Mali 'kućni' CNC

poruka: 23
|
čitano: 40.437
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

Druga inkarnacija (reinkarnacija :D) malog CNC-a. Poanta projekta je napraviti CNC sa što manje (čitaj 0) kn, jer je ionako namjena čista igra. Lako s novcima, ali ionako nemam što pametno raditi s njime, a i nije gušt. Elem, našao na glomaznom otpadu 2 stara printera, pa složio novu varijantu. Još uvijek me nešto zeza X os, nisu mi legli svi dijelovi baš idealno, ali radi.. PC napajanje, motorčeki za 2,99$ po komadu, elektonika, naravno dosta stvari imao (npr dremel) i cifra nije prešla 100 kn. Za zeku prihvatljivo..

 

Evo par slika, za probu stavio forum logo.

 

 
53 0 hvala 28
14 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

Sve pohvale na trudu mene je prošla volja za tim nakon prve izvedbe https://www.youtube.com/glodalica

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mali 'kućni' CNC

Ovo tvoje je ozbiljna mašina, ja se samo igram. Dobro izgleda, ne kontam šta je onaj display (7-segmentni) koji kaže 6500?

 

Par pitanjca;

 

-koliki ti je korak navoja osovine i gdje si to nabavio

-kakvu maticu koristiš za pomak po toj osovini/navoju

-čime si spojio osovinu i motor

-imaš neke lagere na vodilicama-osovinama ili šta?

-koji je to program i kakav kontroler koristiš

15 godina
odjavljen
offline
Mali 'kućni' CNC

Ovo je bolesno dobro.

 

bed, imaš kakve nacrte za to? Koji program koristiš? Koje mikrokontrolere si rabio (pretpostavljam ATMEL)?

Moj broj mobitela- 091 172 6697 Moja web stranica- http://mobiservis.webs.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Mali 'kućni' CNC

svaka cast

lijepo li je Hrvat biti,majko hvala ti
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

da taj displej ti je frekvenciski pretvarač do 400hz  za trofazni motor, tada je radio na 65hz, struju iz jedne faze možeš djeliti na tri do snage motora od 2.2kW.

U biti služi za usporavanje i ubrzanje te promjenu smjera okretanja motora jako potrebno kod bušenja mekane plastike jer se topi i mota oko borera ili glodala pa imaš piz....je i to malo bolje.

I za kraj ti sve pokazuje potrošnju i sve se da i ručno mjenjati mada ima dosta mogučnosti kombinacije sa vanjskim uređajima.

I da na kraju cjena na filmiču je pretvarač do snage motora od 750w i cjena mu je 1600kuna mislim da je model KN50 od Rade Končara.

motor se vrti na 50hz mislim na 2500 okretaja a na 100hz 5000 okretaja.

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mali 'kućni' CNC

Pa ti si natandrčio trofazni sinhroni motor na taj stroj, nisi normalan :D. Misliš titan rezati.. Ne možeš baš iz jedne faze dobiti 3, ali nije bitno, shvatio sam što je to. Svi sinhroni motori se vrte istom brzinom (50 Hz), a za promjenu treba mjenjati frekvenciju. Dobro, to je ok, ako baš imaš, ne isplati se kupovati..

 

Daj gukni još pokoju o osovinama, korak, matica, lageri, kontroler i program kojim to ganjaš..

vexx5555 kaže...

bed, imaš kakve nacrte za to? Koji program koristiš? Koje mikrokontrolere si rabio (pretpostavljam ATMEL)?

Ako misliš nacrte za mehaniku, nemam. Zapravo imam neki od kojeg sam odustao jer bi trebao kupovati dijelove, a ovo sam složio ovako od dijelova koje sam našao. Program je turbocnc, to je neka free varijanta, problem je što je u dos-u, tj. mašinu ganjam preko lpt porta, pa win nije neka sreća za to. Kontroler sam radio sa ucn5804b čipom (1 x osovina-motor), a to je stepper driver. Radio sam neke i s drugim čipovima, fetovima i sl, ali ovaj mi je nekako najjednostavniji.

 

15 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

Svaka cast! možeš li zaljepit ode kod od CNC-a? Ako nije problem {#}

Bolje živjeti 100 godina kao bogataš, nego 2 dana kao siromah. | www.ivankunjasic.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

Da radio se je krom neke ploče sa utorima i rupama, pa se onda namontiro trofazni motor na brzinu jer sa hoblericom iz pevca su pucala glodala, zbog vibracija i prevelikog broja okretaja a na klasičnoj sam poludio od brojanja skala pa se onda tamo radilo i koliko god da je spora opet je brža od bilo kakve klasične za sitnice.

Navojne špindle i matice su kupljene kod nas www.trolist.hr M16x5mm , motori i drajveri su iz engleske http://www.motioncontrolproducts.co.uk/products/14/47/3nm_cnc_drive_kit_1/ imaš na njima i mogučnost mjenjanja rezolucije pulsa u sekundi tako da je dosta dobar odabir ali na tu cjenu tu dodaj još špedicuju sa obradom papira + ležarina po danu ovo sam zapamtio dobro (1320kn)

A vodilice su rađene iz nekoliko pokušaja i varijanta (najbolja je naravno klizna na šipkici a oko nje bronca) a dalje uradi sam i pogledaš po firmi kakvih materijala ima naokolo da nikome netreba ili da zna do to ne traži jer nema više.

Program je provjeren Mach3 i radi savršeno probavalo se je sa raznim programima kao Kcam i sl. ali gubili su se kod rada sa sve tri osi u isto vrijeme tj. krvo proračunavali pokrete i stroj je fulao grdo. Jedini program koji koristi povratnu vezu od drajvera je EMC2 i to radi pod linuxima super ali crtaš sa nečim drugim pa je to onda patnja na jednom kompu.

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
2 0 hvala 3
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mali 'kućni' CNC
bed

Ako misliš nacrte za mehaniku, nemam. Zapravo imam neki od kojeg sam odustao jer bi trebao kupovati dijelove, a ovo sam složio ovako od dijelova koje sam našao. Program je turbocnc, to je neka free varijanta, problem je što je u dos-u, tj. mašinu ganjam preko lpt porta, pa win nije neka sreća za to. Kontroler sam radio sa ucn5804b čipom (1 x osovina-motor), a to je stepper driver. Radio sam neke i s drugim čipovima, fetovima i sl, ali ovaj mi je nekako najjednostavniji.

 

 Možeš li onda bar sve poslikati malo bolje da vidim kako je to složeno-ovako se premalo toga vidi. Ja sam prij izvjesnog vremena krenuo u izradu plora ali to mi je propalo pa su mi ostali dijelovi koje bih ovdje mogao iskoristiti.

Moj broj mobitela- 091 172 6697 Moja web stranica- http://mobiservis.webs.com/
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mali 'kućni' CNC

Evo par fotki, ako možeš vidjeti bolje. Uglavnom je problem mehanika, tj. nije problem ako kupiš. Vidi link od 'spojke', samo navojna osovina bez ičega 1000 kn > po metru. Brr. Ja konkretno koristim običnu navojnu šipku s M navojem, što je puno 'finiji' korak nego što bi trebalo biti, čitaj stroj je daleko sporiji nego bi to mogao biti. Ali košta par kn. Osnova ti je napraviti linearno pomicanje bez 'lokera', 'lufta' (sve hr riječi :D), što je opet teško bez novaca. Koristio sam osovine i mehanizam (lađice) iz starih ink jet printera. Prošetao kad je odvoz glomaznog otpada i na svakoj drugoj hrpi našao bačeni printer. Jednog mi cigo htio naplatiti, kao on je prvi došao, lol..

 

Drugi problem je matica koja 'šeće' po navojnoj osovini, tj. stepperom okrećeš navojnu osovinu, a na lađicu je fiksirana matica i okretanjem osovine mičeš lađicu po osovini. I tu je problem s 'lokerom', postoje 'anti backlash nut' baš za takve potrebe, ja stavio običnu maticu ali dužu, imam neke ideje kako to ozbiljnije jednostavno napraviti.

 

Ako savršeno ne pogodiš, a što nećeš u kućnoj radinosti ručnim alatom, osovinu i položaj motora u odnosu na osovinu, imati ćeš problem spoja osovine i motora. I tu postoje gotova rješenja za kupiti, ja sam stavio komad gumenog crijeva koji se može malo svinuti lijevo-desno.

 

I mora ti konstrukcija biti dovoljno robusna da stvar ne pleše. Pa x 3 osovine barem, mada možeš raditi i stroj s više osovina. Ovih par lagera (2 po osovini) sam nabavio u lager commercu za 3 kn kom. Inače ima npr. SKF cijeli liearni program za takve zeke, ali to košta. Ukratko, ako te šta konkretno zanima, pitaj..

 

15 godina
odjavljen
offline
Mali 'kućni' CNC

Hvala bed, ovo će mi pomoći. {#}  Sad već imam neku ideju za izradu svoga.

Moj broj mobitela- 091 172 6697 Moja web stranica- http://mobiservis.webs.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

jeb+no frende. svaka cast ljepo ljepo :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mali 'kućni' CNC

super je.

 

 

di si kupio motore i dali moraju sva 3 biti ista ili mogu biti razlici (rpm, napon, step)?

koliko debel je pleksi i koje drvo si koristio?

15 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

Bravo, pohvale na trudu, ja si hocu napravit isto to samo s laserom (laser cutter :D)

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Mali 'kućni' CNC

svaka cast,jel bi mogao na pp se javiti{#}

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.5.2011 23:22 (OŽUJSKO PC).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Mali 'kućni' CNC

evo ovako nesto,to ide na komp onaj moj od gajbe sto sam izmodo,javi

plexi 5mm,ledice se ubusuju sa strane plexi da osvijetle tvojeg cnc-a djelo,tj Ožujsko@pc plexi 5mm,ledice se ubusuju sa strane plexi da osvijetle tvojeg cnc-a djelo,tj Ožujsko@pc
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.5.2011 12:59 (OŽUJSKO PC).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

koji driver za steppere koristiš?

i ja bi to sada preko ljeta napravio imam tri steppera a neznam što ću oko drivera
na njuškalu neki tip prodaje 3-osni driver za 590 kuna al volio bih proći jeftinije od toga (al opet dobiješ i softwe i karticu za sapjanje na komp i sve)

i koji ti software koristiš?

 

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mali 'kućni' CNC

Već sam napisao da sam sam radio kontroler/driver baziran na ucn5804b i taj i koristim. Radio sam i druge drivere, mogu potražiti ako te ineresira sheme. Daj baci link na taj oglas na njuškalu.

 

Elegantnije je nešto kupiti i samo staviti. Nije loša varijanta ako radiš posao i nadaš se nešto zaraditi time. Ako je to igra/učenje, tj. neće biti novaca od toga, onda je i postupak izrade sam po sebi zanimljiv. Kakve stepere imaš? Bipolar, unipolar? Pitanje je i snage, tj okretnog momenta motora. Ako su slabi, neće imati snage, ali je driver jednostavnije napraviti i obratno. Za jače motore je potrebno i ozbiljnije napajanje. Program koji koristim za g-code je 'image to g code', a 'stroj' ganjam s turbocnc-om.

16 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC
Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Mali 'kućni' CNC
http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

Evo da se i ja pridružim ovoj temi. Ja isto imam želju izraditi kućni CNC stroj za obradu mekih materijala (MDF, iverica, aluminij, pleksi, itd.). Pročitao sam da jedna firma u Gornjem Stupniku prodaje trapezna vretena. Kuglična su mi preskupa, a obične navojne šipke mi se čine nemogućom misijom. Ne znam kako i gdje nabaviti stepper motore. Jedino što sam vidio su NEMA 23 motori sa Ebay-a. Postoji li neka domaća firma koja se bavi izradom i prodajom sličnih motora? Motor glodalice sam u početku zamišljao izvesti sa KRESS FME 800 ili 1050, no vidio sam da im je velika mana vibracija. Molim pomoć od iskusnih majstora u tom području. :D

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Mali 'kućni' CNC

To bi se s 3d olovkom moglo koristiti kao 3d printer

 

The world is not enough...Imam samo 11g.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice