Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi izdvojena tema

poruka: 1.365
|
čitano: 385.341
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
weedeveryday420 kaže...

Hoću upisati znamenke, zatim da se ispišu na ekran i potom ih koristiti u sljedećem dijelu programa.
ova get number funkcija mi je poslužila samo za ispis broja s jednom znamenkom, ali nemam nikakve ideje kako da mi ispiše brojeve sa više znamenaka. 

Prvo se primiti osnove osnova programiranja, recimo u C-u ili C++-u, pa onda krenuti na Arduino.

 

Brojeve trebaš uzimati u petlji - s for petljom ako unaprijed znaš koliko će ih biti ili s while petljom ako ne znaš, odnosno ako je duljina broja varijabilna. Prođi neki tečaj-tutorial za početnike.

 

Tu su ti tutorijali za for i while petlje:

8 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

gdje si našao tako jeftin nano, svugdje je skuplji od UNO-a

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
propeler kaže...

gdje si našao tako jeftin nano, svugdje je skuplji od UNO-a

Recimo ovdje - $2.47. Unoi su preko dolar skuplji, tipični goli 328p čipovi oko 80 centi jeftiniji.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...
propeler kaže...

gdje si našao tako jeftin nano, svugdje je skuplji od UNO-a

Recimo ovdje - $2.47. Unoi su preko dolar skuplji, tipični goli 328p čipovi oko 80 centi jeftiniji.

 citave plocice se definitivno vise isplate nego goli cipovi... inace, cijena ne cudi s obzirom da koristi ch340 usb-serial umjesto atmelovog cipa... svejedno, jako dobra cijena! 

15 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Jel mi svejedno di uzimam ploce? Moze DX.com? Na sto trebam paziti?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
wifi kaže...
citave plocice se definitivno vise isplate nego goli cipovi... inace, cijena ne cudi s obzirom da koristi ch340 usb-serial umjesto atmelovog cipa... svejedno, jako dobra cijena! 

Ako ti Atmelov USB2serial čip ne treba, zašto plaćati više? Za jedan UNO s Atmelovim USB2serial čipom kupiš dva Nanoa s CH340 i još ti ostane dolar u džepu.

 

tnakir kaže...

Jel mi svejedno di uzimam ploce?

Pretpostavljam da svi prodaju identične ploče, znači ili su došle iz iste tvornice, ili su rađene po istom dizajnu s istim ili vrlo sličnim komponentama. Tako da ako kupuješ totalni no-name, onda mislim da ti je svejedno. Ali ti možeš kupitii neke s kakvim-takvim imenom. Sad, ulažu li oni nešto više pažnje u izradu tih ploča - ne znam. Moguće. Ako dvojiš o kvaliteti klonova, ti uvijek možeš kupiti originalni Arduino (to ti je Arduino.cc, a ne odmetnuti Arduino.org), samo što ćeš to masno platiti. Mada, bilo bi OK kupiti bar jednu originalnu pločicu jer se time podupire projekt (da ne kažem pokret) Arduino.

 

tnakir kaže...

Moze DX.com?

A šta ne bi moglo. Ako hoćeš platiti koji dolar više.

 

tnakir kaže...

Na sto trebam paziti?

Klon ko klon. Jedina bitnija stvar na koju bi morao paziti je da pločica ne dolazi s FTDI čipom, jer je vjerojatno da se radi o krivotvorenom FTDI čipu, što bi ti moglo uzrokovati probleme. E, da - jel hoćeš s ili bez zalemljenih headera? Mene recimo jako iritiraju već zalemljeni headeri na Nanou, jer zaleme i onaj 6-pinski za programator, kojeg nikad ne koristim i koji onda bezveze strši iz pločice. Dakle, osobno bih naručio isključivo model bez zalemljenih headera pa si sam zalemio samo glavne headere.

15 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

 

tnakir kaže...

Moze DX.com?

A šta ne bi moglo. Ako hoćeš platiti koji dolar više.

Preporucujes ebay?

Rvat katolik!
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
tnakir kaže...
Preporucujes ebay?

Nisi nikad kupovao preko eBaya? Nije ti to nikakav bauk - dobro organizirano sajmište - ovdje ti je FAQ, a ovdje tema za raspravu. Osobno sam najviše kupovao upravo preko eBaya (preko 95% toga kupljenog iz inozemstva), nešto malo preko Banggooda, i dvaput preko DX-a. Neću ti ništa preporučivati, sve ima svoje prednosti i mane i svaki čovjek može imati neke svoje preferencije. Ja ti samo mogu reći da osobno kupujem pretežito preko eBaya i nešto malo preko Banggooda. DX.com je super zbog relativno pouzdanih recenzija, ali kad se radi o nečemu što prodaju svi svugdje... Onda ciljam na najnižu cijenu.

15 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ma naravno da jesam, ali mi je nekako dx izgledao nekako pouzdaniji nego ebay (ima vise informacija o proizvodu, bolji support, pogotovo kad se dogodi sranje tipa isporucen neispravan artikl i slicno)

 

Jos jedno pitanje, oce mi bit dosta nano (treba mi 6-8 analognih inputa i 20ak digitalnih IOa) ili da idem na mega za par dolara vise.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.8.2015 20:59 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
tnakir kaže...

Jos jedno pitanje, oce mi bit dosta nano (treba mi 6-8 analognih inputa i 20ak digitalnih IOa)

Reci ti nama. Pobroji koliko točno kakvih pinova ti treba i pogledaj koliko pinova ti nudi određena pločica. Uzmi u obzir i to da se neki dijele sa sabirnicama (I2C ili SPI). Prema ovome što si okvirno napisao, Nano ti ne bi bio dovoljan, jer ima 8 analognih pinova (pinovi A4 i A5 služe i za I2C sabirnicu, znači ako koristiš I2C module, onda ti ostane na raspolaganju 6 analognih pinova) i 14 digitalnih.

 

tnakir kaže...

ili da idem na mega za par dolara vise.

Postoje čipovi - port expanderi - pa i Nanou i sličnim mini-verzijama Arduina možeš omogućiti hrpu analognih i digitalnih pinova. Mada je Mega onda malčice jednostavniji za korištenje, jer ne trebaš koristiti druge biblioteke. Što se tiče korištenja mini verzija - recimo ovdje vidiš jedan moj projektić - 11 gumbića (ne vide se svi na slici) spojeno na port-expander čip (ovaj čip podržava 16 digitalnih pinova), koji je preko I2C sabirnice (dvije žice) spojen na Arduino Pro Mini.

 

Mega je inače super i zbog još jedne stvari - više RAM-a i ROM-a. Ti se sam moraš odlučiti koji ti format ploče više odgovara. Imam Mega, ali ga zapravo još nisam koristio - koristit ću ga samo ako mi zbog nekog razloga zatreba, prvenstveno ako će mi trebati više RAM-a ili možebitno zbilja jako puno pinova. Znači, i dalje radije biram Nano, Pro Micro ili Pro Mini, pa onda koristim port-expander čipove ako nemam dosta I/O pinova.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.8.2015 21:55 (mbaksa).
15 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ono stop pokusavam napraviti je nekakav home made hotas.

 

Trebaju mi analogni inputi 2x za x i y os, 2x throttle za 2 motora, 1x rudder, 1x nose pitch.

 

Digitalni mi trebaju za razne switcheve, sto vise to bolje jer cu moci vise stvari kontrolirat preko samog hotasa, a ne preko misa ili tipkovnife.

 

Kako se vole hall efekt senzori i arduino?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
tnakir kaže...

Ono stop pokusavam napraviti je nekakav home made hotas.

Onda ti treba Arduino koji radi kao HID, tj. tipkovnica, miš i/ili joystick - a to ti nisu ni Nano ni Mega, nego Leonardo, Pro Micro, Teensy. Prvo si to malo bolje istraži. Mislim, ako imaš više analognih inputa, moraš ih na neki način proslijediti kompjuteru. Veći ti je tu problem kako do proslijediti kompjuteru to kao joystick, nego kako srediti inpute u Arduino.

 

Trebat ćeš koristiti Teensy osnovu, znači koristiti Arduino pločicu kao da se radi o Teensy pločici, s Teensyjevim bibliotekama. https://www.pjrc.com/teensy/td_joystick.html

 

tnakir kaže...

Digitalni mi trebaju za razne switcheve, sto vise to bolje jer cu moci vise stvari kontrolirat preko samog hotasa, a ne preko misa ili tipkovnife.

Vidio si u mom slučaju port ekspander sa 16 inputa. Ako ti to nije dosta, možeš dodati još jedan. Ili možeš složiti matricu gumbiju pa s jednim takvim port ekspanderom imati 8x8 inputa.

 

tnakir kaže...

Kako se vole hall efekt senzori i arduino?

Nikad koristio.

15 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Hvala na pomoci, novi sam u ovome, ne kuzim se bas najbolje. Jel se moze leonardo prosiriti sa dodatnim portovima? Malo ce mi biti ovo sto nudi.

 

Btw, na instructables sam nasao da obican uno moze posluziti (ne mogu pejstati link jer sam na usranom ipadu, editor nece da pejsta, proguglaj instructables arduino joystick)

 

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.8.2015 23:54 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
tnakir kaže...

Jel se moze leonardo prosiriti sa dodatnim portovima? Malo ce mi biti ovo sto nudi.

Može.

 

tnakir kaže...

Btw, na instructables sam nasao da obican uno moze posluziti (ne mogu pejstati link jer sam na usranom ipadu, editor nece da pejsta, proguglaj instructables arduino joystick)

Pričekat ću da staviš link, da ne bih proučavao nešto drugo.

12 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Evo video s novim kontrolerom u akciji:

 

 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ako mi netko moze molim vas objasniti kako da iskoristim buzzer maksimalno tj. da se cuje najvise sto moze

 

 

hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Dosta hitno mi treba osoba ili osobe koje bi napravile sljedeće

 

http://www.instructables.com/id/How-to-Make-Musical-Floppy-Drives/

čak nemora biti identično ako mislita da bi išta mogli slično bar povezat sa tastatruom flopije da zuje i bruje kad se stisne tipka i to plaćam! 

 

Sve materijale i komponente imam identične iz gore navedenih uputa,

 

uno r3 starter kit

(ima i viška ak se neš smrda) , samo treba po ovim uputama složiti...

 

Imam i prostor gdje se može raditi, slagati u centru Zagreba.

 

Naravno plaćam po dogovoru.

 

može PM 

 

Hvala

-d[°˛˛°]b-
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija

Dobio sam u ruke BMP 180 senzor (naručio s ibeja za 3$ ) pa malo učim o I2C komunikaciji, no eto ne ide mi baš. Uglavnom, postoji library od adafruita za dohvatit podatke sa senzora,no ja bih želio moći sam to učiniti. Gledao sam malo po library-u i ostalo ali nisam baš dobro skužio što bih trebao učiniti.

 

Ako tko može ukratko objasniti na koji način ide I2C komunikacija preko arduina (znam da bi se trebao uključiti Wire library ,no dalje od toga ne znam :( ), bio bih jaako zahvalan (mogu obečat pivu kad sam  u blizini :D ) . Hvala

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija

Čim postavljaš takvo pitanje, izvjesno je da nisi na razini znanja koje bi ti omogućilo da se u tako nešto upuštaš. Tako da bih ti preporučio da ne izmišljaš toplu vodu, nego da ko sav normalan svijet koristiš neki library.

 

Ako baš inzistiraš i ne možeš zaključiti iz Adafruitovog libraryja, imaš neke druge, npr. primjer i biblioteku. Ovdje ti je link na izvorni kod biblioteke. Ako to ne možeš skužiti, onda se toga trebaš ostaviti dok ne naučiš Arduino/C++ i čitanje/razumijevanje datasheetova.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija
mbaksa kaže...

Čim postavljaš takvo pitanje, izvjesno je da nisi na razini znanja koje bi ti omogućilo da se u tako nešto upuštaš. Tako da bih ti preporučio da ne izmišljaš toplu vodu, nego da ko sav normalan svijet koristiš neki library.

 

Ako baš inzistiraš i ne možeš zaključiti iz Adafruitovog libraryja, imaš neke druge, npr. primjer i biblioteku. Ovdje ti je link na izvorni kod biblioteke. Ako to ne možeš skužiti, onda se toga trebaš ostaviti dok ne naučiš Arduino/C++ i čitanje/razumijevanje datasheetova.

 Hvala na linkovima, trebao sam samo malo dublje uć u logiku koja stoji iza te komunikacije (nekad treba samo malo više truda) no sad sam uspio u onome što sam želio.

 

Library nisam htio koristiti (ne treba mi to za nikakav projekt) iz tog razloga što sam htio neš više naučiti o I2C komunikaciji.

--------------------------------------------------------------------------------------------
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija
zerocool12 kaže...
Library nisam htio koristiti (ne treba mi to za nikakav projekt) iz tog razloga što sam htio neš više naučiti o I2C komunikaciji.

U tome te u potpunosti podržavam. Obožavam I2C.  Za početak probaj spojiti dva Arduina na istu sabirnicu pa onda slati podatke s jednog na drugi. To može biti jako korisna stvar za usvojiti (neki recimo to pokušavaju preko serijske veze, što je ludost kad imaš I2C). Pa onda kreni dalje.

14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Najveca prednost I2C je ta sto je sinkrona komunikacija i puno teze dolazi do gresaka u komunikaciji. Isto tako ukoliko negdje dode do greske lakse je sustavu prepoznati istu (pogotovo ako je broj bitova koji se salje izmedu start i stop bitova fiksan)

:D
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

da li je netko možda isprobao program za simulaciju arduina ? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija
mbaksa kaže...
zerocool12 kaže...
Library nisam htio koristiti (ne treba mi to za nikakav projekt) iz tog razloga što sam htio neš više naučiti o I2C komunikaciji.

U tome te u potpunosti podržavam. Obožavam I2C.  Za početak probaj spojiti dva Arduina na istu sabirnicu pa onda slati podatke s jednog na drugi. To može biti jako korisna stvar za usvojiti (neki recimo to pokušavaju preko serijske veze, što je ludost kad imaš I2C). Pa onda kreni dalje.

 kad bih imao 2 arduina odmah bih s time krenuo. Mozda uspijem jednog frenda uzicat da mi posudi svoj.

Gigabyte091 kaže...

da li je netko možda isprobao program za simulaciju arduina ? 

 Ma probao sam neki bezvezan prije kojih 2 godine, bolje se isplati uzet barem neki klon (boarduino npr) nego s time se mucit.

--------------------------------------------------------------------------------------------
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija
zerocool12 kaže...

 kad bih imao 2 arduina odmah bih s time krenuo. Mozda uspijem jednog frenda uzicat da mi posudi svoj.

S obzirom da Nano košta 15 kuna, nemaš nikakvog izgovora ne imati dva pet komada. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija
mbaksa kaže...
zerocool12 kaže...

 kad bih imao 2 arduina odmah bih s time krenuo. Mozda uspijem jednog frenda uzicat da mi posudi svoj.

S obzirom da Nano košta 15 kuna, nemaš nikakvog izgovora ne imati dva pet komada. 

 Zaboravih na nano,odmah sam narucio komad. super mi je ovo s tim header pinovima lako sestavi na breadboard.

--------------------------------------------------------------------------------------------
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija
zerocool12 kaže...
Zaboravih na nano,odmah sam narucio komad. super mi je ovo s tim header pinovima lako sestavi na breadboard.

Ne samo to, nego ga lako preneseš u finalni projekt kojeg ćeš napraviti na rupičastoj pločici. Samo na toj rupičastoj pločici zalemiš ženske headere i preseliš Nano iz breadboarda u rupičastu pločicu. Zbilja ne vidim razlog zbog kojeg bi itko koristio Arduinoe "normalnog" formata, osim ako mu baš treba radi nekog konkretnog shielda.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino i BMP 180 (senzor) I2C komunikacija
zerocool12 kaže...

 

Ako tko može ukratko objasniti na koji način ide I2C komunikacija preko arduina (znam da bi se trebao uključiti Wire library ,no dalje od toga ne znam :( ), bio bih jaako zahvalan (mogu obečat pivu kad sam  u blizini :D ) . Hvala

 Ovo pokazem svojim ucenicima jer je tip vrhunski objasnia kako stvar radi...

 

Ukoliko to shvatis, mozes i2c koristit na bilo kojem pinu mikrokontrolera, i na onima koji ga ne podrzavaju. 

12 godina
odjavljen
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Jeli netko možda koristio ili koristi pločice bazirane na ARM-u? Koju razvojnu pločicu bi bilo najbolje koristiti? Koristio sam mbed ali mi je to malo(zapravo puno) preskupo pa sam prije koji dan naručio STM32F103C8

elCid
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
elCid kaže...

Jeli netko možda koristio ili koristi pločice bazirane na ARM-u? Koju razvojnu pločicu bi bilo najbolje koristiti? Koristio sam mbed ali mi je to malo(zapravo puno) preskupo pa sam prije koji dan naručio STM32F103C8

 

Teensy 3.1

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice