Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi izdvojena tema

poruka: 1.365
|
čitano: 384.601
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
9 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

U pitanju je problem koji pokušavam rješiti već duže vrijeme ali bez uspjeha tako da bih vam bio veoma zahvalan kada bi mi pomogli u rješvanju istog.

 

Radi se u I2C LCD ekranu koji je spojen na Arduino Mega.

Pošto sam tek početnik ne snalazim se baš u tome i ne mogu rješiti problem.

Problem je sljedeći. Kod je isprogramiran i uplodan i sve radi kako treba. Nakon par mjeseci sam program pokušao upload preko drugog kompjutera i došla mi je neka poruka sa COM3 ili kako je već pisalo i ja kliknuo OK. Program se prebacio ali problem je što sad na LCD nema ništa! Kako je izgledalo prije i kako treba izgledati: http://i.imgur.com/r5EI7zM.png , a kako sada izgleda: http://i.imgur.com/eY9DEUl.jpg . Sada kada uplodam više mi ne dolazi ta poruka, ali i ne dešava se ništa na LCD-u. Ako treba ja pošaljem kod, puno bi mi značilo da netko pomogne.

Hvala 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
RomaN96 kaže...

U pitanju je problem koji pokušavam rješiti već duže vrijeme ali bez uspjeha tako da bih vam bio veoma zahvalan kada bi mi pomogli u rješvanju istog.

 

Radi se u I2C LCD ekranu koji je spojen na Arduino Mega.

Pošto sam tek početnik ne snalazim se baš u tome i ne mogu rješiti problem.

Problem je sljedeći. Kod je isprogramiran i uplodan i sve radi kako treba. Nakon par mjeseci sam program pokušao upload preko drugog kompjutera i došla mi je neka poruka sa COM3 ili kako je već pisalo i ja kliknuo OK. Program se prebacio ali problem je što sad na LCD nema ništa! Kako je izgledalo prije i kako treba izgledati: http://i.imgur.com/r5EI7zM.png , a kako sada izgleda: http://i.imgur.com/eY9DEUl.jpg . Sada kada uplodam više mi ne dolazi ta poruka, ali i ne dešava se ništa na LCD-u. Ako treba ja pošaljem kod, puno bi mi značilo da netko pomogne.

Hvala 

Probaj prije uploada iskljucit sve module s arduina.

:D
9 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...
RomaN96 kaže...

U pitanju je problem koji pokušavam rješiti već duže vrijeme ali bez uspjeha tako da bih vam bio veoma zahvalan kada bi mi pomogli u rješvanju istog.

 

Radi se u I2C LCD ekranu koji je spojen na Arduino Mega.

Pošto sam tek početnik ne snalazim se baš u tome i ne mogu rješiti problem.

Problem je sljedeći. Kod je isprogramiran i uplodan i sve radi kako treba. Nakon par mjeseci sam program pokušao upload preko drugog kompjutera i došla mi je neka poruka sa COM3 ili kako je već pisalo i ja kliknuo OK. Program se prebacio ali problem je što sad na LCD nema ništa! Kako je izgledalo prije i kako treba izgledati: http://i.imgur.com/r5EI7zM.png , a kako sada izgleda: http://i.imgur.com/eY9DEUl.jpg . Sada kada uplodam više mi ne dolazi ta poruka, ali i ne dešava se ništa na LCD-u. Ako treba ja pošaljem kod, puno bi mi značilo da netko pomogne.

Hvala 

Probaj prije uploada iskljucit sve module s arduina.

 isti slučaj, pritisnuo sam prvo "Verify" pa sam iskopčao LCD i ponovno ukopčao i "Upload" sam program, ali isti slučaj...

14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Sljedeci korak je da pokusas testirati ispravnos arduina(uploadas blink program i zapinkes jednu ledicu) i LCD-a hello world programom.

Ako su oba 2 ispravna u tom slucaju treba malo bolje prouciti program i shemu.

:D
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

A mozda ti je problem svjetline na ekranu, to se meni par puta dogodilo.Imas jedan ili dva potenciometra pa probaj vrtit dok ti ne dode tekst.Ako nije do tog onda stavi kod da proucimo

14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
propeler kaže...

A mozda ti je problem svjetline na ekranu, to se meni par puta dogodilo.Imas jedan ili dva potenciometra pa probaj vrtit dok ti ne dode tekst.Ako nije do tog onda stavi kod da proucimo

Ako se ne varam za taj problem bi sve kockice bile iste, a ne svaki drugi red(nisam siguran jer sam radio samo s LCD-ima s 2 reda kod kojih je tako)

:D
8 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ne mora znaciti.I ja imam sa 4 reda pa mi je isto tako bilo svaki drugi red, stavi kod ako mozes

9 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

stavio sam kod "Hello World" i radi kako treba, upload bez problema. Probao sam opet uplodat stari kod ali neide (Pisalo je Hello World ). Zatim sam izvadio USB i opet priključio u upload sam program i opet mi je bilo kao po starom.  Kod: https://www.sendspace.com/file/isiwif  stvarno ne znam u čemu je problem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2015 10:36 (RomaN96).
15 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

I mene yebe arduino editor na W10, non stop baca compile error bez mozga. A radio je prvi put sa istim kodom. Na w8.1 uredno radi isti kod isti bord isti setap.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

e sad, taj kod je možda rađen u win xp, možda u win 7. Ja sad pokušavam pokrenuti u win 7. Ako ti išta znači kod uklanjanja problema ?! 

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

jel netko provjerio kod ? ima li nekih rješenja ?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ekipa, znali tko dali ima kod nas HC-05 Bluetooth module za kupit? Gledao sam chipoteka nema, a dosta mi je hitno da ne ćekam sa eBay-a

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Tko god ima problema sa Arduinom nek proba staru verziju SDK-a. 

Nesto su gadno zeznuli u novoj verziji.

Funkcije sa vise argumenata ne rade dobro (dolaze krive vrijednosti).

 

Mozda ti zato ne radi LCD RomaN96...

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.9.2015 18:28 (Alkaline).
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Alkaline kaže...

Tko god ima problema sa Arduinom nek proba staru verziju SDK-a. 

Nesto su gadno zeznuli u novoj verziji.

Funkcije sa vise argumenata ne rade dobro (dolaze krive vrijednosti).

 

Mozda ti zato ne radi LCD RomaN96...

 SDK ? možeš pojasniti taj pojam ?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
RomaN96 kaže...
Alkaline kaže...

Tko god ima problema sa Arduinom nek proba staru verziju SDK-a. 

Nesto su gadno zeznuli u novoj verziji.

Funkcije sa vise argumenata ne rade dobro (dolaze krive vrijednosti).

 

Mozda ti zato ne radi LCD RomaN96...

 SDK ? možeš pojasniti taj pojam ?

 Software Development Kit. Skup alata koji ti pojednostavljuju programiranje (i upload na pločicu itd.).

 

https://www.arduino.cc/en/Main/Software

--------------------------------------------------------------------------------------------
12 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Popriličan sam noob što se tiče arduina, naime,imam jedan kod,radim budilicu preko arduina nano,i htio bih staviti da alarm počne kad je zadovoljen uvjet da su sati i minute alarma jednaki stvarnim satima i minutama,a prestane tek kad se pritisne gumb spojen na pin 12,međutim u kodu alarm počne,ali traje tako dugo dok su sati i minute jednaki,ali kad prođe jedna minuta uvjet nije zadovoljen i alarm se gasi,zanima me na koji način da stavim da se gasi tek kad je pritisnut gumb,bez obzira na prethodni uvjet 

 

if(ahours == hours && amins == mins && amins != 0)
{

digitalWrite(9, LOW);
delay(200);
digitalWrite(9, HIGH);
delay(200);
}
else
{
delay(300);
}

If you want something done right, do it yourself
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2015 17:39 (LGA775).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
LGA775 kaže...

Popriličan sam noob što se tiče arduina, naime,imam jedan kod,radim budilicu preko arduina nano,i htio bih staviti da alarm počne kad je zadovoljen uvjet da su sati i minute alarma jednaki stvarnim satima i minutama,a prestane tek kad se pritisne gumb spojen na pin 12,međutim u kodu alarm počne,ali traje tako dugo dok su sati i minute jednaki,ali kad prođe jedna minuta uvjet nije zadovoljen i alarm se gasi,zanima me na koji način da stavim da se gasi tek kad je pritisnut gumb,bez obzira na prethodni uvjet 

 

if(ahours == hours && amins == mins && amins != 0)
{

digitalWrite(9, LOW);
delay(200);
digitalWrite(9, HIGH);
delay(200);
}
else
{
delay(300);
}

 Postavi da u slučaju da je taj uvjet zadovoljen neka(npr bool budilica) varijabla se popuni sa npr true a u false ju postavlja smao pritisak gumba. Naravno budilica pišti kad je ta varijabla true.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2015 17:51 (zerocool12).
12 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

uspjelo,hvala 

If you want something done right, do it yourself
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Imate kakvu preporuku za arduino kit? Ima ih dosta, sadrže uglavnom iste stvari , a cijene su dosta različite...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

http://www.banggood.com/UNO-Basic-Starter-Learning-Kit-Upgrade-Version-For-Arduino-p-970714.html

ovaj kompletic je sasvim dovoljan za pocetak.

nebi ti preporucia sensor kit od 40tak senzora, jer je vecina njih sasvim bezvezna i u praksi osim zabave nicemu ne sluzi. radje kad se krenes bavit sa senzorima, pojedinacno narucuj one koji te zanimaju (temperatura, vlaga, tlak, plinovi, magnetski, rfid, itd.)

11 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Koji *duino, tj. koji fork originalnog i koji kit je "best buy"? Sto se tice cijene i mogucnosti. Vidim ima ih dosta.

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ima li gdje Arduino kit kupiti u HR? Izgleda kao moj idelni poklon za Božić. Ukratko, što sve mogu sa Arduinom?

 

EDIT: Ložim se na Linux servere, pa bi možda mjerio vlagu, temperaturu, i slao putem SNMP-a, negdje. Pišem i čitam derivacije PHP-a, Perla, Pythona i Rubya i JS-a. Pa bi mi ovaj hardveraj služio za razonodu. U čemu se piše kod za Arduino?

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2015 19:33 (etcshadow).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
etcshadow kaže...

Ima li gdje Arduino kit kupiti u HR? Izgleda kao moj idelni poklon za Božić. Ukratko, što sve mogu sa Arduinom?

 

EDIT: Ložim se na Linux servere, pa bi možda mjerio vlagu, temperaturu, i slao putem SNMP-a, negdje. Pišem i čitam derivacije PHP-a, Perla, Pythona i Rubya i JS-a. Pa bi mi ovaj hardveraj služio za razonodu. U čemu se piše kod za Arduino?

 imaš u eradionici za kupit.

Kod se piše u praktički C++ -u. 

--------------------------------------------------------------------------------------------
8 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
zerocool12 kaže...

 imaš u eradionici za kupit.

Kod se piše u praktički C++ -u. 

 Hvala, Zero. Vidim da nije toliko drastična razlika da kupim negdje vani ili ovdje starter kit. Croduino je fork Arduina? Ima li neke razlike, što se tiče SDK-a?

16 godina
moderator
online
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
etcshadow kaže...
Croduino je fork Arduina? Ima li neke razlike, što se tiče SDK-a?

Hardverski fork. Softverski gledano, to je Arduino ATMEGA-328p platforma, konkretno stara verzija Croduina je u osnovi Duemillanove, a nova verzija je Nano. Znači, nema nikakve razlike, nikakav posebni SDK.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

Hardverski fork. Softverski gledano, to je Arduino ATMEGA-328p platforma, konkretno stara verzija Croduina je u osnovi Duemillanove, a nova verzija je Nano. Znači, nema nikakve razlike, nikakav posebni SDK.

 Hvala, mbaksa. Upravo to me zanimalo. Čini mi se zanimljiv koncept IoT-a, a nekako mi se Arduino platforma čini odlična za to :)

16 godina
moderator
online
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
etcshadow kaže...
Čini mi se zanimljiv koncept IoT-a, a nekako mi se Arduino platforma čini odlična za to :)

Prouči i servisu MySensors, imaš i dosta toga na YouTubeu - koliko vidim, baš je namijenjeno olakšavanju IoT.

 

Arduino sam po sebi baš i nije nužno idealan za IoT zbog male procesorske snage i malo memorije. Tako da ako ideš slagat nešto svoje (bez MySensors ili sličnog servisa), idalno bi bilo da si napraviš neki svoj online servis koji će reagirati na upite s Arduina i servirati mu rezultate u jednostavnom obliku. Ili da Arduinoe povežeš s Raspberry Piem ili nekim Intelovim sličnim kompom (Galileo).

 

Arduino platforma se čini idealnom za automatizaciju svega i svačeg unutar kuće (imaš više načina na koje Arduinoe možeš međusobno povezati), pa onda da ili iskoristiš MySensors ili neki svoj servis ili Raspberry Pi za sam IoT. Svaki pojedini Arduino nema smisla spajati na Internet (iako bi to bilo u duhu IoT-a) jer WiFi moduli žderu relativno puno struje.

14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
lazy_punk kaže...

Koji *duino, tj. koji fork originalnog i koji kit je "best buy"? Sto se tice cijene i mogucnosti. Vidim ima ih dosta.

 Moje mišljenje je da je najbolje uzet arduino nano s ebaya za 2 funte(20-ak kn), u pravilu UNO u manjim dimenzijama.

mbaksa kaže...
etcshadow kaže...
Čini mi se zanimljiv koncept IoT-a, a nekako mi se Arduino platforma čini odlična za to :)

Prouči i servisu MySensors, imaš i dosta toga na YouTubeu - koliko vidim, baš je namijenjeno olakšavanju IoT.

 

Arduino sam po sebi baš i nije nužno idealan za IoT zbog male procesorske snage i malo memorije. Tako da ako ideš slagat nešto svoje (bez MySensors ili sličnog servisa), idalno bi bilo da si napraviš neki svoj online servis koji će reagirati na upite s Arduina i servirati mu rezultate u jednostavnom obliku. Ili da Arduinoe povežeš s Raspberry Piem ili nekim Intelovim sličnim kompom (Galileo).

 

Arduino platforma se čini idealnom za automatizaciju svega i svačeg unutar kuće (imaš više načina na koje Arduinoe možeš međusobno povezati), pa onda da ili iskoristiš MySensors ili neki svoj servis ili Raspberry Pi za sam IoT. Svaki pojedini Arduino nema smisla spajati na Internet (iako bi to bilo u duhu IoT-a) jer WiFi moduli žderu relativno puno struje.

Za IoT je odlican ESP8266, mini plocica koje je velicine wifi/bluetooth modula za arduino, a sama po sebi sadrzi WiFi i nekoliko GPIO izlaza, ovisno o verziji, idealno za prekidac zarulje i par senzora za smart room ili da znas kad su ti vrata garaze otvorena i mogucnost zatvaranja/otvaranja istih, u pravilu ideala za smart home. Moduli su jeftini(ispod 5 dolara ako se ne varam), kupis 1 prototype board, a dalje onda samo module kupujes.

Programirati je moguce izmedu ostalog u arduino IDE, samo treba paziti na nazive pinova i inputi/outputi su 3.3V tako da 5V ih unisti pa je potrebno imat 3.3V<->5V pretvarace, isto 5 komada ispod 5 dolara.

Malo je skuplje od arduino plocice i mrvicu kompliciranije te ima manje ulaza/izlaza, al ima puni smisao IoT koji je stalna povezanost na internet.

Al kad se sve izracuna jeftinije je nego svaki arduino zasebno na internet spajati.

:D
16 godina
moderator
online
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...
Za IoT je odlican ESP8266, mini plocica koje je velicine wifi/bluetooth modula za arduino, a sama po sebi sadrzi WiFi i nekoliko GPIO izlaza, ovisno o verziji, idealno za prekidac zarulje i par senzora za smart room ili da znas kad su ti vrata garaze otvorena i mogucnost zatvaranja/otvaranja istih, u pravilu ideala za smart home.

Da, ako je nekome dovoljan pin ili dva ili koliko ih već imaju, i to može biti zgodno rješenje. Ovisi kakvo rješenje tko odabere. I o kakvom je projektu riječ. Da idem raditi neki home automation projekt osobno bih više naginjao jednom "upravljajućem" Arduinu koji će komunicirati s ostalima RF vezom i/ili žično (I2C) i spajati se preko WiFi-a na net. I možda bih onda taj Arduino opremio i nekakvih gumbićima i ekranom, da se sustavom može upravljati i fizički. Ne znam - WiFi u svakom uređaju, pogotovo ako je zapravo riječ o sustavu gdje različiti uređaji su dio jedne cjeline, doživljavam overkillom. Ali to sam samo ja. 

14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...
CroNk3r kaže...
Za IoT je odlican ESP8266, mini plocica koje je velicine wifi/bluetooth modula za arduino, a sama po sebi sadrzi WiFi i nekoliko GPIO izlaza, ovisno o verziji, idealno za prekidac zarulje i par senzora za smart room ili da znas kad su ti vrata garaze otvorena i mogucnost zatvaranja/otvaranja istih, u pravilu ideala za smart home.

Da, ako je nekome dovoljan pin ili dva ili koliko ih već imaju, i to može biti zgodno rješenje. Ovisi kakvo rješenje tko odabere. I o kakvom je projektu riječ. Da idem raditi neki home automation projekt osobno bih više naginjao jednom "upravljajućem" Arduinu koji će komunicirati s ostalima RF vezom i/ili žično (I2C) i spajati se preko WiFi-a na net. I možda bih onda taj Arduino opremio i nekakvih gumbićima i ekranom, da se sustavom može upravljati i fizički. Ne znam - WiFi u svakom uređaju, pogotovo ako je zapravo riječ o sustavu gdje različiti uređaji su dio jedne cjeline, doživljavam overkillom. Ali to sam samo ja. 

U slucaju ovih ESP-a je po meni najbolja metoda sloziti raspberry pi server na linuxu koji je baza svega i on je povezan s internetom. Na taj raspberry bi takoder jedan AP slozio na kojeg se onda ESP-ovi spajaju i salju informacije Raspberry-ju. To je po meni idealna stvar. Raspberry ima dobru procesorku snagu, kao i ovi mali ESP-ovi s obzirom na kolicinu informacija koju mogu dobiti s tih 5-6 pinova (oni obrade informacije sa senzora te onda salju gotov podatak raspberryju).

Takoder jos jedna zanimljiva stvar je da ESP moze raditi u nacinu da je WiFi AP, wifi prijemnik ili kombinirano.

Najbolja verzija ima 9 digitalnih izlaza/ulaza ako se ne varam, za analogne nisam siguran

 

EDIT: moj prvi taj modul je na putu s kine, javim kad se poigram s njim(nece biti tako skoro zbog obaveza, valjda oko bozica)

:D
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2015 1:30 (CroNk3r).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice