Rasprava o 3D printanju

poruka: 616
|
čitano: 281.096
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

piše V1-5 pa tu ploču ja jedini na svijetu imam i možda jedan kinez koji je umro.

ploča je ista ko ove na slici 2 i 3 samo što na mojoj piše V1-5

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 13:29 (dr Phill).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

pogledao sam na gearbestu taj printer doslovno je isti kao i moj anet A8 ista je ploča i sve ostalo tako da mislim da je potpuno isti i firmware ,dali si probao kontaktirat dobavljača da ti pošalje original firmware evo slike mog printera

15 godina
neaktivan
offline
Rasprava o 3D printanju

Hvala na trudu al da ne odem skroz u k.... pronašao sam drugo riješenje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

jesam i rakao je da će mi rado prodat novu ploču.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Dobar prodavač   a i ovo uz novu pločicu nije loše pogotovo ako je hladno  ,imam i ja nekoliko tih pločica he he misliš da ćeš uspjet sa tom pločicom riješiti problem ?

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2020 18:36 (morski21).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

svki drugi anet ima na sebi arduino i ramps,nema razloga da ne radi još uz pivu do 3 ujutro cu printat

7 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...

Zna li netko zašto se događa ovo? Kao da na mjestima izbaci više filamenta. Podloga je očišćena alkoholom i zanimljivo je da se ti hrapavi dijelovi ne događaju uvijek na istim mjestima. 

 Evo ga opet... Na 20 i nekom layeru 😡😡

16 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
dr Phill kaže...

instalirao sam friški Marlin 2.0 i stavio unutra prije configuration.h od Anet A8  ze 0s sam spustio na 400 ali extruder cijelo vrijeme pljuje previše filamenta

i brim radi pregusto po 2-3 puta ide po istom mjestu što znači da ni x i y ne valjaju. postavke su (100,100,400,95) boga pitaj i koji je feed rate i acceleration

kinez je to poštelo u orginalnom firmweru i sad cu prije nać sveti gral ili kamen mudraca nego skužit prave postavke.nije mi jasno zakaj ne štima x i y oni nemaju veze s brojem koraka na navojinim šipkama.

Matična je atmega 1284p a mžda su postavke od Aneta A8 za Atmega 2560 matičnu pa me to zajebava.

meni je na orginalnom printeru dok sam ga palio pisalo CTC A8 i treba mi valjda točno taj firmware za ctc a ne Anet.bem ti kineze jesu ga iskopirali u 100 varijanti

 

 

Hm, znači može biti da je stvar i do toga. To je klon od A8, uz neke modifikacije, koji je klon od xy uz neke modifikacije itd...

Našao sam ovo

 

https://github.com/123marvin123/Marlin-CTC-i3/

 

Tu opet kaže:

 

#defineDEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {82.58, 82.58, 2580.64, 105.0}

#defineDEFAULT_MAX_FEEDRATE {400, 400, 2, 45}

 

Možda sa tim probati? Atmega 1284p i 2560 su skoro identični. Glavna razlika je da 2560 ima 256kB flash memorije vs 128 kB na 1284 i da 1284 ima 16kB rama, dok 2560 ima 8 kB, ironično duplo manje, mada ima više mjesta za firmware. Što se tiče upotrebe u matičnima to nema veze. Ako postoji u marlinu pins.h datoteka za matičnu to je to, tamo je podešeno na kojem pinu mikrokontrolera je koja funkcionalnost.
Što se postavki samog marlina tiče to oni nisu vezani za mikrokontroler, 80 koraka je 80 koraka i na atmegama i na 32 bit čipovima.

 

Bumbilek kaže...

Ako misliš na ovaj, preko nekoliko njih.

U početku sam mislio da je flow, pa sam ga mjerio na način kako je prikazano na YouTubeu i smanjio na 82%, ali nije se baš popravilo (što je vidljivo iz primjera koji sam poslao).

 

Ako zanemarim taj "problem" printer radi uredno. Jedino sa donje strane printa, linije ponekad nisu ravnomjerne.

 

 

 

Vidim da printaš na ogledalo, ono bi trebalo biti prilično ravno tako da ne bi bilo ni do problema sa neravnoćom podloge. Pogotovo ne tako razbacano. BLTouch (čini mi se da vidim žice za njega sa lijeve strane hot enda) nije prenisko? Da ne bi ispalo da on zapne pa se ovo smrda. Btw. koja temperatura podloge ti je, i koja od hot enda? To se zna događati i ako sa tim nešto ne štima.
Mislim da se i meni događalo, mada kako je počelo tako je i prestalo bez da sam pokušavao nešto promjeniti tako da ne znam što pametno reći.

 

Pararera kaže...
Jel itko napravio DIY SLA printer s projektorom/projektorima?
Šta - kako? Odakle krenut? Koliko sve na kraju košta, okvirno?

 Osobno nisam siguran da se isplati uz cijene trenutnih modela. Npr. Anycubic photon možeš dobiti za $169, besplatna dostava sa EU skladišta. Ako ti je taj ipak prestar model, Photon Mono je oko $245. Ako je to za hobi čak bi rekao da je stari Photon bolji izbor, pogotovo za fazu učenja jer em je jeftiniji, em su rezervni dijelovi dostupni i jeftini. Jedina mana je što je sporiji u ispisu od mono-a. No meni osobno ne smeta, ne štancam stvari za prodaju :).

 

 

Bumbilek kaže...
Bumbilek kaže...

Zna li netko zašto se događa ovo? Kao da na mjestima izbaci više filamenta. Podloga je očišćena alkoholom i zanimljivo je da se ti hrapavi dijelovi ne događaju uvijek na istim mjestima. 

 Evo ga opet... Na 20 i nekom layeru 😡😡

 Ovdje to izgleda kao šupljina, tj. da je falilo materijala pa se razvukao. Kako imaš montiranu rolu? Da nije problem možda negdje totalno drugdje pa da se neda rolati lagano nego tu i tamo zapne?

Pretpostavljam da si obavio kalibraciju ekstrudera? Ako nisi preporučam ovaj tutorial, po njemu ja radim kada kalibriram.

 

https://mattshub.com/blogs/blog/extruder-calibration

 

I koliko je stara ta plastika? I nakon što si ju otvorio kako je bila skladištena? Da ne bi ispalo da je printer sve 5, a da je materijal problematičan. Imali su ljudi problema i sa FDM-ovima i sa resin printerima, da su se potrgali da riješe probleme i nikako, a na kraju ispalo da je materijal problem...

12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Solo761 kaže... 

 

Vidim da printaš na ogledalo, ono bi trebalo biti prilično ravno tako da ne bi bilo ni do problema sa neravnoćom podloge. Pogotovo ne tako razbacano. BLTouch (čini mi se da vidim žice za njega sa lijeve strane hot enda) nije prenisko? Da ne bi ispalo da on zapne pa se ovo smrda. Btw. koja temperatura podloge ti je, i koja od hot enda? To se zna događati i ako sa tim nešto ne štima.
Mislim da se i meni događalo, mada kako je počelo tako je i prestalo bez da sam pokušavao nešto promjeniti tako da ne znam što pametno reći.

 

Ovdje to izgleda kao šupljina, tj. da je falilo materijala pa se razvukao. Kako imaš montiranu rolu? Da nije problem možda negdje totalno drugdje pa da se neda rolati lagano nego tu i tamo zapne?


Pretpostavljam da si obavio kalibraciju ekstrudera? Ako nisi preporučam ovaj tutorial, po njemu ja radim kada kalibriram.

 

https://mattshub.com/blogs/blog/extruder-calibration

 

I koliko je stara ta plastika? I nakon što si ju otvorio kako je bila skladištena? Da ne bi ispalo da je printer sve 5, a da je materijal problematičan. Imali su ljudi problema i sa FDM-ovima i sa resin printerima, da su se potrgali da riješe probleme i nikako, a na kraju ispalo da je materijal problem...

 

BL touch je 3mm od podloge i ne smeta.

 

Filament je Devil Design došao prošli tjedan i tih par dana što je bio kodmene je stajao u original vrećici i kutiji ispod stola pokraj radijatora. Svi mi filamenti stoje na tom mjestu. Kako provjeriti koliko je star? Gledam na kutiji i nema nikakav broj, koji bi mogao upućivati na godište. Temperatura podloge je 210/65 za prvi, a 205/60 za sve ostale layere.  3D Jake preporuča 19-215oC, a Devil Design 200-220oC.

 

Kalibracija je napravljena i sve namješteno, ali… Dakle, print preko cijele podloge, koji sam slikao, je napravljen sa 82% flow. Sutradan sam probao nešto isprintati s istim filamentom i istim postavkama i prvi layer mi je ispao dosta loše (kao da je mlaznica previše udaljena od podloge). Digao sam flow na 100% i radi prvi layer je ispao dobar?!?!

 

Što se promjera filamenta tiče, mjerilo pokazuje 1.74-1.76 iako ne znam koliko to relevantno može biti, jer vrijednost ovisi koliko stisnem mjerilo.

 

Filament je postavljen/obješen sa strane, kako je uobičajeno za Ender 5 i poprilično pleše (video) dok printa.

 

 

Moguće je da zapne, jer je filament loše namotan. Rolat se može lagano, ali se svako malo čuje da „preskoči“ (ne znam koju bi drugu riječ upotrijebio) i nastavi dalje.

 

Idem opet isprintati temperaturni tower, vidjeti kakvo je stanje…

 

15 godina
neaktivan
offline
Rasprava o 3D printanju

sve izgleda kao da je bomba pala ni ja ne izgledam bolje ali sve radi.

Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Nema veze glavno da radi 

12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...
Solo761 kaže... 

 

Vidim da printaš na ogledalo, ono bi trebalo biti prilično ravno tako da ne bi bilo ni do problema sa neravnoćom podloge. Pogotovo ne tako razbacano. BLTouch (čini mi se da vidim žice za njega sa lijeve strane hot enda) nije prenisko? Da ne bi ispalo da on zapne pa se ovo smrda. Btw. koja temperatura podloge ti je, i koja od hot enda? To se zna događati i ako sa tim nešto ne štima.
Mislim da se i meni događalo, mada kako je počelo tako je i prestalo bez da sam pokušavao nešto promjeniti tako da ne znam što pametno reći.

 

Ovdje to izgleda kao šupljina, tj. da je falilo materijala pa se razvukao. Kako imaš montiranu rolu? Da nije problem možda negdje totalno drugdje pa da se neda rolati lagano nego tu i tamo zapne?


Pretpostavljam da si obavio kalibraciju ekstrudera? Ako nisi preporučam ovaj tutorial, po njemu ja radim kada kalibriram.

 

https://mattshub.com/blogs/blog/extruder-calibration

 

I koliko je stara ta plastika? I nakon što si ju otvorio kako je bila skladištena? Da ne bi ispalo da je printer sve 5, a da je materijal problematičan. Imali su ljudi problema i sa FDM-ovima i sa resin printerima, da su se potrgali da riješe probleme i nikako, a na kraju ispalo da je materijal problem...

 

BL touch je 3mm od podloge i ne smeta.

 

Filament je Devil Design došao prošli tjedan i tih par dana što je bio kodmene je stajao u original vrećici i kutiji ispod stola pokraj radijatora. Svi mi filamenti stoje na tom mjestu. Kako provjeriti koliko je star? Gledam na kutiji i nema nikakav broj, koji bi mogao upućivati na godište. Temperatura podloge je 210/65 za prvi, a 205/60 za sve ostale layere.  3D Jake preporuča 19-215oC, a Devil Design 200-220oC.

 

Kalibracija je napravljena i sve namješteno, ali… Dakle, print preko cijele podloge, koji sam slikao, je napravljen sa 82% flow. Sutradan sam probao nešto isprintati s istim filamentom i istim postavkama i prvi layer mi je ispao dosta loše (kao da je mlaznica previše udaljena od podloge). Digao sam flow na 100% i radi prvi layer je ispao dobar?!?!

 

Što se promjera filamenta tiče, mjerilo pokazuje 1.74-1.76 iako ne znam koliko to relevantno može biti, jer vrijednost ovisi koliko stisnem mjerilo.

 

Filament je postavljen/obješen sa strane, kako je uobičajeno za Ender 5 i poprilično pleše (video) dok printa.

 

 

Moguće je da zapne, jer je filament loše namotan. Rolat se može lagano, ali se svako malo čuje da „preskoči“ (ne znam koju bi drugu riječ upotrijebio) i nastavi dalje.

 

Idem opet isprintati temperaturni tower, vidjeti kakvo je stanje…

 

 

Zgodno za usporediti:

 

Bijeli Devil Design i narančasti 3D Jake

Layer - 0.2

Flow - 82%

Fan - 100%

Retraction – 6mm , 30mm speed

Coasting enabled - default

Bridge enabled -  25 mm speed, 130% flow

 

 

 

16 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...

 

BL touch je 3mm od podloge i ne smeta.

 

Filament je Devil Design došao prošli tjedan i tih par dana što je bio kodmene je stajao u original vrećici i kutiji ispod stola pokraj radijatora. Svi mi filamenti stoje na tom mjestu. Kako provjeriti koliko je star? Gledam na kutiji i nema nikakav broj, koji bi mogao upućivati na godište. Temperatura podloge je 210/65 za prvi, a 205/60 za sve ostale layere.  3D Jake preporuča 19-215oC, a Devil Design 200-220oC.

 

Kalibracija je napravljena i sve namješteno, ali… Dakle, print preko cijele podloge, koji sam slikao, je napravljen sa 82% flow. Sutradan sam probao nešto isprintati s istim filamentom i istim postavkama i prvi layer mi je ispao dosta loše (kao da je mlaznica previše udaljena od podloge). Digao sam flow na 100% i radi prvi layer je ispao dobar?!?!

 

Što se promjera filamenta tiče, mjerilo pokazuje 1.74-1.76 iako ne znam koliko to relevantno može biti, jer vrijednost ovisi koliko stisnem mjerilo.

 

Filament je postavljen/obješen sa strane, kako je uobičajeno za Ender 5 i poprilično pleše (video) dok printa.

 

 

Moguće je da zapne, jer je filament loše namotan. Rolat se može lagano, ali se svako malo čuje da „preskoči“ (ne znam koju bi drugu riječ upotrijebio) i nastavi dalje.

 

Idem opet isprintati temperaturni tower, vidjeti kakvo je stanje…

 

 

Ako je bio u origigi pakiranju i najlon od vakumiranja nije bio probušen (jednom sam kupio u chipoteci PETG od devil deisgn-a i nisam skužio da rola nije bila vakumirana dok nisam došao doma, netko je čačkao i napravio rupu u tome) starost ne bi trebala biti problem, jedino izloženost vlazi. No osim ako nemaš strašan problem sa vlagom u par dana ne bi pokupilo čak ni da je na otvorenom.

 

Kod "ručnog" leveliranja se zna desiti da krene previše udaljen. Switchevi koji detektiraju kraj nisu savršeni pa mi se ponekada zna desiti da izleveliram, sve bude super, okinem print i prvi sloj bude katastrofa, previše udaljen od podloge jer je switch kod ponovnog hominga "okinuo" prerano. Ne događa se često, jednom u 30-40 printeva, možda ni toliko, ali živcira. Srećom to odmah skužim pa samo restartam print i bude OK.

No kod ABL-a se to ne bi smjelo događati jer nema te sklopke koja je potencijalno neprecizna.

Osobno se ne mrdam po flow-u. Kalibrirao sam extruder, kada mu kažem da "progura" 10 cm filamenta, toliko i bude i flow mi je svugdje 95% i stvari štimaju.

 

Ovo kako ti se filament "mrda" je OK, ne izgleda da je igdje ozbiljno zapelo pa ni to ne bi trebao biti uzrok problema.

 

12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Solo761 kaže...

 

 

Osobno se ne mrdam po flow-u. Kalibrirao sam extruder, kada mu kažem da "progura" 10 cm filamenta, toliko i bude i flow mi je svugdje 95% i stvari štimaju.

 

Ovo kako ti se filament "mrda" je OK, ne izgleda da je igdje ozbiljno zapelo pa ni to ne bi trebao biti uzrok problema.

 

 za flow si radio onaj cube test ili?

16 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...

 za flow si radio onaj cube test ili?

 Ne, samo kalibracija extrudera. Ako ti je extruder dobro kalibriran i npr. kada mu kažeš da progura 10 cm filamenta on toliko i progura to je dovoljno. Slicer zna koliko mu plastike treba jer zna promjer filamenta i promjer mlaznice pa po tome i upravlja extruderom.

Jedina iznimka kažu da je PETG za kojega se preporuča staviti 95% flow. Osobno nisam primjetio razlike od 100% i 95% no ostalo mi je tako pa zato printam sa 95%.

12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Susreo se netko s ovim?

Prilikom ironinga, tu i tamo se dogodi ovo što je na slikama. Izgleda kao da je izbacio više filamenta, ali kad sam bolje pobledao radi se o "preskakanju" i top layer, nije ispeglan. E sad, postoji mogućnost da se radi o under extrusion situaciji, ali kako je moguće da se to dogodi povremeno i ne uvijek na istom mjestu.

 

Kod bijelog su stock postavke za ironing, a kod crvenog ironing ostvake su brzina 100mm/s, 20%, 0.2 distance and 0.2 inset.

 

U oba slučaja se radi o PLA filamentu.

 

Usput, kako vama ispada ironing (ako ga uopće koristite) i sa kojim postavkama?

 

Usput, postavio sam ovo pitanje i u fb grupi i dobio ovaj odgovor, ali ne znam koliko ima smisla, pa molim znalce da savjet:

 

I suggest you keep your nozzle clean. The procedure I use is to remove the filament after each print and run cleaning filament through it until it comes out clean. Then lower the nozzle temp to about 60 degrees and allow the nozzle to sit at that temp for ten or more minutes. Then do a cold pull to remove all the filament from the nozzle.  I find with this filament 60C is a good temperature for it. It won't work well at room temperature. When the nozzle reaches 60C wait about 10 minutes then pull gently with slowly increasing force on the filament until you feel it release then you can remove it completely. Examine the end of the filament for features indicating how deep the melt zone was, any particulates that you can see and unusual features like a bulge about halfway up where the Nozzle contacts the Heat break.

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 21:02 (Bumbilek).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...

Susreo se netko s ovim?

Prilikom ironinga, tu i tamo se dogodi ovo što je na slikama. Izgleda kao da je izbacio više filamenta, ali kad sam bolje pobledao radi se o "preskakanju" i top layer, nije ispeglan. E sad, postoji mogućnost da se radi o under extrusion situaciji, ali kako je moguće da se to dogodi povremeno i ne uvijek na istom mjestu.

 

Kod bijelog su stock postavke za ironing, a kod crvenog ironing ostvake su brzina 100mm/s, 20%, 0.2 distance and 0.2 inset.

 

U oba slučaja se radi o PLA filamentu.

 

Usput, kako vama ispada ironing (ako ga uopće koristite) i sa kojim postavkama?

 

Usput, postavio sam ovo pitanje i u fb grupi i dobio ovaj odgovor, ali ne znam koliko ima smisla, pa molim znalce da savjet:

 

I suggest you keep your nozzle clean. The procedure I use is to remove the filament after each print and run cleaning filament through it until it comes out clean. Then lower the nozzle temp to about 60 degrees and allow the nozzle to sit at that temp for ten or more minutes. Then do a cold pull to remove all the filament from the nozzle.  I find with this filament 60C is a good temperature for it. It won't work well at room temperature. When the nozzle reaches 60C wait about 10 minutes then pull gently with slowly increasing force on the filament until you feel it release then you can remove it completely. Examine the end of the filament for features indicating how deep the melt zone was, any particulates that you can see and unusual features like a bulge about halfway up where the Nozzle contacts the Heat break.

 Koji slicer? Do sada sam probao samo u prusaslicer-u sa default postavkama i radilo je OK, osim ako je mala površina, tipa slovo, tamo je previše temperature pa gdje završi ostane blob, na većim površinama je OK.

Postavke sam ostavio default, 15 mm/s brzina, flow rate 15% i spacing between ironing passes 0.1 mm.

 

Ovaj odgovor što si dobio je za odštopavanje mlaznice, tzv. atomic pull. Ne znam kakve veze bi to imalo sa peglanjem

12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Solo761 kaže...

 Koji slicer? Do sada sam probao samo u prusaslicer-u sa default postavkama i radilo je OK, osim ako je mala površina, tipa slovo, tamo je previše temperature pa gdje završi ostane blob, na većim površinama je OK.

Postavke sam ostavio default, 15 mm/s brzina, flow rate 15% i spacing between ironing passes 0.1 mm.

 

Ovaj odgovor što si dobio je za odštopavanje mlaznice, tzv. atomic pull. Ne znam kakve veze bi to imalo sa peglanjem

To sam i mislio, ali rekoh da pitam...

 

Koristim Curu i tu je po defaultu brzina 26, inset, 0,28,  flow 10%, line spacing 0.1. Razlog zašto sam povećao brzinu i flow je video koji je objavio 3D print General, rekoh da probam, ali očito problem ne leži u tome.

 

12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Koristi li netko Ideamaker slicer? Ako da, kakvi su dojmovi?

 

Za sada koristim Curu, ali razmišljam o promjeni slicera u ovoj 3D avanturi. 

 

Pozdrav i sretan Božić 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

oj bećari,

da ja vas priupitam odakle nabavljate filament? konačno sam namjestio printer, bacio se u masovnu printažu i sad mi često fali filamenta; inače koristim ovaj colorfabb ali je nekako skup :D

imate nekakvu jeftiniju preporuku?

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Pogledaj na 3djake. Oni imaju stvarno super PLA (osobno uzimam role od 2.3kg i do sada nikakvih pritužbi)
12 godina
odjavljen
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Evo bećaru

marwiol.pl - Filament for the 3D printer

 

Devil design preporučujem

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
blackdevil kaže...

oj bećari,

da ja vas priupitam odakle nabavljate filament? konačno sam namjestio printer, bacio se u masovnu printažu i sad mi često fali filamenta; inače koristim ovaj colorfabb ali je nekako skup :D

imate nekakvu jeftiniju preporuku?

 Odakle naručuješ colorfabb?

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 23:48 (Bumbilek).
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 23:47 (Bumbilek).
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Treba li netko nešto od sljedećeg:

 

eSun PLA– Red, light Blue, Dark Blue

 

Sunlu PLA+– Black, Blue, Green, Red

 

Od svega imam po jednu rolu. Cijena je 100Kn. Sve je novo i tvornički zapakirano. Nije nikakva patka ili fejk. Kontaktirao sam proizvođača od kojeg sam trebao naručiti 20 rola, da bi dobio bolju cijenu. Nemam nikakvu zaradu od ovoga, da ne mislite, jer me rola izašla 10USD, ali slanje iz Češke + obrada plaćanja 120USD, pa računajte sami.

 

EDIT: NEMA VIŠE. Možda bude opet

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 15:07 (Bumbilek).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Treba li kod printanja PETGa smanjiti i brzinu infila ili je u redu ostaviti je na 60mm/s?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Neki kažu da PETG treba printati sporije nego PLA ili ABS no nisam primjetio. Ja ga printam sa istim postavkama kao PLA, osim naravno sa većom temperaturom (i po potrebi 1-2 mm većom retrakcijom pošto se voli više natezati).

Moj PC  
1 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Solo761 kaže...

Neki kažu da PETG treba printati sporije nego PLA ili ABS no nisam primjetio. Ja ga printam sa istim postavkama kao PLA, osim naravno sa većom temperaturom (i po potrebi 1-2 mm većom retrakcijom pošto se voli više natezati).

 Kakve su ti postavke ventilatora i koji petg koristis?

 

Imas problema s lijepljenjem na podlogu?

16 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Devil Design Ruby Red i Bright Green, za sada su mi se pokazali kao jedni od boljih PETG-ova. Dok npr. Blue PETG od Devil Design-a mi je bio jedan od gorih. Možda sam dobio defektnu rolu, ne znam, no on se natezao k'o žvaka. Kada da se nikada nije htio otopiti dovoljno da se printa.

 

Vent mi je na 35-45% sa tim da se ne vrti non stop nego samo ako slicer (PrusaSlicer) zaključi da treba, npr. za overhang-ove i 60% za bridging.

 

Sa PETG-om nemam problema sa lijepljenjem za podlogu. Čak štoviše... printam na staklo, a PETG se zna tako uhvatiti da ga pokida, doslovno iščupa slojeve stakla sa ploče. Kod manjih komada, gdje kontakt sa podlogom nije veći od nekih 10 cm^2 mi se još nije desilo pa to printam direktno na staklo. No za slučajeve kada trebam printati nešto veće onda staklo presprejam sa lakom za kosu (najjeftinije koje sam našao u kauflandu) jer mi je cilj da smanjim prianjanje i da ima neki buffer između stakla i PETG-a tako da odlijepi lak za kosu sa stakla, a ne da ošteti staklo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice