Brushless motor

poruka: 29
|
čitano: 23.947
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

Dakle, ne pitajte me za šta, jer još ni sam ne znam, ali ovi motori su jako moćni i imaju najveću efikasnost(koliko ja znam).

Na slici je brushless motor iz CD pogona i zanima me, na koje kontakte ide + a na koje -.

Pošto su 3 na desno, najdeblja, zaključio sam da su oni napajanje, no možda se varam.

Hvala.

(Ako svijetli da sam online, ne znači da sam tu)Two beer or not two beer--- http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1380237
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2010 21:22 (Plahi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

trebo bis imati neki sklop ili tako nes da g apokrenes... nesto s generatorom impulsa... jer na bateriju nema sanse da ga pokrenes....

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

Istina, bavim se modelarstvom (uglavnom auto) ii vozim aute s brushless motorima (90+ km/h) i koliko znam glavne razlike izmedju motora s cetkicama i bez su

 

1. Brushed radi na istosmjernu struju, a brushless na izmjenicnu

2. Brushless ima vecu efikasnost, tisi u radu, manje se grije (jer ne trenje o cetkice, samo i iskljucivo lezaj)

3. Brushless motori (ne svi, ali ovaj za komp bome da) imaju senzor za fazu (trofazni je motor), tako da ako ga hoces pokrenut, sve kontakte ili vecinu moras iskoristit, a za to moras radit sklop

 

Pozdrav ;)

Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
Moj PC  
2 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor
Mojpismonosa kaže...

Istina, bavim se modelarstvom (uglavnom auto) ii vozim aute s brushless motorima (90+ km/h) i koliko znam glavne razlike izmedju motora s cetkicama i bez su

 

1. Brushed radi na istosmjernu struju, a brushless na izmjenicnu

2. Brushless ima vecu efikasnost, tisi u radu, manje se grije (jer ne trenje o cetkice, samo i iskljucivo lezaj)

3. Brushless motori (ne svi, ali ovaj za komp bome da) imaju senzor za fazu (trofazni je motor), tako da ako ga hoces pokrenut, sve kontakte ili vecinu moras iskoristit, a za to moras radit sklop

 

Pozdrav ;)

  Mislim da je fora slicna ko i u PMG trofaznim generatorima...

Kažu da imamo dva uha i samo jedna usta, kako bi pričali samo pola onoga što čujemo....
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

Mogao bi uzeti od venta generator impulsa. Probat ću pa javim.

(Ako svijetli da sam online, ne znači da sam tu)Two beer or not two beer--- http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1380237
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

imas negdle na netu... i na googlu tip je napravio sklop za upravljanje... motorom iz cd roma i jedan tip je napravio za motor iz HDD... a to su bjesade :D

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor

Majko mila koja hrpa gluposti. Svi. I još dajete savjete..

 

Da brushless na izmjeničnu struju.. I generator impulsa od ventilatora.. Trofazna struja..

 

To su DC stepper motori i za ganjati ga potreban je stepper driver. A sad brzo na google i učiti..

14 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor
bed kaže...

Majko mila koja hrpa gluposti. Svi. I još dajete savjete..

 

Da brushless na izmjeničnu struju.. I generator impulsa od ventilatora.. Trofazna struja..

 

To su DC stepper motori i za ganjati ga potreban je stepper driver. A sad brzo na google i učiti..

Dobro da imamo tebe najpametnijeg...ako čovjek s FER-a ne zna što govori o struji, a ti znaš onda.....

EDIT:

i samo da znaš...radi! spoji sam tri žice na pcb od venta od kompa i radi na 12v.

(Ako svijetli da sam online, ne znači da sam tu)Two beer or not two beer--- http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1380237
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.10.2010 21:40 (Plahi).
16 godina
offline
RE: Brushless motor

bed, tebi predlazem da odes na net i naucis pravila ponasanja na forumu...

 

ventilatori imaju brushless motore, a ne stepere...

imas tri faze, i za jedan elektricni krug prolazis 6 koraka. tu na slici se vide koje su to faze:

http://dev.emcelettronica.com/you-use-bldc-motor-you-should-understand-how-it-works-brushless-dc-motors-roll

Uglavnom, trebaju ti 3 H-mosta, tako da svakoj fazi mozes mijenjati polaritet, i sve sto treba je mjenjati faze u pravo vrijeme, a za to obicno sluze hall sensori, iako ih zapravo mozes vrtiti i u otvorenoj petlji (polako mjenjas faze i pustis motor da se sam pomice), sto nije bas efikasno ali radi...

 

Think locally, act globally...
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

i ovisi ti da li je su žice na statoru spojene u zvijezdu ili trokut.

 

edit:

(Ako svijetli da sam online, ne znači da sam tu)Two beer or not two beer--- http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1380237
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.10.2010 21:42 (Plahi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor
Plahi kaže...

Dobro da imamo tebe najpametnijeg...ako čovjek s FER-a ne zna što govori o struji, a ti znaš onda.....

EDIT:

i samo da znaš...radi! spoji sam tri žice na pcb od venta od kompa i radi na 12v.

Koji od ovih bisera je s FER-a? Jadno naše školstvo ako je tako..

 

Btw, pitanje je i temu si otvorio s motorom iz cd-a koji je stepper ili brushless DC motor, a ventilator je sasvim drugačiji tip motora. Mješaš kruške i jabuke. Btw, ventilator je izrazito jak motor.. A ti spajaj koje god hoćeš žice na motor s cd-a, nećeš uspjeti ni za zilion godine jer to tako ne funkcionira.. Probaj npr otto motor, pa sve su to motori, zar ne?

SupremeCommander kaže...

bed, tebi predlazem da odes na net i naucis pravila ponasanja na forumu...

 

ventilatori imaju brushless motore, a ne stepere...

imas tri faze, i za jedan elektricni krug prolazis 6 koraka. tu na slici se vide koje su to faze:

http://dev.emcelettronica.com/you-use-bldc-motor-you-should-understand-how-it-works-brushless-dc-motors-roll

Uglavnom, trebaju ti 3 H-mosta, tako da svakoj fazi mozes mijenjati polaritet, i sve sto treba je mjenjati faze u pravo vrijeme, a za to obicno sluze hall sensori, iako ih zapravo mozes vrtiti i u otvorenoj petlji (polako mjenjas faze i pustis motor da se sam pomice), sto nije bas efikasno ali radi...

 

Ako sam ti povrijedio osjećajćiće i misliš da nije primjereno, imaš tipku prijavi..

 

Nažalost, sve što sam rekao stoji. A ti si se navezao na nisku bisera u ovom postu.

 

Kada sam ja rekao da ventilatori imaju steppere?? Btw, ventilatori su najčešće indukcijski motori, a link ti je za brushless DC. Osim što oboje nemaju četkica, nemaju veze jedan s drugim. Ono 'DC' stoji za direct curent, oliti istosmjerna struja i samim time bolje da ne komentiram ove bedastoće o fazama. I kakvi hall senzori u ventilatorima??

Hajde malo prouči što je to brushless dc motor.

 

Da ti malo citiram;

BLDC motors may be described as Stepper motors, with fixed permanent magnets and possibly more poles on the stator than the rotor, or Reluctance motors.

 

I razlika im je u minorna, ali princip djelovanja je potpuno isti (onaj koji ti ne razumiješ). Dakle, Hall senzor služi za utvrđivanje položaja rotora, a NE za mjenjanje faze, jer vjerovao ti ili ne u istosmjernoj struji nema faza. Ako ne vjeruješ googlaj. I ništa ne mjenja fazu, već kontroler/driver za stepper ili brushless dc (ista je stvar) u pravilnim intervalima uključuje pojedinu zavojnicu i stvara magnetno polje. Kakve faze, kakvi bakrači.. I ako nisi primjetio izlaz iz takvog motora ima 6 žica, nasuprot 2-3 ventilatora i takav motor nikada, ponavljam nikada bez kontrolera nećeš pokrenuti..

 

I biser za kraj; brushless dc motor možeš vrtiti u otvorenoj petlji, polako mjenjaš faze (koje u dc-u ne postoje) i pustiš da se motor sam pomiče??!? Da ima više 'strujića' u hall of shame, ovo bi bila izjava br. 1.  Daj me malo prosvijetli u tom smislu..

Plahi kaže...

i ovisi ti da li je su žice na statoru spojene u zvijezdu ili trokut.

 

edit:

Da si bolje gledao vidio bi i stepper kontroler.. Ali neka, samo ti pokušavaj nasuho..

 

16 godina
offline
Brushless motor

Namoti na BLDC motorima se zovu faze, nisam ja to izmislio... Sta je to bakrac?

Normalan BLDC motor ima tri zavojnice/namota, zovi to kako hoces. Svaki namot/zavojnica ima 2 zice, dakle ukupno ih imas 6. Kod vecine motora su oni spojeni u zvijezdu ili trokut, pa zapravo imas samo tri zice vani.

Glede otvorene petlje, pa sam si rekao da je bldc vrlo slican stepperu, pa kao sto stepper mozes vrtit u otvorenoj petlji, mozes i bldc. Sta je to nejasno?

 

Think locally, act globally...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

samo što stepere možeš spojiti seriski i paralelno, imaš ih i unipolarne, bipolarne i na pola koraka i da ima verzija sa 4, 6 i 8 žica. mogu biti točni ali ne pod oprerečenjem jer izgube korak i opet nemaš ništa od njih na kraju

 

da neko nebi rekao da se opet piše bez veze i pameti eto mog malog rutera

https://www.youtube.com/glodalica

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor

@spojka

Gdje si nabavio motore? Bipolar ili unipolar, koliko A po namotu? Cijena? Koji kontroler koristiš?

 

Koji ti je korak navoja na osovini i gdje si nabavio to? Imaš onu 'maticu' protiv lokera?

 

Par pitanjca koja bi me interesirala. Btw, dobro ti je 'ispao' cnc. Ja sam radio cnc za probu od priručnih materijala, a sad bi mi pasali malo jači unipolar motori. Imaš ideju gdje to kod nas nabaviti? I ono je freza stolarska? Kakva je to glava?

14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

motori su iz engleske oko 1.7A, drajveri na sebi imaju prekidaće od 1600 do 25000 stepova u minuti, nažalost samo je jedno napajanje pa kad prebaciš drajvere u 1.7A i grubi step da dobiješ brzinu napajanje iskoči  (zaštita) trebalo je kupiti za svaku os po jedno a špindle(promjer 16mm korak 5mm) i matice iz trolista u ZG imaš kod njega i motora evo adresa http://www.trolist.hr/ a za motore kad dođem doma sada radim. pinola radna je stavljena kasnije sa trofaznim motorom od 0.25A i frekvenciskim modulatorom iz končara od 0.5A i mislim da je 1600 kunića.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor
SupremeCommander kaže...

Namoti na BLDC motorima se zovu faze, nisam ja to izmislio... Sta je to bakrac?

Normalan BLDC motor ima tri zavojnice/namota, zovi to kako hoces. Svaki namot/zavojnica ima 2 zice, dakle ukupno ih imas 6. Kod vecine motora su oni spojeni u zvijezdu ili trokut, pa zapravo imas samo tri zice vani.

Glede otvorene petlje, pa sam si rekao da je bldc vrlo slican stepperu, pa kao sto stepper mozes vrtit u otvorenoj petlji, mozes i bldc. Sta je to nejasno?

Krivo sam shvatio što misliš pod faze, ali si svejedno falio.. Ne mjenja se polaritet zavojnicama i svaka zavojnica koliko je meni poznato ima dva kraja. Prema tome iz motora ide 6 žica. Zvjezda/trokut spoj je zapravo paralelni/serijski spoj i nema veze s time da od 6 žica van ide 3. Kriva ti je logika. Brushless dc ili stepper bez kontrolera ne možeš ganjati. Točka.

Ono što tebe buni je primjer ventilatora/coolera u računalima gdje je motor/trošilo male snage, nije bitan precizan rad kao niti strana vrtnje. U takvim uređajima je integriran kontroler i zato idu van 3 žice. I to je razlog, a ne priroda rada brushless dc/stepper motora. I za domaću zadaću nađi stari cooler pa ga rastavi i vidjeti ćeš da osim žica ima i elektronike.. E to je kontroler kojime pomoću tri žice upravljaš s 3 zavojnice.

A otvorenu petlju još nisam shvatio?? Nema tu petlje. Kontroler naizmjenično pali - gasi zavojnice. Ukoliko kontroler to ne radi, motor se ne vrti. A perpetuum mobile još nije izmišljen..

 

@spojka

vidim da su to malo ozbiljniji motori, problem je što kod nas takvih stvari nema :o(. Na onaj 'trolist' sam nabasao već prije, ali malo su mi cijene brrr. 'Ajde ako baš imaš posla za cnc još kako-tako, ali za igru malo preskupo.. Kojim programom to ganjaš? I je li driver na lpt, usb, ili?

 

14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

Mah3 zbog windowsa a može i EMC2 na linuxima i preko paralelnog porta komunikacija (tako mi je jeftinije bez ikakvih dodatnih kontrolers), da znam hobi je skup sve što je kupljeno je bilo na kraju oko 10k kuna bez posla. Sav materijal i strojevi na kojima sam radio sa kolegom je besplatno jer time se i bavim (tokarenje glodanje itd).

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

i da na onim plastikama (horde za pranje čipova za lokalnu firmu Selk) strojič je digao za firmu u kojoj radim u tri tjedna (dvije smjene nije se ni gasio) oko 45k kuna jer nemamo cnc glodalicu samo tokarilice a glodanje onih utora od 2,5mm širine plus elipse na klasičnoj glodalici je šizifov poso.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

eto i mene iz treće smjene doma, nego kao što je i obečano link za motore http://www.motioncontrolproducts.co.uk/sections/14/CNC%20Stepper%20Drive%20Kits/  imaš i pdf za svaki pa odma znaš što kupuješ i koja im je stvarna snaga(zavisi kako ga spojiš seriski ili paralelno) veča je snaga samo kad stoje u mjestu aili se i tada jako griju (paralelno). ode pajkit dok imam volje.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
RE: Brushless motor
bed kaže...

A otvorenu petlju još nisam shvatio?? Nema tu petlje. Kontroler naizmjenično pali - gasi zavojnice. Ukoliko kontroler to ne radi, motor se ne vrti. A perpetuum mobile još nije izmišljen..

Otvorena petlja znaci da radis kontrolu necega (u ovom slucaju motora, i to kao sto si spomenuo paljenjem/gasenjem pojedinih zavojnica) bez da dobivas od njega povratnu informaciju (u ovom slucaju polozaj rotora, hall senzorima, enkoderom, resolverom, potenciometrom, itd...).  Kao sto vjerojatno znas, za kvalitetnu kontrolu steper motora trebas znati polozaj rotora, tako da ti se ne dogodi da dolazi do preskakanja koraka uslijed velikog opterecenja. Dok je kod stepera to zgodna opcija, kod bldc motora je to "must have" jer u otvorenoj petlji radi lose (daje mali moment, trosi puno struje, itd...)

 

@Bed, Spojka 

Ovo je tema o brushless motorima, a ne o steperima!

 

Think locally, act globally...
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

isti vrag drugi drajver (minimalna razlika jedan tranzistor) a u motoru (razlika u položenim magnetima)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor
SupremeCommander kaže...
Kao sto vjerojatno znas, za kvalitetnu kontrolu steper motora trebas znati polozaj rotora, tako da ti se ne dogodi da dolazi do preskakanja koraka uslijed velikog opterecenja. Dok je kod stepera to zgodna opcija, kod bldc motora je to "must have" jer u otvorenoj petlji radi lose (daje mali moment, trosi puno struje, itd...)

I steppere i bldc motore možeš ganjati sa i bez povratne informacije. Nije to način rada motora. Ako dolazi do preskakanja radi opterećenja, nije dobro proračunat uređaj, motor je preslab (premalo torque). Ukoliko ti je baš potrebna precizna informacija, koristi servo..

SupremeCommander kaže...

@Bed, Spojka 

Ovo je tema o brushless motorima, a ne o steperima!

Aha, a koja je razlika u načinu rada? I kladim se da ću svojim stepper driver-om poganjati svaki bldc motor koji mu po karakteristikama odgovara..

Vidiš da čovjek ima i praktičnog iskustva, bojiš se da ćeš naučiti nešto? Od ovih 'bisera s FER-a' u postu ionako nema koristi.

 

14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

Nisam rekao da je netko s foruma s FER-a...prijetelj mi je s FER-diplomirao prije godinu i pol.

 

(Ako svijetli da sam online, ne znači da sam tu)Two beer or not two beer--- http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1380237
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Brushless motor
bed kaže...
I steppere i bldc motore možeš ganjati sa i bez povratne informacije. Nije to način rada motora. Ako dolazi do preskakanja radi opterećenja, nije dobro proračunat uređaj, motor je preslab (premalo torque). Ukoliko ti je baš potrebna precizna informacija, koristi servo.. Aha, a koja je razlika u načinu rada? I kladim se da ću svojim stepper driver-om poganjati svaki bldc motor koji mu po karakteristikama odgovara.. 

 Dakle, ako pokusavas vozit BLDC u otvorenoj petlji imas problem sto s obzirom da neznas koliki je stvarno opterecenje, moras ga ganjat sa maksimalnom strujom, s cime imas dva problema. Prvi je sto to bas nije efikasno, a drugo sto ako ne zelis pregrijati motor, ne smijes prijeci nominalnu struju. Tako da iako bi motor na kratko vrijeme mogao dati vecu struju/moment od nominalne, ne koristis tu opciju.

E sad, zapravo ti treba nekakva povratna veza, pa makar i samo po struji jer zbog elektromotorne sile kod veceg broja okretaja ti za istu struju treba veci napon. No s druge strane, ako ga vrtis u otvorenoj petlji, onda mu znas rpm, pa mozes izracunat elektromotornu silu i podesit potreban napon...

 

Glede tvog steper drivera, neznam sto si zapravo htio reci, ali za gotovo sve motore se koriste jedan ili vise H mostova upravljanih preko PWM-a, tako da ne vidim zasto sa tim tvojim driverom ne bi mogao ganjat i DC motore, i stepere i BLDC motore i AC indukcijske motore  i PMSM motore i IPM motore i bogte pita sta sve ne...

Think locally, act globally...
14 godina
neaktivan
offline
Brushless motor

sve se može voziti po otvorenoj petlji to i svi mi plitkog đepa to radimo http://www.motioncontrolproducts.co.uk/products/15/52/cnc_brushless_servo_kit_from_100w-400w za tako slabe motore sa enkoderima masna lova ali probo sam ih i ljepo rade skroz tihi ali slabi. Osim ovog softvera http://www.linuxcnc.org/ nema drugog koji prima povrat sa enkodera i radi ispravak u svojoj poziciji (windowsi nisu real time (kernel im je takav os prvog dana).

Fora je dati impuls motoru da se pokrene analogno najviše u hobi svrhe (paralelni port) ili na starijim strojevima sa naponom+10 i -10 volti i to se daje drajveru a danas se ide sa digitalnim impulsima jer je elektronika napredovala u vezi kontrole motora ali ne puno i to na polju povrata informacije sa enkodera (sada je to puno manjih dimenzija i netreba ti genije da nađe grešku kada nešto stane).

S otvorenom petljom samo možeš pretpostaviti da je motor odradio što si htio a mogu da kažem da stvar radi dobro ako nisi manijak ko ja i hočeš u jednom prolazu u granitu pisat slova na 10mm dubine (vidiš da ti stroj nije za to i treba mu težina za stabilnost od barem 1 tone a samim time i odgovarajuči motori.

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor
bed kaže...

Majko mila koja hrpa gluposti. Svi. I još dajete savjete..

 

Da brushless na izmjeničnu struju.. I generator impulsa od ventilatora.. Trofazna struja..

 

To su DC stepper motori i za ganjati ga potreban je stepper driver. A sad brzo na google i učiti..

  Koliko ja znam u portu kojem se bavim (ne namjeravam pametovat) s Brushless motorima jest tako....Brushless kolko ja znam moze bit i AC i DC motor, i u slucaju AC uvjeren sam da ima 3 FAZE, bar ovi sto ih ja posjedujem -.-.....Brushless AC i Motor koji ja imam....Za druge neznam -.-

Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
15 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor
SupremeCommander kaže...

 Dakle, ako pokusavas vozit BLDC u otvorenoj petlji imas problem sto s obzirom da neznas koliki je stvarno opterecenje, moras ga ganjat sa maksimalnom strujom, s cime imas dva problema. Prvi je sto to bas nije efikasno, a drugo sto ako ne zelis pregrijati motor, ne smijes prijeci nominalnu struju. Tako da iako bi motor na kratko vrijeme mogao dati vecu struju/moment od nominalne, ne koristis tu opciju.

E sad, zapravo ti treba nekakva povratna veza, pa makar i samo po struji jer zbog elektromotorne sile kod veceg broja okretaja ti za istu struju treba veci napon. No s druge strane, ako ga vrtis u otvorenoj petlji, onda mu znas rpm, pa mozes izracunat elektromotornu silu i podesit potreban napon...

Ti stvarno ne razumiješ??

Nije povratna informacija princip rada bldc motora. Takav motor može raditi sa ili bez takve informacije, razlika je jedino u učinkovitosti. I preko hal senzora ne dobijaš informaciju o opterećenju motora, već o brzini, tj. položaju rotora. Strujom ionako ne reguliraš brzinu bldc motora, već motor zavisno o opterećenju vuče više ili manje struje iz napajanja. A driver/kontroler ili ima strujnu zaštitu od preopterećenja. I ti si pomješao različite motore. Brushless dc motorima brzinu ne određuješ strujno ili naponski već frekvencijom izmjene napona na statorskim zavojnicama. Napon takvih motora je konstantan, struju vuku ovisno o opterećenju (to je i brzina), a ono što ti (kontroler) podešava je frekvencija izmjene napona na statorskim zavojnicama. Sve si izokrenuo..

SupremeCommander kaže...

Glede tvog steper drivera, neznam sto si zapravo htio reci, ali za gotovo sve motore se koriste jedan ili vise H mostova upravljanih preko PWM-a, tako da ne vidim zasto sa tim tvojim driverom ne bi mogao ganjat i DC motore, i stepere i BLDC motore i AC indukcijske motore  i PMSM motore i IPM motore i bogte pita sta sve ne...

Htio sam reći da je princip rada bldc i stepper motora praktički isti. Razlike su minorne i očituju se u tome da stepper motor zaustavlja rotor nakon step-a, dok bldc to ne radi. Ali način pokretanja rotora je identičan. I to je poanta, samo ne shvaćaš..

 

Je'l ti to crpiš znanje s neta? Tako mi nekako izgleda.. Dakle svojim stepper driverom mogu ganjati isključivo DC motore, ne i AC. AC će reći izmjenična struja, pa ne vidim kako bih DC kontrolerom mogao ganjati AC indukcijski motor??!? PMSM motor, oliti sinhroni AC motor s permanentnim magnetom osim što mu treba izmjenična struja za rad, nije mu potreban nikakav kontroler. Pa pobogu zato se i zove sinhroni motor jer mu je brzina vrtnje - brzina izmjene magnetskog polja, tj. 50Hz izmjenične struje - konstantna. Njemu treba samo starter, ali da ne idem u širinu.. S IPM motorima se nisam posebno zabavljao, ali sumnjam da bi radili. Steper/BLDC i AC indukcijski/sinhroni motori = kruške i jabuke..

 

16 godina
offline
RE: Brushless motor
bed kaže...

Je'l ti to crpiš znanje s neta?  

 Pa normalno, jel smo mi internet generacija ili nismo? Nisi valjda mislio da posjecujem knjiznice i citam o motorima... Nevinašce

Think locally, act globally...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Brushless motor

Eh, u tome i je problem..

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice