Pivo, ćevapi i IPv6

poruka: 4
|
čitano: 1.105
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Pivo, ćevapi i IPv6

Kako naslov kaže, plaćam pivo i ćevape onome tko mi pojasni famozni IPv6

- Ne spominjite google.

- Imam knjigu "The only IP book you will ever need"

i svejedno mi nije jasno

 

Znam da IPv6 ima dva seta brojeva od 4 broja

a) fiksni

b) promjenjivi

 

pitanje koje mene cijelo vrijeme zbunjuje je:

kako i po kojem se ključu dodjeljuju te adrese?

tko dijeli promjenivi dio i kako

- ISP možda?,

- ali što ako je u pitanju lokalna mreža a ISP se još davi sa IPv4??

 

kako i po kom ključi podijeti stalni dio?

 

u IPv4 sve znam, čak i napamet di je koje računalo (fizički) samo po adresi (ako sam ja slagao mrežu)

u Ipv6 totalno sam izgubljen.

 

Molim bez komentara da nama u RH to nikad neće trebati, jer nikad se ne zna ka mi bude stvarno trebalo....

jer danas sam tu, a preksutra možda u njemačkoj ili engleskoj, iduće godine tko zna di...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pivo, ćevapi i IPv6

fixni MAC, proizvođač, može se traceati savaka mrežna komonenta (od korisnika-proizvođača).

promijenjivi dio, kao do sad ISP-ipv4.. dio.

ne treba objašnjavati mogućnost da svaki uređaj ima jedinstvenu adresu.. (adresni prostor).

inače ništa posebnog za juzera bar dok ISPovi ne zamijene opremu (modem-router) modelom koji to podržava i centrale.. recimo, tad eliminiramo potrebu za dynDNS servisom.. no big deal :)

 

LAN? nevažno, npr možeš koristiti MAC, nevažan je način adresiranja (za korisnika), kao što je nevažno za HDD LBA-cluster itd. odnosno, bitno je da 'mreža' (kontroler) zna kako adresirati i doći od točke A do točke B (ili na HDDu pročitati-zapisati podatak). Sve ostalo je samo tablica-konverzija.. teoretski sporedno kao što je sporedno dali koristimo binarni-hex ili dec brojevni sustav.

Problem, nasljedstvo, mreža, ''sve'' je povezano i tad je problem izmjena standarda, odnosno kao kod TV (dvb) prvo su TV kuće morale nadograditi opremu, pripremiti.. pa tek tad juzer (samo zamijeniti TV s ISPom).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pivo, ćevapi i IPv6
Darky kaže...

Kako naslov kaže, plaćam pivo i ćevape onome tko mi pojasni famozni IPv6

- Ne spominjite google.

- Imam knjigu "The only IP book you will ever need"

i svejedno mi nije jasno

 

Znam da IPv6 ima dva seta brojeva od 4 broja

a) fiksni

b) promjenjivi

 

pitanje koje mene cijelo vrijeme zbunjuje je:

kako i po kojem se ključu dodjeljuju te adrese?

tko dijeli promjenivi dio i kako

- ISP možda?,

- ali što ako je u pitanju lokalna mreža a ISP se još davi sa IPv4??

 

kako i po kom ključi podijeti stalni dio?

 

u IPv4 sve znam, čak i napamet di je koje računalo (fizički) samo po adresi (ako sam ja slagao mrežu)

u Ipv6 totalno sam izgubljen.

 

Molim bez komentara da nama u RH to nikad neće trebati, jer nikad se ne zna ka mi bude stvarno trebalo....

jer danas sam tu, a preksutra možda u njemačkoj ili engleskoj, iduće godine tko zna di...

 

IPv6 nema NAT pa nije tipično na što si naučio.

Fiksni dio dodjeljuje ISP a dinamički dio ruter.

Kod nas samo Tcom dodjeljuje IPv6 i to samo ako se ne varam testno na terastreamu (1+Gbps optika)

 

 

Kao i u IPv4 postoje rezervirane adrese:

 

 

Kublach
15 godina
offline
Re: Pivo, ćevapi i IPv6
Darky kaže...

...

 

Molim bez komentara da nama u RH to nikad neće trebati, jer nikad se ne zna ka mi bude stvarno trebalo....

..

 

- ipak, ako se ovim tempom širi, možda krene u upotrebu za parsto godina.. jer za 2014 je 99% prometa i dalje na ipv4, 4% sitea podržava, 16% ISPa..

juzer pak može i sad enkapsulirati 6 u 4 ako ima neke potrebe, ali stara rješenja su dovoljno dobra za malog juzera. Veliki kao ISPovi-telekomovi, žele više adresa, njima ponestaje.. (nestalo). Za sad to obavlja NAT pa nije kritično.

tak, nema tu utjecaja RH, USA-Amsterdam.. oni će reči kad se prebacuje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice