Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

poruka: 32
|
čitano: 5.405
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Kučište prevruče

Pozdrav, nakon zamjene R7 260X za R9 280X tijekom opterečenja dolazi do velikog zagrijavanja kučišta pc-a. Tako je vruče da se npr. na gornja strana nemože uopče primiti sa rukom {#}

Tolika je razlika da do sada sa starom R7 nisam ni razmišljao o ovom problemu jer je sve bilo tiho i relativno hladno.

Očito je problem u mojem kučištu, tj. protoku zraka unutar samog. Naime nova grafička je prevelika za postojeće kučište te sa stražnjim dijelom hladnjaka "sijeda" na HDD cage. 

Uploadao sam par slika da se vidi kako to izgleda unutra. Znam da mi treba još jedan ventilator straga za kojim nisam do sada imao potrebe, sutra mi dolazi Corsair AF 120 ali nekako imam osječaj da mi neće puno pomoći...

 

Stara Stara
Nova Nova
Cage Cage
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kučište

Jedino rješenje(ako se kavez ne može izvaditi) je brusilica.

Ako si vješt, možeš sam, ako nisi, odnesi majstoru. Sada, dok je grafička unutra, označi sa svake strane na površini na koju nasjeda grafička 1 centimetar od rubova gdje sada nasjeda.
I to izreži. Onda malo pobrusi, zagladi, prešpricaj i izgleda k'o novo :)

 

Kada to radiš izvadi sve komponente i sve što se da skinuti sa kućišta. 

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
2 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: Kučište prevruče
strojek kaže...

Pozdrav, nakon zamjene R7 260X za R9 280X tijekom opterečenja dolazi do velikog zagrijavanja kučišta pc-a.

Koje je to kućište uopće? Da li ima oupće koji vent. u sebi?

Probaj stavit vent. otraga, možda pomogne, nekako mi se čini da je to kućište bez i jednoga venta.

Kupi si novo kućište, ovo prodaj, npr. Zalman Z3+ košta cca. 350 kn,

4 ventilatora, prostora koliko hoćeš unutra, stanu i najduže kartice bez problema.

S rezanjem se ne slažem.

ps. chutac, TD nije od mene. ;D

Ne obaziri se na TD, to su samo TD Trollovi, nemaju pojma o ničemu, pa moraju zaje... one koji nešto znaju. ;-))))))) (i3 4130 pojede ovaj tvoj i3 3240 za doručak) :D OMG.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.8.2014 16:41 (Valentin17).
14 godina
offline
Kučište

Kučište je Sharkoon Vaya, nije meni problem razati kučište, grafička je unutra bez rezanja. Mene zanima smanjenje temperature jel ovo sada je nepodnošljivo, ili mjenjam graficku ili kučište. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Rekao si da se kućište zagrijava. To je zato jer je hladnjak naslonjen na kućište i tako se prenosi temperatura sa grafičke na kućište.


Da bi to riješio, možeš kupiti veće kućište, staviti nekakav izolator između kućišta i grafičke, malo rezuckati da ne dolazi do kontakta i još mnogo toga.

 

 

Valentin, ne obazirem se na TD-ove :)

Ali evo, svaki post ima po jedan...

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

ne prenosi se temperatura sa graficke na kuciste, to ko graficke NIJE provodnig za temperaturu nego samo vanjsko kuciste graicke.

temperatura se sa GPU procesora prenosi bakarnim ili slicnim cijevima do rebrastih hladnjaka sa kojjih ventilator produvava zrak i hladi ugrubo opisano.

 

ubaci par ventilatora i bice sve ok, ubacivanje hladnog zraka i drugi za izbacivanje toplog i cao djaci.

btw jesi probao sa obicnim kucnim evntilatorom na otvornom kucistu sa strane pa da duva na graficku da li pomaze. i kojesu temperature grafikce, ne kkutije kucista nego GPU?

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Znam kako radi hladnjak. On je rekao da je kuciste toliko vruce da ga ne moze pipnuti sto znaci da nesto sto radi na visokoj temperaturi prenosi tu temperaturu na kuciste(GPU). Buduci da je graficka kartica jedina koja dodiruje kuciste ona ga i grije.

 

Moje kuciste se za vrijeme igranja lagano zagrije odozgo, taman da bude mlako, a ispod je clockani procesor sa Mugenom i ako to ne moze zagrijati zrak da kuciste bude vrelo, onda ne moze ni graficka koja odozgo nema izlaz za zrak.

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Temperature GPU-a su oko 37 u idle-u, kod opterecenja oko 35-40% 72stupnja a u full loadu 90 i tada pocinje throttleat kolko sam skuzio kada pratim temperature preko msi afterburnera. 

Mislim da cu morati mjenjati kučište ovo je "preslabo" ocito za ovakvu graficku.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke
Nesto ne stima s tvojom grafom nebi se ona tribala toliko zagrijavat.
koristimo dijalekte kojih je Hrvatski jezik prepun a ne Englesko smeće
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Eto. Iako nisu rebra hladnjaka direkt na kućištu, plastika se zagrijava jer je ona na rebrima. I k tome na rebrima koja su na 90C.

 


Opet ću ja ponoviti, ako si radišan i spretan, bez po' muke sam središ kućište.

Ono izrezati što sam gore napisao, koji ventilator, malo cable managementa i možda ugraditi kakve "prepreke" za usmjeravanje zraka i voila. 

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Ma u tome kućištu nema cirkulacije zraka, automatski se sve pretjerano zagrijava,

jedan vent. koliko vidim naprijed uvlači zrak, a niti jedan ne izvlači zrak van (napajanje okrenuto ventom prema dolje).

Može probat taj vent. od naprijed stavit otraga, pa onda provjerit situaciju.

A s ovim limom nešto treba napravit, ali meni je to šteta rezati, ja bih uzeo novu kutiju npr. Zalman Z3+,

odmah imaš 4 venta u startu, ovo prodaš i bok. ;D

Ne obaziri se na TD, to su samo TD Trollovi, nemaju pojma o ničemu, pa moraju zaje... one koji nešto znaju. ;-))))))) (i3 4130 pojede ovaj tvoj i3 3240 za doručak) :D OMG.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.8.2014 20:16 (Valentin17).
 
7 1 hvala 2
9 godina
protjeran
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

to kućište promijeni i kupi pravo :D ovo ili ostavi za neku office konfu/htpc i sl. ili pokloni nekom

https://www.facebook.com/pages/Čombe/464895040303865?ref_type
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Slažem se. Kupovina novog kućišta je uvijek bolji izbor, naravno, dok god financije do dopuštaju.

 

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke
chutac kaže...

Slažem se. Kupovina novog kućišta je uvijek bolji izbor, naravno, dok god financije do dopuštaju.

 

http://blog.admissions.illinois.edu/wp-content/uploads/2013/10/An-empty-wallet.jpg

https://www.facebook.com/pages/Čombe/464895040303865?ref_type
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

A da za pocetak stavis jedan vent iza koji kosta 30kn i vidis kako ce se ponasat?

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

malo gledam drugu i treću fotku kod kolege strojeka, pa mi nije jasno čemu rezati kućište kad grafa dodiruje tek donji dio kaveza i samo se plastikom naslanja na njega, što mi se čak čini i kao prednost jer se grafa manje krivi zbog težine (znam da su neki podmetali komad drveta ispod grafe jer bi se na tom ćošku objesila)

jel problem s vibracijama ili nešto treće (sumnjam da ikakvog većeg prenosa temperature ima s grafine plastične zaštite na metalni hdd kavez, a kamo li da se to još onda prenosi do vrha kućišta)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Meni kuciste stoji na podu ispod stola...Ja imam pet ventova u kucistu i pod opterecenjem temperatura grafe je 60 stepeni...skoro sam bio na poslu sam pa sam ponio kuciste da ga ocistim i malo poslozim i upalio sam ga na stolu u kancelariji...temperature su otisle dole za deset stepeni. Kod njega na slici vidim jedan vent koji ubacuje zrak vjerovatno, to nije dovoljno da ohladi tu konfiguraciju, to sto je kuciste perforirano pa ima nekog dotoka zraka ne znaci puno ako nema sta da gura taj zrak unutra i vani...tako da vjerovatno mu se grije kuciste koje je maleno, bez neke mogucnosti da kablove skloni a i nema ventova koji bi izbacili taj zrak. Jos ako mu kuciste stoji kao meni, nakon sat vremena taj vent koji ima ce poceti da ubacuje topal zrak unutra jer kuciste podize okolnu ambijentalnu temperaturu...

 

probaj u kuciste staviti vise ventova i promjeni polozaj pa onda vidi kako se ponasa.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

O kakvom rezanju vi pricate? 

Cemu?

 

Za pocetak neka stavi ovaj vent i neka vidi razliku. Jer po ovome kako izgleda,vrucina ostaje unutar kucista jer ju nema nista izbacivat van. 

 

 

Evo,kako je kod mene,iako,ja imam veliki vent iznad,ispuh i usis napred 12ica.  Jucer su temperature CPUa bile 69c a GPU je bio na 68c (Load) Kuciste nije bilo ni najmanje toplo. 

 

Vidi pomalo. Stavi vent,zatvori kuciste,testiraj. Otvori stranicu i vidi koliko ce lakse disati. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.8.2014 11:18 (drahic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Zrak bi mogao zagrijati kućište na temperaturu koja ga čini nedodirljivom jedino kada bi bio pod konstantnim opterećenjem barem 12 sati.

 

To znači da zrak mora biti iste temp. kao kućište ~ 80C, a to je skoro pa nemoguće jer zrak pasivno izlazi kroz stražnji otvor za ventilator.

 

Prije dok je imao manju karticu, do toga nije dolazilo. Nema razloga da sada dolazi. Protok je isti(malo manji jer grafička djelomično blokira protok odozdo), a ova sigurno ne radi na 50 stupnjeva višoj temperaturi...

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Da,ali je graficka veca i samim time su vece temp.

 

Toplina sa pcb-a ide gore. Jedino sta raspuse malo je ovaj na cpu vent. 

 

Javi temp kakve su kad stavis vent iza. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Iako je veća, radna temperatura je vjerovatno slična, ako ne i niža zbog većeg hladnjaka i više ventilatora. Jednako toliko je isijavao i stari PCB.

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Ne bih se slozio sa tobom. Mi sada mozemo 3 stranice nabubat bezveze i nista preko neta necemo saznat. 

 

Decko je pitao,dalo mu se par savjeta i neka proba i neka javi rezultate. 

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke
strojek kaže...

Temperature GPU-a su oko 37 u idle-u, kod opterecenja oko 35-40% 72stupnja a u full loadu 90 i tada pocinje throttleat kolko sam skuzio kada pratim temperature preko msi afterburnera. 

Mislim da cu morati mjenjati kučište ovo je "preslabo" ocito za ovakvu graficku.

Kolko vidim po cooleru imas xfx r9 280x. Ja imam xfx r9 270x, grije se u loadu do 93c a imam zalmana z3+ sa 5 ventova unutra. Cooler na toj grafi je jednostavno smece, nemoj krivit kuciste, ono kaj mozes probat je skinuti sapphire trixx i sniziti napon na grafi.

9 godina
protjeran
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

montiraj drugi cooler na nju Arctic Accelero i sl.

https://www.facebook.com/pages/Čombe/464895040303865?ref_type
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke
chutac kaže...

Zrak bi mogao zagrijati kućište na temperaturu koja ga čini nedodirljivom jedino kada bi bio pod konstantnim opterećenjem barem 12 sati.

 

To znači da zrak mora biti iste temp. kao kućište ~ 80C, a to je skoro pa nemoguće jer zrak pasivno izlazi kroz stražnji otvor za ventilator.

 

Prije dok je imao manju karticu, do toga nije dolazilo. Nema razloga da sada dolazi. Protok je isti(malo manji jer grafička djelomično blokira protok odozdo), a ova sigurno ne radi na 50 stupnjeva višoj temperaturi...

ma čuj, pitanje je također i što to znači da se kućište grije nepodnošljivo, jer kolega nigdje nije precizirao na koliko se točno stupnjeva grije gornji dio lima

za grafu ima precizne podatke, za proc isto,  a kućište može biti i 30 stupnjeva hladnije pa da je to nekome opet previše na dodir

14 godina
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Pod nepodnošljivo sam mislio da se nemože dlan ruke držati dulje od 10s na gornjem dijelu kučišta, nažalost nemam termometar.

Uglavnom montirao sam upravo AF120 i obavio par testova. Temperature su ostale iste ali je kučište sada kolko tolko normalno.

Prilozio sam screenshoot temperatura pod opterecenjem sa furmarkom, kolko vidim graficka kada prijedje 90stupnjeva i dalje throttlea, jel to normalno? Siguran sam kada sam stress testao R7-icu pod furmarkom bila je pod konstantim opterecenjem jedino je temperatura za par stupnjeva plesala.

Zanima me koliko bi dobio sa kupnjom novog kučišta koje ima mogučnost ugradnje hladnjaka odozgo ili 2 sa prednje strane?

EDIT: sad vidim da se slabo vidi screenshot temperatura pa sam prilozio jos 2 detaljnije 

Snap Snap
s1 s1
s2 s2
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.8.2014 16:50 (strojek).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Nebio dobio apsolutno ništa. Z3+ ima 2x120mm gore, 2x120mm naprijed te jedan iza. Čudno mi je malo da tvoja throttla, moja na 93c radi normalno, sa snizavanje napona sa 1.212 na nekih 1.17 temperatura padnje za 5-6c. Savjetujem di da skines trixx, igras se malo s naponom te provjeris koliko utjece na temperaturu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Novo kućište će ti vrlo malo pomoći. Tek neki ozbiljni hladnjak za grafu ima smisla. Grafa je velika i još na tim temperturama...teško da češ biti zadovoljan bez investicije u pošteni GPU hldnjak. Ne želim pametovati ali takve stvari prvo gledaj prije kupovine. Ako je grafa jeftinija od konkurencije prvo dobro prouči zašto je tako.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke

Dovoljno je ugraditi 120 mm ventilator na bočnu stranicu tako da puše malo na cpu i malo na gpu . Tako sam si ja ugradio . Nema ih naprijed i nema ih otraga . Na cpu-u je stock hladnjak i on je overclockan ,a isto tako je overclockan i gpu. Nema nikakvih problema s pregrijavanjem u bilo kojoj zahtjevnoj igri. U benchmarcima koji testiraju cpu temperature i koriste cpu 100% neko vrijeme temperatura za zaustavi na 56 stupnjeva. Grafa nije OC verzija ali radi overclockana baš kao i OC verzija. I tako nekih 8 mjeseci . Za ugradnju ventilatora glavni alati su mi bili čekić i sjekać

yIn nI' yISIQ 'ej yIchep
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Zagrijavanje kućišta nakon zamjene grafičke
Wox kaže...

Dovoljno je ugraditi 120 mm ventilator na bočnu stranicu tako da puše malo na cpu i malo na gpu . Tako sam si ja ugradio . Nema ih naprijed i nema ih otraga . Na cpu-u je stock hladnjak i on je overclockan ,a isto tako je overclockan i gpu. Nema nikakvih problema s pregrijavanjem u bilo kojoj zahtjevnoj igri. U benchmarcima koji testiraju cpu temperature i koriste cpu 100% neko vrijeme temperatura za zaustavi na 56 stupnjeva. Grafa nije OC verzija ali radi overclockana baš kao i OC verzija. I tako nekih 8 mjeseci . Za ugradnju ventilatora glavni alati su mi bili čekić i sjekać

 A ti imaš tu istu R9 280X kao i autor teme ?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice