Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.892
|
čitano: 1.783.432
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
Re: Matematika - pomoć

Brzina je put pređen u jedinici vremena
v = s/t

DVA AVIONA, MEĐUSOBNO SU UDALJENA 2400KM
Označimo put jednog aviona sa s(A), a drugog sa s(B). Budući da su udaljeni 2400 km, znači da će zbroj njihovih puteva biti 2400.
s(A) + s(B) = 2400
Pomoću formule za brzinu izrazimo put oba aviona i time dobivamo prvu jednadžbu: v(A)*t + v(B)*t = 2400

LETE JEDAN PREMA DRUGOM. NJIHOVE SE BRZINE RAZLIKUJU ZA 60KM/H
Druga jednadžba: v(A) - v(B) = 60 km/h

AVIONI SE SUSRETNU NAKON 5 SATI.
t = 5 h

Uvrstimo t u prvu jednadžbu: v(A)*5 + v(B)*5 = 2400

I sad imamo sustav dvije jednadžbe sa dvije nepoznanice:
v(A)*5 + v(B)*5 = 2400
v(A) - v(B) = 60

Način kako riješiti je proizvoljan, al recimo da iz druge jednadžbe izrazimo v(A) i uvrstimo u prvu:
v(A) - v(B) = 60 -> v(A) = 60 + v(B)

v(A)*5 + v(B)*5 = 2400 -> 5*(60 + v(B)) + 5v(B) = 2400 -> v(B) = 210 km/h

Za dobit v(A) uvrstimo v(B) u jednu od dvije jednadžbe:
v(A) - v(B) = 60 -> v(A) - 210 = 60 -> v(A) = 270 km/h što je brzina bržeg aviona

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2021 22:12 (sime123456).
6 godina
Matematika - pomoć

https://i.imgur.com/SbwrEBV.jpg

https://i.imgur.com/5k5wE97.jpg

Moze li mi neko objasniti zasto u ovom zadatku koristimo faktorijele i zasto su bas ti brojevi jedini moguci za trokut. Fala unaprijed

12 godina

pitanje uključuje predznanje-šire-razumijevanje.. kao što je trokut, što je potrebno za trokut da bi bio trokut.

-npr da je pitanje za pravokutni trokut, tad bi bio samo jedan, 3-4-5 (omjer stranica-pitagora) dok za ostale trokute, suma kateta mora biti duža od hipotenuze (da bi se tri pravca mogla spojiti u trokut..) probaj šestarom-špagom ako je lakše.

koliko uređenih parova možeš spojiti od zadanih brojeva? kreneš na prste, na ćoravo.. 1+2 nije veće od 3-ostalih, time to nije moguća kombinacija za trokut, iduća je 2+3, veće od 4, jedan mogući, 2+4 veće od 5, drugi mogući itd.. obrnuto redosljedu u primjeru tj ovisi s koje strane kreneš 'pješice'.. :)

ako je suma kateta jednaka hipotenuzi/stranici c, to je isti pravac, kao 1+2=3, nije trokut dok ako su kraće nema sjecišta-treće točke u prostoru.

kad ideš redom, zapamtiti, hipotenuza-najduža stranica-c ne može biti kraća od a-b stranica-kateta, tj zato ideš redom od manjih k većoj i brzo imaš odgovor.

ostalo je obična (viša) matematika kao dobiti postotak na kraju kad dobiješ omjer 7/20.. 

+ edit.. i nisu to jedini mogući trokuti u zadnim dimenzijama, tj ima ih beskonačno, nego su izabrani cijeli brojevi centimetri, 1,2.-6.. tj to je zadani skup dok bi bez tog bilo beskonačno puno odgovora na svaku decimalu između. Tj da ne pomisliš da su to jedini mogući trokuti, to su jedini s tim zadanim dimenzijama-dužinama krakova, kao što su zadali 6 slamki dok u drugom zadatku može biti drugi broj i time drugi odgovor permutacija parova-trokuta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.5.2021 21:55 (ihush).
6 godina
Matematika - pomoć

Moze li neko ovo rijesit. Fala jos jednom :)

2 godine
Ares88 kaže...

mogao se si bar potruditi da prekucas tekst jer se nista ne vidi.....

6 godina
Posmatrač kaže...
Ares88 kaže...

mogao se si bar potruditi da prekucas tekst jer se nista ne vidi.....

Isprike, na mobitelu sam pa mi je nezgodno, evo prekucat cu tijekom dana. :)

6 godina
Matematika - pomoć

Imamo 8 kuglica: 2 žute, 2 zelene, 2 smeđe i 2 plave. u jednu kutiju zalijepimo (učvrstimo) u jedan red po jednu kuglicu ovim redom: žuta, zelena, smeđa, plava. preostale četiri kuglice stavimo u kutiju, promiješamo i složimo ih nasumce u red usporedan s onim prvim redom. Kolika je vjerojatnost ovih događaja

A - zelena je kuglica ispod zelene kuglice

B - sve su četiri kuglice na svojem mjestu

C - nijedna kuglica nije na svome mjestu

D - točno jedna kuglica je na svom mjestu

12 godina

taj zadatak moraš sam logički riješiti-zaključiti, tj to je smisao učenja, znati.. makar na prste, probaj (ako već ne možeš u glavi zamisliti zadatak-kuglice..).

-kolika je šansa A? .. koliko ima kuglica, koje boje? što je tu teško? ne trebaš calculator itd.. samo primijeni logiku i postojeće znanje (jer nije smisao teme odgovor, nego razumjeti-znanje, zato je naslov 'pomoć' ne riješenja..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
ihush kaže...

taj zadatak moraš sam logički riješiti-zaključiti, tj to je smisao učenja, znati.. makar na prste, probaj (ako već ne možeš u glavi zamisliti zadatak-kuglice..).

-kolika je šansa A? .. koliko ima kuglica, koje boje? što je tu teško? ne trebaš calculator itd.. samo primijeni logiku i postojeće znanje (jer nije smisao teme odgovor, nego razumjeti-znanje, zato je naslov 'pomoć' ne riješenja..).

Shvaćam što mi želite reći. Nije da želim da mi riješite jer mi treba odgovor nego pokušavam i jednostavno nisam siguran je li dobro razmišljam.

Za A slučaj bih rekao da je vjerojatnost 25%, budući da imam 4 kugle i ako ih nasumično izvlačim šansa da bude zelena ispod zelene je 25%.

B slučaj nisam baš najsigurniji, ali ako me logika vodi onda bi to isto trebalo biti 25%? Ili za prvu kuglicu 25% pa za sljedeću 33% itd.

C slučaj pretpostavljam da ide suprotno, ako trebam da svaka nije na svom mjestu trebam izvući tri od četiri kuglice da četvrta ne bude iste boje pa je vjerojatnost 33%

D slučaj bi trebalo biti isto 25% jer trebam barem jednu od četiri kuglice izvući da imam jednaku kuglicu i gore i dolje.

Evo ovo je neko moje razmišljanje, ispravite me ako griješim :) 

7 godina
Ares88 kaže...

Imamo 8 kuglica: 2 žute, 2 zelene, 2 smeđe i 2 plave. u jednu kutiju zalijepimo (učvrstimo) u jedan red po jednu kuglicu ovim redom: žuta, zelena, smeđa, plava. preostale četiri kuglice stavimo u kutiju, promiješamo i složimo ih nasumce u red usporedan s onim prvim redom. Kolika je vjerojatnost ovih događaja

A - zelena je kuglica ispod zelene kuglice

B - sve su četiri kuglice na svojem mjestu

C - nijedna kuglica nije na svome mjestu

D - točno jedna kuglica je na svom mjestu

Tu ti treba nešto što se zove princip uzastopnog prebrojavanja. Guglaj si to da shvatiš o čemu je riječ. Ako imašn jedinstvenih elemenata, broj mogućih različitih permutacija ti je n! (ovo je n faktorijela), iliti n*(n-1)*(n-2)*...*1

A slučaj je 1/4, tu ti zapravo ne treba nikakvo prebrojavanje. 4 su moguća mjesta, kugla je na jednom.

B - tu ti treba ovo što sam spomenuo. Da su sve 4 na svom mjestu je samo jedna jedina kombinacija, znači to je 1/4! = 1/24

C - na prvom mjestu dođe jedna od 3 krive, na drugom jedna od 2 krive itd. ovo bi trebalo biti 3*2*1/4! = 6/24 = 1/4

D - jedna kuglica od 4 je na jedinom mjestu gdje može biti, ostale su na krivim mjestima: 4*1*2*1*1/4! = 8/24 = 1/3

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 11:42 (DoctorEvil).
7 godina

Zapravo sam zeznuo ovaj slučaj: C - nijedna kuglica nije na svome mjestu.

Recimo da imaš brojke 0,1,2,3 i namještaš tako da svaka bude na drugoj poziciji. Recimo staviš broj 3 negdje drugdje, npr 3xxx - to su 3 moguće opcije za sada (množit će se kasnije).

Onda ti ostane 012 da staviš na kombinaciju 3xxx tako da 1 i 2 ne smiju biti na startnim pozicijama. To su 3 kombinacije - 0 može bilo gdje jer bude svakako van početne pozicije, i onda 1 i 2 moraju biti tako da nisu na početnim.

Taj xxx može biti 012, 201, 210.

Tako da je rješenje za C 3*3/24 = 3/8

7 tjedana
Matematika - pomoć

Pozdrav! Potrebna mi je pomoć s ovim zadatkom: Odredite jednadžbu elipse koja prolazi točkom T(-4,-3) a mala os joj je 4 korijena iz 3.

Nisam mogao naći slični zadatak na netu 

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.6.2021 22:07 (Diabloer333).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice