Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spojen

poruka: 13
|
čitano: 2.311
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spojen

dakle kao što piše u naslovu, računalo se ne želi upaliti ako je mybook spojen.

 

Dapače, ne želi ući niti u bios niti u boot drive select, samo se zaštopa na onom screenu od matične i to je to.

 

Kad ga iskopčam sve bude normalno, ne znam kako bi to uopće i riješio kad mi je poredak boot driveova skroz okej dok je on iskopčan, a kad je ukopčan ne mogu to ni pregledat tokom paljenja

 

Mybook radi kad ga se ukopča nakon što se komp upali, ali mi nije rješenje iskopčavat ga prilikom svakog paljenja

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo

-ako je disk ispravan (po opisu je ispravno...) tad bios pokušava bootati s tog diska.. podesi order, prvo interni-hdd/ssd itd.

-najjednostavnije,  bez spojenog ext-usb, učitaš defaulte (+ podesiš ako je nešto potrebno-drugačije), save&exit.. i nakon tog dodatni disk ne bi trebao biti prvi-boot.. + ako je opet isto, promijeni redostljed tipa uređaja-diska (sve je to isto ali bios opcije se razlikuju pa moraš logički zaključiti, dio gdje se bira redoslejd npr hdd-mreža-usb.. ili opcija za boot s priključenog diska, ugl kad promijeniš trebalo bi raditi normalno.

 

+ inače, kad se piše ovakvo pitanje, treba biti precizan (razumljiv) .. tj računalo ti se pali normalno, problem je boot-disk (ne paljenje), preciznije, prije se dođe do odgovora + pomoć ostalima ako se desi isto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.2.2021 17:01 (ihush).
9 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
ihush kaže...

-ako je disk ispravan (po opisu je ispravno...) tad bios pokušava bootati s tog diska.. podesi order, prvo interni-hdd/ssd itd.

-najjednostavnije,  bez spojenog ext-usb, učitaš defaulte (+ podesiš ako je nešto potrebno-drugačije), save&exit.. i nakon tog dodatni disk ne bi trebao biti prvi-boot.. + ako je opet isto, promijeni redostljed tipa uređaja-diska (sve je to isto ali bios opcije se razlikuju pa moraš logički zaključiti, dio gdje se bira redoslejd npr hdd-mreža-usb.. ili opcija za boot s priključenog diska, ugl kad promijeniš trebalo bi raditi normalno.

 

+ inače, kad se piše ovakvo pitanje, treba biti precizan (razumljiv) .. tj računalo ti se pali normalno, problem je boot-disk (ne paljenje), preciznije, prije se dođe do odgovora + pomoć ostalima ako se desi isto.

 Bez uvrede... ali ti si zadnji koji se treba javiti kad je riječ o razumljivom pisanju. Sve stoji što napišeš al stil je... hm... osebujan.

13 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
miki_the_pirat kaže...

 Bez uvrede... ali ti si zadnji koji se treba javiti kad je riječ o razumljivom pisanju. Sve stoji što napišeš al stil je... hm... osebujan.

Bez uvrede, nije čovjek kriv tebi ili bilo kome trećem što ste nepismeni, ja ga npr. mogu razumjeti svaku riječ i od njega sam puno naučio i tek trebam naučiti.

ihush kaže...

-najjednostavnije,  bez spojenog ext-usb, učitaš defaulte (+ podesiš ako je nešto potrebno-drugačije), save&exit.. 

  Ja bih još samo dodao ako postoji opcija "boot from USB drive" ili slično, to bih ja ugasio.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.2.2021 11:45 (Valentin17).
5 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
Di ti je uštekan book? Jesi probao usb utore na matičnoj?
9 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
Valentin17 kaže...
miki_the_pirat kaže...

 Bez uvrede... ali ti si zadnji koji se treba javiti kad je riječ o razumljivom pisanju. Sve stoji što napišeš al stil je... hm... osebujan.

Bez uvrede, nije čovjek kriv tebi ili bilo kome trećem što ste nepismeni, ja ga npr. mogu razumjeti svaku riječ i od njega sam puno naučio i tek trebam naučiti.

ihush kaže...

-najjednostavnije,  bez spojenog ext-usb, učitaš defaulte (+ podesiš ako je nešto potrebno-drugačije), save&exit.. 

  Ja bih još samo dodao ako postoji opcija "boot from USB drive" ili slično, to bih ja ugasio.

 Yup... limited... dobro ti stoji u avataru. Onaj kome je bilo upućeno je shvatio.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.2.2021 13:07 (miki_the_pirat).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
Del_Boy97 kaže...

dakle kao što piše u naslovu, računalo se ne želi upaliti ako je mybook spojen.

 

Dapače, ne želi ući niti u bios niti u boot drive select, samo se zaštopa na onom screenu od matične i to je to.

 

Kad ga iskopčam sve bude normalno, ne znam kako bi to uopće i riješio kad mi je poredak boot driveova skroz okej dok je on iskopčan, a kad je ukopčan ne mogu to ni pregledat tokom paljenja

 

Mybook radi kad ga se ukopča nakon što se komp upali, ali mi nije rješenje iskopčavat ga prilikom svakog paljenja

 Da li ti jednako ne pali kad komp shutdownaš pa pališ i kad ga samo restartaš?

10 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
StonedAssassin kaže...
Di ti je uštekan book? Jesi probao usb utore na matičnoj?

 uštekan na 3.0 utoru na matičnoj

miki1981 kaže...
Del_Boy97 kaže...

dakle kao što piše u naslovu, računalo se ne želi upaliti ako je mybook spojen.

 

Dapače, ne želi ući niti u bios niti u boot drive select, samo se zaštopa na onom screenu od matične i to je to.

 

Kad ga iskopčam sve bude normalno, ne znam kako bi to uopće i riješio kad mi je poredak boot driveova skroz okej dok je on iskopčan, a kad je ukopčan ne mogu to ni pregledat tokom paljenja

 

Mybook radi kad ga se ukopča nakon što se komp upali, ali mi nije rješenje iskopčavat ga prilikom svakog paljenja

 Da li ti jednako ne pali kad komp shutdownaš pa pališ i kad ga samo restartaš?

 jednako ne pali u oba slučaja

5 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo

Ajde vidi u disk managementu (kad uštekaš disk) da možda sam disk tj particija nije stavljena na active.

10 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo

ovako je

13 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
Del_Boy97 kaže...

ovako je

Imaš ti garanciju na taj disk? Jer ako nemaš, ja bi ga probao rastaviti i interni disk povezati preko SATA utora na računalo, pa za test probati tako.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
5 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo

Izgleda dobro. Jesi ga probao kad na drugom računalu ili laptopu?

15 godina
offline
Re: Računalo se ne pali ako je eksterni Mybook spo
Del_Boy97 kaže...
..

 jednako ne pali u oba slučaja

 ponovo, kad opisuješ problem treba biti precizan-razumljiv .. pali li se računalo (pali, ali ne boota..) ili se pali uopće, ako se ne pali tad je problem struja-usb-napon, kratki spoj, nešto eklektrično..

-ako ne boota, tad je problem pogrešna postavka u biosu + verzija + os + mbr/gpt particija veća od 2tb itd.. tj standardi za boot.

-probaj bootati izborom boot diska iz CMSa (quick boot meni, ne bios-order, obično f-tipke f9-11-12 ili esc + izbor..). Tad moraš vidjeti boot disk/diskove i izborom pravog (sys-win-os) mora bootati tj to je tad potvrda da je bios-order + standard problem dok ovicno o uzroku može rješenje biti noviji bios, postavke ili drugi FS (exfat služi za medije, ne za boot, samo storage.. a bios iz nekog razloga pokušava s njega + pošto je veći od 2tb dodatni problem je što mora biiti uefi-gpt da bi bio bootabilan tj to je ext.storage disk i uopće ne mora biti bootabilan .. a to znači ako je da si nešto pogrešno napravio itd itd..).

 

+ npr banalno, možda bios čeka izbor boota, enter i sl. .. i ako je isključen dos-support tipkovnice tad jednostavno računalo ne reagira, čeka.. npr probaš ctrl+alt+del (restart).. probaš bilo što.. + ako je usb problem (port, elektronika, napon..) tad pošto vjerojatno imaš usb tipkovnicu+miša i oni mogu jednako biti zablorirani tj čitav usb kontroler.

 

-za minutu jednostavno moraš vidjeti što je od tog, kvar, paljenje, usb, disk.. nema se tu što danima tražiti odgovor ali moraš ti to probati jer računalo je u tvojim rukama. Pošto po ostalom nema kvara bio bi vrlo neobičan da se pojavi samo u paljenju, tj 99% nije kvar nego postavka a tad jednostavno moraš vidjeti što imaš i što je od tog pogrešno .. pa i podatak (vidljivo sa slika..) da je disk veći od 2tb ima važnost kao mbr-gpt-uefi važna stvar, kompatibilnost itd.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.2.2021 19:29 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice