LED trake

poruka: 688
|
čitano: 325.930
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...

Gotovo sve trake rade na 12V.

 

Dakle, treba ti traka i izvor 12V napajanja. 12V inače možeš izvući iz kompjuterovog napajanja, recimo iz molex konektora. A inače valjda i kod nas, a na eBayu imaš na raspolaganju hrpu 12V AC/DC adaptera - za 2 metra trake bit će ti sasvim dovoljan adapter od 2A. Znači kad gledaš izvor struje, gledaš da je napon isti...

Hvala puno!!!

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.11.2014 19:36 (Zin8).
11 godina
neaktivan
offline
Led trake

Pozdrav!

 

Koji kontroler/dimmer i koliko watta napanje mi treba za 2 metra jednobojne 5630 ?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.12.2014 19:48 (N00bie).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
N00bie kaže...

Koji kontroler/dimmer

Ja znam samo za treperave pa sad... Od tih treperavih bio bi ti najbolji zapravo RGB kontroler jer treperi s višom frekvencijom. Ili da si sam napraviš svoj. Pročitaj ovu poruku.

 

N00bie kaže...

koliko watta napanje mi treba za 2 metra jednobojne 5630 ?

Što znači ovih 600 - dva metra trake pa ukupno 600 ledica? 5630 trake su obično s 300 ledica po metru, a za dva metra je dovoljan 12V adapter s 2A (gledaš ampere, jer ćeš puno rjeđe nači označene vate - uglavnom, to ti je znači 24 W).

11 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Što znači ovih 600 - dva metra trake pa ukupno 600 ledica? 5630 trake su obično s 300 ledica po metru, a za dva metra je dovoljan 12V adapter s 2A (gledaš ampere, jer ćeš puno rjeđe nači označene vate - uglavnom, to ti je znači 24 W).

Pise 60D ne 600 :)... valjda 60 po metru. Bude dovoljno ovo napajanje iz slike?

14 godina
moderator
online
Re: Led trake
N00bie kaže...

Što znači ovih 600 - dva metra trake pa ukupno 600 ledica? 5630 trake su obično s 300 ledica po metru, a za dva metra je dovoljan 12V adapter s 2A (gledaš ampere, jer ćeš puno rjeđe nači označene vate - uglavnom, to ti je znači 24 W).

Pise 60D ne 600 :)... valjda 60 po metru. Bude dovoljno ovo napajanje iz slike?

To sa slike ima 20V na izlazu, ne 12V!

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
XXX-Man kaže...
N00bie kaže...

Pise 60D ne 600 :)... valjda 60 po metru. Bude dovoljno ovo napajanje iz slike?

To sa slike ima 20V na izlazu, ne 12V!

A to znači pregaranje ledica. Dakle N00bie, napon mora biti 12V (ne više! eventualno može biti 9V ili tako nešto, no tada će ti ledice slabije svijetliti), a jakost barem 2A (znači može i 3A, 5A... - ali ne treba, jer je i 2A i više nego dovoljno). Znači, nešto ovakvo.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Hvala puno na pojasnjenju!

10 godina
offline
Led trake

pozdrav zanima me ako kupim ove trake jel moram nesto spajat ili samo ukljucim u struju i to je to? 

 

http://www.njuskalo.hr/rasvjeta/set-150-5050-rgb-traka-5m-napajanje-kontroler-l024-oglas-10823079

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

hmm bas te eventualno spojiti 2-3 konektora ali to zna svatko i sa dvije ljeve ruke tak oda ti to nece predstavljat problem ..inace je pug and play

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
13 godina
neaktivan
offline
Led trake

Pozdrav,  odgovara li univerzalni adapter za laptop sa slike koji ima različite naponske izlaze za napajanje 12v led jednobojne trake 5m(1A)? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
markanzyxel kaže...

Pozdrav,  odgovara li univerzalni adapter za laptop sa slike koji ima različite naponske izlaze za napajanje 12v led jednobojne trake 5m(1A)? 

Nisi dodao sliku, no nebitno. Ako može dati 12V ili manje, onda odgovara po naponu. Ako ne daje dosta jaku struju ("amperažu"), onda ti led traka neće svijetliti punom jačinom.

13 godina
neaktivan
offline
Led trake

Naponski nivoi su od 5 do 24V izmedju kojih je i output 12V (5A), da li pase doticni? sliku uploadam ubrzo :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.12.2014 17:55 (markanzyxel).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
markanzyxel kaže...

Naponski nivoi su od 5 do 24V izmedju kojih je i output 12V (5A), da li pase doticni? sliku uploadam ubrzo :)

12V i 5A je dovoljno za gotovo sve jednobojne 5m LED trake. Samo budi siguran da koristiš dobar nastavak, da ne bi pustio napon viši od 12V.

 

Napisao si inače za svoju traku 1A - njoj treba 1A po metru? To znači da joj treba 5A na 5 metara. Toliko ti najviše napajanje i može dati na 12V, znači taman - s tim napajanjem bi trebao dobiti maksimalnu svjetlinu na toj traci.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...
markanzyxel kaže...

Naponski nivoi su od 5 do 24V izmedju kojih je i output 12V (5A), da li pase doticni? sliku uploadam ubrzo :)

12V i 5A je dovoljno za gotovo sve jednobojne 5m LED trake. Samo budi siguran da koristiš dobar nastavak, da ne bi pustio napon viši od 12V.

 

Napisao si inače za svoju traku 1A - njoj treba 1A po metru? To znači da joj treba 5A na 5 metara. Toliko ti najviše napajanje i može dati na 12V, znači taman - s tim napajanjem bi trebao dobiti maksimalnu svjetlinu na toj traci.

Nazalost nastavke nemam tj izlaz adaptera sam morao zamjeniti sa kabelom od PS1 koji ima identican konektor kao i moj hp , koristim ga inace za napajanje laptopa hp-a 6720s

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.12.2014 18:12 (markanzyxel).
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
markanzyxel kaže...
Nazalost nastavke nemam tj izlaz adaptera sam morao zamjeniti sa kabelom od PS1 koji ima identican konektor kao i moj hp , koristim ga inace za napajanje laptopa hp-a 6720s

Onda ne možeš određivati izlazni napon, zar ne? Probaj izmjeriti izlazni napon prije spajanja LED trake, pa ako je viši od 12V, ne spajaj LED traku da je ne bi spalio. Laptopi se obično napajaju strujom napona 15-19V (ovisno o proizvođaču/modelu/generaciji).

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.12.2014 18:43 (mbaksa).
12 godina
offline
Led trake

Meni su te led trake radile i na 18v i 22v bez problema da bi pregorile. Narucene su s ebaya bile, bijele boje, 5 metara i samo 25 kn :D

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
in_rust_we_trust kaže...

Meni su te led trake radile i na 18v i 22v bez problema da bi pregorile. Narucene su s ebaya bile, bijele boje, 5 metara i samo 25 kn :D

Kad im se da viši napon, raste im temperatura (primjer) i skraćuje se radni vijek.

 

Nisam išao eksperimentirat - ili im 18-22V ipak nije dovoljno visoko da potegnu toliko struje da pregore ili ti adapter nije davao dovoljno jaku struju (cijelih pet metara si spajao na 22V adapter? baš me zanima što bi se dogodilo da si spojio samo metar-dva).

 

Uglavnom, to što ti nisu pregorile (jesu ti radile satima neprekidno) ne znači da ih nisi maltretirao. 

12 godina
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...
in_rust_we_trust kaže...

Meni su te led trake radile i na 18v i 22v bez problema da bi pregorile. Narucene su s ebaya bile, bijele boje, 5 metara i samo 25 kn :D

Kad im se da viši napon, raste im temperatura (primjer) i skraćuje se radni vijek.

 

Nisam išao eksperimentirat - ili im 18-22V ipak nije dovoljno visoko da potegnu toliko struje da pregore ili ti adapter nije davao dovoljno jaku struju (cijelih pet metara si spajao na 22V adapter? baš me zanima što bi se dogodilo da si spojio samo metar-dva).

 

Uglavnom, to što ti nisu pregorile (jesu ti radile satima neprekidno) ne znači da ih nisi maltretirao. 

 

18v je bila baterija od aku busilice,a 22 san dobia na brodu (24v akumulator). I ne nije svih 5 metara na tu voltazu bilo spojeno vec je znalo biti po 15-20cm pa otprilike do 50cm. Na brodu su mi radile oko 12 sati u komadu i nista se nije desilo.

A za maltretiranje? Ko ih hebe, za 25 kn 5 metara i da se 3 odma krepalo me ne dira. lol

9 godina
neaktivan
offline
Led trake

pozdrav.zanima me dali mogu spojit petnajst metara na jedan adaptor od laptopa.odnosno sve tri trake od pet metara na adaptor cije je  snage 16v i 4.5ampera,koliko nosi wata nepisebojim se da mi se ne pregriju

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
zmaj13 kaže...

pozdrav.zanima me dali mogu spojit petnajst metara na jedan adaptor od laptopa.odnosno sve tri trake od pet metara na adaptor cije je  snage 16v i 4.5ampera,koliko nosi wata nepisebojim se da mi se ne pregriju

Ne bi to trebao raditi. Premalo struje za 15 metara trake i previsok napon. Kako bi to reagiralo - ne znam. Ako bi sve tri trake paralelno spojio na taj adapter još bi i moglo funkcionirati (da li ćeš napraviti štetu ledicama koje su bliže napajanju, ne znam), a ako bih ih spojio serijski, jednu na drugu, vjerojatno bi došlo do velikog pada svjetline prema kraju.

9 godina
neaktivan
offline
Led trake

spojijo bi ih paralelno,vjerovatno bi se grijale na pocetku trake.ali ne znam kad bi prvo spojijo zice duge par metara pa na njih ledice,dali bi napon malo pao.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Led trake

Koliko se ja sjećam, 5 metri trake sa 5050 ledicama vuče oko 2A, znači tebi treba 6A, 7A da budemo sigurni.

 

Ja bih to razdvojio pa svakih 5 metara doveo napajanje, puno je to 15 metara, a i sumnjam da će vodovi unutar trake izdržati 7A struje...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Led trake
Gigabyte091 kaže...

Koliko se ja sjećam, 5 metri trake sa 5050 ledicama vuče oko 2A, znači tebi treba 6A, 7A da budemo sigurni.

 

Ja bih to razdvojio pa svakih 5 metara doveo napajanje, puno je to 15 metara, a i sumnjam da će vodovi unutar trake izdržati 7A struje...

 U pravilu RGB kitovi imaju ona pojacala(prikljucis novo napajanje na kraju stare trake tako da ne trebas vise kontrolera) svakih 20m trake, tako da ne bi trebalo kod njega biti problema, samo treba dosta struje.

:D
9 godina
neaktivan
offline
Led trake

ok,a sto mislis o jednom adapteru.12v 10a 120w.dali bi to bilo nekako ok da spojim petnajst metara ledica

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Led trake
zmaj13 kaže...

ok,a sto mislis o jednom adapteru.12v 10a 120w.dali bi to bilo nekako ok da spojim petnajst metara ledica

 

Nemozes sad govoriti na taj nacin o adapterima/ metrima trake.

Postoji vise vrsta traka, znaci 2 glavne stvari o kojima ovisi potrosnja(a i jacina svjetlosti te samim time i potrebn napajanje) su:

 

1. Vrsta led chipa - najpopularnije su 3528 i 5050

 

2. Gustoca ledica - 30led/m i 60led/m, rijede 120led/m(uglavnom kod 3528 chipova)

:D
11 godina
offline
Led trake

Imam neke nedoumice pa nadam se da ima netko da mi razjasni..

 

Dakle imam 13metara RGB trake 5050.. Naručio sam dva kompleta 5metara s kontrolerima i adapterima i još sam posebno uzeo 3metra samo trake..

 

E sad mislim da bi bilo bolje spojiti sve na jedan izvor napajanja, znači da nabavim jedno jače napajanje i na to kontroler i daljinski i spojim.. Zbunilo me samo to što na 13metara trake očito nevalja kontroler ovakav sa slike LINK jer je preslab, ili nešto drugo?

 

Malo sam čitao kao trebalo bi mi nešto tipa ovo, samo neznam koje jačine/snage RGB Amplifier..

 

Znači trebalo bi mi neko napajanje, koliko sam shvatio 1A po metru, dakle 15A, odnosno koliko W ?? 170W?? Kao piše tamo po LEDici 0.2W..

 

Znam sve kako spojiti samo neznam šta mi još fali od komponenti i koje jačine.. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.1.2015 22:07 (lepi91).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
lepi91 kaže...

Malo sam čitao kao trebalo bi mi nešto tipa ovo, samo neznam koje jačine/snage RGB Amplifier..

LOL piše ti na njemu - podnosi do 15A.

 

lepi91 kaže...

Znači trebalo bi mi neko napajanje, koliko sam shvatio 1A po metru, dakle 15A, odnosno koliko W ?? 170W?? Kao piše tamo po LEDici 0.2W..

15A puta 12V je... 180W. Ako svijetle sve, ali baš sve ledice, i to bijelom svjetlosti.

 


lepi91 kaže...

Znam sve kako spojiti samo neznam šta mi još fali od komponenti i koje jačine.. 

Dakle, za 5 m trake ti treba 5 A, zar ne? Amplifier ide na svakih 5 metara. Znači u osnovi bi ti trebala 2 amplifiera - za drugih 5 m, i za 3 m. Cijela poanta amplifiera je da na njega možeš spojiti drugi izvor struje. Dakle, prvih 5 m trake možeš spojiti na jedan 5 A adapter. Onda prvi amplifier spojiš na drugi 5 A adapter. I drugi amplifier spojiš na barem 3 A adapter.

 

Naravno, alternativno rješenje - i u prvih 5 m trake i u amplifiere možeš paralelno spojiti jedan te isti izvor struje - tu ti onda treba jedan 15A 12V (znači 180W) adapter.

11 godina
offline
Re: Led trake

Vidim da piše na njemu koje je jačine, ali pitam koji meni treba!?

 

Znači ubiti mi taj pojačivač ni netreba, mogu uzet napajanje recimo ovo i spojit na to LED controller i traku 13metara i to je to ??

 

Jer zbunilo me što na tom LED controlleru piše Peak Output Current: 3x4A, ne razumijem što žele s time reći, zato sam mislio da mi treba RGB Amplifier..

16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
lepi91 kaže...

Znači ubiti mi taj pojačivač ni netreba, mogu uzet napajanje recimo ovo i spojit na to LED controller i traku 13metara i to je to ??

Ne možeš imati traku dulju od 5 m. Zapravo već i duljina od 5 m može biti problematična, jer napon pada kroz duljinu trake pa kraj trake može svijetliti slabije ili čak malo drugačijom bojom. A kamoli 13 m! Za to se koriste amplifieri - po jedan amplifier za do 5 m trake.

 

lepi91 kaže...

Jer zbunilo me što na tom LED controlleru piše Peak Output Current: 3x4A, ne razumijem što žele s time reći,

Žele reći da direktno u njega možeš spojiti dvije 5m RGB trake, svaku od 2A po boji. Direktno u njega (to se naziva paralelno spajanje), a ne jednu traku direktno a drugu traku na prvu traku! Znači, tad bi ti taj kontroler bio na sredini, pa bi ti 5m trake recimo išlo lijevo, 5m trake desno. A preostalih 3 metra trake u toj konfiguraciji onda ne bi koristio. Ili bi ga koristio uz amplifier.

 

lepi91 kaže...

zato sam mislio da mi treba RGB Amplifier..

Ako želiš spajati "traku na traku", onda ti treba. Ako ćeš obje 5m trake spajati direktno u RGB kontroler, onda ti ne treba. Ako hoćeš iskoristiti još i ovih 3 metra, onda ti treba i amplifier. Ili još jedan RGB kontroler, jer je jedan RGB kontroler dovoljan za do 2x5m trake.

11 godina
offline
Led trake

Hvala puno na trudu ali sada znam još manje nego sam i znao i sav sam se zbunio :/

 

Dali bi mi mogao nekako to slikom prikazati.. 

 

Znači ja bi trebao nešto ovako - 6.5m na jednu stranu i 6.5m na drugu stranu, znači iz jedne točke da se grana na dvije strane po 6.5m LED trake.

 

Tu sam mislio da bude jedan LED kontroler da mogu paliti na daljinski, jedno napajanje da bude 15A 180W..

 

 

E sad zbunilo me to što više neznam kako to povezati ako ne smije više od 10m na jedan LED kontroler, a htio bi sve paliti na jedan daljinski..

 

Kako bi ti to spojio da radi na jedno napajanje i jedan daljinski?

 

I još me muči čemu one vrijednosti jačine na amplifieru ako si rekao da 5m max može na jedan amplifier, onda je dovoljan od 5A, netreba od 15A!?

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice