Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja) izdvojena tema

poruka: 227
|
čitano: 227.405
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali, Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
7 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
nbdy32 kaže...

Može pomoć, koji je ovo kond, gdje god tražim po ovim oznakama, izbacuje mi svašta,samo ne da je kondenzator ...

 

thx

 

 

 47 uF, vjerovatno tantal.

A napon nemam pojma, obično idu do 16V u toj izvedbi, pogledaj po dimenzijama, uzmi s najvećim naponom tih dimenzija.

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Ulaz je 12V, pa pretpostavka da je 16V dosta ...

 

Kak se mjere ti smd-eji, imam šubler,nekaj mi zvoni po dimenzijama, onda odrediš kućište ...

 

Da li bilo koji 47uF/16V 7343 (tak je u milimetrima 73x43 mm) ...

 

Sa low ESR-om bi bio dobar ???

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 9:53 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Vjerovatno ne.

Obično koriste tantal zato kaj ima puno manji esr od ostalih, a na visokim frekvencijama konvertera je to najbitnije.

Možeš probati s drugim tipom kondića, pa vidiš jel radi sve ok i jel se pregrijava.

Ako je puno topliji od ostalih u radu onda ne valja.

A za dimenzije si u pravu , npr. 7343 bi morao biti 7.3x4.3 mm, ali možeš staviti i drugih dimenzija ako možeš zalemit, bitno da su kapacitet i napon dostatni.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 10:08 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

To je grafička kartica, razletio se mosfet, ali bi rado zamijenio i kondenzatore prije svih mosfeta ...

 

Život me odnio malo daljle od elektronike koje sam završio, a i to je bilo prije godina ...

 

Sad se pokušavam prisjetiti pojedinosti, ali izgleda da ću morati po knjige na tavan :-)

 

Probat ću sa tantalom,low ESR, nadam se da bu ferceralo ...

 

Inače aparature imam od vrućeg zraka do IR-a,tak da toga se ne bojim ...

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Pozdrav!
Mozete mi pomoci koliko su kompatibilni ova dva punjaca, tj hoce biti problema!? Treba mi za romobil Vset 8+, 48V-14.5A. Pokvario se punjac, a imam doma stare punjace od drugih romobila, pa ako bi valjali, Ok, ako ne onda 60€ za punjac koji ce riknuti opet za par mj. 😎☺️ Thx! 🍻

Odmori se u Istini.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2022 14:53 (veseli007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Ne
8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
veseli007 kaže...

Pozdrav!
Mozete mi pomoci koliko su kompatibilni ova dva punjaca, tj hoce biti problema!? Treba mi za romobil Vset 8+, 48V-14.5A. Pokvario se punjac, a imam doma stare punjace od drugih romobila, pa ako bi valjali, Ok, ako ne onda 60€ za punjac koji ce riknuti opet za par mj. 😎☺️ Thx! 🍻

 Pogledaj da ti napon bude isti 48V , struja A negdje oko tvoje, može biti i malo veća, onda bi bio OK ...

11 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

nbdy32

 

Za VSET 8+ je definirano "Charging voltage: 54,6 V 1,5 A" i po tome pretp. da je na onoj slici lijevi originalni punjač, a onaj desni od 67,2 V je onaj kojeg želi koristiti, no 'ne može' zbog previsokog napona.

 

Eventualno na Aliexpress-u može proći jeftinije od onih 60 €, ali ne znam koliko su ti punjači (ne)kvalitetniji od originalnog. Link 1link 2 / link 3 / link 4

9 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Hvala vam ekipa na trudu. 🍻🍻
I distributer je rekao nikako taj punjac. Samo eto smo htijeli biti sigurni.

Link 4, je taj isti punjac i kosta 123kn + 40kn dostava = li-la 200kn. Dok na stranici gdje je brat kupio romobil kosta 430kn + dostava = 3 x skuplje.😤
Tako da ce naruciti ovaj skuplji jer ce mu doci za 1-2 dana, posto mu je "hitno".
Otvorili ovaj crknuti punjac i nasli komad lema odlemljenog kako seta po kutiji, sad jel ispao pri otvaranju ili je on uzrok kratkog spoja, nebitno.

Zahvaljujem vam se Ekipa jos jednom Živjeli 100g. ☺️🍻🍺🥂



Odmori se u Istini.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Bok!
Imam jos jedno pitanje dali ce valjati ako je INPUT 180-240V 2A a na starom punjacu je bilo 100-240V 1.5A. Nece biti problema!? Posto sam naso za 269kn isti u HR, samo je razlika u tim brojevima koje me malo zbunjuju. Hvala jos jednom!

Odmori se u Istini.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2022 19:47 (veseli007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Da, sve ok.

Input nema veze, to je samo deklarirana maksimalna struja koju može povući na ulazu, koja je kod toga veća vjerovatno zato kaj ima drugačiji power factor correction.

Bitno da je output napon isti.

 

Edit: sad tek vidim da ti nije input nego output 2A.

Ali svejedno nema veze, to je maksimalna struja koju može dati, a punjač je ugrađen u romobil i on regulira struju kojom će se baterija puniti, bar se nadajmo 

Ali da i ne regulira, to nije ni blizu 1C granice za tu bateriju, tak da nemaš brige.

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2022 20:29 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Ako mu se žuri zakaj ne pregleda amazon, bar je siguran da će kvalitetnije dobiti, sa 50 kn više, a i imaš se kome žaliti u godini dana ...

Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
12V AC/DC,Metallica.....

Zbunjen totalno, pa ako ima koji znalac koji se voli igrati strujom, i prezivio je da prica o tome....

Dakle, imam jednu pumpu, deklarirana je kao

12V DC
60W

Sve jasno. Pumpa ima original konektor, i dvije zice koje vode iz njega - crna i crvena. Opet, sve jasno.

Dio koji nije jasan je, sto je neki majstor, nekada, na te zice spojio prikljucak za auto upaljac, znaci kao oni punjaci za mobitele i slicne djidje koje se bodu u upaljac u autu.

Ja naravno ne mislim vuci za sobom auto kad god mi zatreba ta pumpa, pa je zelim spojiti na normalnu kucnu struju.

E sad, znam da mi treba neki adapter, ispravljac, power supply, koji bodem u uticnicu, a u njega spajam pumpu.

I ok, imam recimo napajanje koje je izlaz 12v, xy ampera. No, na pumpi nemam podatak niti ga igdje mogu naci, koliko A je ta pumpa. A ako neznam koliko A je pumpa, mislim si, neznam ni kakvo napajanje trebam, osim da je 220-12v....

Dakle, ako netko moze pomoci, recimo imam napajanje 12v, 1.25A. dali je ono adekvatno, treba li jace, trebam li mozda nesto sasvim deseto, ustvari?

Hvala!
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Pa bitno da je 12V DC izlaz, sad amperaža, hmmmmm, pumpa, mislim da ona treba više od 1.25A, barem 2 ili 2.5A, ako je struja manja, slabije će vrtiti pumpu, ako je prejaka vrtit će je brže ( normalno), e sad dal bi pumpa izdržala 5A, ovisi o komadu na osovini, da se on nebi "zglodal" od prevelike brzine ...

 

Ili opet ako i staviš 5A, pumpu uključivati na recimo 15-20 minuta, pa gasiti da se "hladi" ...

 

Bilo bi idealno kad bi provjerio po nazivu pumpe, slikama watever, pa da nađeš koliku amperažu može podnjeti ...

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 14:42 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Hvala na odgovoru, to i mene zeza jer taj podatak ne mogu nigdje naci.

U principu, ukoliko je napajanje preslabo moguca su tri scenarija:

1. Nece raditi
2. Raditi ce, ali slabije
3. Spalit cu napajanje

Ono 4. da cu spaliti pumpu mi ne djeluje vjerovatno.....

Edit - evo malo sam njuskao, i nasao podatak da je zamisljena da radi spojena na akumulator od auta... Sto objasnjava zasto je netko spojio prikljucak za upaljac.

Znaci onda mi ovaj klasicni power supply nebi odgovarao, ili?

Sto je s ispravljacem/punjacem akumulatora, ono sto se koristi za vrtiti pecenke? ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 15:05 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)

Da, ako je napajanje preslabo, ili će raditi slabije, ili uopće neće, a napajanje će (iz iskustva) spaliti pumpa (ako se radi o "elektroničkom" napajanju, kak se kod nas popularno zove), što se može spriječiti tak da se stavi reverzno s pumpom zaštitna dioda da spriječi barem djelomično visokonaponske tranzijente koje pumpa vraća nazad u napajanje.

Možeš, naravno, kao što si i zamislio, iskoristiti punjač akumulatora, PC napajanje itd., i obavezno barem reverzno spojena dioda za zaštitu.

Najbolji izbor ti je punjač akumulatora, ako imaš onaj s klasičnim trafom, njemu nemre ništa biti.

 

pan y agujas
8 godina
offline
Re: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Tnx, isprobao sam, radi bez greske, ali bucno u peem.....

Tako da odustajem od ideje ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali, Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice