strašno relativno težak faks, mučiš se i onda odabereš pedagoški smjer umjesto inženjerskog. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2021 14:30 (Gajotres).
3 godine
protjeran
offline
Re: Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?
FERIT.
Ali ne računaj da ćeš biti pro nakon faksa.
Naučit ćeš mrvice. Tako je kako je.
Life is meant to die. Accept your fates.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?

Ni ne očekujem to, svakako se mislim bavit developmentom u slobodno vrijeme kao i sad.

Fight with the best,die like the rest!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?
Gajotres kaže...

Prenosim znanje od prije 15-20g. Tada bi odabrao MathOS te sekunde.

Nadam se da se ETFOS (FERIT) promijenio ali realno gledano prve dvije godine dosta teške, poslije lagano. Problematični profesori, koliko ima žarulja u sobi Galić da prođeš ispit, drugi baci u zrak ispite i oni koje ostanu na stolu su prošli, Glumac mrmlja na predavanju mjesto da predaje i hrpa drugih primjera kojima sam osobno svjedočio. Zato su asistenti bili top posebno kada odabereš smijer, posebno programiranje.

 

MathOS (prvi faks po Bolonji u HR) koliko se sjećam samo je tada dekan bio problematičan zato što je na usmenom kod njega nisi smio slovo pogriješiti. Zbog nekog studenta mislim da je i policija morala intervenirati na jednom usmenom. Jedino mi strašno relativno težak faks, mučiš se i onda odabereš pedagoški smjer umjesto inženjerskog. 

 Čuo sam i ja da su na FERIT-u debili teški

Fight with the best,die like the rest!
15 godina
offline
Re: Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?
FatMAN kaže...
Gajotres kaže...

Prenosim znanje od prije 15-20g. Tada bi odabrao MathOS te sekunde.

Nadam se da se ETFOS (FERIT) promijenio ali realno gledano prve dvije godine dosta teške, poslije lagano. Problematični profesori, koliko ima žarulja u sobi Galić da prođeš ispit, drugi baci u zrak ispite i oni koje ostanu na stolu su prošli, Glumac mrmlja na predavanju mjesto da predaje i hrpa drugih primjera kojima sam osobno svjedočio. Zato su asistenti bili top posebno kada odabereš smijer, posebno programiranje.

 

MathOS (prvi faks po Bolonji u HR) koliko se sjećam samo je tada dekan bio problematičan zato što je na usmenom kod njega nisi smio slovo pogriješiti. Zbog nekog studenta mislim da je i policija morala intervenirati na jednom usmenom. Jedino mi strašno relativno težak faks, mučiš se i onda odabereš pedagoški smjer umjesto inženjerskog. 

 Čuo sam i ja da su na FERIT-u debili teški

Makar djeluje mi malo ovo dotjerano sada kad sam pogledao popis predmeta i predavača. Vidim da Galić još predaje ali vratila se Anita Katić (ex Kimel). Kod Galića se uvijek išlo prvo na usmeni (pišeš ga na papiru a poslije 1 on 1 s profesorom), ako nisi zgodna ženska ili ako ne budeš na usmenom u prvih 20 minuta od kako krene (računaj da on uvijek kasni) padaš. Imao si pravo još jednom izaći na usmeni. Onda se na usmeni išlo kod Anite kod koje si prolazio na znanje, samo je nama ispalo njesra pošto je otišla na porodiljini. Meni je to bio veliki problem što je tvoj prolazak na ispitu i tvoja na neki način budućnost ovisila o raspoloženju profesora taj dan. 

 

Vidim Hederić je preuzeo osnove elektrotehnike, meni je bio asistent, ljudi ga nisu voljeli meni je on bio top. Tu negdje oko osnova elektrotehnike dva sam baš počeo mrziti faks. Zbog tog predmeta ljudi su odustajali od faksa (sveto trojstvo OET2, mjerenje i teorija mreža). 120 ljudi izađe na pismeni ispit 5 prođe. Sada da li je problem u profesoru ili u studentima. I tako ja prođem ispit od prve, full spreman za usmeni. Na usmenom mi dade pitanje nevezano za predmet. Nisam znao izvrijeđao me, da sam debil, kreten itd... Stvarno sam volio taj predmet još od srednje škole. Sljedeći rok, Hederič je valjda mislio da sam prepisivao i sjeo je kraj mene dok sam pisao pismeni. Riješio sam pismeni u 30 min, pitam ga jel ovo dovoljno za dva, zadnji put sam izgleda previše riješio, kaže on meni to vam je 60% odnosno za 3. Kaže on meni profesor vam uvijek pita tu formulu i objašnjenje, naučite napamet. Naučio i naravno uz još jednu turu vrijeđanja prošao.  

 

Programiranje koliko vidim nositelji su Krešimir i Alfosno. Obojca su izvrsne osobe i znalci. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2021 10:32 (Gajotres).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Odabir faksa u Osijeku - FERIT vs MathOS?
FatMAN kaže...

Sam naslov predstavlja moje pitanje. Naime jako sam zainteresiran za informatiku, završavam četvrtu godinu računalnog tehničara i želim upisati faks na kojem ću raditi što više korisnih stvari. Zanima me programiranje (svi koncepti od low level programiranja do web i mobilnih aplikacija). Programiranjem se bavim i sam u slobodno vrijeme radeći na malim projektićima.

Izbor mi se vrti oko 2 faksa: Prediplomski računalstvo na FERIT-u(3+2) ili Računalstvo na MathOSu(3+2). 

Na MathOS-u mi se sviđa što je jak fokus stavljen na programiranje, a na FERIT-u mi se sviđa širina opsega gradiva (iako sam čuo da je na MathOS-u programiranje pokriveno u svim područjima bar malo).

Što se tiče kriterija za upis i mature svejedno mi je jer na oba imam izravan upad pošto sam prošle godine bio na državnom natjecanju iz razvoja softvera. Za oba moram pisati matematiku A razinu. Na oba imam mogućnost dobiti STEM stipendiju i sve osim obveznih predmeta mature je opcionalno (izlazim samo na informatiku, fizika će mi oduzeti previše vremena s pripremama a nema potrebe da je pišem, radije se fokusiram na matematiku).

Također, bitno mi je da stignem raditi uz faks(kako stignem preko tjedna plus 6-8 sati subotom). U Osijeku imam sređen smještaj kod djeda pa to nije problem.

 

Sva mišljenja i preporuke su dobrodošli. Hvala unaprijed!

 Program STEM stipendija je bio od 2014.-2020 (21.) iako će vjerojatno biti novi sličan projekt.

Za maturu se fokusiraj na matematiku, informatika je stvarno lagana koliko sam vidio, a nije ni fizika teška (možeš probati ako nije kasno).

Radit ćeš uspjet ako se znaš dobro organizirat iako iskreno ne bi preporučio rad na prvoj godini faksa.

Caustic kaže...
FERIT.
Ali ne računaj da ćeš biti pro nakon faksa.
Naučit ćeš mrvice. Tako je kako je.

 Možeš objasniti svoju preporuku? 

Znam dosta kolega s ETF Osijek (po novom FERIT) i iz njihovih priča i iskustava zna biti dosta problematičan (u raznim područjima - profesori, opseg i složenost gradiva , sam syllabus...). 
Dok također poznajem par ljudi s MathOS-a (matematika, matematika + računarstvo) i iskustva su da je teško, ali kvalitetno... 
Btw. nisam znao da MathOS izvodi samo studiji računarstva, zanimljivo... 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice