PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

poruka: 15
|
čitano: 9.556
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

Pozdrav,

molio bih nekoga s iskustvom za savjet oko sljedećeg problema. 

Danas mi se računalo iznenadno ugasilo, nakon čega sam ga odmah pokušao ponovo upaliti, ali bezuspješno. Jedino što sam primjetio su statusne lampice na kućištu koje su vrlo brzo blinknule i to je to. 

Konfiguracija je stara cca 7-8 god, ali relativno dobro održavan/čišćen. Ovo mi je prvi problem ovakve prirode, inače dosad nisam imao gotovo nikakvih hardverskih problema s PC-om. Isto tako nisam primjetio ništa čudno nakon što sam otvorio kućište, ništa što bi upućivalo na izgorenu komponenetu. Što mislite o čemu bi se moglo raditi? Napajanje, matična? Savjetujete li da pokušam/provjerim još nešto? Hvala.  

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

Ovako po opisu iznenandnog gašenja, moglo bi se zaključiti da je napajanje krivac.

Samo napajanje može se provjeriti na način da se izvadi van, odspoji od svih komponenti PC-a, spoji neki teret (npr. automobilska žarulja) između +12 V (žuta žica) i mase (crna), te spoji PS-ON kontakt (zelena žica) na 24-pinskom konektoru na masu (bilo koja crna žica). Pritom bi se napajanje trebalo uključiti i dati sve potrebne napone. Ako ne, znaš da je napajanje mrtvo.

KaeR
10 godina
neaktivan
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

KaeR, hvala na brzom odgovoru.

Zanima me bi li za provjeru ispravnosti napajanja bilo dovoljno spojiti PS-ON (zelenu žicu) na GND (crnu žicu) i samo provjeriti vrti li se ventilator, kao što je u ovom videu. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 21:30 (Yenkungu).
15 godina
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

Većinom je dovoljno, no neka napajanja (uglavnom starija) ne žele raditi bez bar malog tereta (neka jako loša napajanja mogu pritom i crknuti), stoga sam to napomenuo.

 

KaeR
12 godina
neaktivan
offline
PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

Prije nekih mjesec dana imao sam identičan slučaj, nakraju se ispostavilo da je ošlo napajanje i za sobom povuklo grafičku.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

@KaeR

Testirao sam napajanje na 2 načina:

1. spajanjem PS-ON(green) s GND(crna)
2. spajanjenm LED diode između 12V (žute), 5V (crvene), 3.3V (narančaste) i GND (crne)


U prvom slučaju ventilator bi se upalio, a drugom bi se LEDica upalila za svako od testiranja.


Znači napajanje jeste živo, ali je li ispravno? Kako bi se u to mogao uvjeriti?


Dodatnom provjerom se ispostavilo da se računalo neće upaliti kada je grafička kartica spojena na matičnu. Kada izvadim grafičku, PC se upali. Sad sam ubacio neki stari standard VGA graphic adapter, uspio pokrenuti PC i evo pišem s njega. Je li grafička mogla stradati sama od sebe? Je li moguće da je stradala od neispravnog napajanja? Ne bih se htio dovesti u situaciju da kupim novu grafičku a da nisam siguran da neće i nju uništit potencijalno neispravno napajanje.

 

Evo screenshotovi s vrijednostima napajanja, ako mi netko može reći nešto više. Pročitao sam na netu da bi maksimalne oscilacije trebale biti +/- 5% za +3.3V, +5V, +12V, a za -12V unutar +/- 10% , a ako su izvan tog raspona, da je napajanje loše i da bi ga trebalo zamijeniti. Iz očitanje preko CPUID-a meni su oscilacije za -5V, 5V, -12V zabrinjavajuće velike.

 
 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2015 20:53 (Yenkungu).
10 godina
neaktivan
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

@Đapa club

Molim te pročitaj moj prethodni post, je li moguće da je grafička stradala (iako nema nikakvih vidljivih oštećenja) sama od sebe? Volio bih čuti i tvoje mišljenje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2015 21:00 (Yenkungu).
15 godina
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

Ako je ovo očitanje istinito, velike su oscilacije i na +12 i na +5 V linijama, što je prilično loše i ukazuje na bar djelomično neispravno napajanje. Međutim, ta očitanja ne moraju nužno biti točna, najsigurnije je provjeriti napon multimetrom.

Nije nemoguće da je grafička kartica stradala zbog lošeg napajanja, a isto tako je moguće i da napajanje više nema dovoljno snage da pokrene sustav kad je grafička kartica priključena. O kojem se modelu napajanja radi?

Probaj posuditi od nekoga ispravno napajanje pa onda vidi kako se PC ponaša.

Čudna očitanja na -5 V (i donekle na -12 V jer se koristi samo na nekim PCI karticama) u principu nisu zabrinjavajuća jer se ti naponi u modernim konfiguracijama gotovo ne koriste (neka napajanja uopće nemaju -5 V vod), pa to niti neki senzori i ne očitavaju.

Provjeri multimetrom sve napone da budeš sigurniji.

 

KaeR
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.5.2015 12:27 (KaeR).
10 godina
neaktivan
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

PSU je CODEGEN 400W Model:300XX

 
 

 

Da, svakako ću još provjeriti i multimetrom napone, jer zaista jest moguća i ta solucija da je napajanje oslabilo i da ne može pokrenuti sustav kad je grafička priključena, jer evo s običnim VGA adapterom PC radi normalno. Danas sam grafičku baš detaljnije pregledao i stvarno naoko nema nikakvih fizičkih oštećenja. Trebalo bi i nju priključit na drugi sustav i otklonit sumnju je li zaista stradala ili ne. Javim još kad saznam nešto više.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.5.2015 15:11 (Yenkungu).
15 godina
online
PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

Evo ja imam izgleda sličan problem koliko vidim, pa bi trebao pomoć:

 

Imao sam znači isti problem(komp se neće upalit, lampice/ventilatori/itd radi ali ne dolazi ni do BIOS-a. Međutim nakon što bi na power button ugasio komp, 10-15 minuta kasnije bi ga upalio i sve bi radilo najnormalnije(u nazad mjesec dva mi se to događa već) i često sam imao BSOD na win 7. Sada imam win8.1 par dana instaliran, i danas sam dobio dva puta BSOD (srušio bi se nekih 2 minute nakon što se upalio i ušao u windowse, bez da sam išta pokrenuo) i nakon toga se nije opet tako htio upaliti.

 

Nakon nekih pola sata opet proradio i sad normalno radi (pišem ovo sa njega). 

Konfiguracija koja je pod moj pc, samo bez OC-a. 

 

Da li isto može biti problem u napajanju, ili bi nešto drugo moglo biti?

 

Stoja
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti
Yenkungu kaže...

PSU je CODEGEN 400W Model:300XX

  

 

Da, svakako ću još provjeriti i multimetrom napone, jer zaista jest moguća i ta solucija da je napajanje oslabilo i da ne može pokrenuti sustav kad je grafička priključena, jer evo s običnim VGA adapterom PC radi normalno. Danas sam grafičku baš detaljnije pregledao i stvarno naoko nema nikakvih fizičkih oštećenja. Trebalo bi i nju priključit na drugi sustav i otklonit sumnju je li zaista stradala ili ne. Javim još kad saznam nešto više.

 

 To smeće od napajanja bolje zamjeni kako god bilo.

15 godina
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti

Iskreno, pošto je Codegen u pitanju, više ne sumnjam - 99% sigurno napajanje ne valja.  Svakako kupi nešto bolje, ukoliko misliš taj PC nastaviti koristiti.

KaeR
15 godina
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti
Stoja kaže...

Evo ja imam izgleda sličan problem koliko vidim, pa bi trebao pomoć:

 

Imao sam znači isti problem(komp se neće upalit, lampice/ventilatori/itd radi ali ne dolazi ni do BIOS-a. Međutim nakon što bi na power button ugasio komp, 10-15 minuta kasnije bi ga upalio i sve bi radilo najnormalnije(u nazad mjesec dva mi se to događa već) i često sam imao BSOD na win 7. Sada imam win8.1 par dana instaliran, i danas sam dobio dva puta BSOD (srušio bi se nekih 2 minute nakon što se upalio i ušao u windowse, bez da sam išta pokrenuo) i nakon toga se nije opet tako htio upaliti.

 

Nakon nekih pola sata opet proradio i sad normalno radi (pišem ovo sa njega). 

Konfiguracija koja je pod moj pc, samo bez OC-a. 

 

Da li isto može biti problem u napajanju, ili bi nešto drugo moglo biti?

 

Ovaj problem isto može uzrokovati napajanje (iako Chieftec nije ni približno toliko loš, ako je napajanje dosta staro, može postati problematično), ali i matična ploča.

Probaj prvo izmjeriti napone, ali i barem vizualno pregledaj ploču - ima li napuhanih kondenzatora ili sličnih vidljivih problema. Ako možeš, posudi od nekoga provjereno ispravno napajanje pa vidi hoće li se isto događati.

KaeR
15 godina
online
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti
KaeR kaže...

 

 

Ovaj problem isto može uzrokovati napajanje (iako Chieftec nije ni približno toliko loš, ako je napajanje dosta staro, može postati problematično), ali i matična ploča.

Probaj prvo izmjeriti napone, ali i barem vizualno pregledaj ploču - ima li napuhanih kondenzatora ili sličnih vidljivih problema. Ako možeš, posudi od nekoga provjereno ispravno napajanje pa vidi hoće li se isto događati.

 Nisam uspio probat sa drugim napajanjem, al sam ovo izmjerio i svi naponu su tip top kako treba bit. Znaci da je onda matična krivac?

Stoja
11 godina
neaktivan
offline
Re: PC se iznenada ugasio, neće se više upaliti
 Ako se komp upali bez grafičke normalno, onda je do grafičke koja više nije unutra. Probaj tu istu grafu kod nekog drugog isprobati da budeš siguran.
Seriously?
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.5.2015 19:04 (compov).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice