Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.842.367
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Za takve stvari ja koristim led prsten od mikroskopa. Jer mislim da nije problem jačina svjetla nego sjene koje takvo svjetlo stvara.
https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
3 godine
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
77elanra77 kaže...

Pozdrav,

Nisam nešto sa elektronikom pa bi molio pomoc, dakle radi se o tv boxu Yoka Bb2 pro. Star je sigurno 3- 4g. problem je u tome sto kad ga palim bilo na remote bilo nagumb na uređaju on se kao upali, ledica iz crvenog pređe u plavo ali se ne podiže sustav, do hdmi kabla nije jer u takvom stanju se ne zeli ni ugasiti dok ne izvucem struju. Iz takvog stanja ga uspijem oziviti da ga brzo ištekam i ponovno uštekam u struju, par puta i pokrene se. Provjerio sam napajanje tj. Stavio drugo, ista stvar. Rastavio sam ga i nisam uocio nikakve napuhane kondenzatore ili slicno. Sad mi je ideja da ga probam napajati preko usb kabela ali se bojim da nesto ne skurim.

Hvala unaprijed na svakom odgovoru... Multimetar imam ali ne znam od kud da krenem...

  Nažalost imam i dalje ist problem, dakle tv-box koji oživi (podigne se sustav - android) samo kad ga brzo par puta ušrekam i ištekam iz utičnice. Mislio sam da je do napajanja ali kupio sam novo i dešava se ista stvar. rastavio sam box i nema nekakvih vidljivih oštečenja. Mjerio sam kapacitet na dva postoječa kondenzatora (nazivni 220uF) i mjeri mi kapacitet na jednom 318 a na drugom 300uF,,, kako imaju dosta veći kapacitet od nazivnog? TV box je star ali ne da mi se opet kupovati novi, a možda je i do softwera mada sam i to mjenjao prije par g. jer se i tad znalo dešavati isto...

Ako ima tko kakvu ideju bio bih zahvalan na pomoći, da li je moguće da su ta dva kondenzatora otišla, promjenit ću ih nije problem ali hoću li što dobiti sa time...

hvala na svakom odgovoru..

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Je l si mjerio zalemljen kondić il si ga skinuo?
3 godine
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zalemljen, nisam ništa skidao.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Tako ne možeš bit siguran šta točno mjeriš
3 godine
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da bilo mi je vidno sto pokazuju veću vrijednost, budem kupio dva nova pa ću vidjeti..

23 mjeseca
protjeran
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav,

u stanu imam dva osigurača na kojima piše BDC. Jedan je 40A/500mA, drugi je 25A/30mA. Imaju test tipku. 

To je pretpostavljam nešto kao GFCI u Amera, no nije mi jasno zašto su toliko visoke vrijednosti(240*0.5=120W, 240*0.03=7.2W)?

U Amera je msm 10 ili 5mA limit, a još imaju manji nazivni napon(120V) od nas(240V).

 

 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Na stranu to, stranje je ovako - pritisnem ja test tipku na RCDu od WCa. Nestane struje u WCu ali polugica ostane gore. Struja se ne vraća iako je dignut osigurač.
Polugicu mogu spustit ručno no zapinje kao da nije podmazana i nema nikakvog klika niti išta kao kod drugih osigurača.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
silvio3105 kaže...

Pozdrav,

u stanu imam dva osigurača na kojima piše BDC. Jedan je 40A/500mA, drugi je 25A/30mA. Imaju test tipku. 

To je pretpostavljam nešto kao GFCI u Amera, no nije mi jasno zašto su toliko visoke vrijednosti(240*0.5=120W, 240*0.03=7.2W)?

U Amera je msm 10 ili 5mA limit, a još imaju manji nazivni napon(120V) od nas(240V).

 

Mi imamo FIDovke za cijeli stan, pa onda mora biti 20 mA jer imaš curenja na uzemljenje svugdje pomalo, dok je kod njih GFCI samo za kupaone, a tam se ništa ne tolerira.

300 i više mA su se obično koristile samo u krugovima di ima puno elektromotora, tam ima jako puno curenja preko kapacitivne sprege s uzemljenjem i kad je motor ispravan.

A ovo kaj si stisnuo test tipku, ak se dobro sjećam kod nekih fidovki je trebalo gurnuti polugicu malo unutra kad ju vraćaš nazad, pa onda ide.

Onak nježno, ne siliti.

To je inače sistem.da ne može ostati zaglavljena u ON stanju.

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2022 18:32 (fer-de-lance).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Nakon toga sam testirao RCD od ostatka stana, pritisnio tipku, polugica pala, digo ju nazad i tjt.
Ova od kupaone je previše mekana, nema nikakav feedback. Iako je na on i dalje nema struje.
Sva sreća pa je ljeto pa se mogu tuširat u ladnoj vodi do utorka 😆

Ovdje je rcd 500mA za cijeli stan, osim WCa, a 30mA samo za WC.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2022 18:34 (silvio3105).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Osigurač je dimenzija 3.5x4.5cm. Uzeo za DIN šinu, na kraju je on veći već što imam mjesta u kutiji.
Koji bi to standard mogao biti?
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nemam pojma, mislim da vanjski gabariti osigurača nisu definirani, samo prihvat na DIN šinu, a to je po standardu.

http://www.electricalterminology.com/what-is-a-din-rail/

Edit: kolko vidim, to su standardne dimenzije.

Tebi je preveliko po širini ili dubini?

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2022 11:48 (fer-de-lance).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Sve valja. Zaboravio sam da plastika sakriva dio osigurača.
Sad su sve instalacije sređene.
Jedino šta me jebe je to da je limit 500ma za cijeli stan.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2022 12:14 (silvio3105).
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da, malo previše.

Mogao si uzeti neku 30 mA i ostaviti za cijeli stan.

Sigurno nemaš toliko curenja.

 

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2022 12:19 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

RF  znalci treba mi pomoć. Radi se o kliznoj kapiji. Problem je što je motor spor tj kapija je teška dosta pa se sporo otvara, a živim u dosta prometnoj ulici pa mi se ne da čekat dok se otvara.

Prvi put sam premjestio antenu da viri vani da gleda prema ulici bez prepreka i povećao se domet sa 15m na 50m cca.

Sad sam naručio half dipole antenu sa 2.15dBi gaina i RF pojačalo za prijemnu stranu od cca 32 dB gaina. Prema kalkulatoru domet bi se teoretski povećao sa 20m na 800-1000m pa bi već mogao u realnim uvjetima sa 200-300m otvarat kapiju i taman dok dođem trebala bi bit otvorena.

 

Čini mi se bolja opcija ovo nego da kupujem novi motor pitanje je onda da li bi i novi jači relej morao stavljati.

 

Da li je itko od vas eksperimentirao sa ovim?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zašto bi ti trebao jači relej?

Ne mijenjaš ništa, motor se i dalje jednako pali, samo ga možeš iz veće daljine aktivirati.

 A s antenom i pojačalom ti se sigurno ne bude domet toliko povećao (zapravo ti je tu pojačalo nepotrebno i ničem ne služi).

 

pan y agujas
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2022 21:51 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kada bih stavljao jači motor ali nije opcija nikako.

Nego zašto misliš da pojačalo na prijemnoj strani ne bi pomoglo, tako bi povećao osjetljivost prijema plus bandpass filter 400-470MHz na ulazu sa pojačalom?

Ne tražim neku ogromnu udaljenost, ali bar 200m bi bilo solidno na LOS.

Svakako pojačalo i antena su 10 eura zajedno pa ću vidjet kroz 2,3 tjedna ima li smisla.

7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

nekim kapijama se da na trimer namjestit brzina motora i overcurrent zastita, al treba pazit da se ne dogodi da se ne pocme palit oc pa da kapija stane na pola ili da se ne pretjera pa da ne napravi stetu u slucaju da neko zapne rukom. 

 

samo bi premjesti antenu na vecu visinu i zamjeni tvornicki vjv obicni strujni kabel s odgovarajucim koaksijalcem.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Brzina je na maximumu, ali nemam di više sa starom antenom jedino na prometni znak kraj kuće . Još me zanima samo da li je potrebno znati impedanciju resivera da li je 50ohma ili random pošto nema nikakav konektor nego samo šaraf di se žica pritegne i to je kao antena.

Ali svakako naručio jučer pojačalo i antenu pa kad stigne bacim recenziju ako ikog zanima.

6 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav svima,

želim klince 6-7god naučiti nešto o elektronici i da se malo krenu igrati. Da li je TS80p OK lemilica za početak? Osim lemilice, tinola i spužvice, šta još preporučate kao obavezan alat za početak? Hvala!

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Obavezno pastu (SMA), pumpicu za odlemljivanje i pletenicu (braid, ili kak se već zove) za odlemljivanje.

I pomoćne ruke s lupom.

 

pan y agujas
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...

Obavezno pastu (SMA), pumpicu za odlemljivanje i pletenicu (braid, ili kak se već zove) za odlemljivanje.

I pomoćne ruke s lupom.

 

 Naši dućani to nazivaju "traka za odlemljivanje".

15 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
silvio3105 kaže...
Nakon toga sam testirao RCD od ostatka stana, pritisnio tipku, polugica pala, digo ju nazad i tjt.
Ova od kupaone je previše mekana, nema nikakav feedback. Iako je na on i dalje nema struje.
Sva sreća pa je ljeto pa se mogu tuširat u ladnoj vodi do utorka 😆

Ovdje je rcd 500mA za cijeli stan, osim WCa, a 30mA samo za WC.

 RCD nazivne diferencijalne struje 0,5 A namijenjen je zaštiti od požara (disipacija energije), a RCD nazivne diferencijalne struje 0,03 zaštiti ljudskih života (to je otprilike 1/3 struje koja je smrtonosna ako prolazi kroz srčani mišić). U US postoje RCd tj. GFCB sa nižim vrijednostima, ali to već ovosio i o vrsti mreže, ima li izvedenu N fazu i kako je povezano sa zemljom. Teoretski, neki principi koriste kapacitivne i induktivne otpore preko izolacije ako ne postoji galvanska povezanost struje kvara, zato moraju biti jako osjetljive RCD.

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Umjesto spužvice uzmi metalnu hrpu trakica(nezz kak se zove stručno) za čišćenje vrha.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
silvio3105 kaže...
Umjesto spužvice uzmi metalnu hrpu trakica(nezz kak se zove stručno) za čišćenje vrha.

Čistač vrha lemila , sa metalnom vunom

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
E metalna vuna!
7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav, imam LED plafonjeru koja je krepala (samo lagano tinja, ne svijetli punom snagom).
Kad sam ju otvorio sve ok izgleda na prvi pogled.

Isplati li se tu popravak, možda zamijeniti kondenzatore? Ne vjerujem da bi koja od SMD komponenti samo tako riknula?

 

Evo slika, uploader ne radi:
https://ibb.co/hZPHWhs
https://ibb.co/CVS0m5G

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.11.2022 19:48 (Cimet).
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Moguće da je do kondića ili zavojnice.

Izmjeri napon na izlazu(prije LED-ica). Vjerojatno je naponski regulator krepao.

7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Na izlazu je 114V napon. U čemu je stvar onda?

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
De video kako radi. Vjerojatno je pre slabo
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice