Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.841.632
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
13 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Promjenio si već tri slike. Na prvoj je sve radilo.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
1 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

drugi kvar

MSC, the greatest ever
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.10.2014 22:54 (isuckatthisgame).
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Eh, sad na prvoj slici jednostavno i sam vidis da ti diode ispravljaju obje periode... Samo je trebalo bolje pogledati mladi kolega i uočio bi i da dioda D2 odrađuje posao.

 

Drugi oscilogram je druga priča i po njemu, uz uvjet da je shema ispravljača ista onda se jasno vidi da imas poluvalno umjesto punovalnog ispravljanja, tj ovdje dioda D2 ne odrađuje posao, tj defektna je. 

 

EDIT: Rekao si da je to poluvalni ispravljač, to ti je punovalni ispravljač, samo se koriste dvije diode jer imamo trafo sa srednjim izvodom

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 19:32 (Gigabyte091).
Moj PC  
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

...evo povirih danas i svašta pročitam, još da mi se kaže da neznam kad hoću da pomognem :(.

To punovalno i poluvalno ispravljanje sam znao u 7 razredu osnovne, i ne samo znao već i radio sa prvom lemilicom :) 

.....i puštao muziku susjedima preko sagrađenog srednjevalnog predajnika sa 3 2SAxxx tranzistora :D

 

 

 

pozz od penzića

10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
wifi kaže...

(cut)Zato onda bolje druga shema, a ako oko nje imas pitanja, pitaj... za pocetak nisi navea koji su IC u pitanju, ali nesto tipa lm358 ic1 za dual op amp, 4017 ic3, 4013 ic4, jedino cu nagadjat za ic2 - 4098??? 

Pozdrav svima!

Neko vrijeme nisam radio na radu pa se tek sad javljam..

Uglavnom:

IC1: LM358N
IC2: 4538N
IC3: 4017N
IC4: 4013N

Shema je davno gotova, ali bi ju ipak trebalo provjeriti jer su greške uvijek moguće. Također, ne znam jesam li odabrao dobar relej. Najjače trošilo koje bi sklopka uključivala bilo bi do nekih 200W, sumnjam da bi ju za nešto jače koristio. Trenutno muku mučim sa board-om jer nikada nisam radio ovako "velike" sheme/board-ove. Do sad sam u Eaglu radio samo jednu shemu od nekih 10 elemenata i to je bilo tak, malo da se upoznamo sa programom. Ja sam uploadao sve što treba pa ako bi netko bio toliko dobar da mi to malo pogleda i udjeli koji savjet, puno bi mi pomogao i bio bi mu jako zahvalan. :)

https://www.mediafire.com/?5ysstnq3o3kosvn

10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Gigabyte091 kaže...

Eh, sad na prvoj slici jednostavno i sam vidis da ti diode ispravljaju obje periode... Samo je trebalo bolje pogledati mladi kolega i uočio bi i da dioda D2 odrađuje posao.

 

Drugi oscilogram je druga priča i po njemu, uz uvjet da je shema ispravljača ista onda se jasno vidi da imas poluvalno umjesto punovalnog ispravljanja, tj ovdje dioda D2 ne odrađuje posao, tj defektna je. 

 

EDIT: Rekao si da je to poluvalni ispravljač, to ti je punovalni ispravljač, samo se koriste dvije diode jer imamo trafo sa srednjim izvodom

....badava mi ovom htjeli pomoć, on sinoć opet promjenio sliku oscilograma ( "Poruka je uređivana zadnji put jučer u 22:52 (isuckatthisgame)." 

i umjesto ispravne stavio sliku sa neispravnom diodom...kao da smo sa Marsa pali pa nevidimo što radi .... {#}

 

ps: još nije otkačio D2 nego D1 {#} a tekst ostao da je D2 neispravna

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.10.2014 11:20 (AF139).
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Istina, odgovoriš čovjeku i onda budala ispadneš jer stalno mjenja slike, a očito je da mora sjest i dobro naučiti vrste ispravljača i kako koji radi. 

 

Dečec koji stalno mjenja slike: ako te buni oscilogram pa ne vidis da neka dioda ne radi jednostavno si makni elektrolit pa češ bolje vidjeti ispravljeni napon.

 

Ako te nekaj zanima pitaj, al onda sliku ostavi jer gle, ljudi ispadnu neuki jer ti odgovore za jednu sliku a ti postavis drugu. 

 

Neznam koji si razred al ovo je vjerojatno energetska elektronika i ako muku mučiš sad sa običnim ispravljačem onda imas gadnih problema jer kasnije ti dođu puno i poluupravljivi tiristorski ispravljači gdje su valni oblici puno kompliciraniji,a ima i još dosta toga.

Moj PC  
2 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

pa slike su iste... samo sam tekst editirao
zar nije komponenta D2 u prekidu u oba slučaja
cek, jel to razlog da ne ucim? ma bravo s takvim stavom cu sigurno nesto nauciti...

AF139 da si pogledao oscilograme malo bolje vidio bi da nisam nista mijenjao
a ovaj Gigabyte091 vjerojatno nije gledao prvi oscilogram i ono sto je napisao ROFLOLMAO nekoliko postova prije
ti si mi rekao da d2 odraduje posao, a decko mi je na stranici prije vec objasnio razlog iz kojeg je d2 defektna (za isti slucaj)

MSC, the greatest ever
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.10.2014 20:30 (isuckatthisgame).
Moj PC  
0 4 hvala 0
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Stari moj ti se prvo nauči malo poštovanju jer ovaj tu gigabyte091 nije s tobom ovce čuval, a elektronikom i elektrotehnikom se bavim dugi niz godina i to mi je struka. 

 

Takvim stavom ćeš odbiti svakog tko ti želi pomoći, a tu ima jako dobrih elektroničara koji ti žele pomoć, poput AF139 i onda ti doslovno njegovo znanje dovodiš u pitanje... 

 

Pogledao sam ja dobro slike i postove i tebi nitko nije rekao da na prvoj shemi ne radi D1... na tvojoj prvoj shemi sve radi...

 

Na tvojoj drugoj shemi ne radi D2...

 

Sv mi ti želimo pomoć, ali ti svojim stavom ćeš nas sve odbit jer to što ti mi svi pomažemo je samo naša dobra volja, imamo mi i pametnijeg posla od zahebavanja sa ispravljačima

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Bruner kaže...

Pozdrav svima!

Neko vrijeme nisam radio na radu pa se tek sad javljam..

Uglavnom:

IC1: LM358N
IC2: 4538N
IC3: 4017N
IC4: 4013N

Shema je davno gotova, ali bi ju ipak trebalo provjeriti jer su greške uvijek moguće. Također, ne znam jesam li odabrao dobar relej. Najjače trošilo koje bi sklopka uključivala bilo bi do nekih 200W, sumnjam da bi ju za nešto jače koristio. Trenutno muku mučim sa board-om jer nikada nisam radio ovako "velike" sheme/board-ove. Do sad sam u Eaglu radio samo jednu shemu od nekih 10 elemenata i to je bilo tak, malo da se upoznamo sa programom. Ja sam uploadao sve što treba pa ako bi netko bio toliko dobar da mi to malo pogleda i udjeli koji savjet, puno bi mi pomogao i bio bi mu jako zahvalan. :)

https://www.mediafire.com/?5ysstnq3o3kosvn

Itko?

12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ovako na brzinu pošto sam na tabletu, paralelno releju dodaj zaštitnu diodu, možeš staviti i 1N4007, katoda prema + polu napajanja, a anoda prema tranzistoru. Što se pločice tiče ja si uvijek prvo izbacim sve elemete koji su u sklopu i onda po shemi polagano slažem, ali uvijek imam sve elemente koje mislim postavljati na stolu kako bi znao koje rastere odabrati. 

 

EAGLE zbilja nije kompliciran za naučiti :)

Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

U redu, budem onda sutra u shemu dodao i tu diodu. A što bi se zapravo moglo dogoditi ako ju ne dodam? (čisto informativno da znam, da nešto i naučim)

Dobro, svatko ima neke svoje metode po kojima slaže board. Vjerojatno ni ne bi bio toliki problem složiti da mi se npr. LED-ice, mikrofon, priključci za napajanje i sl. stvari ne moraju nalaziti na određenom mjestu (uređaj mora na nešto ličiti i htio bi da te dvije LED-ice za signalizaciju budu naprijed, skupa sa mikrofonom i potenciometrom, a napajanje za sklop i priključci za trošilu budu straga). Jedino da umjesto tih elemenata stavim obićne "rupe" u koje zalemim žice pa ih dovedem do tih elemenata? Jer LED-ice i mikrofon budu ionako trebali biti "pričvršćeni" na kućište pa ne znam kako da to izvedem? Eto, fali mi iskustva s tim stvarima, moram priznati. Zato i tražim pomoć od vas iskusnijih. {#}

Ajd, nije Eagle tolko kompliciran. Ono nešto malo što trebam napraviti, to znam. Ali me dosta znaju zbunjivati ti neki elementi tipa releja, mikrofona i sl. kojih ima puno pa ne znam koji bi najbolje bilo staviti..

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

da ne ulazim u shemu i ostalo...dioda koja ide paralelno zavojnici relea je zaštitna od samoindukcije kod prekidanja napajanja na releu. Taj visoki napon može uništiti tranzistor kojim se uključuje rele pa se naponski vrh praktično "spali" na toj diodi.

12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Trebam relej upravljackog napona 5V 50mA i radnoga 220V 0.5A ili vise, pa ako bi neko mogao linkati ili reci kaj treba gledati kod kupnje jer nigdje ne pise i upravljacki i radni napon nego ime releja 5V 1A- na kaj se sad tih 5v 1A odnosi?

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Moze li ovakav relej modul. 5V upravljacki napon. Izlaz podrzava do 250VAC i 10A (ali nemoj bas pretjerivat sa strujom)

12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ne bas takav, no iz toga vidim da je ovih 5v upravljacki napon a 10A radna struja?

 

I JOS NESTO: kako se spaja REED RELEJ (koji pin je za kaj?), jel npr ovo na linku isto iskoristivo? Ja trebam da kad kroz relej pustim struju od 5V da se kontakti zatvore i puste struju od 220V i maksimalno 0.5A. Jel se to može s ovim???

http://www.ebay.com/itm/5pcs-5V-Relay-SIP-1A05-Reed-Switch-Relay-4PIN-for-PAN-CHANG-Relay-new-/251679925849?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a994ae659

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.10.2014 14:37 (Diplomirani pješak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da, napon kojim upravljas relejem je 5V, a na izlazu mozes spojit trosilo do nazivnih 250V i 10A. Kako je to ipak rijec o kinezima, onda malo lakse sa strujom, ali tih 0.5A nebi smjelo bit problem. 

 

Sto se tice tvog linka, napon upravljanja je takodjer 5V, pin 1 (tocka), i pin 7 sluze za spajanje vanjskog trosila, a pin 3 je +, a pin 5 -, jer interno vec imas diodu da ugusi reverzni napon. Unatoc svemu, ne smijes koristit ovaj relej jer je maksimalni dopusteni napon trosila 100VDC ili 100VAC(vrsni). Uostalom, maksimalna struja ti je 0.5A, pa je ovo na samoj granici, sve da je napon i u redu. Isto tako, ne smijes imat trosilo jace od 10W, a to ti znaci da pri maksimalnih 100V, trosilo ne smije vuc vise od 0.1A. Uglavnom, zaobidji u sirokom luku... 

12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Hvala, onda ću staviti normalne releje, a tražio sam prostorom najmanje rješenje pa sam mislio da bi to rješio reed relejom. A ovi normalni releji na ebayu imaju 3 pina jer ih je većina za arduino pa je napon neki stalan, zemlja, i neki "pobudni", a ja ne trebam takav jer u moj ili ide cijelih 5v ili ne ide, znaci samo 2 pina iz upravljackog dijela.

 

Evo, recite mi jel ovo to što tražim? Ja mislim da je{#} 

http://www.ebay.com/itm/5-Mini-5V-DC-SONGLE-Power-Relay-SRD-5VDC-SL-C-PCB-Type-/121416819963?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c4501a4fb

 

 

I jedno pitanje, danas se samo s relejima bavim: Kako to da releji podržavaju čak 300V 10A izmjenične, a samo 30V 10A istosmjerne?? Kaj istosmjerna ih brže zagrije ili?

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.10.2014 17:32 (Diplomirani pješak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

sam relej je doista ono sto si ti stavia s ebay-a. ipak, gotovi moduli imaju znatno vise prednosti, osobito ako ti signal za ukljucenje releja dolazi od mikrokontrolera ili nekakvog cipa. ovi moduli imaju optocoupler pa su ujedno i galvanski odvojeni ulaz od izlaza. sto se tice 2/3/x pinova, vrlo je lako preuredit shemu pa koristit gotov modul. 

 

sto se tice napona na dc... razlog je iskrenje kontakata i jednostrano trosenje kontaktne povrsine releja. prakticki isti razlog zbog kojeg moras minjat svicice na autu, i nekoc davno platine na razvodniku paljenja. samo brzinski, a materijala na netu more... http://en.wikipedia.org/wiki/Contact_protection

10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Gigabyte091 kaže...

Ovako na brzinu pošto sam na tabletu, paralelno releju dodaj zaštitnu diodu, možeš staviti i 1N4007, katoda prema + polu napajanja, a anoda prema tranzistoru. Što se pločice tiče ja si uvijek prvo izbacim sve elemete koji su u sklopu i onda po shemi polagano slažem, ali uvijek imam sve elemente koje mislim postavljati na stolu kako bi znao koje rastere odabrati. 

 

EAGLE zbilja nije kompliciran za naučiti :)

Može alternativa za 1N4007? Nemam je u Eaglu iz nekog razloga..

10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

....može sve od 1N4004 do 4007 ...ili neka druga zamjena sa oko 0.5A-1A  minimum 400V.

12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Koja je razlika između BC558 i BC558B tranzistora? Ili je to razliciti naziv za isto ili??

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
U pojacanju,B verzija ima dosta veci beta nego obicna verzija.
Takoder postoji i C verzija
robimarko@gmail.com
12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

A mogu ja koristiti taj 558B umjesto 558 ? U ovoj shemi 

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ovdje ti se koliko vidim tranzistor koristi kao sklopka,tako da nema veze koliko je povečanje jer se ono ionako odnosi samo kada tranzistor radi kao pojačalo
robimarko@gmail.com
12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

E to volim cuti:) 

A jel se moze staviti 100uF 100V kondenzator umjesto 100uF 16V? 

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Diplomirani pješak kaže...

A jel se moze staviti 100uF 100V kondenzator umjesto 100uF 16V? 

Bitno je da je kapacitet isti, a napon može biti isti ili veći.

 

Dakle, može.

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

može...ako ti ne smeta što je taj od 100V bar duplo veći{#}

12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel moguće napraviti napajanje bez transformatora ~220V na 5V DC 50mA? I što ako je takvo pod stalnim opterećenjem?

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2014.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Zasto napravit? Uzmi bilo koji stari punjac od moba i imas trazenih 5V i bar 300mA
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice