Neće sistem da se digne

poruka: 27
|
čitano: 6.080
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Neće sistem da se digne

Pozdrav, 

 

Imam problem sa laptopom, kada krene da se upali na početku samo u ćošku blinka bijela crtica nekolika puta i restartuje se. Probao sam da dignem sistem preko cd-a i usb ali bezuspješno. Mogu ući u bios i izgleda mi sve normalno. Jel neko imao sličan problem i zna li moguće rješenje. :) Hvala

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Neće sistem da se digne

Neće sistem da se digne:

 

 

Šala mala, uglavnom, jel ti uopće pokazuje naziv hard diska /dvd čitaća/USB stika kad uđeš u BIOS?

Trebalo bi biti na popisu boot devices.

Kruha i igala...
 
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne

Evo slika iz biosa, probao sam i preko usb-a ali neće, ne prikazuje uopšte ono press any key. Zavrti cd kao da ga čita ali ništa se ne dešava, nije do cd-a, probao sam sa 3 koja su ispravna, znam jer na izbaci press any key. :) 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2017 17:00 (bobo15).
7 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...

Evo slika iz biosa, probao sam i preko usb-a ali neće, ne prikazuje uopšte ono press any key. Zavrti cd kao da ga čita ali ništa se ne dešava, nije do cd-a, probao sam sa 3 koja su ispravna, znam jer na izbaci press any key. :) 

 Kad staviš hard disk na prvo mjesto, jel se pojavi obavijest da ne može naći bootabilni medij ili?

A kad staviš USB s instalacijom jel ga bar krene učitavat?

Jer može biti da je pržilica neispravna.

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne

Isto se dešava i kada stavim hard disk i kada stavim čitač na prvo mjesto. Ubacim USB ni njega neće da učita uopšte. Evo  video

https://sendvid.com/mwh5hyil . Sada je HD stavljen kao prvi, ali isto je i kada je cd prvi. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2017 17:19 (bobo15).
7 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...

Isto se dešava i kada stavim hard disk i kada stavim čitač na prvo mjesto. Ubacim USB ni njega neće da učita uopšte. Evo  video

https://sendvid.com/mwh5hyil . Sada je HD stavljen kao prvi, ali isto je i kada je cd prvi. 

 Čini mi se da ne nalazi bootabilni medij.

Probaj ponovno napraviti instalacijski USB koristeći:

https://rufus.akeo.ie/

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne

Napravio instalacijski USB, ubacio u laptop, podesio, ništa se ne dešava. Ubacim isti USB u komp, normalno sve ide, dođem do kada treba instalirati i otkažem. 

7 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...

Napravio instalacijski USB, ubacio u laptop, podesio, ništa se ne dešava. Ubacim isti USB u komp, normalno sve ide, dođem do kada treba instalirati i otkažem. 

 Onda ti je vjerovatno BIOS u banani.

Flashaj novi.

Samo pazi da skineš točnu verziju za svoj model laptopa.

 

 

E da, jesi uključio boot menu tipku (opcija u BIOSu) pa da ti se pojavi da stisne š F12 ili tak nekaj za biranje boot devicea?

Možda bude tak htjelo.

Kruha i igala...
14 godina
offline
Neće sistem da se digne

Da pogodim, HP Probook neki ili neki drugi business model?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne
Toshiba satelite, ne znam tačno, nije moj laptop, nisam trenutno kući.
14 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...
Toshiba satelite, ne znam tačno, nije moj laptop, nisam trenutno kući.

Aha, ma HP obično zaključava boot order u BIOS-u i stavlja šifru, pa možeš jedino u drugom PC-u instalirat OS i onda nakon prvog restarta vraćat u laptop.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne
Šta mislite da instaliram na prenosivi hard disk sistem ili na USB pa onda ako se pokrene da formatiram hard disk i nabacim novi sistem.
14 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...
Šta mislite da instaliram na prenosivi hard disk sistem ili na USB pa onda ako se pokrene da formatiram hard disk i nabacim novi sistem.

Windowsi nisu predviđeni za korištenje na eksternom HDD-u. Bolja opcija je ovo, probaj, ali kažem ovo s vađenjem diska radi sigurno jer sam isprobao.

15 godina
odjavljen
offline
Neće sistem da se digne

Sto ti neko rece, vjerojatno BIOS u banani. Inace bi barem krenuo sa bootanjem.

Upalio se je i tu je stao... Sada treba pokrenuti BIOS da bi islo dalje (prema videu, mada se obicno tada ne restarira), ali jok....

Jel' to kupljeno nedavno ili je tvoj pa si nesto radio ?

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.1.2017 1:52 (Mrgud Veliki).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne

Jesi li probao staviti CSM Boot u BIOS-u? (ako imaš uopće tu opciju...) 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne

Probao sve osim biosa drugog. Malopre prebacivao HD u komp i instalirao sistem na njega, vratio u laptop, ništa se ne dešava. Može ako zna neko dobar tutorijal za flashanje biosa. I download link od biosa da ne pogriješim.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2017 14:55 (bobo15).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...

Probao sve osim biosa drugog. Malopre prebacivao HD u komp i instalirao sistem na njega, vratio u laptop, ništa se ne dešava. Može ako zna neko dobar tutorijal za flashanje biosa. I download link od biosa da ne pogriješim.

Treba instalaciju pustiti do prvog restarta kad traži, onda shutdown i onda HDD vratiti u laptop.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...

Probao sve osim biosa drugog. Malopre prebacivao HD u komp i instalirao sistem na njega, vratio u laptop, ništa se ne dešava. Može ako zna neko dobar tutorijal za flashanje biosa. I download link od biosa da ne pogriješim.

Lako je flashati BIOS, ako je on problem. Odes na stranicu proizvodjaca MBO-a i to je manje- vise to. Ili kod onoga tko je sve sastavio...

Samo trebas dobro vidjeti koju plocu flashas i to je to. Mada, ako ga niti drugi komp ne prepoznaje, mozda je neki drugi problem...

 

P.S. A vidim sada da si uspio staviti sistem gore na starom kompu....

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 2:00 (Mrgud Veliki).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne
Znači kada sistem instaliram, ugasim komp na prvom restartu, dok još nije instalacija gotova? Jesam li dobro razumio?
15 godina
offline
Neće sistem da se digne

ja sam se ovom rečenicom nekoliko puta pokušao opravdati pred komadima ali nisam naišao na suosjećanje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...
Znači kada sistem instaliram, ugasim komp na prvom restartu, dok još nije instalacija gotova? Jesam li dobro razumio?

Točno to.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne

Pokušao sam i opet ništa :( Ima li neko neku ideju ili da nosim na servis. :D

14 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...

Pokušao sam i opet ništa :( Ima li neko neku ideju ili da nosim na servis. :D

Jesi probao flashati taj bios kako su kolege rekle?

12 godina
offline
Re: Neće sistem da se digne
bobo15 kaže...

Pokušao sam i opet ništa :( Ima li neko neku ideju ili da nosim na servis. :D

 Flash bios. Koji je OS u pitanju, ako imas 7 mozda nadogranja pomogne na 10tku eto ideje.

15 godina
neaktivan
offline
Neće sistem da se digne

10 dana? Očito tebi i ne treba taj laptop pa onda i ne vidim smisao svega ovoga.

Nosi u servis i riješen problem.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne
Evo sad probam flashat bios i nosim u servis ako ne mogne. Nije da ne treba, nego imam 2 pa nije žurba tolika. :D
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neće sistem da se digne

Jesi li provjerio RAM , izvadio van memoriju i ponovo je vratio u utor .... Ako je PC u stalnom loopu gasenja paljenja , najvjerovatnije ti je RAM memorija u k

brix mo
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice