Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

poruka: 11
|
čitano: 3.727
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

Dakle..kupio sam novi laptop acer aspire 5560g i na njemu sam instalirao windows 8 release prewiew ,32-bitne.

I sad na C: je 233,10 gb ,na D: 232,32 gb i 350 mb je rezervirano za sistemske fajlove..a pitanje je zasto

hard ocitava 465,76 gb umjesto 500 gb,je li to do winsa ili?

Hvala! :-)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

To je normalno, neznam zašto al to se događa na svim diskovima

11 godina
neaktivan
offline
Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

To je normalno nakon formatiranja.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Siskin
 
0 1 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

Ok,hvala na brzim odgovorima :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2012 19:38 (Neznam nadimak..).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

Ne brini to je do harda, normalna stvar...

 

12 godina
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

Svaki hdd ti iskoristi 93.152% hdd-a,to ti je normalno

12 godina
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

evo i odgovor zašto je tako..

 

Elaborating on what hawkeye said, 1GB according to the disk manufacturers is equal to 1,000,000,000 bytes. According to how the operating system (and the rest of the computing world) calculates it, it's equal to 1,024 megabytes, which in turn are equal to 1,024 kilobytes, which are themselves equal to 1,024 bytes. So one GB as per the disk manufacturer is really 1,000,000,000 / (1,024 x 1,024 x 1,024) = .931GB as measured by everybody else. So a "500GB" disk has 500 x .931GB of storage, or 465GB.

This isn't because your system isn't showing some available storage or because the formatting lost storage - it's just the byproduct of the disk manufacturers exaggerating the storage capacity. It's similar to stereo manufacturers overstating the wattage of their systems, tv manufacturers overstating the dimensions of their tv's, homebuilders overstating the square footage of houses, etc.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb
eto sve piše na engleskom
dakle radi se o pretjerivanju.
oni idu metodom 1:1
odn 500 000 000 000 bytes je njima 500gigabajta... a svi znamo da to nije istina ;)
15 godina
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb
Neznam nadimak.. kaže...

Dakle..kupio sam novi laptop acer aspire 5560g i na njemu sam instalirao windows 8 release prewiew ,32-bitne.

I sad na C: je 233,10 gb ,na D: 232,32 gb i 350 mb je rezervirano za sistemske fajlove..a pitanje je zasto

hard ocitava 465,76 gb umjesto 500 gb,je li to do winsa ili?

Hvala! :-)

 da, ne, točno, do windowsa.. tj mjerni sustav SI i PCjevski mjerni sustav s bazom 2.

 

Siskin kaže...

To je normalno nakon formatiranja.

 -nema veze s formatiranjem. Uvjek je naveden sirovi kapacitet, dok format ovisi o FSu pa tako i količini/omjeru error bitova.

 

sstrmi kaže...

Svaki hdd ti iskoristi 93.152% hdd-a,to ti je normalno

 -ne (nije taj postotak, tj provjeri za razne veličine npr 1GB, 1TB... to je smo približna vrijednost ili preciznije, neprecizan-netočan odgovor, jer nije nikakakv postotak u pitanju).

 

satara kaže...
eto sve piše na engleskom
dakle radi se o pretjerivanju.
oni idu metodom 1:1
odn 500 000 000 000 bytes je njima 500gigabajta... a svi znamo da to nije istina ;)

 -začudio bi se, to je istina, SI službeni mjerni sustav, 1kg=1000g, dok je binarna baza 2-na-10 1024, to je približan broj koji generira grešku (koja se povečava-akumulira) pa zato nije gornji postotak točan.

-štoviše, ameri za svemirski program, znanstvenim radovima itd.  moraju sve računati u SI sustavu (metri, kilogrami itd..)

 

-da se izbjegnu zabune, uvedena je oznaka MiB, GiB,kojih se nitko ne prdržava.. (PCjevska, baza 2). Disk koji je označen 500GB je 465GiB, jednako kao oznaka u npr inch i cm, Celzij-Faranhejt, nautička milja, kopnena milja, barel.., nema 'krive' oznake, ima samo krivog preračunavanja.

- oznaka Gibibyte.. ubačeno malo 'i' kao oznaka baze 2.. Koja recimo na ubuntuu uredno prikazuje tako označenu veličinu, (za razliku od windowsa).

-proizvođači HDDa, za čudo .. označuju točno, jer je SI sustav službeni. .... postoji i drugi razlog, veći broj, pa marketingom su navikli pisati veći broj.

-proizvođači USB-Flash diskova i sl. u pravilu 'varaju'.. tj rijetko je 1GB=100... u pravilu je nešto manje.

 

edit: (možda nije jasan zaključak) .. da je HDD označen kao npr 500GiB tad bi to bila prevara, ovako je disk točno označen 500GB što je preračunato 465GiB, ali windows to ne prikazije kao GiB, nego (pogrešno) kao GB.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.7.2012 13:06 (ihush).
12 godina
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb

ihush mislim da skoro svaki iskoristi ~93%,bas sam gledao svoje hdd-ove sto imam.WD 160gb-149 iskoristivo~93%,Samsung 1tb-931~93%,WD 120gb-112~93% i imam još neki stari od 80gb i pretpostavljam da je on isto toliko

15 godina
offline
Re: Očitava 465,76 gb harda umjesto 500 gb
sstrmi kaže...

ihush mislim da skoro svaki iskoristi ~93%,bas sam gledao svoje hdd-ove sto imam.WD 160gb-149 iskoristivo~93%,Samsung 1tb-931~93%,WD 120gb-112~93% i imam još neki stari od 80gb i pretpostavljam da je on isto toliko

 -da i ne. Da dok si u istoj mjernoj jedinici (u ovom slučaju GB) ali ne kad ideš kroz byte-kb-mb-gb-tb.. jer se svakim množenjem dodaje povećanje greške 1000-vs-1024. Provjeri na terabajtu vs 1000GB (jer jedan tera je 1000 giga, ili 1024?) ili 1mil-MB.

-još gore, pošto nije formula, čemu uopće probližnim postotokom objašnjavati - preračunavati, nešto što uopće nije 'preračunjivo' .. nego je samo druga oznaka.

 

-iskoristivost je nešto sasvim drugo (iskoristivost kapaciteta diska), koja ovisi o FileSystemu. Fat ima devetinu za korekciju, Amiga jedanaistinu, na istu disketu 1.44 je amiga snimala 1.6MB ... ali je podložnija greški.

edit: i dodatak (u vezi iskoristivosti) npr NTFS rezervira dio diska tipično 7.8MB koji služe za katalog, RAID, boot, GPT, particije ili jedan (storage) i razlika kojim alatom je kreiran (može i bez tog dijela), dok se na partcijama rezervira 0.1-1% cca  do 80MB tj veći disk uzme manje postotaka ali više u apsolutnoj vrijednosti. Uz veličinu clustera koji direktno ima utjecaj na iskoristivost (razbacivanje, manji cluster manji gubitak) ali i brzinu (veći je brži jer ostalo odrađuje interni kontroler-logika). .. noviji ATF diskovi i disk alignment upravo zbog tog da se poravnaju logički i stvarni blokovi, pa se kreiranjem particije jedan dio gubi (nealociran) itd.

 

-čak (moram obrisati TU i promjeniti u TD), post.. to nije 'pretjerivanje' ... -očigledno pisac originalnog texta nema pojma, pa se i dalje prenose klasične internetske dezinformacije-urbane legende... to je mješanje krušaka i jabuka.

 

-takve netočnosti je potrebno (možda zvučim dosadno) ispravljati, jer kao što je taj linkani Copy-paste izvor (netočnih) informacija koji i dalje širi (na forumu) novim korisnicima netočne info. .. .a sve je lako provjeriljivo, dokazivo its. - To bi i MODovi morali trenutno ispraviti (kad primjete), upravo zato da se samo točna informacija može/smije/.. dalje koristiti.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.7.2012 15:10 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice