Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

poruka: 40
|
čitano: 18.855
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Pozdrav ljudi!


Evo, odlučio sam se registrirati zbog jednog ozbiljnog problema, trebam pomoć... Imam Pentium 2 konfiguraciju, 14-15 godina star. Prije jedno tjedan dana, napravio sam neke hardverske preinake, odlučio sam vratiti konfiguraciju u svoje prvobitno stanje (više-manje, nažalost neke se komponente više ne mogu nabaviti). Sve je radilo savršeno, opet sam proživljavao svoju "mladost", kad mi je danas kompjutor jednostavno umro. Sve sam rastavio, testirao napajanje, maknuo grafičku, grafički akcelerator, memoriju ali buzzer (interni zvučnik) je i dalje vrištao kad god bi upalio mašinu. Neprekidni zvuk, kao sirena na policijskom autu, stoga sam pokušao zamijeniti memoriju. Naravno, memorija je radila OK, i nije bilo s njom problema, stoga sam maknuo Pentium2 modul i otkrio da su 4-5 kondenzatora kompletno napuhana, 2 su čak i procurila.

 

Razumijem se ponešto u elektroniku, dovoljno dobro da zaključim kako su upravo kondenzatori krivi za ovaj problem, ali inace i nisam neki stručnjak... Molim vas lijepo, da li netko zna gdje bih mogao zamijeniti kondenzatore, i koliko bi to koštalo?

 

I da, potpuno sam svjestan da ovaj kompjutor nema cijenu, znam da mogu kupiti "novu" matičnu preko oglasa za 50 kuna, ili cijelu konfu za 150-200kn ali to ne bi bilo isto... Dotični kompjutor ima veliku sentimentalnu, emocijonalnu vrijednost, služio me vjerno 14-15 godina :)

 

 

Detalji hardvera:

 

Procesor: Pentium 2 350Mhz, Slot1

Matična: Chaintech 6BTM

RAM: 1x128mb SD-RAM

Disk: Quantum Fireball 6.4Gb

Grafička: Matrox Millenium G450 32mb

3Dfx: Diamond Monster 3D Voodoo 2 (12mb)

Zvučna: Creative Sound Blaster

Modem: Intex Modem v90 56k

Ostalo: CD-ROM/Floppy

Napajanje: 200W

OS: Windows 98

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Procitas vrijednosti kondenzatora, odes u Chipoteku, kupis, odlemis stare (zapamtis gdje je bio +), zalemis nove i ako proradi to je to.

Lemilicu kupis u LIDL-u za cca 60-tak Hr pobjegusa zvanih kuna.

Pozdrav

16 godina
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora
Brk kaže...

Procitas vrijednosti kondenzatora, odes u Chipoteku, kupis, odlemis stare (zapamtis gdje je bio +), zalemis nove i ako proradi to je to.

Lemilicu kupis u LIDL-u za cca 60-tak Hr pobjegusa zvanih kuna.

Pozdrav

Zaboravio si mu reći da takvih kondenzatora u Chipoteci nema već mora kupiti približno veće vrijednosti {#}

12 godina
protjeran
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Ma nek samo uzme ploču u chipoteku i pokaže im i oni će mu nać pravu zamjenu ... A odletim i zalemit je najmanji problem ...

AŠrot Superman, Gigabyte Kryptonite
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Sve ja to znam (u teoriji), ali kao što sam dao naslutiti u prvoj poruci, jako mi je stalo do ove konfe i ne bih želio "prčkati" po matičnoj, pogotovo zato što nemam mirnu ruku i propisan alat.

 

Uostalom, kupnja svog tog materijala i alata bi me koštala više nego popravak u servisu, zar ne? Sad sam baš razgovarao sa jednim PC servisom, rekao mi je čovjek da se obratim bilo kojem RTV servisu, da je zamjena kondenzatora isti proces na svim pločama... Šteta što nemam niti jedan u blizini :(

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Daj lokalnom RTV majstoru. Njemu bi to trebao biti čas posla.

 

EDIT: vidim da ti je netko već dao ideju.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2012 15:34 (stef).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Je... Ali hvala svejedno, cijenim trud. Da li možda znate nekog (ili neki servis) u Zagrebu koji bi napravio zamjenu kondenzatora? Zvao sam jedan RTV servis malo prije ali me tip "otpilio", rekao je da može zamijeniti kondenzatore, ali ne i testirati matičnu da li radi, stoga ne želi preuzeti odgovornost!

13 godina
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

ah ti old timeri...sad kad gledam danasnji standardni smartphonei imaju jace dijelove unutra...super mario i jazz rabit <3

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Istina... Moj Smartphone ima 1GHz jezgru, 768mb RAM-a i 8GB memoriju... Sve 3 karakteristike su daleko jače od cijelog Pentiuma, ali neznam... Teško je opisati, dotični Pentium mi je prirastao srcu, i nikad se nije kvario! A igranje starih igrica kao što su Broken Sword 1 & 2, Carmageddon, Tomb Raider 3, Need for Speed 3 Hot Pursuit i ostalih je neprocjenjivo iskustvo (barem po mom mišljenju), i ne može se uspoređivati niti s jednim modernim PC-em ili mobitelom.

 

Naravno, imam i poveću DOS kolekciju, uključujući Jazz Rabit, Mario, Doom, Duke Nukem i ostale! :-)

12 godina
neaktivan
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

@Don Kihoty

Dosegao sam dnevni limit slanja privatnih poruka, ne mogu odgovoriti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora
Trekkie4 kaže...

@Don Kihoty

Dosegao sam dnevni limit slanja privatnih poruka, ne mogu odgovoriti.

Piši ovdje.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

OK.

Znači, da se nadovežem na onu poruku od ranije... Zainteresiran sam definitvno, ali prije nego što službeno pristanem i pošaljem ploču City Expressom, želim se još raspitati uokolo za RTV servise i cijene... Jedan tip mi je rekao da nazovem sutra, da se možemo dogoviriti.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora
Trekkie4 kaže...

Pozdrav ljudi!

 

 

Razumijem se ponešto u elektroniku, dovoljno dobro da zaključim kako su upravo kondenzatori krivi za ovaj problem, ali inace i nisam neki stručnjak... Molim vas lijepo, da li netko zna gdje bih mogao zamijeniti kondenzatore, i koliko bi to koštalo?

 

I da, potpuno sam svjestan da ovaj kompjutor nema cijenu, znam da mogu kupiti "novu" matičnu preko oglasa za 50 kuna, ili cijelu konfu za 150-200kn ali to ne bi bilo isto... Dotični kompjutor ima veliku sentimentalnu, emocijonalnu vrijednost, služio me vjerno 14-15 godina :)

 

 

 

Problem je najvjerojatnije u memoriji ili u matičnoj ploči. Ako si sam eliminirao memoriju i dijagnosticirao problem kondenzatora u matičnoj možeš probati sam zamijeniti kondenzatore.

Najbolje ti je kupiti polovno, ali kao što si i sam rekao to nebi radio jer ti ova ima emocionalnu vrijednost. Možeš matičnu odnijeti u bilo koji servis koji se bavi elektronikom. Također sam možeš probati zamijeniti kondenzator ako imaš lemilicu. Najprije trebaš dijagnosticirati koji kondenzator ne radi. Možeš ga pronaći po napuhanosti ili ispitivačem.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Bilo je lagano diagnosticirati pokvareni kondenzator, ako ne zbog napuhnutosti, onda zato što je procurio ;) Da pače, 3 ih je procurilo, provjerio sam prije nekakvih sat vremena. Uz 3 procurenih, još ih je barem 2-3 napuhnutih, ostali su OK.

Govorim o onoj grupi uz procesor, koji reguliraju napon... Jer zaboravio sam prije napomenuti, matična ne radi (nema slike na ekranu), ali "vrišti" BIOS alarm, kao da nema memorije! I da, memorija radi, testirao sam 2 pločice, ali dio matične nema struju. To se vidi po ventilatorima... CPU ventilator radi, i uredno vrti, zvučnik također radi, i očito registrira problem (inače ne bi vrištao), ali zato ventilator od kučišta, onaj 3-pinski konektor NEMA struju! Što me dovodi do zaključa da desna strana matične nema struje, uključujući RAM.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2012 20:00 (Trekkie4).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Obavezno promijeniti napajanje, ovakve stvari se dešavaju u većini slučajeva upravo radi lošeg/starog napajanja.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Napajanje je relativno novo, ali no-name brand... Cijeli PC, uključujući kučište, napajanje, CD & Floppy je modernizirano 2005. godine. Jedino mi je žao zbog kučišta, originalno je bilo "unikatno", sa vratima koje su se povlačila gore-dolje, ali je bilo kompletno rasklimano.

 

Evo, najnovije vijesti... Dao sam matičnu na popravak u jedan elektro servis, sad se samo mogu nadati najboljem {#}

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2012 16:03 (Trekkie4).
12 godina
neaktivan
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Problem riješen, matična je popravljena! Ah, ta stara, dobra elektronika, volio bih vidjeti jednu od novijih konfi, u kakvoj bi kondiciji bio nakon 15 godina, i da li bi uopće radio... :)


Hvala svima na pomoći i (ako nitko više ne želi pisati, sudjelovati u temi) molim administratore da zaključaju temu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Drago mi je da ti je mašina opet u pogonu. Za dulji život, hrani je kvalitetnijim napajanjem (ne MS Industrial i inim sranjcima).

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Hvala! {#}

Ma kupio bih ja bolje napajanje, ali se pitam zašto kupiti 400W napajanje (kakva se sad uglavnom prodaju), kad je "original", Codegen bio samo 200W, baš kao i ovo koje sad koristim... (MLN?) Codegen je također bilo i kučište koje sam spomenuo par redova iznad, ali nisam siguran da se CG još prodaje... (barem ga ja nisam vidio)

14 godina
neaktivan
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

3Dfx: Diamond Monster 3D Voodoo 2 (12mb) - ove grafe bi se voljeli docepati kolekcionari.

Nemam potpis jer sam nepismen...
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.3.2012 21:13 (Snakepriest).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora
Snakepriest kaže...

3Dfx: Diamond Monster 3D Voodoo 2 (12mb) - ove grafe bi se voljeli docepati kolekcionari.

Imam jednu takvu negdje po ladicama :)

Valja je nać pa poslikat :)

Na razne nacine bi moglo da se laze i Nvidia isto tako upali PhysX i Radeon se zbuni totalno. - Vlada011
14 godina
protjeran
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora
Snakepriest kaže...

3Dfx: Diamond Monster 3D Voodoo 2 (12mb) - ove grafe bi se voljeli docepati kolekcionari.

Imam ti set ORIGINAL Hercules nalijepnica za 3Dfx, za zvučne itd itd. Koliko nudiš ;)

From all the things I lost, I miss my mind the most...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Hej dečki, niste jedini {#}

 

Na žalost, ja sam svoju originalnu 3dfx Monster izvadio (i riješio je se) još u 2003-4 :( Ponavljam, na žalost, zato sam odlučio "obnoviti" konfu koliko mogu... U stvari, baš sam kupio polovni Monster 3D prije nekakvih tjedan dana, neposredno prije nego što je matična krepala! Nije u savršenoj kondiciji, ali je ispravna, testirao sam je na skoro svim 3dfx igricama koje imam... Test Drive 5, Carmageddon, Driver, i druge.

 

Eventualno sam zainteresiran za još jedan Monster 3D, za spajanje u SLI, ako netko ima za ponuditi...

12 godina
neaktivan
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Pazi na probojni napon.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Moram priznati da za ovo još nisam čuo... Probojni napon?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora
Trekkie4 kaže...

Moram priznati da za ovo još nisam čuo... Probojni napon?

To ti je maksimalna vrijednost napona na koju smiješ priključiti kondenzator. Iznad te vrijednosti el. polje postane dovoljno jako da odvoji elektrone od jezgre u dielektrikumu.

Praktično, kondenzator će biti uništen.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

OK, ali ne razumijem... Zar voltaža nije regulirana napajanjem, baš zato da se tako nešto ne bi dogodilo?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Nisam shvatio tvoje pitanje.

12 godina
neaktivan
offline
Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Rekao si mi da pazim na probojni napon... Ali ne shvaćam kako bih uopće mogao imati probojni napon pod kontrolom, zar voltaža unutar kučišta nije regulirana napajanjem i samom matičnom pločom?

 

Ova matična koje je bila pokvarena, s vremena na vrijeme (nasumično) napravi kratki "beep" unutar operativnog sustava (nije alarm). Primjetio sam da se to javlja isključivo kad je u BIOS-u podešena postavka za alarmiranje visoke temperature, hardware monitoring. Ono što me najviše zbunjuje je to da temperatura NE prelazi zadane vrijednosti, odnosno imam 40C u praznom radu, 44-45 kod opterećenja. Da to možda nije neki alarm za voltažu? Probao sam Googlati, međutim ne postoji takva definicija. Svi se zvukovi uglavnom pripisuju ili visokoj temperaturi ili problemima kod bootanja.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.3.2012 22:30 (Trekkie4).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pokvarena Matična, zamjena kondenzatora

Rekao sam ti da paziš na Up kod kupnje kondenzatora.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice