Rasprava o 3D printanju

poruka: 616
|
čitano: 279.511
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

Pa znaš kaj nije ti niti tak loš bed level...ali ti je kocka X-Y očajna

Jesu ti zategnuti remeni?

 

 

 

Malo sam se poigrao s postavkama u Curi:

Lijevo (od ranije) – layer hight 0.2, line width 0.4, ništa

Sredina - layer hight 0.15, line widht 0.26, skirt

Desno -  layer hight 0.15, line width 0.26, ironing enabled, skirt

 

 

 

10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...
MasterG kaže...

Pa znaš kaj nije ti niti tak loš bed level...ali ti je kocka X-Y očajna

Jesu ti zategnuti remeni?

 

 

 

Malo sam se poigrao s postavkama u Curi:

Lijevo (od ranije) – layer hight 0.2, line width 0.4, ništa

Sredina - layer hight 0.15, line widht 0.26, skirt

Desno -  layer hight 0.15, line width 0.26, ironing enabled, skirt

 

 

 

i dalje nije kako bi trebalo biti, čak bih rekao da je i lošije...recimo Z os ti je ok, zato ti je level test dobar...al imaš očigledan pomak na x-y osi, za koji moramo locirati uzrok.

 

ironing ti je samo povšrinska obrada (donekle)...nikad nisam koristio, ali ajmo reć da popegla površinu.

skirt se ne koristi na kalibracijskim testovima.

 

znaš kaj...nisam nikad printao tu kocku kao kalibracijski test.

Baš ću sutra stavit, zanima me moj ishod...sad mi se neda namještavat XD

 

Ovo sa zatezanjem remena na anycubic sa vezicama nisam baš shvatio, meni zvuči apsolutno suludo!!!

Nadalje, imam ender 3 pro, remeni su poprilično utegnuti...teško je to opisati, ali ajmo reć da osjećam dobrani otpor kad prstom pokušam "svirati" po njemu.

Na Enderu se zatežu sa ekcentričnim vijcima na "rukama" tj profilima koji drže hot end i ventilator

 

jesi li siguran da ti ove vezice ne smetaju prilikom printanja?

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.10.2020 23:29 (MasterG).
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju

 

Ima bolje rješenje za zatezanje remena s oprugom kvačice koristio na starom Vertexu K8400

 

https://www.thingiverse.com/thing:2838383

 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
ICT kaže...

 

Ima bolje rješenje za zatezanje remena s oprugom kvačice koristio na starom Vertexu K8400

 

https://www.thingiverse.com/thing:2838383

S obzirom da ovaj printer ima vezice, najjednostavnije bi mi bilo (barem, po mojem laičkom razmišljanju) skinuti ih, zategnuti remen ručno i staviti druge.

 

Probat ću ovo s kvačicama...

12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...
Bumbilek kaže...
MasterG kaže...

Pa znaš kaj nije ti niti tak loš bed level...ali ti je kocka X-Y očajna

Jesu ti zategnuti remeni?

 

 

 

Malo sam se poigrao s postavkama u Curi:

Lijevo (od ranije) – layer hight 0.2, line width 0.4, ništa

Sredina - layer hight 0.15, line widht 0.26, skirt

Desno -  layer hight 0.15, line width 0.26, ironing enabled, skirt

 

 

 

i dalje nije kako bi trebalo biti, čak bih rekao da je i lošije...recimo Z os ti je ok, zato ti je level test dobar...al imaš očigledan pomak na x-y osi, za koji moramo locirati uzrok.

 

ironing ti je samo povšrinska obrada (donekle)...nikad nisam koristio, ali ajmo reć da popegla površinu.

skirt se ne koristi na kalibracijskim testovima.

 

znaš kaj...nisam nikad printao tu kocku kao kalibracijski test.

Baš ću sutra stavit, zanima me moj ishod...sad mi se neda namještavat XD

 

Ovo sa zatezanjem remena na anycubic sa vezicama nisam baš shvatio, meni zvuči apsolutno suludo!!!

Nadalje, imam ender 3 pro, remeni su poprilično utegnuti...teško je to opisati, ali ajmo reć da osjećam dobrani otpor kad prstom pokušam "svirati" po njemu.

Na Enderu se zatežu sa ekcentričnim vijcima na "rukama" tj profilima koji drže hot end i ventilator

 

jesi li siguran da ti ove vezice ne smetaju prilikom printanja?

Kako je ovo moguće? 

 

Dakle, prije no što bilo što napravim sa remenom, izmjerio sam lijevu i desnu stranu. Razlike ima. Međutim, kad stavim libelu na obje strane, onda mi pokazuje da su u ravnini !? 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Neki prijedlog za kupovinu dual extruder printera do maksimalno 400€
 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Manual Leveling ANYCUBIC i3 MEGA

 

mjeriš s krive strane

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2020 13:29 (ICT).
 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju
Re: Rasprava o 3D printanju
Neki prijedlog za kupovinu dual extruder printera do maksimalno 400€
Recenzije
Unutar buđeta
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2020 13:10 (ICT).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Bumbilek kaže...
MasterG kaže...
Bumbilek kaže...
MasterG kaže...

Pa znaš kaj nije ti niti tak loš bed level...ali ti je kocka X-Y očajna

Jesu ti zategnuti remeni?

 

 

 

Malo sam se poigrao s postavkama u Curi:

Lijevo (od ranije) – layer hight 0.2, line width 0.4, ništa

Sredina - layer hight 0.15, line widht 0.26, skirt

Desno -  layer hight 0.15, line width 0.26, ironing enabled, skirt

 

 

 

i dalje nije kako bi trebalo biti, čak bih rekao da je i lošije...recimo Z os ti je ok, zato ti je level test dobar...al imaš očigledan pomak na x-y osi, za koji moramo locirati uzrok.

 

ironing ti je samo povšrinska obrada (donekle)...nikad nisam koristio, ali ajmo reć da popegla površinu.

skirt se ne koristi na kalibracijskim testovima.

 

znaš kaj...nisam nikad printao tu kocku kao kalibracijski test.

Baš ću sutra stavit, zanima me moj ishod...sad mi se neda namještavat XD

 

Ovo sa zatezanjem remena na anycubic sa vezicama nisam baš shvatio, meni zvuči apsolutno suludo!!!

Nadalje, imam ender 3 pro, remeni su poprilično utegnuti...teško je to opisati, ali ajmo reć da osjećam dobrani otpor kad prstom pokušam "svirati" po njemu.

Na Enderu se zatežu sa ekcentričnim vijcima na "rukama" tj profilima koji drže hot end i ventilator

 

jesi li siguran da ti ove vezice ne smetaju prilikom printanja?

Kako je ovo moguće? 

 

Dakle, prije no što bilo što napravim sa remenom, izmjerio sam lijevu i desnu stranu. Razlike ima. Međutim, kad stavim libelu na obje strane, onda mi pokazuje da su u ravnini !? 

 

jbte, trebalo mi 2min da skužim kaj si mjerio...kaka su slike rotirane, nikad anycubic nisam vidio 

 

haha...moguće je ako ti stol visi? 

mislim te kratke libele ti nisu niti baš nešto pouzdane za ove slučajeve, printer radi u mikrometrima :)

ajd stavi libelu na vertikalu (dakle lijevu i desnu Z os)

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

 

jbte, trebalo mi 2min da skužim kaj si mjerio...kaka su slike rotirane, nikad anycubic nisam vidio 

 

haha...moguće je ako ti stol visi? 

mislim te kratke libele ti nisu niti baš nešto pouzdane za ove slučajeve, printer radi u mikrometrima :)

ajd stavi libelu na vertikalu (dakle lijevu i desnu Z os)

 

😂😂😂😂

 

Kad stavim u vertikalu, pokazuje da stvarno ima otklon (zanimljivo, otklon nije isti), tako da ispada da si bio u pravu kad si rekao da stol visi. 😀 E, sad da li je to uzrok problema i lošeg printa, javim kad stavim neku podlogu ispod.  

11 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Podesi bed s (kotačima ispod)

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
ICT kaže...

Podesi bed s (kotačima ispod)

 

Nije ziher da bed visi isto jer je moguće da je cijeli printer na koso radi stola, koji je na koso :)

 

Ali kažem, libela je samo ovak na očigled da vidiš...no opet, njemu je Z os ok i po kocki i po bed level testu.

 

Probaj ispraviti stol, ali moje je mišljenje da to nije uzrok lošem x-y printu.

 

baš ću sad pripremit kocku za print da vidim kak će meni ispasti, a pošto nisam printao dva mjeseca, pa moram pogledat kak printa bed level test prvo :)

 

EDIT:

ipak nisam morao levelirati bed (i to nakon više od dva mjeseca ne printanja)...dakle nemrem vjerovat, savršeni prvi layer ispao

evo stavio sam kocku 0,2mm standard ender 3 postavke, pa ćemo vidjet za cca pola sata.

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2020 19:39 (MasterG).
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...
ICT kaže...

Podesi bed s (kotačima ispod)

 

Nije ziher da bed visi isto jer je moguće da je cijeli printer na koso radi stola, koji je na koso :)

 

Ali kažem, libela je samo ovak na očigled da vidiš...no opet, njemu je Z os ok i po kocki i po bed level testu.

 

Probaj ispraviti stol, ali moje je mišljenje da to nije uzrok lošem x-y printu.

 

baš ću sad pripremit kocku za print da vidim kak će meni ispasti, a pošto nisam printao dva mjeseca, pa moram pogledat kak printa bed level test prvo :)

 

EDIT:

ipak nisam morao levelirati bed (i to nakon više od dva mjeseca ne printanja)...dakle nemrem vjerovat, savršeni prvi layer ispao

evo stavio sam kocku 0,2mm standard ender 3 postavke, pa ćemo vidjet za cca pola sata.

 

Da već nisam isfrustriran (već 12 dana pokušavam dobiti, ne savršen nego dobar, print), bilo bi komično. Dakle, nabavio veliku libelu. koja na gornjem okviru pokazuje da je sve u ravnini. Stavim s lijeve strane, blagi nagib (1mm u lijevo), stavim s desne strane (1mm u desno) 😨😨. Stavim na y osi ravno, spustim bed na sve četiri strane do kraja - ravno. Kad stisnem Home All, x osi mi nisu ravne. Ručno ih spustim koliko ide i izmjerim razliku od 1mm (možda su mikroni gore/dolje, što neću znati dok mi ne dođe digitalno pomično mjerilo). Zategnuo sam motore na x osi, ali je razlika ostala. Međutim, sad čujem 2 puta onaj "bip", kad je Z na home poziciji (do sad je bilo samo jednom). E sad, laik sam i pretpostavljam da se radi o mehaničkom problemu, jer po onome što sam gledao po youtubu taj 1mm bi mogao igrati ulogu. Kontaktirao sam Anycubic, pa ćemo vidjeti što će oni izmisliti oko toga.

 

Baš me zanima kako ti je kocka ispala

 

11 godina
neaktivan
offline
Rasprava o 3D printanju

Pozdrav ekipa,

 

imam problem s 3D printanjem, istina nisam neki stručnjak početnik sam, prije pola godine sam krenuo lagano raditi na 3D printeru.

Kupio sam Makerbot replicator 5th generation, nisam na njemu nešto puno printao do sad sam potrošio svega 3kg plastike.

 

Moj problem je što mi dno na modelu kad se isprinta ispadne užasno loše, na slikama možete vidjeti kako izgleda, nadam se da netko ima dobar savjet kako se riješiti ovog problema i kako podesiti sam printer da ima što bolje performanse.

 

Hvala.



 

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Makerbot replicator 5th

 

1.koji materijal ? (PLA:PTEG;ABS...)

2.Kakava je podloga na koju printaš ?

 

 

 

 

1.Spusti glavu niže bedu (podešavanje z visine)

2.Kalibracija

2.Prvi layer sporiji print (software)

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 15:05 (ICT).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Rasprava o 3D printanju

Pozdrav ljudi

 

planiram kupiti novi 3d printer pa šta vi mislite koji bolje uzeti ender 3 v2 ili BIQU B1, cijena mi nije bitna samo perfomanse.

razmisljam na neku tako jeftiniju varijantu ili čak kupiti ender 5 plus ili nešto slično njemu iako ne mogu pronaći nešto slično, zna li netko od vas nešto? Ili koji bolje kupiti od ova 2 manja

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Rasprava o 3D printanju
Ivan.1702 kaže...

Pozdrav ljudi

 

planiram kupiti novi 3d printer pa šta vi mislite koji bolje uzeti ender 3 v2 ili BIQU B1, cijena mi nije bitna samo perfomanse.

razmisljam na neku tako jeftiniju varijantu ili čak kupiti ender 5 plus ili nešto slično njemu iako ne mogu pronaći nešto slično, zna li netko od vas nešto? Ili koji bolje kupiti od ova 2 manja

Ako je izbor između ova dva 1. ender 3 v2

za ender 5 pro treba puno živaca za kalibraciju ali je bolji izbor ako trebaš veću površinu za print.

tako da ako počinješ s 3d printom edner3 v2 je dobar izbor u tom cijenovnom razredu, ako novac ne igra ulogu 

onda Prusa Mk3s za tu veličini površine.

ali sve ovisi za koju namjenu kupuješ 3D printer

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 20:18 (ICT).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Materijal je PLA 1.75mm.

Printam na staklo preko kojeg je naljepljena plava podloga, evo slika pošto i ne znam kako se zove.

 

Sad ću spustiti glavu niže, mislim da bi u tom mogao biti problem, koristim se programom od makerbot-a i sve su postavke zadane nisam ništa mjenjao.

kalibrirao sam ga dva puta mislim da nie do nje, bar se nadam.

Kako mogu usporiti print na prvom layer-u, koji program je najbolje koristiti?

 

11 godina
online
Re: Rasprava o 3D printanju
segoX kaže...

Materijal je PLA 1.75mm.

Printam na staklo preko kojeg je naljepljena plava podloga, evo slika pošto i ne znam kako se zove.

 

Sad ću spustiti glavu niže, mislim da bi u tom mogao biti problem, koristim se programom od makerbot-a i sve su postavke zadane nisam ništa mjenjao.

kalibrirao sam ga dva puta mislim da nie do nje, bar se nadam.

Kako mogu usporiti print na prvom layer-u, koji program je najbolje koristiti?

 

 Nisam siguran koliko u postavkama markerbot ima za podešavanje temp i brzine prvog layera. A jedini drugi soft trenutno koji podržava makerbot-5th-generation je:

 https://www.simplify3d.com/support/hardware-setup-guides/makerbot-5th-generation/

 

1.Spusti glavu niže , (možeš izbaciti blue tape i probati na staklo)

2.Provjeri extruder da nemaš smeća u njemu

3.Ovo po slikama osim z podešenja možda se radi o under-extrusion

https://all3dp.com/2/under-extrusion-3d-printing-all-you-need-to-know/

ali bez slike kod prvog layera teško je reći

3 godine
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

U redu, a šta kažete na BIQU B1. Nekako mi se cini bolji u odnosu na ender 3 v2. A namjenu neznam ni ja, imam stariji printer uvijek sam si oravoo razne djelove za kompjuter, sad planiram neka kučišta, ne treba mi za neke figurice i sitne detalje da bude extra lijepo

11 godina
online
Re: Rasprava o 3D printanju
Ivan.1702 kaže...

U redu, a šta kažete na BIQU B1. Nekako mi se cini bolji u odnosu na ender 3 v2. A namjenu neznam ni ja, imam stariji printer uvijek sam si oravoo razne djelove za kompjuter, sad planiram neka kučišta, ne treba mi za neke figurice i sitne detalje da bude extra lijepo

Printanje ne čini samo printer koji kupiš već i software koji češ oko njega koristiti.

Uz Ender 3 v2 možeš korisiti prusa slicer i sve benefite nadogranji softwarea.

Te podrška ( upgrade firmwarea) za određeni printer odnosno atraktivnosti printera da se dalje razvija u hardwerskom i

softverkom smislu. Jedino ako sam petljaš po marlinu ili drugoj platormi sam.

Tu je potrebno odvagnuti potrebe/uloženo.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.10.2020 16:19 (ICT).
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...
ICT kaže...

Podesi bed s (kotačima ispod)

 

Nije ziher da bed visi isto jer je moguće da je cijeli printer na koso radi stola, koji je na koso :)

 

Ali kažem, libela je samo ovak na očigled da vidiš...no opet, njemu je Z os ok i po kocki i po bed level testu.

 

Probaj ispraviti stol, ali moje je mišljenje da to nije uzrok lošem x-y printu.

 

baš ću sad pripremit kocku za print da vidim kak će meni ispasti, a pošto nisam printao dva mjeseca, pa moram pogledat kak printa bed level test prvo :)

 

EDIT:

ipak nisam morao levelirati bed (i to nakon više od dva mjeseca ne printanja)...dakle nemrem vjerovat, savršeni prvi layer ispao

evo stavio sam kocku 0,2mm standard ender 3 postavke, pa ćemo vidjet za cca pola sata.

 

Mislim da se poboljšalo uz dodatno niveliranje. Istina, na 0.15mm.

Usput, stavih kuglu u kocki. Nije još obrađena, zbog supports, ali mi izgleda zgodno. Jel ima neki savjet kako se riješiti "završetka" na kugli? Na normalnoj kugli toga nema.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2020 9:40 (Bumbilek).
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2020 10:33 (ICT).
 
1 0 hvala 1
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Ako ce netko traziti 3d printer mislim da ce moj na bubanj. Stize, jos jedna prinova 🙄
Rijec je o Ender 3 Pro, kupljen direkt od crealityja, star 6,5 mjeseci, jos pod jamstvom, sprintao 2 neoune role, ostatak ce s njim.
Dodatna oprema skr mini v1.2, bltouch v1.3, zute opruge, plqvi bowden, aluminijski extruder, 2x staklo za mizu (od staklara) kao i original magnetsku podlogu, te ledicu spojenu na sve.
Mogu jos dodatno ponuditi rpi 4 kao octoprint, u kucistu i s ventilatorima i hladnjacima za bolje hladjenje, kameru rpi, silikonske bumpere za mizu, pqr dodatnih nozzle...
Dodarno sprintano jos puno tog i stavljeno na isti.
Sve naravno radi odlicno, al eto, sila prilika...
Sve info.moze dalje i na p
 
2 0 hvala 0
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Textured print

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 11:05 (ICT).
 
1 0 hvala 0
11 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Moji javni printevi i stl za download
https://www.thingiverse.com/ictavatar/designs

 
4 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Bio sam odsutan neko vrijeme, idući tj sam opet blizu printera pa ću probati s novim programom.

 

Hvala ti puno na pomoći, kad uradim sve ovo što si mi predložio slikam :)

11 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Kutna stega

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.10.2020 19:45 (ICT).
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
ispala mi opruga 2 puta na pola printa pa to više nebum nikad pokušavao
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice