Povezivanje dva računala

poruka: 14
|
čitano: 20.523
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Povezivanje dva računala

neznam dali sam pogodio podforum u koji ču ovo pitati ali zanima me dali postoji nekakav način da spojim svoj komp koji je spojen na internet (max adsl) preko kabla sa sestrinim laptopom i da mogu prebacivati datoteke s jednog kompa na drugi preko kabla, znači nešto kao lan mrežu napraviti... sad me zanima kako to napraviti? ako neko zna molio bih da mi pomogne. hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Povezivanje dva računala

hmm, prosto, imas dva nacina, bar kod mene je tako uspijevalo, kupis mrezni kabal, koji ti treba, ustekas u svoju lan kartu na svom PC i onda drugi kraj u sestrin PC.Otvoris conections i tamo bi ti trebalo ispisat Lan mrezu, eh tvoja bi seka mogla na net samo kad je i tvoj PC ukljucen, znaci ako si ti ugasio net i njoj je ugasen.Druga mogucnost je da kupis ruter.Mozes koristit bezicni i zicni prikljucaj ili oba bezicna, zavisno od rutera, ako je zicni onda prikljucis svoj PC na ruter, a sestrin takodzer preko kabla.Ili prosto uzmes bezicni net, sto nimalo ne preporucujem, zbog mnogobrojnih fizickih prepreka u kuci ako zivis u kuci.Neznma ja sam barem tako bratu uspostavio konekciju, prosto sam ga prikljucio preko svoje LAN karte i kad sam ja upaljen na net i on je.Cim ja dunem, on ide se zalit starcima:D:D:D:D

 

http://creazy.listen2myradio.com
15 godina
offline
RE: Povezivanje dva računala
system kaže...

neznam dali sam pogodio podforum u koji ču ovo pitati ali zanima me dali postoji nekakav način da spojim svoj komp koji je spojen na internet (max adsl) preko kabla sa sestrinim laptopom i da mogu prebacivati datoteke s jednog kompa na drugi preko kabla, znači nešto kao lan mrežu napraviti... sad me zanima kako to napraviti? ako neko zna molio bih da mi pomogne. hvala

-već imaš LAN, ako je tvoj i sestrin komp spojen na internet preko istog routera... sve što trebaš je aktivirati sharing, tj dodati user/pass međusobno i direktorij (folder) koji želiš dijeliti. Naravno, postoje sitne razlike koji OS i sl.

Winsi? MyComputer(desni klik) -manage.. users, kreiraj. (može bez tog, ali onda moraš unositi ručno..)

 i desni klik, na folder koji želiš dijeliti... (sharing).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2009 17:19 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Povezivanje dva računala

Preko crossover mrežnog kabla.

s.t.a.l.k.e.r. AC177-D9
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Povezivanje dva računala

trenutno mi je i moj komp spojen na internet, a spojen je i laptop ali bežično preko jednog rutera... inace treba mi to jer svako malo moram nešto prebacivat s jednog kompa na drugi i svaki put moram na usb stavljat itd...

moj os je windows xp pro, a na laptopu windows xp home edition, dali se tu da što napraviti...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Povezivanje dva računala
system kaže...

..

moj os je windows xp pro, a na laptopu windows xp home edition, dali se tu da što napraviti...

-naravno (čak i da su sasvim različiti OSevi). Samo je pitanje što sve želiš, na koji način i eventualno probleme s AV/firewall koji zna blokirati promet. U normalnim postavkama, trebao bi sharing biti dovoljan, poželjno je ista workgroup-a tj. ako ručno podešavaš IP 192.168.x.y (različito od router-a) najsigurnije 192.168.1.101, drugi PC .102... tad moraš rušno postaviti i gateway/DNS (da bi radio internet) na adresu routera.

probaj, pa kad zapneš...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
RE: Povezivanje dva računala
ihush kaže...
system kaže...

..

moj os je windows xp pro, a na laptopu windows xp home edition, dali se tu da što napraviti...

-naravno (čak i da su sasvim različiti OSevi). Samo je pitanje što sve želiš, na koji način i eventualno probleme s AV/firewall koji zna blokirati promet. U normalnim postavkama, trebao bi sharing biti dovoljan, poželjno je ista workgroup-a tj. ako ručno podešavaš IP 192.168.x.y (različito od router-a) najsigurnije 192.168.1.101, drugi PC .102... tad moraš rušno postaviti i gateway/DNS (da bi radio internet) na adresu routera.

probaj, pa kad zapneš...

hvala, na odg.... sam nikad to nisam radio pa neznam što treba i gdje treba postaviti i kako... pa bi molio ako neko hoče objasniti što sve treba napraviti... ako su potrebne još kakve informacije u vezi bilo čega što bi bilo potrebno za to, recit i ja cu ih dati... hvala još jednom

15 godina
offline
RE: Povezivanje dva računala

-moraš biti administrator da bi mogao podešavati.

-1.) kreiraj na oba PCa drugog usera (user i pass s drugog PCa). Desni klik na MyComputer/manage/users ..-dodaj usera u stilu user1/pass1, user2/pass2, defaultno kreiran user je običan, naravno možeš mu dodijeliti admin i ostale privilegije.. ali za sharing nije potrebno.

-2.) Podesi ručno TCP/P: network properties, ... ovisno koji ISP router je na 192.168.1.1 ili 192.168.1.254 i gateway/DNS stavi na adresu routera.

-adresu i trenutne postavke možeš vidjeti preko propertisa mrežne/support/detals.

-3.) shraraj nešto na mreži, neki folder. (nije dobro zbog sigurnosti sherati sys particiju i sl. nedo neki folder u MyDocuments, naravno zaštita (antivirus isl.) može blokirati pristup.

-ako si sve točno podesio, morao bi se odmah vidjeti na mreži, ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
RE: Povezivanje dva računala
Imam slican problem. Vista PC spojen zicom na router, a XP lap top bezicno.

Sa PC-a cak "vidim" lap top, ali mu ne mogu pristupiti.

Inace sa "zapeo" na drugom koraku: TCP/P i gateway/DNS; ovo moram postaviti na oba racunala? Ili se odnosi na router?

Foldere vec imam share-ane....

Hvala na pojasnjenjima. Inace se dobro sluzim racunalima, ali za mreze sam totalna neznalica....
15 godina
offline
RE: Povezivanje dva računala
KiriKaeshi kaže...
Imam slican problem. Vista PC spojen zicom na router, a XP lap top bezicno.

Sa PC-a cak "vidim" lap top, ali mu ne mogu pristupiti.

Inace sa "zapeo" na drugom koraku: TCP/P i gateway/DNS; ovo moram postaviti na oba racunala? Ili se odnosi na router?

Foldere vec imam share-ane....

Hvala na pojasnjenjima. Inace se dobro sluzim racunalima, ali za mreze sam totalna neznalica....

 -ako mrežno 'vidiš' drugi PC, onda je samo problem u user/pass, tj. mora biti na PCu koji je 'server' definiran klijent. U ovom slučaju na laptopu treba (manage/users..) dodati.

-postavke za IP i DNS inače može router obaviti automatski, no zna biti problema, recimo wireless nije u istom subnetu što automatski 'skriva' mrežu (jer nije ista workgroup-a), samo zato je ručna opcija. Inače za DNS postoje podatci ISPa, ali dovoljno je upisati routerov IP (jer on to radi), dok gateway je samo izlaz na internet tj. vanjsku mrežu (opet router IP) ili u slučaju kad nekom kompijuteru ne želiš omogućiti internet, ostaviš prazno (lokalna mreža radi). Ručni način ima i predost kod problema, jer kako pingati neki stroj ako neznamo koja je adresa itd. Samo treba podesiti svaki PC na svoju i znati na kojoj je router (obično 1.1 ali može biti bilo koja, 1.254)

 

-za slučaj kad se kompijuteri nevide (kroz network..) ako je mreža dobro iskonfigurirana, vjerojatno je stvar u zaštiti, tj. defaultno windows home imaju uključen share, no razne sys zakrpe to mogu isključiti (ja uvijek isključujem), pa kompijutor nije vidljiv mrežno.

Tad treba preko map network drive opcije ručno upisati stazu do dijeljenog diska/foldera, nakon prvog mapiranja, mreža će biti i normalno vidljiva... (ponekad tek nakon restarta/refresha), oblik mrežne adrese: ''\\server\disk'' ili ''\\IP adresa\disk'' što se može vidjeti na PCu koji shera. To također pomaže u slučaju raznih verzija OSa, kao 95/98/XP/.../7 jer postoje razlike u radu mreže.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Povezivanje dva računala

imaš još jednu foru mada brijem da znaš ali evo.. bez kalova putem vlana odlična brzina(ovisi o signalu između dva računala) downloadaj program TeamViewer i to tako da odabereš home opciju jer tako je besplatan...i samo piči jednostavno i brzo recim % giga cca. 45 minuta a ja brijem da je to okBogataš

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Povezivanje dva računala

Uspio sam napokon rijesiti problem. Bez ikakvih posebnih podesavanja i novih user accounta. Problem je bio u norton firewallu koji je blokirao promet!

 

EDIT: zaboravio sam dodati da su mi oba racunala u istoj workgrupi (ipak je nesto podesavanja bilo potrebno).

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2009 14:06 (KiriKaeshi).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Povezivanje dva računala

OVO JE SUPER.

15 godina
offline
Povezivanje dva računala

ljudi imam ponovo problem... do neki dan sve je bilo uredu i mogao sam slobodno pristupati svojim računalom na drugo računalo (laptop) koji je povezan bežično s ruterom, dok je moje računalo povezan s kabelom... moj os je windows 7, a na laptopu windows xp... sad jednostavno nemogu pronaći laptop na mreži da bi mu mogao pristupit. šta da radim, pokušao sam ovo što ste napisali u predhodnim postovima al nemogu pronaći neke opcije jer sad imam windows 7.... helpp! potrebna mi je brza pomoć! hvala

I Am nEphNiO ! I See Offline People !
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice