Zamrznuti (frozen) SSD i kako sam rješio problem?

poruka: 3
|
čitano: 2.243
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Zamrznuti (frozen) SSD i kako sam rješio problem?

Pozdrav!

Želio bih ovaj post otvoriti i po mogućnosti nekome pomoći ukoliko se nalazi u istom/sličnom problemu, post će biti malo duži poput litanije i nadam se da neće biti smarajuće za čitati.

Da krenem od početka i uvod u dvije konfiguracije:

Moje dosadašnje računalo je dvije godine radilo bez ikakvih problema. No, oduvijek me Mini ITX format privlačio. Tako sam povoljno kupio polovnu matičnu i CPU, mini ITX kućište, a ostatak komponenti što se može prebaciti sam iskoristio.

Dosadašnje računalo je sljedećih specifikacija bilo:
CPU: Ryzen 3 1300X
GPU: Sapphire R9 380 Nitro 4GB
MBO: ASRock B450M Pro4-F
RAM: Kingston Valueram 2x4GB na 2133MHz
Pohrana: Boot disk: Patriot Scorch NVMe 256GB, sekundarni disk: Kingston A400 240GB (SATA SSD)

Novo mini ITX računalo sastoji se od:
CPU: Intel i5 6400
GPU: integrirana (privremeno)
MBO: Asus B150I Pro Gaming Wifi Aura
RAM: Prebačen sa prethodnog računala
Pohrana: Također prebačena

Napajanja smatram da je nevažno spominjati pošto nisu uzrokovala niti kakve probleme.

Sastavljenu mini ITX konfiguraciju palim sa namjerom da Windows 10 instaliram na NVMe SSD i da Kingston bude sekundarni SSD kao i dosad kako je bilo.
Ubacujem USB sa Win 10, odradim svo klikanje koje treba i kad je prvi restart trebao se uraditi, računalo se restarta i problem nekakav "0xc0000454". Guglajući što je to, došao sam do zaključka da je problem vezan uz matičnu ploču i da nešto sa bootanjem sa NVMe-a ne štima. Ugasim računalo na dugme, uključim na dugme ponovo, instalacija se nastavlja.
Nakon svježeg windowsa odlučim ažuriranje provesti, ponovo restart treba. Računalo se ponovo pokreće i isti problem se javlja da nešto sa bootanjem sa NVMe nije u redu. Nakon nekog vremena provedenog u BIOS-u i promjena parametara, došlo je do toga da se NVMe zamrznuo i particije nije bilo moguće obrisati niti formatirati disk, a Windows kao da ne postoji instaliran više. Nakon toga odlučim probati instalirati Windows na Kingston SATA disk i dogodi se i taj SSD je odjednom zamrznut. Particije se čak mogu obrisati kod Kingstona, no kad se odabere "novo" u Windows installeru ne žele se stvoriti 3 dodatne particije nego samo jedna dodatna od 16MB u MBR formatu. Tu počinje moja agonija sa pokušavanjem brisanja particija i formatiranja disk iz Windows 10 installera, pomoću CMD-a, ali bez uspjeha. Diskove sam vratio i u staro računalo nadajući se promjeni kod brisanja particija, ali bezuspješno.

Napipavanje rješenja:

Ulazim u BIOS na ASRock B450M Pro4-F ploči i gledam u opcije i pronašao sam funkciju "Secure erase". Pokušam NVMe sa tim alatom obrisati, neće, nailazi na problem. Pokušam Kingston A400 i nešto se dešava, "progress bar" se pojavljuje i polako ide u postotcima prema 100% i nakon otprilike 5 minuta čekanja procedura je gotova. Sad samo Kingston prenosim u novo računalo sa Asus B150I pločom. Palim to računalo, USB sa Windows 10 je spreman. Sve klikam redom kako treba, došao sam do odabira diska. Stisnem "novo" i stvaraju se 3 dodatne particije kako i trebaju biti. Miriše na dobro! Windows se je normalno podigao, odmah skačem na restart da vidim što će biti. Računalo se ponovno uključuje i bez ikakvih problema ulazi u novoinstalirani Windows. Trenutak olakšanja.

Zaključak:

"Secure erase" spašava situaciju!

Moguće da matična ploča Asus B150I Pro Gaming Wifi Aura ne podržava "boot" sa NVMe SSD-a ili ima određeni problem sa Patriot Scorch-om, najvjerojatnije kompatibilnost neke vrste. Čitajući razne teme na internetu u vezi NVMe diska koji ne želi pokrenuti Windows ili se SSD jednostavno zamrzne skužio sam da dosta ljudi spominje Asus ploče bez obzira Intel ili AMD i koja generacija. Jedna zanimljiva sitnica kod moje Asus ploče je što ne mogu manualno u BIOS-u odabrati u kojem će modu raditi M.2 slot. Kod prethodne ploče od ASRock-a za AMD Ryzen manualno mogu odabrati PCI-E mod ili SATA mod ovisno od vrsti SSD-a.

Patriot Scorch ću probati riješiti kod jednog servisera da vidim baš što mu je točno bilo. A da se i osposobi ponovo ne bih ga stavljao u ovo trenutno računalo. 

Dragi čitaoče ukoliko si sve pročitao hvala na izdvojenom vremenu. Namjera je da pomognem ukoliko netko ima zblesirani SSD čak i HDD da vidi jel njegova matična ploča ima "secure erase" opciju i ukoiiko nema važnih podataka na disku da to učini.

Pozdrav i živjeli!

 
8 0 hvala 0
13 godina
offline
Zamrznuti (frozen) SSD i kako sam rješio problem?

Samo napomena, secure erase opciju imaju razno razni SSD utility programi ili partition manager programi kao ESEUS Partition Master,

SSD samo treba instalirati u računalo koje već ima svoj OS koji radi.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zamrznuti (frozen) SSD i kako sam rješio problem?

- kad je potrebno tad se koriste boot-live mediji s odgovarajućim alatima. Tad se ne ovisi o postojanju takve mogućnosti iz biosa i nema rizika da iz nekog razloga zbrljavi drugo računalo (kvar-malware i sl.) ...

- stvar vjerojatno nije u brisanju, to može i diskpart-os.. nego u nečemu drugome, npr sec.boot+key tj upravo to je smisao zaključavanja diska ili računala i tad se recimo ukradeno disk-računalo ne može iskoristiti-upaliti, može se samo obrisati tj onemogućeno je time doći do podataka koje se štiti.. tj to je potrebno 'jamesbond' klasi juzera, ne običnim juzerima.

 

-običan juzer recimo kupnjom nekog ext.usb diska često dobije i neki soft recimo za zaključavanje diska.. često juzer ne zna baš ništa o sigurnosti (ne sigurnost-backup nego sigurnost-zaštita-nedostupnost trećim osobama pristup podatcima..). Običan juzer vjerojatno nema rizik da će mu netko ukrasti-haknuti podatke, nije cilj.. i tad je korištenje takvih 'zaštita' besmisleno + problem kad se nešto desi jer tad ni on ne može do svojih podataka. .. a odgovor je opet backup, tj važne podatke imamo backupirane, ono što nije =nije važno :)

 

-sve to je soft, može biti interno u kontroleru diska-medija, može biti u biosu+dodatni chip, može biti klasično soft-app u osu kao i treći soft dodatak na os neovisno o osu itd. Sve to je soft, čak i kad je u chipu-hw, recimo neki ključ. Što kad netko pokupi ransom-malware-crypt? .. pa približno isto stanje, tj podatci su tad zaključani nepoznatim ključem mada je sve ispravno (nije kvar).

-može i 'kvar' recimo zblenta se firmware uređaja (koji interno radi enkripciju..) recimo bugovita serija ili slučajnost-kvar.

-klasičan kvar ne može .. tj disk ili radi ili je crko, kod mehaničkog hdd-a još postoji neka šansa čitanja-popravka, kod chipova-ssd-nvme nema takve šanse. .. tad je disk crknut-kvar, nema brisanja-popravka. Pregoren čip ili recimo razbit čekićem, nema popravka.. dok juzere može zavarati to što recimo bios vidi disk i tad juzer misli da disk radi.. ne, bios vidi ono što prijavi firmware-uređaj-kontroler, vidi naziv diska ali ne sam crknuti storage-čip (ili jednako kao što ne vidi zapis na disk-ploči-mediju.. to može vidjeti samo interni kontroler diska koji kao posrednik daje-čita podatke ostalima, osu-apsima ili filesys..).

-što kad recimo nemamo odgovarajući driver (za npr sata-kontroler-chipset na mbo)... ista stvar, može sve biti ispravno ali bez drivera koji bi komunicirao nemate ništa.. a sve to je soft, bios-firmware-driver-os-apps.. samo je razlika kako ga klasificiramo ili gdje se nalazi i izvršava.

-enkripcija diska može biti interno u disku, u biosu, u osu ili treća app.. kad postoji enkripcija, za rezultat-korisnika je sporedno gdje lanac pukne, ili radi sve ili nema podataka-diska.. zato je za većinu bolje izbjegavati enkripciju u smislu zaštite osim klase jamesbonda i tajnih agenata koji imaju tajne podatke.. tj kad se nešto desi tad je rezultat gori nego pokupiti cryptovirus koji zaključa 'samo' podatke ali računalo radi i znamo da je ispravno kao disk-mbo-ostalo.. i da ako ništa drugo možemo nastaviti s radom ili cleaninstall svježeg dok su podatci izgubljeni ili imamo backup!

 

-čemu post? .. važnosti backupa podataka. Neovisno o uzroku, slučajnost-kvar-malware.. kvarovi-greške se dešavaju, kad-tad.. i zato se ima backup podataka. Tad sve to nije veći problem tj naravno može biti novčano ako nešto crkne pa treba kupiti no to vrijedi za sve kao vešmašinu itd..

-kad imamo backup, tad možemo probati i ovakvu metodu.. tj prosječan juzer bez backupa ako ima podatke koje želi spasiti tad ne može brisati medij.. tj fix tad znači gubitak možda veći od važnosti diska.. a juzer koji ne razmišlja korak dalje će prvo upotrijebiti ovakav savjet za brisanjem diska i tek tad će se upitati gdje su podatci.. tad ih više nema, tj obrnuto većina prvo želi spasiti podatke i tek tad razumiju što znači backup!

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice