Rasprava o 3D printanju

poruka: 616
|
čitano: 279.641
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

ekipa zašto bi se ovo moglo događati...ima dosta malih dijelova...čini mi se da je od supporta, još ima 3h printa i preglodem ovako odokativno mi glavni dio izgleda ok.

To mise nije događalo jučer...kad sam printao sa ender stock PLA filamentom. Danas kupio u chipoteci ovaj bijeli i odmah na prvu mi nije baš sjeo dobro, kao da se rasteže previše.

 

Ne znam, još se učim...jesu možda postavke razlog?

 

printao sam prvo bed level test da vidim kako se ponaša i odmah mi je kao stvarao malo problema sa tim rastezanjem, ali nakon par ponovljenih printova se stabilizirao...malo sam odmaknuo bed od dizne i dignuo temperaturu na 210 stupnjeva.

 

 

sorry za malo mutnu sliku, kak se miče print, tako je ispalo.

 

EDIT:

 

iiiiiii...nakon 4h printa, odlijepilo se 

 

sam print nije loše kvalitete, ali je ovaj filament definitivno drugačiji, kao da je kremast :/

sad ne znam sa čime da se igram, sa temperaturom ili/i nečim drugim

 

svaki savjet dobro došao

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2019 21:08 (MasterG).
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Probaj malo smanjiti temp hotenda, recimo na 200, ako se odljepljuje koristi brim ili raft u Curi...
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Bio je brim support...ali mislim da je bila i moja greška. Nisam ničime očistio krevet prije printanja, a stavio sam dvije duguljaste stvari za printanje (ruke) izgleda preblizu, pa im se brim spojio.

 

Upravo sam smanjio temperaturu na 200 stupnjeva...a krevet ostavio na 60. I jednu ruku samo, pa da vidim rezultat.

 

Kao da je kremast filament (ruke)...ne znam kako da se drugačije izrazim. Totalno je drugačiji feeling od stock filamenta koji dobiješ sa enderom (noge).

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.12.2019 21:32 (MasterG).
14 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

Bio je brim support...ali mislim da je bila i moja greška. Nisam ničime očistio krevet prije printanja, a stavio sam dvije duguljaste stvari za printanje (ruke) izgleda preblizu, pa im se brim spojio.

 

Upravo sam smanjio temperaturu na 200 stupnjeva...a krevet ostavio na 60. I jednu ruku samo, pa da vidim rezultat.

 

Kao da je kremast filament (ruke)...ne znam kako da se drugačije izrazim. Totalno je drugačiji feeling od stock filamenta koji dobiješ sa enderom (noge).

 

16 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

To je Devil Design filament? Njihove plastike su mi malo čudne, svojstva im jako ovise o boji.

Od njihovog PLA sam imao sivi, zeleni, narandžasti i "zlatni" (stavljam u navodnike jer je više žut). Taj zeleni, narandžasti i zlatni su ok, a ovaj sivi kao žvaka. Što god napravio samo se nateže, probao sam ga printati na temperaturama od 200 do 230. Nikakve razlike u rezultatu. Na kraju sam sa njim printao probne ispise kada sam nešto modelirao da vidim da li su mi dimenzije OK, a kvaliteta ispisa nije bila bitna.

 

Od njihovog PETG-a sam probao zeleni, plavi i prozirni crveni (Ruby Red), zeleni i crveni su super, čak i sa hlađenjem ispisa budu dobri, nešto što PETG u pravilu ne voli i ispis bude krhak ako se koristi hlađenje ispisa, kod ovog nema problema sa tim. No plavi ista stvar, k'o žvaka. Printa zidove, povlaći tri crte jednu do druge i one se na zalijepe nego ostane procijep među njima... Isti model, isti gcode file sa ova druga dva bez problema...

 

Izgleda da ćemo napraviti tablicu tih devil design boja, tko koje ima i kakva iskustva imamo da znamo koje boje izbjegavati...

Moj PC  
4 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

bed ? nisam se sjetio da bih mogao iskoristiti "bazu" kao riječ

 

da, ovo je bijeli njihov.

 

Sad printovi nisu tako loši, malo sam se poigrao sa postavkama...povećao sam infill overlap na 25% i sad je dosta bolje...ali kao da je i prvih par metara bilo lošije kvalitete (znam da zvuči glupo, ali takav sam dojam stekao)

Doduše suport se dosta lijepi na na njega i dosta uništi print, tako da moram i položaj dosta pogodit....jbga učim se svakim printom.

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.12.2019 20:44 (MasterG).
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Ja imam crni i kod mene printa dobro.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Crni petg dobar + jedva ga odljepim s magnetne ender podloge(na par mjesta mi je vec pukla kolko se drzi)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

jup..i ovaj bijeli PLA se zalijepi ko đubre. Bojim se da ću polomit print.

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
odjavljen
offline
Rasprava o 3D printanju

Jel netko radio otvoreni diferencijal s PLA filamentom?

Jel ičemu? Može li se napraviti kako spada?

Koristio bi WD40 za podmazivanje.

Također me zanima i za kardan, i njega bi trebao napraviti :D

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Mozes, WD40 ne podmazuje, koristi PTFE ulje. Ja sam morao skinuti traku sa print bed-a i opet nisam uspio skinuti model jer se traka kidala oko modela tako da sam morao podvuci noz ispod i polugom podici. 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/470891/STMICROELECTRONICS/STA540SAN.html

 

Mišljenje ???

 

Čini mi se OK, i recenzije koje je dobio su ok,koje je vaše mišljenje ...

 

A i na akciji je sad ....

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
Re: Rasprava o 3D printanju
nbdy32 kaže...

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/470891/STMICROELECTRONICS/STA540SAN.html

 

Mišljenje ???

 

Čini mi se OK, i recenzije koje je dobio su ok,koje je vaše mišljenje ...

 

A i na akciji je sad ....

 Mislim da ti je link pogrešan...

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
8 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Hmmm,da u međuvremenu sam pregledaval nekaj ...

 

https://www.aliexpress.com/item/32997030732.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5e423c00bLCddB&mp=1

 

Sad je ispravan ... :-)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Imam ga i Ok je, ja sam zamjenio Y nosac jer onaj tvornicki nije nesto, sada dosta dobro printa.

 

HRK 88.05 12%OFF | SWMAKER New Anet A8 A6 3D Printer Upgrade 6MM aluminum composit Plate Y-Carriage upgrade plate HEATED BED SUPPORT
https://a.aliexpress.com/onZXjDTFN

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.1.2020 12:59 (ivanzu).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Gotovo naručen ...

 

Mislim da bude OK,koliko sam pregledao recenzija,koliko pročitao ...

 

Treba neke upgrejdove,ali kad se realno pogleda koji netreba,a razlika u lovi ogromna ...

 

E sad dajte neke sajtove za naručivanje plastike,najdraže bi mi bilo sa alija,jer isto tako razlika u cijeni,čekanje nije neki pretjerani problem,makar sam vidio da ih ima u švabiji i engleskoj ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
Re: Rasprava o 3D printanju
nbdy32 kaže...

Hmmm,da u međuvremenu sam pregledaval nekaj ...

 

https://www.aliexpress.com/item/32997030732.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5e423c00bLCddB&mp=1

 

Sad je ispravan ... :-)

 To je neka kopija A8, sa drvenim okvirom...

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
16 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
nbdy32 kaže...

Hmmm,da u međuvremenu sam pregledaval nekaj ...

 

https://www.aliexpress.com/item/32997030732.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5e423c00bLCddB&mp=1

 

Sad je ispravan ... :-)

 

Da, to je klon prve generacije Prusa i3 printera iz cca 2012te. Prije 3-4 godine su kinezi buknuli sa klonovima toga i skoro pa se može reći da je to bio početak omasovljenja 3D printeraja.

Prvi printer kojega sam imao prije 2 godine (Geetech i3 Pro B) je bio iz te familije, samo je imao plexi ove dijelove koji su na ovome od šperploče. Neki kažu bolje plexi jer ako se desi pi*darija šperploča se lakše zapali, ali opet i plexi nije nezapaljiv. Plexi opet ima manu da printer ne možeš staviti u grijanu komoru što se preporuča za neke materijale (npr. ABS, i zbog samog printanja, i zbog toga što ABS prilikom printanja ispušta neke toksične spojeve) jer se na temperaturi plexi savine. No opet, pitanje je na koliko stupnjeva, za grijane komore se preporuča oko 50ak stupnjeva. Li-la sve u svemu, ni vrit ni mimo, ako radi radi i bok.

 

Najveći problem će biti sastaviti taj printer. To je zabava za čitav dan :D. Mislim da mi je trajalo 6 sati da ga sastavim, uz video upute od geetecha, i onda još par da proradi.

 

Za početak mislim da je sasvim OK. Malo je outdated za današnje pojmove, ali za početak OK. Glavna razlika je da današnji printeri uglavnom koriste aluminijske ekstruzije sa kotačićima ili linearnim šinama (ili kako bi već preveo "linear rail") za konstrukciju, a ne više šipke i linearne ležajeve. I da su danas većinom sa bowden extruderom umjesto direktnim kao što je ovaj tvoj budući (kod bowdena motor koji gura filament je negdje na okviru, a ekstruder je samo grijač i hladnjak dok je kod direktnog motor direktno na ekstruderu pa plastika ima kratak put od motora do grijača. I jedan i drugi imaju prednosti i mane. Npr. bowden može printati brže jer je glava lakša pa inercija ima manje utjecaja (u praksi nisam baš primjetio svemirsku razliku jer ima još dosta faktora o kojima ovisi brzina), dok direktni lakše printa sa npr. fleksibilnim materijalima (TPU) baš zato što je put od motora do plastike kraći. Sve u svemu opet ni vrit ni mimo. Dok sam imao i3 sam razmišljao da ga preradim na bowden, a sada razmišljam da bowden na tornadu preradim u direktni...

 

Ako će ti faliti neki dio kod sastavljanja javi se, vjerojatno ga imam. Mislim da imam rezervnih dijelova za još jedan printer. Samo mi fali konstrukcija, motori, remeni, kablovi, elektronika, sve imam u rezervi :D. Srećom, prije tjedan i nešto sam nešto mrdao oko printera i uspio napraviti kratki spoj (kratka verzija), spalio matičnu, jedan steper driver totalno, drugi stepper driver djelomično, ali dovoljno da ode u smeće :D, thermistor u podlozi i LCD ekran. No sve sam imao na lageru tako da je printer za par sati ponovo bio funkcionalan :D.

 

 

nbdy32 kaže...

Gotovo naručen ...

 

Mislim da bude OK,koliko sam pregledao recenzija,koliko pročitao ...

 

Treba neke upgrejdove,ali kad se realno pogleda koji netreba,a razlika u lovi ogromna ...

 

E sad dajte neke sajtove za naručivanje plastike,najdraže bi mi bilo sa alija,jer isto tako razlika u cijeni,čekanje nije neki pretjerani problem,makar sam vidio da ih ima u švabiji i engleskoj ...

 

Sa aliexpressa još nisam naručivao filament, trta me da bi me carina opalila. Kada sam zadnji put gledao kila je od 20 dolara pa na dalje, čak i ako bi naručio samo jednu rolu paket je veliki pa bi carina najvjerojatnije zaustavila. Pa onda dok dobiješ da im dostaviš račun i dok to obrade ode još barem tjedan dana. Pa ako je vrijednost ispod 160kn moraš platiti 19kn obavijest da im dostaviš račun, inače ide još 25% na iznos, tj. PDV, plus 60 kn za užitak carinjenja... Nadam se da si za printer našao sellera koji šalje iz EU, ima ih dosta, tako em dođe brže, em nemaš carinu.

 

Najčešće ga kupujem sa ovog site-a https://www.3djake.com/ , imaju free shipping kada je narudžba iznad 300 i nešto kuna i dođe za 3-5 dana. Cijena je šarolika, njihov brand (3DJake) je oko 180kn, i OK je kvalitete, nisam imao problema sa printanjem. Svakih par mjeseci imaju akcije pa rola bude po 120ak kuna. Sada vidim da imaju i "čiste" filamente, tj. filament bez role, to nisu imali kada sam zadnji put naručivao. Košta 140kn (mada nije puna kila) i zanimljiv je koncept. Prvo si isprintaš "master rolu" pa samo staviš refil na nju. Vjerojatno ću to naručiti slijedeći put kada će imati akcije. Manje krša ostane nego sa klasičnim rolama, nađe se za što iskoristi par komada, ali ostalo ide u plastično smeće :). Mada sam malo skeptičan oko branda, nemam najbolja iskustva sa njim.

 

Naručio sam jednom i iz jedne firme iz Osijeka, e-radionica, standardni PLA im je 149kn po roli. Za narudžbe iznad 70kn je besplatno slanje. Mana je da na lageru nemaju veliki izbor boja, ali probao sam prozirni PLA i crveni prozirni PETG, OK su, nije neka uber kvaliteta, prosječno.

 

Tu je još i Chipoteka, imaju Devil's Design brand, kila PLA plastike je 160kn, ABS+ isto tako (mada nisam probao printati, izbjegavam ABS zbog potrebe sa grijanom komorom i onih toksičnih isparavanja/mikročestica, mada je ovo kao poboljšani ABS pa bi trebao biti OK i bez grijane komore, ali one mikročestice su i dalje problem), a PETG je 170kn. Kvaliteta im zna varirati, od boja koje sam probao za sada, ako se nisam zabrojavo, zeleni PLA, narandžasti PLA, žuti/zlatni PLA i crni PLA, ruby gold PETG i zeleni PETG su mi bili jako dobri, no sivi PLA i plavi PETG su bili puno lošiji. Ne znam da li je do boja, vrlo vjerojatno da je jer pigment dosta utječe na svojstva materijala, a može biti i do toga da su bili loše skladišteni.

I na kraju Mikrotron, imaju Devil Design i Fiberology filamente (brand kao onaj kod 3DJake-a samo sa rolom), cijene slične kao u chipoteci, Fiberology je jeftiniji, 140kn po roli pa je zapravo povoljnije nego u 3DJake-u jer se ne moraš mučiti sa printanjem same role. Probao sam do sada samo jednu rolu Fiberology filamenta i nije bilo dobro, kao da se nije mogao dovoljno otopiti, čak i nkada sam digao temperaturu na daleko veću nego što bi trebao.

Ja printam PETG i PLA, zavisi što printam, ako je nešto mehanički onda preferiram PETG jer je elastičniji pa sa time i izdržljiviji. Jedino što kod njega treba paziti je da ga se ne printa direktno na staklo, barem ne ako je veća površina od par kvadratnih cm u kontaktu sa staklom. Je*eno se zalijepi za staklo i iščupa slojeve stakla kada se hladi. Za printanje PETG-a je najbolje staklo nasprejati sa lakom za kosu da napravi buffer između plastike i stakla :).

8 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Naručio od 3djake, PLA od pol kile na akciji od 80 kn ...

 

Odma i podlošku uzeo 220x220 ...

 

Ubiće me žena ... :-)

 

BTW: Zahvaljujem na opširnom odgovoru,ako zapnem negdje javim se ...

 

Sklapanje nije problem,tu je radiona 5x5 sa alatima za koje ni ja možda neznam da ih imam :-)

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.1.2020 10:48 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
Rasprava o 3D printanju

Imaš povoljno filamente na https://marwiol.pl/en_GB/index

Imaju Devil Design (isto ono što Chipoteka ima), a nešto povoljnije je baš njihov brand koji isto radi Devil Design te je identičan njemu.

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Rasprava o 3D printanju

Dečki ,pozdrav.

Sve sam pročitao šta ste napisali i trebao bih par savijeta. Za par dana mi dolazi ender 3 pro i nisam siguran dali da šta čačkam po njemu što se tiče matične i ekrana, mada bih volio da je na touch i da se nakon printanja sam ugasi. Prije neke 2 godine kupio sam u šutu dva cr-10 , jedan je bio S , a drugi obični. Taj obični mi je trebao služiti kao pokusni kunić da bi ovog drugoga doveo da savršenstva. Dosta toga sam izmjenjao i nadodavao od osi , steper amortizera, hotend-a matičnih, svačeg nečeg. Uglavnom otišlo je dolara da sam mogao kupiti još dava nova , ali sam zapeo sa matičnim MKS SBASE + MKS TFT32 V4.0 display i BASE 1.5 jer ni jednu od njih nisam uspio pokrenuti sa cr-om.  I od onog dana kada mi je to pojelo ono malo živaca, sve stoji do neki dan kada sam trebao isprintati neki adapter za bateriju i opet sam se napalio. Misli li netko od od vas dali je vrijedno sa tim se igrati ili da kupim neku suvremeniju matičnu , ali mora imati automatsko gašenje.

Što se filamenta tiče, koji PLA je dobar  ,ali baš dobar. Radio sam sa :cctree 3d bijeli, esun žuti i ljubičasti i bio sam zadovoljan , ali ni jedan od njih ne mogu naći u EU skladištima. Bijeli je neki krti ,samo puca i ne ljepi se. Ostalo mi je 10 kila ABS- od esun-a , ali sa njim nisam nikada radio i nije mi zanimljiv jer nemam komoru

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.1.2020 1:30 (psiho051).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Eto ja riskirao sa ovim kinezom,pa sad kad dojde i to sve, onda mogu neke i recenzije reć ...

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.1.2020 7:54 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
Re: Rasprava o 3D printanju
ivanzu kaže...

Imam ga i Ok je, ja sam zamjenio Y nosac jer onaj tvornicki nije nesto, sada dosta dobro printa.

 

HRK 88.05 12%OFF | SWMAKER New Anet A8 A6 3D Printer Upgrade 6MM aluminum composit Plate Y-Carriage upgrade plate HEATED BED SUPPORT
https://a.aliexpress.com/onZXjDTFN

 Svakako si uzmi ovo, jer taj tvoj ima taj dio od šerploče i nema šanse da ti bude niveliran kako treba ili ako i uspiješ, morat ćeš ga podešavati za svaki print.

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
14 godina
moderator
online
Re: Rasprava o 3D printanju
psiho051 kaže...

Bijeli je neki krti ,samo puca i ne ljepi se. 

 To mi zvuči ko da je pokupio vlagu...

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
4 godine
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Mislim da nije. Bio je u vakumu i sa onom vrećicom za vlagu ,a na dodir je nekako grub. Baš je sav neki čudan

16 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
psiho051 kaže...

Dečki ,pozdrav.

Sve sam pročitao šta ste napisali i trebao bih par savijeta. Za par dana mi dolazi ender 3 pro i nisam siguran dali da šta čačkam po njemu što se tiče matične i ekrana, mada bih volio da je na touch i da se nakon printanja sam ugasi. Prije neke 2 godine kupio sam u šutu dva cr-10 , jedan je bio S , a drugi obični. Taj obični mi je trebao služiti kao pokusni kunić da bi ovog drugoga doveo da savršenstva. Dosta toga sam izmjenjao i nadodavao od osi , steper amortizera, hotend-a matičnih, svačeg nečeg. Uglavnom otišlo je dolara da sam mogao kupiti još dava nova , ali sam zapeo sa matičnim MKS SBASE + MKS TFT32 V4.0 display i BASE 1.5 jer ni jednu od njih nisam uspio pokrenuti sa cr-om.  I od onog dana kada mi je to pojelo ono malo živaca, sve stoji do neki dan kada sam trebao isprintati neki adapter za bateriju i opet sam se napalio. Misli li netko od od vas dali je vrijedno sa tim se igrati ili da kupim neku suvremeniju matičnu , ali mora imati automatsko gašenje.

Što se filamenta tiče, koji PLA je dobar  ,ali baš dobar. Radio sam sa :cctree 3d bijeli, esun žuti i ljubičasti i bio sam zadovoljan , ali ni jedan od njih ne mogu naći u EU skladištima. Bijeli je neki krti ,samo puca i ne ljepi se. Ostalo mi je 10 kila ABS- od esun-a , ali sa njim nisam nikada radio i nije mi zanimljiv jer nemam komoru

 

U pravilu ako printer radi dobro ne treba čačkati po njemu :). Jedino ako znaš što želiš postići i kako, upgrade metodologija "what does this button do" u pravilu ne završi dobro :).

 

Trebaš pojasniti što ti znači automatsko gašenje. Ja imam dva printera i oba se pale/gase preko mehaničke sklopke, a to se ne može nikako automatizirati da se sam ugasi. Treba okinuti prekidač i to je to.

 

Jedna od opcija je umjesto standardnih napajanja uzeti PC ATX napajanje, onda se može napraviti da se nakon printa matična jednostavno ugasi napajanje kao što to PC radi. No to će ugasiti samo 12V rail, ekran i matična će ostati raditi jer oni se spajaju preko +5VSB pina koji uvijek daju +5V, kao što je i dio matične na PC-u zato uvijek pod strujom. Mana je što PC napajanja daju max 12V, a danas je većina printera na 24V zbog boljih performanski stepper motora.

 

Druga opcija je da jednostavno firmware podesiš tako da kada je temperatura hotenda ispod 50°C ugasi sve ventilatore. Tako sam ja svoje podesio, venitlatori za matičnu i hotend se pale tek kada je temp iznad 50°C. Tako kada završi print, hot end se ohladi i ventovi se gase pa je printer nečujan.

Dodatno sam nabavio "WiFi utikač" na koju spajam printere, pa onda preko mobitela mogu kontrolirati dotok struje na printere. Ako ostavim printati nešto dok sam na poslu znam cca kada bi trebalo biti gotovo, na mobu je aplikacija kojom kontroliram taj utikač, plus ima mogućnosti i mjerenja trenutne potrošnje pa po tome vidim da li je print završio ili ne. Ako je samo ugasim struju na samom utikaču.

 

 

Imaš neki poseban razlog zašto trebaš touch? U pravilu na touch ekranima imaš puno manje mogućnosti nego na standardnom ekranu jer oni zapravo samo šalju gcode naredbe putem serijskog porta dok je standardni ekran sučelje od samog marlina pa može upravljati sa svim parametrima.

Koliko sam čitao MKS TFT touch ekrani skoro napušteni zbog toga, nisu se pokazali najkorisnijima, samo "shiny". Ja sam na svoje stavio BigTreetech TFT ekrane jer imaju dva moda rada. U jednom je kao običan touch, a u drugom ima emulaciju klasičnog LCD-a pa tako ne gubiš funkcionalnosti nego se po potrebi se možeš prebacivati. Source firmware-a je isto dostupan na githubu pa ga može bilo tko skinuti i prilagoditi, sebi sam radio neke prilagodbe oko resize-a skaliranja. Mada mi je glavni razlog zašto sam ih nabavljao to što imaju i USB port, uz SD karticu, tako da mogu printati i sa USB stickova, mada nažalost to radi samo u touch modu, ne u legacy.

 

Koji problem imaš sa SBase-om i TFT-om? Ne "vide" se ili...? Najbolje je imati i klasični ekran zbog inicijalnog podešavanja jer na njemu odmah vidiš što ne valja. Da li si podesio u firmware-u matične (pretpostavljam da si stavio marlin) i TFT ekrana isti bitrate za komunikaciju? To je najčešće problem kada se ne "vide".

3DJake PLA mi je do sada bio dobar, a i ovaj devil design u chipoteci je isto OK, barem zeleni i narandžasti koje sam do sada koristio.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Na mks matičnu spojio sam mks wlc i on obavlja funkciju gašenja nakon printanja s tim da gasi i napajanje. Creality-ev ekran dosta kasni i onda me izludiđuje , a i ne volim ovaj sistem sa kotačićem.

Nisam uspio sinhronizirati motoriće. Uvjek je neki vrtio u kontra stranu. Nisam na "ti" sa tim postavkama u firmware-u , a i u grupi creality na FB nitko mi nije znao pomoći

Koje boje su dobre od 3djake?

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.1.2020 12:51 (psiho051).
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Slažem se da Creality ekran kasni, zna i mene to iritirati, ali nije sad ne znam što. Ipak 99% toga namjestim na računalu u CUra. Par puta sam okretao taj kotačić i prešao previše ili premalo ili nije uhvatilo...ali nije to dealbreaker.

Meni osobno sasvim dovoljno za tu cijenu printera.

 

I da, najlkaše je dodati kod da se ugase ventilatori i to, a drugo rješenje je smart utičnica kao što je gore kolega napisao.

 

No postoji i treća opcija koju sam mislio implementirati, ali nije da mi je to toliko potrebno (ugasim ga sam fizički)...imaš opciju dodavanja end gkoda tako da se podigne do kraja, a switch se pokreće mehanizmom...nešto kao ovo. Nije kompleksno i zahtjeva minimalnu zezanciju, ako baš želiš fizički switch

 

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
4 godine
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Kod wlc modula je dobro što stisneš dugme kad kad krene printat i on sam ugasi printer i nema nikakvih žica po printeru što mi je ok estetike radi. Nisam skužio ova switch kako onnda se pali ako z ostane gore ?

14 godina
moderator
online
Re: Rasprava o 3D printanju
psiho051 kaže...

Mislim da nije. Bio je u vakumu i sa onom vrećicom za vlagu ,a na dodir je nekako grub. Baš je sav neki čudan

 Možda još u tvornici...ili greška u proizvodnji.

Solo761 kaže...

Trebaš pojasniti što ti znači automatsko gašenje. Ja imam dva printera i oba se pale/gase preko mehaničke sklopke, a to se ne može nikako automatizirati da se sam ugasi. Treba okinuti prekidač i to je to.

 Ovisno o ploči, nije istina da se to ne može automatizirati.

 

Ima naprimjer ovakav modul za to

https://www.aliexpress.com/item/32962233006.html

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice